POMOZITE OKO OVERKLOKA

nesa2002

Početnik
Poruka
9
Imam maticnu plocu A7V8X-X ( VIA KT 400 ).Kada udjem u BIOS i odem na ''Advenced Menu'' karticu,sa desne strane u prozoru ITEM SPECIFIC HELP stoji da ukoliko zelim da promenim vrednost u prva 4 polja moram da postavim maticnu u JUMPERFREE MODE.Prvo polje je CPU Speed na 1667 MHz i ono moze da se menja,a sledeca tri polja su zatamnjena.Ta polja su :
1.CPU Multiple ( 12.5 )
2.External Frequency (133 )
3.Memory Frequency ( Auto )
Sta treba da uradim da bih mogao da promenim vrednost u ova tri polja.Konfiguracija mi je : AMD Athlon 2000 +, VGA N6200 Asus , Kingston 256 MB DDR 400 CL 2.5. Svaki savet je dobro doso
 
nesa2002:
Imam maticnu plocu A7V8X-X ( VIA KT 400 ).Kada udjem u BIOS i odem na ''Advenced Menu'' karticu,sa desne strane u prozoru ITEM SPECIFIC HELP stoji da ukoliko zelim da promenim vrednost u prva 4 polja moram da postavim maticnu u JUMPERFREE MODE.Prvo polje je CPU Speed na 1667 MHz i ono moze da se menja,a sledeca tri polja su zatamnjena.Ta polja su :
1.CPU Multiple ( 12.5 )
2.External Frequency (133 )
3.Memory Frequency ( Auto )
Sta treba da uradim da bih mogao da promenim vrednost u ova tri polja.Konfiguracija mi je : AMD Athlon 2000 +, VGA N6200 Asus , Kingston 256 MB DDR 400 CL 2.5. Svaki savet je dobro doso


1. Procesor ti je zakljucan pa multiplayer ne diraj
2. External frequency povecaj na 160
3. Memory frequency stavi na 320

procesor ce ti raditi na 2.00 gHz
 
Uradim ja to ali kad izadjem iz biosa(a pritom sve promene zapamtim u biosu) sve je po starom nista se ne promeni.Kako ce ploca da podrzava memoriju kad je ona DDR 400,zar na toj vecoj frekvenciji ne trazi da imam DDR 333.Izvini sto ti sad odgovaram
 
S tom plochom se i ne isplati mnogo kolokovanje. Ako ne mozesh da "nagurash" bar 166MHz za FSB, onda ti je dzaba sve. Ako nece da butuje zbog nepravilno postavljenih parametara, butovace po "defaultu", tako je to na toj plochi. Ako ti je proc otkljuchan, probaj 10x166, pa povecavaj mnozilac postepeno. Memoriju stavi na 166 (tj. 333). Nemoj preterivati sa naponom na procesoru! Ne treba ti preko 1,7V. PozZ
 
nesa2002:
Kako da odredim koi je napon odgovarajuci.I sta dobijam time sto podizem napon
Overklok u principu ne preporučujem nikome, pogotovo onome ko nema iskustva s tim (stečenog tako što je pratio šta radi neko ko dobro zna šta radi). U principu, radi se o podizanju određenih parametara u vrlo malim koracima. Zašto dizati napon procesora?
Kada polako povećavaš frekvenciju FSB tako raste i frekvencija na kojoj radi procesor. U određenom trenutku procesor će otkazati poslušnost. Tada malo podigneš napon jezgre i u velikom broju slučajeva procesor proradi. Slijedi ponovo podizanje FSB pa, ako proc. ne radi, ponovo dižeš napon itd. Pri svemu ovome treba biti izuzetno oprezan da se ne spali procesor. Praćenje temperature pri ovome je izuzetno važno. Slijedi i ranije preporuke o maksimalnim naponima jezgre procesora. Uz sve ovo treba pratiti i ponašanje memorije i vršiti odgovarajuća podešavanja frekvencije memorije, čekanja i napona (ako se može), jer komp može otkazati rad i zbog memorije. U principu, sve komponente u kompu koje zavise od FSB mogu praviti probleme i o svima treba voditi računa. Sve u svemu, izuzetno složeno za nekoga ko nema iskustva.
Ja imam ploču A7V8X-E DeLuxe i, uz svo iskustvo u tim zahvatima, u jednom trenutku me je od havarije spasila samo ugrađena zaštita koja nije dozvolila preforsiranje (automatski je ugasila komp i vratila sve parametre na default vrijednosti). Tvoja ploča nema tu zaštitu pa radi veoma oprezno (a preporučujem da to ne radiš uopšte).
(DXI)
 
OFFTOPIC:
@Neso: Koje si (novije) igre igrao na N6200 (predpostavljam 64bit) grafickoj,i na kojoj rezoluciji, posto bi i ja mozda uzeo jednu za moj "sekundarni" komp umesto Radeona 9200,koji je poceo da zeza u zadnje vreme.
Ako neko jos ima iskustva sa ovom karticom,nek saopsti, unapred zahvaljujem!
POZ!
 

Back
Top