Чеда би да лустрира Цркву

limojed

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
238
Да, добро сте прочитали наслов, то је јуче Чедај изјавио на Полиграфу.
Иначе је било за уживање гледати. Прво само што није заплакао кад је упитан за неке Багзијеве наводе.
"Јесте, мени су руке прљаве, али ми је савест чиста"...
А Багзи му је иначе институција, иако је "инструисан"... е помало ми жао момка... знате као оно у "Ранама" кад Пинки каже да му је један кратак тренутак било жао Дијаболе :cry: :lol:
но да видимо.

Ja nemam pravo sada da kažem - znate šta, Dejan Milenković je kriminalac, a kriminalci lažu, jer je on svedok-saradnik i on je za mene institucija. Ono što ja mogu da kažem jeste da nemam nikakav osnov da optužim njega da laže u situaciji u kojoj on govori nešto što je čuo od neke druge osobe. Ja mogu da kažem da nije tačno da je Dušan Spasojević od mene tražio bilo kakvu uslugu, da nije tačno da je Ulemek nekada tražio neku uslugu, da nije tačno da smo mi sa njima bilo šta dogovarali. Ja mogu da kažem da je ovaj režim sto puta skenirao svaki sekund moga života tražeći neki osnov da se sa mnom obračuna, i na kraju su se poslužili onom vrstom politike u kojoj činjenice i argumenti nisu bitni. Pre sedam dana smo slušali prvog čoveka srpske policije koji potvrđuje ono o čemu smo mi govorili pre dve godine, šta ćemo slušati za naredne dve godine? Hajde to da ubrzamo, imamo tužilaštvo, za mene je tužilaštvo odgovorno za politizaciju koja je pratila svedočenje Dejana Milenkovića Bagzija, ne zbog toga što se poklopila sa izbornom kampanjom, nego zbog toga što je nemoguće...

А зашто би негде 2001 Дућа а.к.а. Шиптар лагао Багзија?!? Не кажем да му је овај говорио истину, али што баш све у вези Чеде да буде лаж?

Jovanović: Veoma odgovorno tvrdim da je isključivo tužilaštvo i smene koje su u tužilaštvu prethodile, finalizacija ovog procesa, odgovorno za politizaciju, da ako je nešto činjenica...

B92: Ali ja vas pitam gde je ta supstanca politizacije? Na koji način... gde je vi vidite?

Jovanović: Supstanca politizacije je u činjenici da je Dejan Milenković uspeo da bude kreativniji od sto drugih svedoka, ako se govori lično o meni. Je l' vi mislite da bi Ulemek Legija prećutao nešto o meni da je znao? On je 2004. godine ispričao drugu priču, danas Dejan Milenković iznosi neke okolnosti na takav način da ja ne mogu da ga optužim za tako nešto, jer zašto bih ja sumnjao u njega ako je on svedok-saradnik, u njega veruje sudsko veće i sud koji treba da donese konačnu odluku. Ono što ja želim da se proveri je svaki sekund njegovog svedočenja i u onim segmentima u kojim on govori o meni, ali i u onim segmentima u kojima ćuti o nekom drugom. Nemoguće je da Dejan Milenković zna istinu i upoznat je sa okolnostima o svakom krivičnom delu koje je obeležilo naš politički život u prethodnih nekoliko godina, a ne zna samo o jednom, o ubistvu Momira Gavrilovića, o ubistvu zbog koga je rušena Vlada Zorana Đinđića, o ubistvu koje je uvelo našu zemlju u najtežu političku krizu i o ubistvu koje do danas nije razrešeno. Nije razrešeno zbog toga što je preduslov razrešavanja tog ubistva priznanje Vojislava Koštunice da je zloupotrebio tu smrt, manipulisao u obračunu sa nama na način na koji je to činio i pre i posle toga, 2001. je Momir Gavrilović, ili duvanska mafija, 2002. je pismo Ljilje Buhe kao lajt motiv za predsedničku kampanju u kojoj je on praktično na toj političkoj platformi kreirao obračun sa nama. Znači, možda je OK to što mi radimo, ali mi kao ljudi nismo OK. Izvinite, ako pričamo... ako me je nešto realno... u svemu tome... ne mogu da kažem pogodilo, ali ako osećam nešto kao potrebu da dokažem, onda je zapravo to ta ličnost sa kojom nisam imao nikada nikakvih dodirnih tačaka, nikad se nije pojavila ni u tom... hajde da kažem, ni u tom polusivom, u tom podzemlju ka kojem smo mi bili upućeni kroz sve te događaje kroz koje smo prošli, a to je ubistvo...

B92: Sada govorite o Sredoju Šljukiću.

Jovanović: Tačno.

B92: Nikakve kontakte sa njim niste imali?

Jovanović: Apsolutno ne i konačno, opet ću vam samo reći da on govori o nečemu što je čuo, da je rekao da je o tome govorio Dušan Spasojević, da se to ubistvo desilo više od godinu dana nakon toga. Ja ono što želim.......... da se utvrdi istina o svakoj njegovoj rečenici, svakoj reči koju je izgovorio.

B92: Dobro, ali možda vi možete da nam pomognete oko nekih rečenica...

Jovanović: Ja mogu da vam kažem naprimer, ako je tema njegovo svedočenje, ja mogu da vam kažem da sam ja bio optužen i za tragediju Momira Gavrilovića. Ne želim da govorim o drugim ljudima, ovde sam i govorim u svoje ime. Da sam ja pomažući ovom društvu da se suoči sa istinom tražio od policije da se sve to proveri, ja sam pre tri meseca bio optužen za ubistvo svedoka-saradnika. Izlazile su te novine, mafija sa naslovnih strana - pitajte Čedu ko je ubio Vukojevića.

B92: U redu, gospodine Jovanoviću, ali hajde da vas pitam za neke detalje i neke činjenice koje su u direktnoj vezi sa vama, da ostavimo sad politiku po strani bar za neko vreme...

Jovanović: Slažem se da treba nekako da ostavimo politiku po strani, ali nemojte da zaboravite da je sve to zapravo jedan politički ambijent i milje u kome smo mi postojali.

B92: Ali hajde da govorimo o činjenicama.

Jovanović: Slažem se, što pre...

B92: Hajde da se fokusiramo na neke događaje... Pomenuli ste maločas taj Rolex, kakva je istorija tog Rolexa?

Jovanović: Evo, sad ću vam reći kakva je istorija, pre dve ili tri godine pojavio se jedan glupi tekst u Kuriru u kojem je prvi put pomenuto to kao jedna od priča koja je pričana.

B92: Jeste dobili Rolex od Dušana Spasojevića?

Jovanović: Ne, apsolutno nisam, apsolutno, ni Rolex ni bilo šta drugo, ali gde nestadoše džipovi, gde nestadoše konji?

B92: Dobro, ja vas nisam pitao za džipove i konje, ja pitam samo za Rolex, pošto ga je pomenuo Dejan Milenković Bagzi, koji je svedok-saradnik.

Jovanović: Jeste, na pitanje advokata da li je čuo, on je rekao - da, jeste, Dušan Spasojevć je to govorio.

B92: Kako se ta ekipa našla van zatvora pored toliko čvrstih dokaza koje je policija iznela u trenutku kad ste vi bili podpredsednik Vlade? Kako su se oni našli van zatvora u koji su stavljeni zbog otmice biznismena Miškovića?

B92: Ko ih je pustio iz zatvora?

Jovanović: Spasojević je izašao posle 5 meseci zatvora, a ovi drugi su izašli posle pola godine. Kakve smo mi veze imali sa tim? Mi smo imali interes da oni budu u zatvoru. Šta se desilo kad smo se suočili sa tom činjenicom? Znali smo da smo mi vlast bez vlasti u Srbiji. Kako je izašao Milenković iz zatvora? Kako je izašao iz zatvora Milenković?

B92: Niste imali nikakvog uticaja na javnog tužioca, na rasplet u tom događaju?

Jovanović: Apsolutno ne, evo, ja ću vam reći samo jednu istinu, a možemo mnogo toga da govorimo. Tužilac koji je vodio taj slučaj je tužilac Vitorović, on je bio tužilac i u ovom procesu koji se vodio u predmetu Marka Kljajevića...

B92: Nije se njegovom odlukom... nisu se oni njegovom odlukom našli na slobodi.

Jovanović: Izvinite, samo da vam kažem... Znači, taj tužilac je bio direktno upućen u taj predmet i on vrlo dobro zna istinu o svemu tome. Da li su oni manipulisali sa nama, da li su govorili svašta nama, da li su lagali nama - da, jesu i to nije nikakva tajna, i to svi znaju. Znaju ljudi u policiji, znaju ljudi u sudu, znaju ljudi u medijima. Ja sam 2003. godine gostujući u jednoj emisiji na vašem programu bio suočen sa pitanjem da li sam juče bio u Šilerovoj. U istrazi koja je vođena nakon ubistva Zorana Đinđića došli smo do podatka da su oni namerno tako nešto servirali kao informacije, poluinformacije, kao laži kojima su nas kompromitovali. E, sad, da li ja mogu iz toga da izađem čist? Ne mogu, ja zato kažem - prljave su mi ruke, ali mi je savest čista. Nisam birao posao kojim sam se bavio, to smo morali da radimo, ali je apsolutno netačno da je... ne znam, Spasojević ili bilo ko iz tog klana iz zatvora izašao zato što je neko intervenisao da bi oni bili pušteni. Oni su izašli iz tog zatvora i posle toga počeli da planiraju naša ubistva. Oni su izašli iz tog zatvora... izlaze nakon žestoke svađe i sukoba do kog je došlo u Šilerovoj ulici zbog pobune Jedinice za specijalne operacije...
 
Е сад да видимо... Миленковић је видесмо "институција", али Чеда тој институцији не верује, иако је опет једино повезана са Специјалним судом који је једина институција којој верује. А не верује зато што је Багзи постао напрасно "креативан". Значи да су се ствари и даље гурале под тепих :roll:
Оно за "прескочене ствари", па шта да кажем... Добро одрађено! 8-)
Чеда пита како је изашао Миленковић из затвора (после хале лимес). Што не пита мало свог партијског друга Ненада Милића који је саставио лошу пријаву?!? Па он га је гонио за саобраћајни или царински прекршај...
Жели да оптужи тужиоца који је оптужио ону лопину Кљајевића, па му је лепо речено да није он пустио Спасојевића.
И најзад добро познат рефрен о томе како он не може бити чист. Али може да се бави политиком и засмејава народ. :lol:
А оно "власт без власти"... па ајте молим вас :roll: Власт без власти која избацује 45 посланика из парламента, њени посланици гласају из Солуна, смешта афере коалиционим партнерима, од Вука Обрадовића па надаље. Он је посебно био власт без власти али му то није сметало да има џип, станује у кући познатог тајкуна, доводи Сотнсе, учествује у сумњивим приватизацијама, поставља зебре...

И најзад - лустрација Цркве.

B92: Kad kažete lustracija na koju vrstu lustracije mislite?

Jovanović: Na svaku.

B92: Šta znači to svaku?

Jovanović: Ako želimo da pomognemo crkvi, ako želimo da pomognemo univerzitetu, ako želimo da pomognemo policiji...

B92: Kako ćete lustrirati crkvu, izvinite?

Jovanović: Pa, kao što je u svim drugim istočnoevropskim zemljama, oni kojima nije mesto u crkvi, oni koji blagoslove škorpione, a proklinju seljake zbog kobasicijade, pa njima nije mesto u crkvi. Ako volimo crkvu, pa mi joj tako pomažemo.
Ako volimo univerzitet i stalo nam je do njega, pa hajde da sklonimo s univerziteta one koji pozdravljaju sa zig hajl i uzvikuju 'nož, žica, Srebrenica' obeležavajući 10 godina genocida u Srebrenici kao 10-togodišnjicu oslobađanja grada. Ako želimo da imamo sigurnu policiju, onakvu kakvu smo imali u vanrednom stanju, hajde da sklonimo iz te policije one koji su nam iskrivili kičmu pendrecima pod Miloševićem. Ako želimo efikasno pravosuđe, hajde iz njega da sklonimo one koji su prepreka tom pravosuđu, koji su pustili Milenkovića, Spasojevića, rušili Ibarsku magistralu...

B92: Kako ćete lustrirati crkvu, kako će to praktično da izgleda, ne razumem?

Jovanović: Vrlo jasno, ako mogu da plebiraju na beneficirani radni staž onda moraju da prihvate norme društva u kojem žive, oni nisu iznad države, oni nisu ni paralelan sistem državi, oni su deo našeg društva i moraju preuzeti odgovornost. Kad se politički angažuju, kada pozivaju građane da glasaju za Ustav, kada ćute pred referendumskom krađom, onda moraju snositi konsekvence koje snose svi drugi koji u tome učestvuju. Kada podržavaju Miloševićevu politiku, nacionalizam, urnisanje svih elementarnih principa građanskog društva, onda moraju snositi konsekvence za tako nešto, oni nisu sveštenici u tom trenutku.

B92: U redu, gospodine Jovanoviću, hajde da se zadržim na ovoj priči o crkvi u ovom trenutku. Naime, u okviru LDP-a kvote na listi su i bivši ministar pravde Vladan Batić i bivši ambasador u Americi Milan St. Protić. Kako se u taj vaš liberalni građanski programski koncept, koncept LDP-a uklapaju pogledi čoveka koji je kao ambasador osveštavao ambasadu?

Jovanović: Ispraviću vas, znači gospodin Protić nije na našoj listi, on je predavač u ovom trenutku na Harvardu, dovršava svoju knjigu i on nije kandidat za poslanika naš, i to je bila jedna od informacija koja se...

B92: Mislite da su namerno plasirane...?

Jovanović: Ne znam da li su namerno... prosto, to nije informacija. Naš odnos prema...

B92: A bivši ministar Batić?

Jovanović:.... prema gospodinu Batiću je potpuno jasan, mi smo rekli da smo otvoreni za sve istaknute javne političke ličnosti. Vladan Batić je bio naš politički partner, eto, poslednjih 10 ili 15 godina i ja mislim da on zaslužuje mesto na našoj listi i da mi ne treba prema njemu da imamo rigidan odnos u meri u kojoj bi trebali da imamo zbog nekog ideološkog koncepta koji njegova stranka zagovara.

И ето гвоздене метле на делу. Лустрација Цркве. Као у другим источно европским земљама. А у којим? Да није можда у Пољској Црква лустрирана? Почевши од Војтиле, па на даље :lol:
Касније видимо зашто би он лустрирао Цркву. Зато што је воли :confused: :confused: :confused:
Хе, хе, добар фазон :lol:
Ма не бре, зато што је подржала Устав. Значи, патријарх је први на списку за лустрацију зато што је искористио своје грађанско право.
Судство? Па лепо је то, само што то није уради Батић док је био министар. И што Чеда не лустрира прво Батића?

Комплетан текст
 

Back
Top