aritmija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

zrr

Početnik
Poruka
11
imam 30 god i muskarac sam .Pre mesec dana sam otiso kod privatnika -internistu radi preskakanja srca .Posle obrade na Ekg-neki novi tip ,EHO,UZ,KOLOR DOPLER i analize krvi rekao mi je da sam zdrav .Ja i dalje osecam ta preskakanja .Dali je moguce da imam neki problem sa srcem jer sam bio kod jos jednog kardiologa koji mi je posle gledanja rezultata rekao da imam "nervozno srce" a prethodna dijagnoza SYNDROM HYPERCINETICUM .Jos dva lekara iz hitne sluzbe su me pregledala i rekli mi "neurozis cordis"Dali ova preskakanja slabe srce i dali smem da pusim
 
Neurosis cordis

Svi bolovi i smetnje u predelu srca ne potiču od oboljenja srca u pravom smislu reči, to jest od neke srčane mane ili slabosti. U znatnom broju slučajeva ovi bolovi i smetnje potiču od nenormalnog stanja vegetativnog nervnog sistema.

Svaki deo tela stoji pod uticajem vegetativnog nervnog sistema, pa tako i srce i drugi krvni sudovi. Zadatak ovog nervnog sistema jeste da uskladi funkcionisanje svih organa i delova tela. Vegetativni nervni sistem sastoji se od dve vrste živaca: vagusa i simpatikusa, koji deluju suprotno jedan od drugog. Ako se usled nekog poremećaja dogodi da jedan od ovih sistema postane jači, mogu u funkcionisanju pojedinih organa nastupiti vrlo značajne promene.

Srce i krvni sudovi naročito su podložni uticaju vagusa i simpatikusa. Srce i krvni sudovi funkcionišu normalno samo ako je delovanje ovih živaca uravnteženo. U tom slučaju krvni sudovi reaguju normalno i na spoljašnje uticaje, zamor, uznemirenje itd. U protivnom slučaju srce i krvni sudovi reaguju nenormalno.

Smatra se da u većini slučajeva ulogu igra nasledni i konstitucionalni faktor, to jest neke su osobe sklone svakakvim poremećajima, tako reći, od rođenja.

Događa se da se nervoza srca javlja posle nekih infektivnih bolesti, a poznato je da važnu ulogu igraju duvan i alkohol.

Nema više nikakve sumnje da na nastajanje ovog oboljenja veoma jako utiču duševne povrede, umni napori, nezadovoljstvo, rat, strah itd. Ovaj uticaj postaje naročito izražen u doba puberteta i klimakterijuma.

Osnovni znaci na koje se bolesnik žali jesu bol u predelu srca, otežano disanje i lupanje srca. Bol je naročito izražen na vrhu srca (u visini bradavice), a nastupa nezavisno od telesnog naprezanja. Poremećaj disanja je više subjektivan osećaj bolesnika, jer se obično ne primećuje nikakva promena ni u dubini ni u brzini disanja. Srčani rad može da bude nešto ubrzan, a može da postane i neravnomeran.

Pregledom ne može da se ustanovi nikakva promena na srcu, krvni pritisak je normalan, a može da bude i snižen ili povišen.

Ovi bolesnici su redovno nervozni, osetljivi, i nije redak slučaj da im drhte ruke. Ponekad je temperatura malo povišena.

Važno je da se ovi bolesnici psihički umire i uvere da njihovo oboljenje nije teške prirode. Pri tome, razume se, moraju i lekari i rodbina biti oprezni, da ne izgube poverenje bolesnika, jer u protivnom slučaju nikakvo lečenje ne vredi.

Bolesnicima se obično daju lekovi za umirivanje živaca. Promena sredine u kojoj bolesnik živi, dobijanje satisfakcije, smirivanje porodičnog života, ostavljanje duvana i alkohola, često veoma brzo deluju na usporavanje izgubljene ravnoteže u vegetativnom nervnom sistemu, a time i normalnog rada srca i krvnih sudova.

........................................................................
...............................
Preuzeto sa http://www.svetzdravlja.com/show_text.php?id=64&catid=6
 
zrr:
imam 30 god i muskarac sam .Pre mesec dana sam otiso kod privatnika -internistu radi preskakanja srca .Posle obrade na Ekg-neki novi tip ,EHO,UZ,KOLOR DOPLER i analize krvi rekao mi je da sam zdrav .Ja i dalje osecam ta preskakanja .Dali je moguce da imam neki problem sa srcem jer sam bio kod jos jednog kardiologa koji mi je posle gledanja rezultata rekao da imam "nervozno srce" a prethodna dijagnoza SYNDROM HYPERCINETICUM .Jos dva lekara iz hitne sluzbe su me pregledala i rekli mi "neurozis cordis"Dali ova preskakanja slabe srce i dali smem da pusim

Posto nisi procitao lepljivu "Obavezno procitati..." moram ja da pitam: od kad imas preskakanja srca, da li pijes neke lekove (za sta, koliko, od kad, ko ih je prepisao), da li si nekad lecen i ako da - od cega, da li imas visok pritisak i da li neko od porodice pati od srcanih problema? Kojim se poslom bavis, da li imas porodicu, kakvi su ti odnosi u porodici i na poslu i da li si pod nekim stresom? Da li si sklon nervoznom reagovanju>

Kardiolozi su te pregledali i po njihovim dijagnozama nemas nikakav srcani poremecaj niti problem. Jedna od mogucnosti zasto moze doci do poremecaja rada srca jeste prolaps mitralne valvule ( ispadanje iz funkcije, delimicno ili veliko, srcanih zalistaka, tzv. mitralne valvule). Takodje koksaki virus hoce da izaziva pomenute tegobe, pored toga i konstitucija (visoki, vitki, da ne kazem mrsavi ljudi, manekenski tipovi, cesto imaju tahikardiju zbog tzv. 'viseceg srca' - polozaja srca pri takvoj konstituciji).
Nista od toga ocito nije tvoj sklucaj, srce ti je ok, tvoji problemi - po onome sto kazu kardiolozi - su iskljucivo na nervnoj bazi. Dakle, smanji stres, alkohol, naravno ******* (ako bi mogao potpuno da prestanes da pusis svakako da bi to za tvoje zdravlje bilo korisnije).
Ova preskakanja ne slabe srce, nisu ugodna, ali ne preti ti nikakva posebna opasnost. Bilo bi dobro da ispitas jos i mogucnost koksaki infekcije, kao i tiroidne hormone ako vec nisi, i posto ce sve to najverovatnje biti u redu, jos ti ostaje da se javis psihijatru kako bi ti pomogao da smanjis napetost i tako resis problem sa preskakanjem srca. POzdrav i srecno!
 
Nadam se da si shvatio da ne treba da pushis,pijes, da treba da smanjis dnevne stresove na najmanju mogucu meru, da se odmaras, setas, zdravo hranis i neces vise imati tih problema.
Mlad si, pregledom nista nije nadjeno...nemas razloga za zabrinutost vec samo potrebu da promenis svoj stil zivota.
 
Proveri da li ti je zeludac na mestu, ako ti je podignut nijedna dijagnoza ni terapija ti nece pomoci. Inace dijagnoza 'podignuti zeludac' kod obicne medicine ne postoji, to moras da se posavetujes sa nekim 'manje' pametnim.
 
Aha, da - i ako ti zeludac jeste podignut, onda obavezno odi kod nekog vraca da ti ga 'manuelno' namesti. Usput moze da ti da i neki travnati napitak kojim se sprecava sve - od bronhitisa do raka i SIDE.....
 
ne mislite valjda ozbiljno o koksaki virusu i onoj zlezi , pa zabog musko sam i nemam nikakve tegobe :lol: a ovo o zeludcu -nesto sam trazio o tome na internetu i nasao o nekoj zeludacnoj kili ali ja nemam nikakve bolove , dali je moguce da je sve od toga 8)
 
dali je moguce da su pogresili svi ti lekari ,jer mi je jedan dr.sa sajta "doktor" rekao da nista bez holtera i bas sam se utripovao-izvinite sto davim :oops:A ******* ,A ALKOHOL
 
Mogu da prestanu a mozda ce te i zauvek nervirati - jedno je sigurno, neces umreti od toga, nista ti nece biti. Za Koksaki i tiroideu sam bila ozbiljna, ali vidim ta si ti neozbiljan. Dalja diskusija moze da se nastavi samo na temi psihoijatrija, necemo se vrteti u krug po principu isto pitanje-isti odgovor, vazi? Mozes da obsis holter,. nije to nista strasno, ali samo ces dzaba placati, niko ti nece holter u drzavnoj ustanovi staviti bez indikacija a ti ih nemas jer ti je UZ Eho Dopler srca sve uredno. Prestani da pijes ako je to bilo pitanje o alkoholu.
 
A da, i da ne zaboravim - hiperkinetski sindrom je isto sto i nervozno srce, kao i neurocirkulatorna astenija - forme anksioznog poremecaja, dakle somatizacija nervne napetosti na srcanom misicu. Drugim recima - pali kod psihijatra! ;)

Hyperkinetic Heart Syndrome
A clinical syndrome characterized by palpitation, shortness of breath, labored breathing, subjective complaints of effort and discomfort, all following slight exertion. Other symptoms may be dizziness, tremulousness, sweating, and insomnia. Neurocirculatory asthenia is most typically seen as a form of anxiety disorder.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top