FREDERIC CHOPIN

Iron man

Zainteresovan član
Poruka
208
Neka ovo bude topic posvecen ovom vrsnom poznavaocu klavira, magicnom kompozitoru i coveku koji je shvatao klavir i klasichnu muziku kao niko pre njega....
Hocu da chujem vashe preporuke za slusanje, impresije, komentare...
Ja zaista retko postavljam teme, ali ovo je bilo vise nego neophodno, poshto je ovaj forum zestoko osiromashen, i muzika o kojoj se raspravlja je katastrofa.... izuzev manjine... ;)

Pa eto hajde da prvi istaknem nekoliko kompozicija...

Etude in C minor, "Ocean" (Etude in C Minor, Op. 25, No. 12)
Noctrune in B flat minor (Nocturne in B Flat Minor, Op. 9, No. 1) [moja omiljena komp.]
Balade in F minor (Ballade No. 4 in F Minor, Op. 52)
Etude in E major (Etude in E Major, Op. 10, No. 3)


Toliko za sada,......klasichari drzite se...nema nas mnogo.....postavljajte teme... Naravno isto mislim i za ljude koji ne vole klasiku ali vole kvalitet i znaju sta zaista znachi ta rech..

http://sr.wikipedia.org/wiki/Шопен
 
@ Ondak
post ti je pritup, jer se Bah i Sopen ne mogu medjusobno porediti, to su dva totalno razlicita pravca..
pozzz.....

Moderator?!!!!!!!!

Ova tema se nije zadrzala na prvoj stranici ni 24h????
Ispravi to.
 
Шопен, један од првих 5 с моје "топ листе".

А дела, (тачније, врсте) условно, овим редом:
Сонате - Б мол, и Х мол. Баладе - све 4.
Прелиди. Етиде.
Скерца. Ноктурна.
Полонезе. Мазурке. Валцери.

Клавирски концерти... Одлична музика, али је ту оркестар сувишан. Шопен је ипак клавирски композитор.

Ма, заправо, готово да нема шта ми се не допада.
 
Pa svako ima prava da mu se svidja vise Bah od Sopena, bez obzira sto oni nemaju veze jedan sa drugim... :)

Ja bukvalno obozavam Sopena. Pravi virtuoz. Hm, obozavam njegov valcer u cis-mollu, "Minute Waltz", valcer u h-mollu je predivan. Etida c-mollu (to mi je omiljena) - "Revolutionary" (nisam mislio na Ocean, nju ne znam :().
Svi Sopenovi valceri odisu nekim posebnim duhom koji obozavam. Dugo sam trazio kompozitora etide u c-mollu, jer me je prosto ocaravala (a, boze, taj covek je od etida pravio vrhunska umetnicka dela :)) i kada sam saznao da je Sopen, nisam se nimalo zacudio, nije ni cudo sto mi se svidela toliko...
Posmrtni mars (3.stav kl.sonate u b-mollu) je freezing (poslusajte celu sonatu ako imate priliku i prvi stav me odusevljava...)... I naravno neizbezne "Kisne kapi"... Beautiful... :)
 

Back
Top