JORDAN

Cao drustvo,
Evo posle duzeg vremena da se javim. Ja sam otvorio ovaj forum nadajuci se da cu mozda pronaci nekoga ko je bio tamo. Ja sam bio u Jordanu prosle godine u Maju mesecu, da vam kazem da sam postao svestan sta sam sve video tek posla dva dana.
Mozda bih mogao da krenem hrnoloski da vam opisem to putovanje.
Put vodi beograd -istambul -aman, avionom , ono sto me je zaprepastilo je bio let iz istambula do amana koji polece uvece u 11:30 i slece ujutru u 2:00 sve bi to bilo normalno da se u avionu nije sluzila vecera sa metalnim priborom ,tacno !!! to su bile metalne viljuske , nozevi i kasika. Sta reci, sa tim nozem moazes uraditi sta god hoces u avionu.
Sleteo sam u Amanu ujutru u 2 , cekao sam na aerodromu do 4 ujutru zbog prtljaga koji nije stigao, da vam odmah kazem viza vam je potrebna za svaki slucaj , moze se dobititi i na granici ali to je rizik. Smestio sam se u hotelu u blizini centra grada, cene hotela se krecu od 30- 100 Eura za nocenje sa doruckom. Prvo stvar koju sam morao da uradim je da promenim eure za jordanske dinare ( od prilike za 1 Euro dobije se 0.88-0.90 Jordanskih dinara ). Prva stavar koje treba da znate o Jordanu je to da je drugi sluzbeni jezik tamo engleski , tako da nije problem da se sporazumete na ulici ili na bilo kom drugom mestu. Onako umoran od puta sam otisao sa prijateljem koji tamo vec radi u pravcu mrtvog mora. Hteo je da mi pokaze to cudo, ali na putu za mrtvo more smo skrenuli desno i otisli u "Baptism site" ??? to je bilo malo cudno za mene jer nisam bio bas puno upicen u tome. Isli smo putem i naisli na chek point ( to vam je nesto kao vojna kontrola) to smo prosli i idemo ka ulazu. Tu ulazimo u autobus nas oko 20-tak i vodic. Putujemo oko 15 min. stajemo i izlazimo napolje, idemo malo pesaka i krece objasnjene od strane vodica da je ovo sveta zemlje ( kod poznata po tome sto su se vodile dosta ratova oko nje), sledi objasnjenje da moramo da idemo u koloni zbog siguronosnih razloga ( minska polja), .Dolazimo do mesta gde vodic staje , svi gledamo u jedan mali izvor vode, Vodic krece da prica da je to mesto gde je sveti Jovan Krstitelj krstavao ljude, odjednom javlje mi se neki osecaj i jednostavno neznam sta mi covek govori. Ja ga pitam punovo i on mi odgovori isto , ja sam ostao bez reci. Nastavljamo dalje ( ja i dalje u soku neznam gde sam dosao) dolazimo do mesta gde je nekada prolazala reka Jordan, vidi je recni tok. Vodic nastavlja sa pricom kako je reka Jordan nekada tekla ovom tokom, ali vremenom je promenila tok ,i pokazuje na mesto nesto slicno kao mala crkva ali dosta stara samo nekoliko starih kamenja u obilka zida ,i krece da prica da je na ovom mestu sveti Jovan Krstitelj krstio Isusa Hrista. To sam cuo ali nisam mogao da verujem gde sam ja to dosao( sve se to desava na veliki petak prosle godine) , mozete da zamioslite da sve to sto smo culi o nasoj veri da sve to postoji i da sam ja trenutno na zeljmlji gde je Isus Hrist hodao po njoj.Da budem iskren nisam bas imao puno informacija o Jordanu.Tu slede milion pitanja od strane nas oko svega toga , covek lepo kaze da je to to mesto i da za to ima dosta dokaza. Nastavljamo dalje , dolazimo do reke Jordan , da budem iskren ja sam ocekivao reku velicine morave ili drine , kad ono reka siroka oko 4-5 metara ( mutna ,samo tako). Mi se nalazimo na obali a pored nas Jordanaska vojska u onim djipovima sa mitraljezom na vrhu , kao u americkim filmovima. Sledi kratko objasnjene da ne prilazimo blizu reke jer je sa druge strane Izreal( vidi se zastava na nakih 10 metara od nas) Sa te druge strane vidise se na 6-7 metara od nas sve uredjeno betonirano ali nema zive duse, ja kao i svaki balkanac pridjem blize reci i pokvasim ruke i lice, kad ono eto ga prijatelj jordanac sa puskom i kaze da idem nazad. nastaljamo obelezenom stazom uz reku jordan , ima mesta na kojoj moze da je preskocis ,ali sa druge strane ima toliko minskih polja da nemoze ni pacov da prodje.
nastavljamo dalje i dolazimo do mesta koje je ogradjeno ( oko 1 ha) gde katolicka crkva planira da izgradi najvecu hriscansku crkvu na svetu koja ce kostati oko 50 miliona dolara. Sve to stoji tako dok se to polje ne ocisti od mina , posto sam imao priliku da vidim i to cudo(minocistac). Vracamo se nazad i nastavljamo put ka mrtvom moru.
Sve je to jos uvek moj prvi dan u Jordanu.
Nastavicu pricu o Jordanu uskoro,
Puno pozdravaza sve one koje vole Jordan
 
Pozdrav!!!
Mi smo tebe vec otpisali...ta nema te ko lanjskog snega.. :lol:
Znaci preziveo si... minska polja.. :grin:
...toga je kod nas bilo na izvolte... zar ti ne zivis u ovoj nasoj lepoj, zanimljivoj i nikad istoj zemlji... :lol: .. mnogi su ziveli po pravilu "korak napred, nazad dva".. a za "posebne prijatelje" se pevalo... "ucini bar jedan pogresan korak"... :twisted:
Sad nemoj da dugo cekamo nastavak... putasestvija... ;-)
 
Cao Drustvo,
I ja zivim u istoj zemlji kao i vi, u nasoj lepoj zemlji na balkanu.
Ovo me je bila super prilika da malo pobegnem sa balkana.
Ali da nastavim sa pricom :
Izlazimo iz "Babtism site" i nastavljamo put ka mrtvom moru. Put je pravcati autoput, sa leve strane puta je pustinja i tu ima puno satora ili takozvane tende braon boje, tu su uglavnom smesteni egipcani , tako ih ovi zovu, to su uglavnom stocari. Zive isti zivot kao i pre 2000 godina , totalno nomadski nacin zivota , sve sto imaju su kamile ,ovce i po koji konj, svi zive zajednom pod jednim krovom, imas utisak da je to jedna velika scenografija za neki holivudski film. Sa desne strane puta je mrtvo more i 5 hotela sa po 5 zvezdica da covek nepoveruje. Ulazimo u taj kompleks hotela i sta da vidim ,sve je napravljenu u stilu pecina svaka sobe je 1 klase palme na sve strane ,cvece kao da si u rajskoj basti, ribice svih boje, jednistavno takava velika razlika na samo nekoliko stotinu metara je bas neverovatna , sve me to podseca na filski rez u filmu Odiseja o Svemiru ,kada je rez od kamenog doba pa do svemirskih brodova. Ovo dosta podseca na to. Nemamo puno vremena i vracamo se prema Amanu grad koji lezi na 21 brdo. Oko nas mali milion malih kamionica punih povrca koji putuju za Aman , takve kamionice mozes videti samo na filmu. Tako se zavrsio moj prvi dan , sletanje u Aman i sve ovo.
Idemo dalje , dan drugi:
Od ranog jutra krecemo u pravcu grada nazvan Madaba, Usput su obradive povrsine pod zitom , duvanom i ostalim ratarskim kulturama.Ja sam i dalje pod velikim utiskom sta sam juce video. Ulazimo u Grad i stajemo kod prvavoslavne crkve u Madabi, da vam odmah kazem da je grcka pravoslavna crka dosta jaka u Jordanu. Pored same crke se nalazi Pravoslavna srednja skola. Sva voznja po Jordanu je moguca samo autobusima i to organizovano ,ili iznajmiti taksistu i sa njim se pogoditi unapred.
Ulazimo u Crkvu i na podu te crkve se nalazi najstariji mozaik na svetu koji potice ako se nevaram iz 1 ili drugog veka posle hrista.Dosta je dobro ocuvan i tacno se moze videti kako je izgledao region u tom vremenu . Reka Jordan je bila plovna i bogata ribom sto danas nije slucaj.
Posle ovog otkrica nastavljamo dalje i idemo u pravcu planine "Nebo" tako se zove planina a to je planina do koji je Mojsije vodio narod izreala , Bog mu je dozvolio da vidi svetu zemlju ali ne i da kroci na nju, objasni cu vam zasto je to tako bilo. Penjemo se na planinu i tu su iskopine i razna obasnjenja kako je sve to otkriveno. To se nalazi zgrada za koju ja mislim da se nezna koliko je stara.Unutar te zgrade postoji nesto kao oltar gde katolicki popovi drze sluzbu , u pozadini su polukruzi redovi naslaganih kamenja, lici kao amfiteatar ali samo sa tri reda i dosta je mali recimo za nekih 20 ljudu. U sredini je sedeo Mojsije,tako prica vodic, opet da covek nepoveruje gde sa je to dosao , dali je sve ovo stvarno ili je samo prica.Vodic se zove Muhamed a ima unuku koja se zove Tanja, ja ga pitam kako je to moguce, i on mi kaze da je on pravoslavac. Onda mi otkrije celu mistariju oko toga. Prorok Muhamed je dozvoljavao da ljudi zadrze svoju veru (pravoslavnu), ali su morali imati muslimanska imena. Tako da u Jordanu imate dosta pravoslavaca koji imaju muslimanksa imena. Kada kazem pravoslavce to i mislim, oni slave bozic i vaskrs po nasem kalendaru , i jos jedna neverovatna stvar je da su Vaskrs i Bozic drzavni praznici u Jordanu. Nastavljam pricu vodica koji kaze postoje bezbroj dokaza da je to mesto gde je mojsije stigao sa svojim narodom i da je sedeo na centralnom kamenu. Tu oko te planine se nalazi i njegov grob koji jos nije otkriven .Cela ta prostorije je ukrasena sa prelepim mozaicima kako na podu tako i na zidovima , to su prelepe tapiserije od sitnih kamencica, jednostavno to je neverovatno prelepo.Sa tog brda lepo se vidi Jerusalim , Jerihon, Ramala, Hebron i ostali gradovi na obali reke Jordan.
Na ulazu zgrade stoji natpis koji sve objasnjava
"For while the low was given through Moses
grace and truth come through Jesus Christ"
Sta da vam kazem , covek za dva dana vidi i bude svedok cele civilizacije
Zavrsavamo posetu planini Nebo i vracamo se za Aman.
Steta sto se na forumu nemogu prikaciti slike , da vam malo docaram sve ovo
 
Moja majka zivi u Jordanu 25 godina imam tri brata i sestru u Jordanu i Evropo ja neznam gde si bio ili bila ali ja neznam za toliko vojnika i mitraljeza.Zive u gradu Aqaba,sigurno znas za to mest jer je turisticko i prelepo,i veoma skupo.Nemoj pogresno da me razumes nisam to napisala jer ti ne verujem samo ja neznam za to,znam da je u Jordanu,hvala Bogu,mirno.
 
ajde please pitaj je ako ti nije tesko. jos par meseci pa zavrsavam medicinski fakultet .ovde u beogradu mi nista drugo ne preostaje nego da cekam posao 5godina:(............volela bih u jordan da odem ako je to moguce uopste. pitaj je za savet pozdrav:):)
 
Adriana ovako,pricala sam sa mamom i ona mi kaze da u Jordanu je jako tesko za posao,pa cak i za doktore.Jordan nije bas bogata zemlja nije ni siromasna moze posteno da se zivi ali tesko je za posao.Moj ocuh je zavrsio falkultet u Srbiji u Boru i stalni posao u svojoj struci je dobio tek pre desetak godina pre toga je bilo jako tesko za posao i taj posao je dobio jer je direktorova zena srpkinja pa je zaposlio mog ocuha jer je i njegova zena srpkinja,moja mama.Moj brat radi u nekom internet kafeu i igraonici i ima jako malu platu a moja snajka radi kao frizer za 300e.Drugi brat sada treba da pocne da radi kao vojno lice,koliko sam shvatila to je neka opcija za muskarce kao sigurnija sto se posla tice.Znam da sam te sad skroz razocarala ali sa diplomom doktora sigurna sam da mozes u nekoj drugoj drzavi da dobijes siguran i dobro placen posao.Neznam u Beogradu ali u Boru nema nijednog doktora na zavodu,svi se zaposle posle skole i imaju dobre plate tako da je moguce da ostanes u bg i zaposlis se.Puno srece nadam se da sam ti makar malo pomogla a ako imas jos nesto da pitas slobodno nije mi tesko da se cujem sa mamom i da se raspitam za sve sto te interesuje.Pozdrav iz Bora
 
Odlicna tema, hvala vam.

Bas 22.1. idem u Aman poslom pa mi koristi da nesto cujem o zemlji unapred.
Pozdrav svima, a narocito Marini, ja sam odrastao i zavrsio osnovnu i srednju u Boru.

Srecna nova svima!!!
 
Caos svima,

za razliku od ovog gospodina ja zivim u Jordanu vec 14 godina inace mogu reci da mi je drago da se neko setio da napise nesto o toj zemlji. Volela bih da jos mnogo ljudi iz nase zemlje dodju ovamo kao turisti jer je zemlja prelepa a treba se i malo navici da se zivi ovde jer ipak je ovo drugo podneblje. Inace, ljudi su ovde veoma gostoprimljivi a ima dosta toga da se vidi. Hoteli su prelepi a kako i nebi bili svi su skoro super klasa, a na mrtvom moru je super. Najvise mi se svidja PETRA i DZARASm istorijska mesta koja su izgradili rimljani i jos mnogi stari narodi. To vam je kao u bajci: spavali smo u satorima,naravno napravljenim prema danasnjim uslovimatj. malo modernizovanim. a kad padne mrak cela vam se planina ispred nas preliva u svetlima iz pecina. Takodje postoji kafana u sred kampa sa velikim podijumom za igru. Muzika je fantasticna a mesto puno turista. Zamislite sve to a oko vas pustinja Sahara. Meni je to izgledalo tako romanticno i super. Hrana je izvrsna a sedi se do ujutru uz vatru, pesmu i beduine. Ko zeli moze ici u sumrak u setnju Saharom da gleda zalazak sunca . Tu u blizini na 10 km se nalaze 2 lepa hotela i dva gradica gde takodje vrvi od turista a hrana je takodje super. Eto toliko od mene zasada a ako zelite slike iz jordana i sa svih tih prelepih mesta o kojima je doticni gospodin vec pricao poslacu vam ovde, imam ih na pretek ali to sve mozete i pogledati sami na sajtu Jordan.
Poz.svima:brus:

I ja zivim u istoj zemlji kao i vi, u nasoj lepoj zemlji na balkanu.
Ovo me je bila super prilika da malo pobegnem sa balkana.
Ali da nastavim sa pricom :
Izlazimo iz "Babtism site" i nastavljamo put ka mrtvom moru. Put je pravcati autoput, sa leve strane puta je pustinja i tu ima puno satora ili takozvane tende braon boje, tu su uglavnom smesteni egipcani , tako ih ovi zovu, to su uglavnom stocari. Zive isti zivot kao i pre 2000 godina , totalno nomadski nacin zivota , sve sto imaju su kamile ,ovce i po koji konj, svi zive zajednom pod jednim krovom, imas utisak da je to jedna velika scenografija za neki holivudski film. Sa desne strane puta je mrtvo more i 5 hotela sa po 5 zvezdica da covek nepoveruje. Ulazimo u taj kompleks hotela i sta da vidim ,sve je napravljenu u stilu pecina svaka sobe je 1 klase palme na sve strane ,cvece kao da si u rajskoj basti, ribice svih boje, jednistavno takava velika razlika na samo nekoliko stotinu metara je bas neverovatna , sve me to podseca na filski rez u filmu Odiseja o Svemiru ,kada je rez od kamenog doba pa do svemirskih brodova. Ovo dosta podseca na to. Nemamo puno vremena i vracamo se prema Amanu grad koji lezi na 21 brdo. Oko nas mali milion malih kamionica punih povrca koji putuju za Aman , takve kamionice mozes videti samo na filmu. Tako se zavrsio moj prvi dan , sletanje u Aman i sve ovo.
Idemo dalje , dan drugi:
Od ranog jutra krecemo u pravcu grada nazvan Madaba, Usput su obradive povrsine pod zitom , duvanom i ostalim ratarskim kulturama.Ja sam i dalje pod velikim utiskom sta sam juce video. Ulazimo u Grad i stajemo kod prvavoslavne crkve u Madabi, da vam odmah kazem da je grcka pravoslavna crka dosta jaka u Jordanu. Pored same crke se nalazi Pravoslavna srednja skola. Sva voznja po Jordanu je moguca samo autobusima i to organizovano ,ili iznajmiti taksistu i sa njim se pogoditi unapred.
Ulazimo u Crkvu i na podu te crkve se nalazi najstariji mozaik na svetu koji potice ako se nevaram iz 1 ili drugog veka posle hrista.Dosta je dobro ocuvan i tacno se moze videti kako je izgledao region u tom vremenu . Reka Jordan je bila plovna i bogata ribom sto danas nije slucaj.
Posle ovog otkrica nastavljamo dalje i idemo u pravcu planine "Nebo" tako se zove planina a to je planina do koji je Mojsije vodio narod izreala , Bog mu je dozvolio da vidi svetu zemlju ali ne i da kroci na nju, objasni cu vam zasto je to tako bilo. Penjemo se na planinu i tu su iskopine i razna obasnjenja kako je sve to otkriveno. To se nalazi zgrada za koju ja mislim da se nezna koliko je stara.Unutar te zgrade postoji nesto kao oltar gde katolicki popovi drze sluzbu , u pozadini su polukruzi redovi naslaganih kamenja, lici kao amfiteatar ali samo sa tri reda i dosta je mali recimo za nekih 20 ljudu. U sredini je sedeo Mojsije,tako prica vodic, opet da covek nepoveruje gde sa je to dosao , dali je sve ovo stvarno ili je samo prica.Vodic se zove Muhamed a ima unuku koja se zove Tanja, ja ga pitam kako je to moguce, i on mi kaze da je on pravoslavac. Onda mi otkrije celu mistariju oko toga. Prorok Muhamed je dozvoljavao da ljudi zadrze svoju veru (pravoslavnu), ali su morali imati muslimanska imena. Tako da u Jordanu imate dosta pravoslavaca koji imaju muslimanksa imena. Kada kazem pravoslavce to i mislim, oni slave bozic i vaskrs po nasem kalendaru , i jos jedna neverovatna stvar je da su Vaskrs i Bozic drzavni praznici u Jordanu. Nastavljam pricu vodica koji kaze postoje bezbroj dokaza da je to mesto gde je mojsije stigao sa svojim narodom i da je sedeo na centralnom kamenu. Tu oko te planine se nalazi i njegov grob koji jos nije otkriven .Cela ta prostorije je ukrasena sa prelepim mozaicima kako na podu tako i na zidovima , to su prelepe tapiserije od sitnih kamencica, jednostavno to je neverovatno prelepo.Sa tog brda lepo se vidi Jerusalim , Jerihon, Ramala, Hebron i ostali gradovi na obali reke Jordan.
Na ulazu zgrade stoji natpis koji sve objasnjava
"For while the low was given through Moses
grace and truth come through Jesus Christ"
Sta da vam kazem , covek za dva dana vidi i bude svedok cele civilizacije
Zavrsavamo posetu planini Nebo i vracamo se za Aman.
Steta sto se na forumu nemogu prikaciti slike , da vam malo docaram sve ovo[/QUOTE]
 

Back
Top