Sta mi govori obrtni momenat?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 59

Tema: Sta mi govori obrtni momenat?

Iskusan codemaker (avatar)
    Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Sta mi govori obrtni momenat?

Opet moram da pitam ljude kojise razumeju. Zanima me obrtni momenat a o motorima znam tek malo vise od toga da za rad trebaju gorivo i ulje...

Dakle sta me zanima.
    Malocas sam spremao neke papire po kuci pa nadjoh i neku knjizicu za moja kola. Malo sam prelistavao i zanimljive stvari sam video u vezi obrtnog momenta.
    Moj auto ima 165 KS (121KW) i obrtni momenat 230Nm i zapremine 2.4 litra pri 3600 o/min (audi A4)
    E sad drugi Audiji A4 nabrojani u knjizici, tipovi sa slabijim motorima i manje zapremine, imaju neki i veci obrtni momenat.

E sad ako neko ima vremena da mi napise odgovore na pitanja koja me zanimaju:
    1. Sta za mene kao obiznog vozaca znaci obrtni momenat auta koji vozim. Pretpostavljam da je sto veci to bolje, ali ipak kako se to manifestuje na voznju (mozda uzbrdo, krajnja brzina, ubrzanje... sta god)
    2. Kako dolazi do toga da obrtni momenat ne mogu lako logicki povezati sa snagom motora niti sa kubikazom, pa reci da na primer auto sa 1000 ccm i snagom od 45KS ne moze imati vise od ZZZ Nm obrtnog momenta itd...? ili da auto sa 50 KS ne moze imati vise od YYY Nm
    3. Odakle dolazi da neki motori sa manjim snagom i kubikazom imaju veci obrtni momenat od drugog motora sa vecom snagom i kubikaziom. Sta je zapravo primarno, kubikaza ili snaga motora pa da se to primeni na obrtni momenat.
    4. Moze li se obrtni momenat povecavati nekim intervencijama namotoru?
    5. Kako se ocenjuje obrtni momenat 230 Nm pri 3600 obrtaja/min- kao lose, dobro iili bas dobro ( na skali od 1-10 na primer)

Znam da sam se verovatno i nalupetao prilikom pitanja (nemam pojma o motorima), ali stvarno bih voleo da znam pa ako neko ima vremena...

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Podrazumevano Re: Sta mi govori obrtni momenat?

Da pokusam to malo jednostavnije da objasnim ( postoji u knjigama jasna definicija ): Obrtni moment = proizvod sile i udaljenosti mesta delovanja sile od ose rotacije. To znaci da radilica motora koji ima duzi hod klipa ima veci obrtni moment od motora iste kubikaze koji ima manji hod klipa. Time motor sa kracim hodom po pravilu ima vise obrtaja od ovog prvog. Povecanjem zapremine i same konstrukcije motora se moze uticati i na obrtaje i na o. moment. Veca kubikaza vuce i veci o. moment ali povecanje obrtaja motora ( uglavnom ) uslovaljava pad o. momenta jer se povecanjem obrtaja skracuje hod klipa sto nas vraca na pocetak priceo delovanju sile i udaljenosti od ose rotacije.
    Obrtni moment vozacu je najvise bitan kada je start u pitanju - povlacenje vozila. Primer: malolitrazno, visokoturazno vozilo ce se vise oslanjati na snagu motora u situacijama kada treba naglo ubrzati dok ce se vozilo sa vecim o. momentom lako izboriti sa naglim ubrzanjima i kretanjima iz mesta ali kasnije moze opasti njegova moc rastom obrtaja i brzine u slucaju da nema dovoljno snage.
    Po meni, pored podatka o snazi vozila bitan je podatak i o o. momentu. Moj veteran - motocikl ima snagu od 27 KS ali i ogroman o. moment - njegova radilica je zastrasujuce velika i teska a hod klipa je veci od precnika cilindra. Ubrzanje iz mesta i naglo u brzini je mnogo vece od vecine modernih motocikala kao i savladjivanje uspona ali zato krajnja brzina i mnoge druge performanse - nisu. Nadam se da sam bio jasan koliko - toliko.

Zainteresovan član JonyQuest (avatar)
    Učlanjen
    04.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Obrtni moment je karakteristika motora, tj onoga sta on moze da uradi. Maksimalni obrtni moment se daje da bi se imala neka (ne dovoljno jasna) slika o snazi koju motor na razlicitim obrtajima razvija. Mnogo jasnija slika se daje iz dijagrama moment-br.obrtaja, ili snaga-br.obrtaja. Inace, snaga se dobija kada se pomnozi obrtni moment i broj obrtaja. E sad da te nebi zbunjivao, ovo bi se moglo pojednostaviti na sledeci nacin: sto veci obr.moment naravno da je bolje, ali gledaj i raspon u broju obrtaja na maksimalnom momentu i maksimalnoj snazi. Sto je ovaj raspon veci i motor ce "davati" vise snage, tj. bolje ce ubrzavati. Takodje je i vazno da maksimalni moment bude na sto manjem broju obrtaja, jer ako je tako ne mora se uvek ici u visoke obrtaje da bi se izvuklo nesto iz motora pa samim tim i potrosnja moze da bude manja. Maksimalna brzina zavisi od snage motora, ali i od menjaca, tezine automobila i u mnogome od koeficienta otpora cd i ceone povrsine vozila, kao i od sirine guma, itd.
    Sto se tice onog dela sa vecom i manjom kubikazom a vecom snagom to je malo komplikovanije pitanje, ali pokusacu i tu da dam neki odgovor. Veca snaga se moze dobiti na razlicite nacine kao npr: pomeranjem radnog dela krive snaga-br.obrtaja na vise vrednosti broja obrtaja, tj. da bi dobio tu snagu moras auto gaziti do 7,8 ili vise 1000 obrtaja, dok za neke obicne motore, crveno polje je vec kod 6000 o/min. Drugi nacin povecanja snage je natpunjenjem, tj. ubacivanjem vece kolicine smese u cilindar, treci nacin je obezbedjivanjem boljeg sagorevanja i td. Inace, detalje oko ovoga fabrike automobila drze delimicno u tajnosti.
    Nadam se da sam uspeo malo da ti pojasnim ove pojmove, ali u pitanju je veoma opsirna materija.

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

O. moment dolazi do izrazaja kod manjeg broja obrtaja i vremenom pada kada dolazi do izrazaja snaga koja raste povecanjem obrtaja motora. Amerikanci su ostali verni malim i srednjim obrtajima na svojim vozilima koja imaju tradicionalno ogromnu zapreminu i o. moment. O. moment je taj koji obezbedjuje vozilu sto ranije ubrzanje dok je snaga ta koja utice na max. brzinu ili moc vozlila u nekim drugim uslovima.

Poznat Garwor (avatar)
    Učlanjen
    27.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    121

@codemaker nisam neki strucnjak, al da probam...
    1. Obrtni moment je merilo ubrzanja, a snaga max brzine (mada i snaga zavisi od momenta i broja obrtaja, ima neka formula koju je Aleksej jednom naveo). Za tebe kao vozaca apsolutna vrednost malo znaci, ali ti je vazno na kom se broju obrtaja postize, to znaci da auto najbolje povlaci na tom broju obrtaja
    2. Obrtni moment je karakteristika motora i zavisi od mase, dimenzija i hoda klipova ( verovatno i od mase radilice, zamajca i jos ponecega, ne znam). Z odredjenu kubikazu teorijski je moguce povecavati snagu naustrb momenta i obrnuto izmenom navedenih parametara, ali verovatno u uskim granicama. U praksi, mala kubikaza znaci mali obrtni moment (tj slabu reakciju na gas), ali ne i malu snagu (snaga se moze povecavati povecanjem broja obrtaja jer je snaga srazmerna proizvodu momenta na datom broju obrtaja i broja obrtaja; to naravno mora pratiti kvalitetnija izrada), npr japanska vozila izvlace dosta veliku snagu iz manjih zapremina, ali se ta kola trebaju voziti na vecem broju obrtaja (to naravno skodi autu poput yuga i jos ponekih, ali japancima i ne mora skoditi). Ali zato veliki motori kao u americkim vozilima garantuju veliki moment na malom broju obrtaja(bitno za gradsku voznju npr, ne moras cesto da menjas brzine) i izdrzljivost motora(ne ide u visoke obrtaje).
    3. Primaran je moment, onda se to mnozi sa brojem obrtaja(i mozda jos necim) i dobija se snaga. Ali moment naravno nije konstantan na svim obrtajima, nego izgleda ovako(mitsubishi 300 twin turbo):

Od proizvodjaca zavisi kako ce podesiti motor date zapremine, da bude jaci, ili dugotrajniji. Dizelasi imaju najbolje momente i to na malom broju obrtaja(2000-3000). Benzinci uglavnom postizu max moment na vecem broju obrtaja (preko 3500, japanci i na preko 5000).
    4. Moze, chip tuning ( nisam siguran sta se sve menja , verovatno uglovi otvaranja i zatvaranja ventila, paljenja...), menajnjem izduvne grane...dalje na znam Pravi Amer bi dodao supercharger i resio sve probleme
    5. Jel ti to benzinac? Meni se cini da je to veoma dobro( moj auto ima manji moment i to na vecem broju obrtaja, iz 1.8 L), ali ako hoces na trke, menjaj auto Dizelasi imaju i vece momente.

Nadam se da ti je jasnije, pretrazi ostale teme(tehnika), bilo je i ranije govora o ovome.

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Hvala momci, dali ste mi mnogo jasniju sliku u vezi obrtnog momenta. Vidim da to bas i nije neka materija koja se moze objasniti u jednoj recenici.
    Izgleda da sam lupio pitanjem, jer mi sad nakon vasih odgovora izgleda kao da je mene neko za racunarsko programiranje pitao, "koja je klasa najbolja da se upotrebi u programu.." Verovatno bih izgubio strpljenje i savetova pitaocu da uzme knjigu u ruke pa krene iz pocetka a dok stigne do klasa, nauci ce i sam...
    Sva sreca te vi mene niste "otkacili" vec ste jednom laiku pokusali na sto jednostavniji nacin objasniti.

@Garwor
    Jeste, benzinac, najveci momenat 230 Nm postize na 3600 o/min. Inace motor ima 6 cilindera.

Ja tu pricu o obrtnom momentu nekako laicki prevodim na elasticnost motora. Na primer bez ikakvog problema vozim 60 kmh u IV brzini a onda odlicno ubrza bez menjanja brzine i na 120 stigne jako brzo a bez ikakvog stucanja ili neravnomernog rada.

A i cini mi se da obrtni momenat ima svoj udeo kad vozim uzbrdo. Recimo na Bubanj potok od Nisa prema BG ulazim na 60 kmh u 4. brzini, kad pocne uspon ubrzavam sve u 4, brzini i dalje i na vrhu isteram bez problema na 140 kmh , moglo bi i brze ali su krivine pa nije najbezbednije a i cvikam od plavaca I tu nekako vidim ulogu obrtnog momenta.

Al' izgleda da je tu prica ipak komplikovanija od mog znanja.
    Bolje da se ja drzim moje tastature, tu bar nemam nikave dileme sta je sta

Poznat Garwor (avatar)
    Učlanjen
    27.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    121

Drzi se , dok ne uvedu 'glasovne oznake'

p.s. dobar ti je auto, sta se hvalis . I slobodno gazi tuda, nema plavaca, osim ako nisu zakucani u kamion u sporoj traci

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Nisi ti lupao nista, ista pitanja smo postavili mi pre nego sto smo dosli do odgovora koji smo ti dali. Pitanje na koje se dobija samarcina je " A koliko razvija...? " ( Nacionalna klasa ).

Elita Kad_LupimLupim (avatar)
    Učlanjen
    31.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    250

Ukratko, obrtni moment je vucna sila vozila.
    Realno...

Ističe se PredatorBG11 (avatar)
    Učlanjen
    28.04.2006.
    Reputaciona moć
    63

Citat Original postavio Kad_LupimLupim
    Ukratko, obrtni moment je vucna sila vozila.
    Dobra je i definicija koji je napisao King ali ovaj site rulezzz.
    http://www.auto.web1000.com/index.htm

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio King 7
    Nisi ti lupao nista, ista pitanja smo postavili mi pre nego sto smo dosli do odgovora koji smo ti dali. Pitanje na koje se dobija samarcina je " A koliko razvija...? " ( Nacionalna klasa ).

E yebiga, poceli bolan i samari da pucaju ovde
    I sta sad, kad nesto budem opet imao dilemu, zbog straha od samara, necu smeti ni da priupitam?
    Dobro, dobro - docicete vi na podforum kompjuteri

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Citat Original postavio codemaker

E yebiga, poceli bolan i samari da pucaju ovde
    I sta sad, kad nesto budem opet imao dilemu, zbog straha od samara, necu smeti ni da priupitam?
    Dobro, dobro - docicete vi na podforum kompjuteri
    Nisi razumeo, to je iz filma " Nacionalna klasa " kada Bogdan Diklic pita Boru Todorovica pred trku " A koliko razvija... " A ovaj mu lupi samar " sta razvija?! ". Mala sala, kakvi samari.

Ističe se PredatorBG11 (avatar)
    Učlanjen
    28.04.2006.
    Reputaciona moć
    63

Citat Original postavio King 7
    Nisi razumeo, to je iz filma " Nacionalna klasa " kada Bogdan Diklic pita Boru Todorovica pred trku " A koliko razvija... " A ovaj mu lupi samar " sta razvija?! ". Mala sala, kakvi samari.
    Ne care,pita glumca kome ne znam ime ali je u klubu rival Brani,Draganu Nikolicu

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Ma setio sam se odmah Dikllica koji je igrao smotanka u tom filmu
    Kultni film, nema sta - gledao sam ga mnogo puta, uvek onako iz cefa
    Eto, sta ti je diskusija... od obrtnog momenta - do filmskih samara - k'o na vasaru, nema sta nema..

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Ne zameri, nisam imao nameru da skrecem sa teme nego sam se pokusao nasaliti. Neko je rekao da ne postoji glupo pitanje, postoje samo glupi odgovori.

Zainteresovan član JonyQuest (avatar)
    Učlanjen
    04.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    45

Srecom je codemaker bio zadovoljan nasim odgovorima, jer imam par knjizica iz statike, kinematike i dinamike za koje je potrebno poznavanje vise matematike a to treba da se primeni u motorima sa unutrasnjim sagorevanjima (SUS) i ako se to sve dobro savlada moze se nazreti odgovor na postavljeno pitanje :-)

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Uf, nemoj molim te, ionako mi jos zuji u glavi od obrtnog momenta, samo mi fali statika, dinamika i visa matematika

Poznat Garwor (avatar)
    Učlanjen
    27.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    121

Ma idi bre, to je lakse od aspect oriented programming

Poznat intra (avatar)
    Učlanjen
    22.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    119

Znači snaga motora nije konstanta i za tvoj auto pri 3600o/min bi bilo:
    P=2*3,14*60Hz*230Nm=86,664kW=117ks

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Pa gde se izgubi onih skoro 50KS ?
    Ili je ta formula samo okvirna stvar a fale jos neki eleenti da se dobije blizi rezultat.

Poznat intra (avatar)
    Učlanjen
    22.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    119

Ne, formula je tačna samo maksimalni moment imaš na tih 3600 o/min , a maksimalnu snagu pri nekom drugom broju obrtaja bezobrazni trgovci daju obadvije maksimalne vrijednosti

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

A kakav je odnos maksimalni obrtni momenat - snaga motora? Ili se to i ne uporedjuje, kao na primer babe i zabe? Na kojim onda obrtajima imam najvecu snagu motora?

Mislio sam da pri najvecem obrtnom momentu (na nekom broju obrtaja) imam u tom momentu i najvecu snagu motora?

Yebiga, verovatno gusim ali volim da pitam kad ne znam...

chika_doktor
    Guest

zavisi jel dizel ili benzin...kod tebe je vjerovatno na 6000-6500 hiljada obrtaja...mashina je to...

chika_doktor
    Guest

ja dok vozim, shaltam i sl...uvijek u glavi imam krivulju okretnog momenta...

Poznat Garwor (avatar)
    Učlanjen
    27.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    121

nemas, snaga je srazmerna proizvodu momenta i broja obrtaja, a moment zavisi od broja obrtaja takodje (imas na onoj slici sto sam okacio moment je 'torque'). Najveca je snaga na onom broju obrtaja sto proizvodjac deklarise i uvek je na vecem broju, npr 5-6000 obrtaja.

Slične teme

1. Momenat samo...
    Autor Lozhach Ugljena u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 26.02.2008., 14:40
  2. Sta ako se u zadnji momenat vlada ne formira?
    Autor ratnistrateg u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 13.05.2007., 21:55
  3. Da li je sada povoljan momenat za kupovinu???
    Autor 3D-Elite u forumu Hardver
    Odgovora: 39
    Poslednja poruka: 06.10.2006., 08:56
  4. Momenat?
    Autor Pera_Zdera u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 01.10.2005., 15:53
  5. magnetni momenat
    Autor mmilovic u forumu Prirodne nauke
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 22.02.2004., 01:54

Pravila za slanje poruka