Albansko primorje

saranda.jpg
124544.jpg
 
Dobra tema. Odavde vec imaju ture koje vode turiste do skadra.
Albanija je netaknuta, neotkrivena i zivopisna. Predivna priroda, bogata kultura, vrlo kvalitetne velike plaze (CG ima samo malecke i ona "velika ulcinjska") je djelic onoga sto senastavlja u Albaniji.
Problem su predrasude, a ja vas ne mogu uvjeravati da lisu na mjestu, jer nemam pojma.
Upoznala sam ulcinjske Albance i totalno su bzvz. Ali sam opet, upoznala Albanca, apsolventa arhitekture, koji je bio u CG sa faksom. Pa, jesu malo dezinfrmisani, ali vjerujem danije onoliko strasno kolikomi u svojim pricama pretstavljamo.
 
Pa evo,obzirom da u mestu gde zivim ima albanaca iz albanije pa malo popznajem situaciju.Albanija se vrlo polaki i "stidljivo" otvara sa turizmom,za koji se za sada najvise interesuju nemci-stariji turisti zbog mira i tisine kojeg nema u urbanom turizmu.Poznanik sa kojim saradjujem u nekim poslovima je kupio stan u gradu Avlona,da bih ga odmah izdao agenciji za turiste.Medjutim, dve napomene za potencionalne putnike u Albaniju:90% posto albanskog naroda u albaniji je na nivou 80-tih godina po svemu,mislim na ono sto imaju u glavi,ponekad su tragikomicni.To mozda i nije bitno koliko je bitno sledece:ALBANIJA NEMA EL.ENERGIJU-STRUJU yokom 24 sta,vec od 18.00 uvece do 06.00 ujutru.Jedni kazu Berisa koji je kosovar sa mafijom prodaje struju,drugi optuzuju srbiju da je "pregradila" Crni ili Beli Drim(ne secam se) tako da im hidrocentrale ne rade.Naravno da dobri hoteli i kompanije imaju generatore na benzin ili naftu,ali i oni prave malo buku,zar ne.Treba dobro razmisliti i proveriti a informacija je 1000000000000% tacna.I to nije od juce,godinama imaju struju 12 sati nocu a ceo dan posle nemaju.Pa za one hrabre....srecna avantura.ps.velika vecina ima dobro misljenje o srbima,dok ne podnose,ama bas nikako kosovare-albance,valjda ljubomora-zavist,jer su do juce ziveli u velikoj jugi i bili priznat narod.
 
U pravu si lily.Mada sam i ja mislio da su predrasude ali poznavajuci neke albance koji su izuzetno posteni i slusajuci ih nisam hteo da verujem u neke stvari.Od 100 sela u albaniji 105 nema vodu u kuci vec donose na obramaci,ako znas sta je,podovi su im zemljani,u tirani u toku setnje od pola sata videces nekoliko ljudi okrenutih ka zidu i........pisaju,95% ukradenih auta u atini se vozi u tirani i niko ih ne dira.Mogao bigh o toj temi do ujutru.Inace ovaj albanac je bio svedok kada sam u nasem konzulatu u solunu za otprilike 45 mnin. izvadio pasos detetu,jer mu je istekao stari.Mesec dana je o tome pricao svojim zemljacima,jer dan-danas ako nema par hiljadarki albanac moze samo da sanja pasos.Mora se priznati i to da nas (bar ovi albanci koje poznajem) stavljaju u svemu ispred grka,samo eto zadesila nas nesreca sto smo imali pogrsnog coveka u pogresno vreme na pogresnom mestu.
 
...ehhhh...tu muku imamo vec duzi period...uvek se nadje neko pogresan... :? ;)
...znam da je "tuga" u Albaniji, slusala sam to od osoba koje su zbog poslovnih obaveza i sajmova posetili Tiranu i jos neka mesta...ali zar mi je to letovanje, mislim u danasnje vreme bez struje i vode...ma uzas...zato necu ni u CG...
...ako i pozelim da tako provedem onda odmor odoh na kampovanje (u otkrivanje prirodnih lepota nase zemlje) ili na rafting...bar ce biti ludo i zabavno... :lol:
 
Da me neko ne shvati pogresno,pa da ispadne....Nisam rekao da nemaju struju i vodu,vec da nemaju struju u toku dana-12 sati a vodu deffinitivno u selima i manje urbanim sredinama nemaju u kuci.U stvari to mu dodje isto,prava tuga i muka.Zato se i ne vracaju iz zemalja gde rade,vec stede i neki su se vec skucili.Uovom trenutku albanija ima izmedju 1.800 000-2.000 000 stanovnika,a mnogo vise po zemljama zap.evbrope,najvise u italiji.Ali da im je obala netaknuta,prirodna,plaze poluprazne i divlje,to stoji,pa kome se svidja moze me kontaktirati za blize informacije,mogu nabaviti i adrese i telefone za rezervaciju ako neko zeli...
 
Imam poznanika iz Makedonije ciji standardi u turizmu nisu nimalo jednostavni. Na jakoj funkciji je u njegovom mestu i u zivotu je sto poslovno , sto privatno mnogo putovao. Proslo leto je sa svojom cetvoroclanom porodicom isao na letovanje u Albaniju.
Te price o zaostalim Albancima jesu tacne ali samo dok ne dodjete na more. Putevi su uzasni, cesto sam makadam, krivudavi, brdoviti, pravo mucenje. Usput nailazite na neke bunkere i stracare koje nisu za zivot a tamo ljudi zive. Ali, kada stignete, kako on kaze, hoteli su na nivou Turskih, a posluga je cak i bolja od Truske. Znaju kada treba da se sklone da ne preteraju sa ljubaznoscu, hrana je O.K. a more izuzetno lepo, slicno Crnogorskom. Cene su kao u Turskoj, malo nize ali to je to ako hocete luksuz. Sa gazdom hotela se pogadjate oko cene smestaja i klope pa mozete i ustedeti ako ste sposobni.
Isla bi i ja tamo ali me ova informacija o putevima odbija.
 
Moj bivsi sef je ziveo/radio u Albaniji par godina krajem 90-tih(1998-2000). Pricao mi je da nikada nije isao na njihovo primorje jer navodno treba ubosti mesto gde se sme ici kao turista. Valjda nije svugde bas sigurno po zivot. Nije mi razradjivao teoriju kako i zasto, spominjao neka sela s mafijom itd... Elem, on je obozavao Albaniju i sve je najlepse pricao o njoj (nije domaci), pa ako on tvrdi da ne treba ici prihvatila sam zdravo za gotovo. Naravno, situacija se mozda i promenila u poslednjih 7-8 god, ali ne verujem da je drasticno.
Problem je sto niko nema informaciju iz prve ruke, a oni su toliko zatvoreni da niko ne zna pravo stanje pa ko sme da proba nek nam javi.
 
Danas sam pokazao i preveo ovom Albancu sto radimo zajedno vase komentare i evo vam njegovog:odlazak sa decom u albaniju ni u snu,u pojedinacnim slucajevima uz mnogo srece i rizika mozda se i provedete lepo,ali mozda.ako neko i krene covek preporucuje avionom do tirane,jer i njega kada ide kuci vozi taxi 200km od Ioanine u grckoj do avlone u albaniji.Mozete ostati i bez kola i prtljaga.Bezakonje.Mozda odem nekad kod njega,ali nece mi biti prijatno,bar u pocetku jer za razliku od vas u srbiji stvarno imam informaciju iz prve ruke.Jedno zanimljivo pitenje:zna li neko zasto je E.Hozda drzao albaniju 40 god. zatvorenu da niko nije mogao da vidi kako je u ostalom svetu.Odgovor je za Riplija ali imao je u pozetku i logike.Zna li neko?
 
Odgovor : Pretpostavljam da mu je "truli" Zapad placao za to.
Ako sam dobitnik prve nagrade, javicu ti moj racun kod Laiki banke da mi uplatis.

Salu na stranu. Sluzio sam vojsku na Kosovu, na granicnom prelazu. Prelazio svakodnevno na njihovu stranu da se olaksam. Iz inata.

Moram da napomenem da Kosovari i Albanci NIKAKO nisu isti ljudi. Ne kazem, upoznao sam nekoliko solidnih kosovskih Albanaca, ali ovi pravi iz Albanije ih se gnusaju. Njihov komentar je da se ovi "nasi" Albanci samo bave kriminalom i da nece nista posteno da rade. " Jel ' si ikada video Kosovara da radi ovde kao sto radimo mi " - najcesci komentar.
Upoznao sam u Kato Stalosu Albanca Bislima koga su nasi vojnici zarobili u borbama na Kosovu i pucali mu u koleno da ga onesposobe. Svima prica : Hvala im, ja bi njih ubio da sam bio na njihovom mestu , a ne znam koji mi je K.... bio da uopste idem tamo da ratujem. Zovite me gajduri ( magarac ).

U Grckoj su Albanci manji od makovog zrna. Posteni ( sto im je glavna karakteristika ) i vredni. I znaju gde im je mesto. Kad udjem u prodavnicu, sklone se da prodjem, jer znaju odakle sam i smatraju sebe gradjanima drugog reda. Neki komsija, Arif mi je danima ujutro donosio konzervu hladnog soka ili piva, dok ga nisam zapitao da li je zaljubljen u mene. Tajna je bila u tome, da mu je Bugarin u sali ispricao da mi placa reket, da ga ostavim na miru, pa je ovaj hteo da mi se dodvori, jer ima petoro dece i treba mu svaki cent jer salje kuci, a decu nije video tri godine.

Koristim priliku da pozdravim Albanca Adriana iz Korce, koji dobro govori srpski, jer kako kaze, " Ja sam ugostitelj, a to je SVETSKI jezik, pa moram da ga znam " On posecuje ovaj forum povremeno.

Skrenuo sam sa teme, ali jedno su prirodne lepote, a drugo narod sa kojim treba da se susretnes. Kao i komentari za CG, koje podrzavam.
Iskreno, mislim da nema opasnosti za nas odavde da idemo u Albaniju. Ali, ne vidim sta tamo lepo ima da se vidi. Netaknute prirode ima svuda, pa i kod nas.

Avanturistima preporucujem da idu u Jemen.

P R E L E P O
 
Posto niko i ne komentarise ovu temu,nema veze sto "skrecemo".Nisi pogodio na pitanje.Naime zavrsetkom drugog sv. rata enver hodza je zatekao samo oko 600 000 stanovnika u zemlji.U medjuvremenu,za vrlo kratko vreme bezi iz zemlje jos oko stotinak hiljada.Kada se pogleda logicno,sta je mogao da uradi jedan veliki vodja (a bio je kao nama tito) bez saveznika,bez medjunarodne pomoci?Odlucio se za zatvaranje granice da spasi naciju od nestanka a kasnije jednostranacki sistem,dozxivotni p[redsednik-nesto mi je mnogo poznato.Usvakom slucaju jedini prozor u svet bio im je radio-beograd a kasnije jrt.Bili smo a i danas za njih obecana zemlja s tim sto zajedno sa ostalima i kosovari,koji so 1960-70 sa nasim cenjenim pasosima odlazili u pecalbu i bili jugosloveni.Sada kada je srbija tu gde je sada im ne odgovara da budu drzavljani srbije.I nece ih u albaniji ni kao izbeglice,a o stvaranju velike albanije samo sam cuo od nasih politicara.Najvise im smeta sto koriste njihovu zastavu jer je ona zastava republika shiptar,a ne kosova.
 
pa jeste li vi normalni kakva albanija
prvo bio sam par puta
bezbijdnost je na nivou valjda hahahh
a to sto ce vas kako kad poneko pokrasti to je ok
peporucujem ulcinj hahahaha
moze se reci da je i to albanija
 
Ovo za Ulcinj nije daleko od istine. Pricao mi je Albanac, koji je ziveo sa Albanske strane, preko puta od Ulcinja i kaze da je svaki dan gledao preko i mislio " Jednog dana OVO ce biti nase " Naravno, to se usudio da mi kaze tek posle referenduma, kad se Montenegro ( ovo kazem namerno i posprdno, jer koriste cak i okupatorski izraz za svoju banana drzavu) odcijepio. Mislim da mi je rekao da se taj kraj zove Malezija, ili nesto slicno.

Elem, bice svakako, jednog dana, tu NEMA dileme.

Ono sto MENE brine je stari vic od Indexovog pozorista, kad Shiptar nabraja najvece albanske gradove, pa kaze, npr Tirana, Drac, Korca, Nish, tu ga drugi prekida i kaze, cekaj,cekaj pogresio si Nish nije nas, a ovaj odgovara : "bice, bice"
A kako je pocelo...ko zna....
 
jesi li gledao hajde da se volimo kad onaj siptar ide po bivsoj jugi da kupuje kuce
recenica koju je izgovorio bila je KOLKO KOSTA KUCA DA KUPIM
odgovor je bio KUCA NIJE NA PRODAJU
na to ce siptar SVE JE NA PRODAJU SVE

kasnije je krenuo da kupi i lepu brenu hahaha


nego skrecemo sa teme
 

Back
Top