Apsolutna sloboda

Ovde ne mozemo pisati eseje pa evo jedne kratke analogije.
Zamisli Boga kao programera koji je pre 15 milijardi godina udario ENTER. Laiku se cini da se svaki program izvrsava apsolutno deterministicki. Nije tako. Postoji jedna metoda rand() koja generise slucajan broj a programer ne moze da zna, niti da racuna sa time da zna koji ce to broj biti. A u zavisnosti od tog broja ce se i odvijati program. Svaka instanca tog programa ce zato davati drugaciji izlaz. E sad zamisli da je Bog stvorio Adama kao sto je programer stvorio rand() i tako u svoj apsolutno deterministicki svet uneo deo koji je sam sebi zabranio da sazna!.

Covek skoro da i nema slobodu da ne bude slobodan. Ako pokusa da pobegne od slobode cekaju ga Agenti Dosade. A tada - sva piva ovog sveta nece moci da utole njegovu zedj.
I ja se pridružujem - genijalno! Tu si dotakao Boga. (Kasnije ću opširnije).
 
Rand() ne unosi haos u algoritam.
Али јабука која пада час горе час доле, час лево час десно, уноси хаос у науку, а и у живот. Научна сазнања се базирају на поновљивости и проверљивости. На овом свету јабука у 99% случајева пада наниже и тако је наука постала могућа (Онај 1% остављам за "ранд").

Што се тиче духовне слободе, она није слобода од природних закона него од друштвених "закона".

Уосталом, сами филозофи су се одавно сложили да је "слобода спозната нужност". Ово је мисао о којој вреди размислити.
 
e ima volter jednu....meni je on smor..al je lepo rekao....ideja slobode je nezamisliva jer mi možemo da činimo ono što izaberemo......ali moramo izabrati ono što izaberemo....i tolika sloboda je dovoljna... ( :
 
Izvinjavam se što ocenjujem, ali ovo je odlično razmišljanje.
Retko ko shvata da apsolutna sloboda ne postoji i da je to kraj priče.
Zamerka je izjava da je to stanje duha.
Ako ne postoji onda ne može biti ni stanje duha.
Apsolutna sloboda bi mogla da bude singularitet, ali ono što nama deluje nedefinisano ne znači da takvo i jeste.

..pa zavisi sta podrazumevas pod APSOLUTNA SLOBODA? i SLOBODA?
Mogu se ovako gledati stvari
Covek uvek ,od kada se rodi ,robuje necem ili nekom i to dobrovoljno
Prosto takav je proces odrastanja i perioda kojim zivot ide..
Prva stvar kojoj je covek rob , je majcina sisa,,
onda cista pelena,,onda ,,,hrana ,,,
potom covek ulazi u drustvenu igru u trci za priznavanje i postovanje koje trazi od drugih
MOze se reci da nema slobodne volje jer covekom upravljaju njegove potrebe
i to je nesto jace od njega .prosto-takav mu je skop i pravila igre,,,(pocev od banalne cinjenice da covek ne moze pobeci i da MORA uzimati hranu- jer ne moze ziveti bez toga= da bi uzimao hranu mora se potruditi da je stvori,, )
 
@dvatri4
Vidi neko iskopao ovu temu na kojoj sam nekada pisao. Lepo.
Bože kako mi palamudimo. I pod tim ne mislim ništa loše.
Mi ovde i jesmo zbog toga (i druženja). Da nismo čitili bi smo samo naučne knjige gde su odgovori na ova naša pitanja već dati.
APSOLUTNA SLOBODA?
Šta li to beše.
Slažem se sa tobom dvatri4
To se toliko podrazumeva da je skoro izlišno o tome govoriti.
Ali da ne govorimo, šta bi smo ovde radili.
Možda bih ipak mogao da revidiram svoj stav i ja da se pridružim tome da je sloboda (sad, da li baš apsolutna) stanje duha. Nekako lepo zvuči. Pa bi se moglo reći da ti je onako kako veruješ da ti je. Mi znamo da nisi slobodan, ali ako se ti tako osećaš...
 
Upravo to,sta li to bese apsolutna sloboda?Neko kaze da je to stanje duha.Mi nismo ni birali da se rodimo.I to je odredjeno i ne nasom voljom.Nasi izbori,odluke,ideali,snovi,ciljevi,ponasanje,reakcije,ideali srece i sta sanjamo i sta treba da sanjamo,sve je nametnuto,odredjeno normama,pravilima,vaspitanjem,uzorima,da ne nabrajam sve te uticaje.zapravo moze se reci da je samo jedna kost u nasem telu nasa i samo taj mali deo je nas i to smo mi.sve ostalo su uticaji.ljudi,bar vecina su roboti,samo je malo njih svesno nekih stvari.kao u Mitu o pecini od Pitagore.
 

Back
Top