Fado fado fado

Volim fado, tu tugu, elegiju, prkos, iskrenu emociju iskazanu svakim tonom te muzike. Fado znaci sudbina, ali u svom znacenju nosi i ideju odupiranja, prkosa sudbini, borbe protiv nje. Najčešće ga karakteriziraju kao portugalski soul. Prema jednoj legendi nastao je prvobitno kao ples u Africi te ga je prisvoji siromašan narod na ulicama Lisabona. Druga legenda kaže da su ga stvorili moreplovci kao tužnu, čeznutljivu, melodičnu pesmu na svojim dugim putovanjima. Fado je kroz godine postao nacionalni simbol Portugalaca i jedan od pevački najzahtevnijih zanrova u vokalnom smislu uopste.

Neko je rekao o fadu i pojmu saudade, koji je mozda najbolja odrednica i definicija fada: "Izvesno je samo da je saudade ispraćao i dočekivao brodove, da je lebdeo nad pučinom, sa vetrom se zaplitao u jedra i padao sa kišama u Recifeu, Macau, Luandi, Goi, Lisabonu, Algarveu...

Izvesno je samo da je saudade nastavio živeti u fadu i da svako uvek sam peva svoj fado - na pučini, na brodu, na obali, u noći i u snu o dalekim morima i dalekim obalama."

Zaljubljen sam u fado!!!

Meu Fado Meu - Mariza
Composição: Indisponível

Trago um fado no meu canto
Canto a noite até ser dia
Do meu povo trago pranto
No meu canto a Mouraria

Tenho saudades de mim
Do meu amor, mais amado
Eu canto um país sem fim
O mar, a terra, o meu fado
Meu fado, meu fado, meu fado, meu fado

De mim só me falto eu
Senhora da minha vida
Do sonho, digo que é meu
E dou por mim já nascida

Trago um fado no meu canto
Na minh'alma vem guardado
Vem por dentro do meu espanto
A procura do meu fado
Meu fado, meu fado, meu fado, meu fado​


p.s. jos nesto prelepo i jako impresivno, kada je Mariza u pitanju, koju veoma volim da slusam.
Mariza - Povo Que Lavas No Rio
 

Back
Top