Znojenje

parka

Buduća legenda
Poruka
26.261
Već neko vreme idem rekreativno na aerobik, ništa preterano. I nikad se u životu nisam mnogo znojila. Međutim, počelo je da mi se dešava da na kraju treninga, kad dođe do istezanja, počnem da se znojim, ali baš onako, barem po mojim standardima preobilno. Sad me interesuje jel moguće da to ima veze sa samim istezanjem (nemam pojma, nešto na foru linfne drenaže - lupam) ili prosto u svakom treningu dođe neki trenutak kad čovek počne više da se znoji, da mu se ubrzava metabolizam ili šta već. Pa da se taj vremenski trenutak svaki put poklopi sa istezanjem.

Nije da imam problem, samo mi je čudno.
 
Ide se postupno,sada te znoj probije na istezanju to jest za pola sata treninga.
ako budes zaista redovno vezbala sve ce brze da te probija znoj to jest pre ce se ukljuciti hladjenje misica,drugim recima dobices efikasnije telo i to je o.k.

dakle ,ja kad bi krenuo da skakucem za 5 minuta sam gola voda i ako dugo stojim u mestu napravicu baricu od znoja :) ...a nekada sam radio dva sata trening da sam se jedva malo oznojio...

al to je dobro,ne uvek mnogo prijatno :shock: ali zdravo jeste. :-D

pozdrav od PANTERA
 
Vidi, vidi, a ja sam mislila da je obrnuto. Kad vise vebzas, da se kao uvezbas, pa ti je manja frka, to jest napor, i onda se manje znojis... E, hvala ti puno, sad mi je jasno sto sam ja gola voda i posle ovoliko redovnog treniranja:-) juuuuupiiiiiiiiiii!
 
Jednostavno zato sto imaju bolju toplotnu izolaciju,za zimu je to o.k. al cim se nalaze u toplijoj sredini onda imaju problem da se oslobode toplote(posto je vise zadrzavaju usled "izolacije jel te" ) samo se setite kako se morske foke i kitovi stite od hladnoce,medvedi i slicno...

Zato da bi se telo lakse oslobodilo viska toplote i izbeglo toplotni sok,ono se znoji...


Vidi, vidi, a ja sam mislila da je obrnuto. Kad vise vebzas, da se kao uvezbas, pa ti je manja frka, to jest napor, i onda se manje znojis... E, hvala ti puno, sad mi je jasno sto sam ja gola voda i posle ovoliko redovnog treniranja juuuuupiiiiiiiiiii!

Pa,delimicno tacno :) u smislu sada kada trcim nesto sto mi je ranije bilo tesko,sada mi je lagano a znojenje mi zavisi od spoljne temperature,...npr ako je napolju minus a ja trcim onako srednje il sporije onda se ne znojim ili bas minimalno... al ako je napolju 25-30+ onda bih se prilicno znojio,dakle znojenje je tu da rashladi telo koliko je moguce po potrebi. sa druge strane ako trcim brze to jest blize svom maksimumu onda se znojim pa makar i minus bio napolju(naravno uvek se obucem shodno uslovima) jer misici pocnu da proizvode vise toplote nego li telo uspeva da se oslobodi ...

dakle telo se uvek trudi da odrzi svoju temparaturu na nekih 36,5-37 stepeni...(kod nekog malo vise kod nekog malo manje...),te zato se ne treba previse brisati ako se znojite...

e da,znojenje nabaci vodu na telo,a isparavanje vode smanjuje temperaturu povrsine na kojoj se nalazi to jest misice.
 

Back
Top