Nisani

Detaljno ne mogu , ali razlika izmedju dnevnih i nocnih ic je prosta... nocni koriste razne tehnike (kao naprimer pojacanu svetlost zvezda, zatim samostalne izvore itd ) da bi met i nocu cinili lako uocljivom , ima sigurno milion razlicitih nocnih nisana , na nasem tenku m84 se prosto mopntira nocni pasivni nisan , vrlo jednostavnim stavljanjem na produzetak ... ali imas ti i dnevno nocne nisane , koji se samo rotiraju , tj u mogucnosti si bez ikakve zamene da koristis oba i dnevni i nocni... a razlika izmedju pasivnih i aktivnih je dali on emituje neki signal , recimo laserski snop koji racuna daljinu cilja , nagib itd, i vrsi korekciju vatre , dok pasivni ne emituje nista... Kolko sam mogao , tolko sam rekao , vise znam prakticno a manje teoretski ,ali neko sigurno zna da to objasni mnogo bolje...
 
evo i malo istorije.
Ovakve nisane su prvi razvili Nemci pre i u toku WW2 (a ko bi drugi :) ). Koristili su ih na topovima i tenkovima, a verovatno je najpoznatiji slucaj stavljanje ovog uredjaja na Panter tenk. Tu su postojale 2 varijante, jedna u kojoj je Panter sam nosio IC reflektor, i druga gde je duplo veci reflektor nosio jedan Sdkfz 251/20.
Postojala je i 'mini' varijanta za ugradnju na pusku (MP44), ali to je bilo slabo upotrebljivo...ne zato sto je bilo lose, nego zato sto je bilo tesko :)
 
znam da i kod snajperki je pre bila podela na aktivne i pasivne nisane, ali ne u ovom smislu vec dali je pokretan ili ne, naime i dan danas se prave nepokretni opticki nisani, dakle bez tockica sa daljinama , a nisani se tako sto je na njemu oznacena prosecna visina coveka (180cm) na raznim udaljenostima , a kada nevidis kroz okular celog coveka pomocna stvar je sirina ramena , kada vidis kroz okular izmedju kojih crtica staju njegova ramena , ili on ceo po visini , onda znas otprilike na kojoj je daljini i za koliko crtica da podignes nisan u vis da bi pogodio metu... dobra osobina je mnogo veca brzina(nema podesavanja) dok su lose manja preciznost i potreba za vrlo iskusnim strelcom... ali i dan danas se koristi takav tip optickog nisana , sam o redje
 
ZORANNS83:
a razlika izmedju pasivnih i aktivnih je dali on emituje neki signal , recimo laserski snop koji racuna daljinu cilja , nagib itd, i vrsi korekciju vatre , dok pasivni ne emituje nista... Kolko sam mogao , tolko sam rekao , vise znam prakticno a manje teoretski ,ali neko sigurno zna da to objasni mnogo bolje...
ne ne, laseri tu nemaju veze, zapravo postoje laseri iz nevidljivog dijela spektra, a koji su u biti jedna vrsta radara iznimno visokih frekvencija, služe za high-tech skeniranja i pronalske ukopanih eksplozivnih naprava, razaznavanje ciljeva i slično, mislim da to još nije masovno zaživjelo.
pasivne ic naprave samo pojačavaju ono što već postoji i prilagođavaju našem oku. one se opet dijele na termoviziju(potpuno ic) i night-vision(pojačanje vidljivog i bliskog ic spektra koji se opet raznim metodama pretvara u vidljivu svjetlost)
aktivne imaju te ic reflektore, osvjetljivače, ali to je sve manje u vojnoj upotrebi jer to je smiješno, karikirano, rečeno mogao bi sa strijelom ili iglom gađati takav cilj.
ti osvjetljivači, te ic led diode(za civilnu upotrebu) se koriste u alarmnim sustavima sa detektorima kretanja, pa onda u onim lampama sa senzorom, taj senzor je zapravo jedna dioda i jedan tranzistor kojemu je baza fotoosjetljiva.
 
pa na pasivno,aktivnom nocnom nisanu za draguna imas laserski snop koji je nevidljiv golim okom ali ga vidis kros tu optiku koja cini taj spektar boja vidljivim i za covecje oko .... tako da cesto imaju laserske obelezivace... zar ne ?
 
ja nikad nisam ni vidio tog dragunova jedino iz vojnih časopisa. ali to je moguće i logično. samo kažem, ta podjela na akzivne i pasivne se sastoji od tog jel imaju tu jaku lampu ili ne, a ovaj laser je mala točkica, uskopojasna dok ovo drugo je kao žarulja svjetli(širi kut) zbog toga i imaju ograničen domet jer se količina svjetla po jedinici površine smanjuje sa kvadratom udaljnosti(ako ne griješim?)
 
@zoran
znas kako mozes da vidis IC zracenje....
uzmi digitalni fotoaparat, ili telefonsku kamericu, i snimaj daljinac, tj. gledaj ga spreda....Stisni dugmence, i videces da svetli (na ekranu)....
onda zamisli da imas 1000x jacu IC lampu, i eto ti nisana :)
 
mada ovo su nisani koji rade na drugom principu , oni stvaraju tackicu na meti , ali koja je nevidljiva za njega , i sto je naj bitnije koja je kompijutrski korigovana ... a koja radi u sadejstvu sa daljinometrom... to su naj noviji nisani ruskih specijalaca , bili su na sajmu naoruzanja u moskvi...
 
postoje i obični dvogledi s tim laserskim daljinomjerom, samo su skupi. ovog ljeta sam se doslovno igrao sa jednom napravom, laserskim daljinomjerom koji se koristi na baušteli, možeš mjeriti volumen prostorije(u 3smjeraokreneš i dobiješ volumen prostorije), centimetarska preciznost, samo je mana maks domet 100 metara(valjda baš zbog straha od terorističke upotrebe ). ali zanimljiva stvar.
 
Obersturmfuehrer:
@zoran
znas kako mozes da vidis IC zracenje....
uzmi digitalni fotoaparat, ili telefonsku kamericu, i snimaj daljinac, tj. gledaj ga spreda....Stisni dugmence, i videces da svetli (na ekranu)....
onda zamisli da imas 1000x jacu IC lampu, i eto ti nisana :)
koji trip
 
Ja draguna svd imao , tj nisam ga licno nosio ali snajperista iz moje jedinice jeste .... to je strasno kako je to precizna puska ... mi smo ga jednom fiksirali na stegi i pucali u metu sa 800m , da ga uporedimo sa m76... rezultati su bili ponizavajuci za m76 , ali dobro to i nije puska za to pravljena , nego mi nemamo drugu pa to zovemo snajperom...
 
Meni samo strasno ide na zivce optika 4 X 20. U poredjenju sa 4 X 50 je nula. Razlika, nebo i zemlja. Oba su 4 X povecanja, ali veci precnik sociva...mislim, ko razume - shvatice...
 
A-man:
Meni samo strasno ide na zivce optika 4 X 20. U poredjenju sa 4 X 50 je nula. Razlika, nebo i zemlja. Oba su 4 X povecanja, ali veci precnik sociva...mislim, ko razume - shvatice...
nema tu sta da se razume , ko god je drzao snajper u ruci zna o cemu pricas... kako gadjati metu u pokretu sa 4x20 ? moze , ali mnogo teze. A o tome koliko meta bezi iz vidokruga , jer je to realno mali precnik , o tome ne treba ni raspravljati...
 

Back
Top