Zurnalistika

Zavisi gde zivis i gde mislis da studiras. Ja sam pri kraju studija zurnalistike na Filozofskom fakultetu u BL. U BGD odsek za zurnalistiku je na FPN / Fakultetu polit. nauka/.
 
Žurnalistika je ovde spakovana 8 -semestralne studije, ali: mislim da može da se pohađa u okviru esnafa, UNS-a, pre svega :idea: Znam pouzdano da oni s vremena na vreme imaju nekakve obuke za novinare. Raspitaj se, srećno!

btw. novinarstvo je, da se ne lažemo, zanat. I nikako ne kapiram zašto ljudi, kad već jednom završe taj faks od 4 godine, izlaze nespremni da budu - baš novinari. Ili ja nemam sreće pa vidim samo pokušaje.
btw. Znam da je ranije bilo drugačije. al sve se izgleda promenilo:roll:

Moj savet: usavrši se u nečemu (šta ti najviše leži, ekonomija, umetnost, muzika, politika, lifestyle, šta god...) a onda se zaposli kao novinar koji baš to - prati ;)
 
Nemoj da bacaš pare na glupe kurseve, novinarstvo je zanat koji se uči u praksi.
Završi neki "društveni fax", izbegavajući FPN, odatke su po deafoltu najgori novinari zbog izostanka opšte kulture. Još u toku studija, pokušaj da uđeš u neku redakciju, da ti novinarstvo malo uđe u krv, da se raduješ kada ti izađe txt : o)) Čitaj i obrazuj se stalno, nezavisno od sholastike, i nađi ono što ti najviše odgovara da o tome pišeš. Ono što voliš i u čemu si dobra.
Ovo važi za pisano novinarstvo, ono pravo. TV i radio su stvar afiniteta..
 
Betty:
i spremi se da budeš honorarac jedno...100 godina :lol:

:lol:

Ja dosla da ti obidjem parohiju. :lol:

Ma kakav kurs. Taman si se zainteresovala na vreme, sa 16 godina idealno vreme za pocetak.Odes do neke redakcije i kazes "Ja hocu da radim!". Posto se i ovako radi prvo vreme za dz, nijedna budala nece da te odbije. U prvih mesec dana ces videti da li ti se novinarstvo uopste dopada, mozda i nece. Naporan je to posao, narocito u pocetku.
E, onda kad izucis zanat, ocekuj samo da te plate neku crkavicu.
E da, zurnalistika je nomadski posao, tako da stalno seljakanje iz novine u novinu ili sta god vec bilo u pitanju, je najprirodnija stvar.
U pocetku ces biti potrcko, al' ti se svima smesi i ne intimiziraj se, izbegavaj ogovaranja i gledaj svoja posla. Ocekuj i da ti "podvale" na svakom cosku koje kakvi majmuni i majmunice, al' drzi se stoicki!
FPN ti ne treba, on daje prednost samo u startu oko tehnickih stvari i nije nikakav garant da ces biti dobar novinar. Sve koje sam upoznala sa diplomom FPN, verovatno ima izuzetaka, su obicne cate, koji ok rade posao, i to je to, zauvek ce ostati mali novinarcici.
Za nesto vise, treba ti mnogo toga. Ogromna energija, integritet, snalazljivost i ljubav prema poslu, pa na neki nacin i neustrasivost. :lol:
 
Kao npr. Komunikolologija : o )
Taj fax je nastao u vreme igranja kozaračkog kola ispred Filozofskog, kada je nekom palo na pamet neveliku da osnuje fax na kojem će smestiti sve buduće apartčike, sve one koji ne mogu da završe normalan fakultet, a onda su se zajbali jer je kadar odatle loš zbog loše škole, pa su, opet, vrbovani pravnici za diplomatiju, DB, KOS, BIU, našu miliciju..
 
10 godina, aproksimativno, je potrebno da bi honorarac dobio status stalno zaposlenog.
Fakultet je potreban da bi bio urednik, ali u pola redakcija su urednici ljudi sa SS, osim toga, novinar može i da postane ministar a da nema fax.
Umeš da pišeš - ne umeš da pišeš.
Šta je vest, izveštaj, reportaža itd. se nauči tako što se uzme plajvaz, gleda i opisuje. I, to je to - novinarstvo. Dobra stvar je što upoznaš ceo grad koji "ima nešto da kaže", spavanje do podne, a loša strana je što su novci zaista bedni, i što radiš sa kojekakvom utripovanom 100kom : o)
Ali, to je najslobodnija profesija na svetu. Pa, ko voli...
 
Nije tačno! Ima i novina gde su svi dr mr ! Od računovođe do genseka, i basta s tim :lol:

istina je sledeća: NOVINARSTVO JE NAJLAKŠI POSAO NA SVETU. Zato i nije plaćen i ne postoji nikakva skala vrednovanja - koliko god da si poseban, drugačiji, najčitaniji (!), vrlo je moguće da ćeš i u Lilliju morati ( i taj jedan put mesečno!) da se suzdržavaš. Govorim o reprezentativnom novinarstvu u reprezentativnim medijskim kućama (!), ne o kakvom parohjskom listu. Ako imaš načina da sse s tim nosiš, super, go for it.



So...
Ja bih, da sam sad npr. na početku, svoj talenat plasirala u komunikacije a ne u kreativno pisanje i pripadajuće ale i bauke
:)
 
Hahahah...da, da... nemoj, bre, da ložiš dete..dete da ložiš, znaš..
Novinarstvo je najlakši posao na svetu onima kojima to IDE, koji, svakako, raspolažu sposobnostima konciznog pisanog izražavanja: ŠTA, KO, GDE, KAKO, a tek jedna rečenica lične note..
Reprezentativno novinarstvo u Srbiji ne postoji, postoje izvesni ljudi koji su reprezentativni, ugledni ljudi od pera svojih medijskih kuća.
Kod nas ne postoji istraživačko novinarstvo, zato kažem da se njegova svrha završava odigranom informativnom ulogom. Ovde ne padaju vlade zbog novinara, ne dešavaju se stvari koje pokreći napredak u medicini, ekonomiji, umetosti pogotovu, to je stvar jedne kozerije mentaliteta.
Kreativno pisanje nema nikakve veze sa novinarstvom... kreativno pisanje je kurs koji predaje Mika Oklopčić babama i domaćicama u Las Vegasu, kao i Vasa u Beogradu..
i tako dalje..
 
tačno, jel ti lepo kažem da je taj zanat u bescenje....;)


Istina je da je novinarstvo - to o kome Hebe priča, ono koje MENJA svet - dead end, nema toga ovde. Ali nekako ...ni ne očekuješ valjda od papira i novinara da menjaju svet?
Njihovo je da kažu, da sugerišu, da pomenu i pokrenu IDEJU, jasno i glasno.. a revolucija - to je za bageriste, kavalire i one spremne na štrapac. U Srbiji je SVAKA promenica koja nastane povodom nekog novinskog tekstitja VERY dobrodošla.
ZAto, jer smo narod nepismen i polupismen pa ne čitamo.
ZAto što oni koji pišu gledaju da se ne ogreše o partije.
Zato što je ideal objektivnog novinarstva - nemati stav i ne sugerisati ni za živu glavu ništa.
ZAto, jer nas patka zabole da nešto menjamo.
Zato jer je velika stvar odlučiti se na ikakvu reakciju (!).
TAko da....ako se promena i DESI, i to zahvaljujući običnom TEKSTU U NOVINAMA, to jeste jedna revolucija.
A - to ne stanuje ovde :)
...a TAKO da se ništa ne kaže i ništa ne dogodi...eeee.....ne može tako pisati svako :mrgreen:

btw. ima veze kreativno pisanje sa žanrovima u kojima IMA mesta autorskom glasu ;) to je tek tek ponegde.....vrlo retko, u reportaži i u komentaru. (ja u stvari i ne znam šta je kreativno pisanje, sve mislim ima neke veze sa kreativnošću u pisanju :lol: )
 
Saglasan sa Bet, po svim tačkama : o )

Sve složenije forme novinarstva, kao npr. publicistika, kritika, reportaža, feljton, osvrt... razlikuju se po autorskom glasu, kreativnosti dakle. Takvi novinari su malobrojni. Jedan ozb. savremeni srpski pisac i prof. dramaturgije novinare naziva kolegama, time im izaziva sjaj u očima, zbog toga što: ne umeju svi baš da pišu za novine, on onog najjednostavnijeg txta..ne potcenjujmo tako značajnu profesiju : o )
 
Ne mislim da netalentovani sa fakultetom mogu da postanu dobri novinari, ali mislim da je potrebno i teorijsko znanje pored talenta...
FPN, ima ipak najbolji smer za novinarstvo, realno, iako ima dosta predmeta vezanih za politicke teorije/nauke, pa zvanje i nije novinar, nego diplomirani politikolog za novinarstvo i komunikologiju, tako da si relativno usmeren ka politickim temama/ desavanjima. No, to ne obavezuje ni na sta...
Samo, vecina ostane u "ozbiljnijim" vodama, a manje njih se bave sportskim, it ili nekim drugim novinarstvom, gde je bitnije poznavanje tih konkretnih oblasti.
Smerovi na filozofskom u Novom Sadu, i pojedinim privatnim fakultetima, su smesni... tacnije vecina predmeta.
Ne bih se slozila da FPN upisuju oni koji ne mogu nista drugo da zavrse, jer je to fakultet koji se jakio tesko upisuje, ima vise ispita nego na vecini fakulteta(koji izucavaju drustvene nauke), i znatno su obimniji.
I da ne budem pogresno protumacena, ne osecam se ni po kom osnovu prozvanom, nego si ti mnogo lose informisan, pa sam htela da te upoznam sa cinjenicama.
 
Da, ja sam, inače, jako loše informisan, to je jedan od mojih usuda ...
Društvenim pitanjima se bave sociolozi, a od kada je državnog upravljanja i bavljenja državnim poslovima, za to su stručni pravnici, bilo i ostalo još od Starog Rima - odatle se regrutuje kadar kome ne moraš da objašnjavaš šta je to preambula Ustava.. jako teško pitanje za nekog sa FPN..

Sportski novinari su oni koji se bave sportom, a od seldeće godine i oni koji završe Sportsku akademiju pa se usavrše za menDžament u sportu, ta "visokoškolska" ustanova daće kadar kao i FPN - beskorisan : o )
 
FPN, ja bila jednom poslom, raspolaže nekim pametnim očima tamo...muškim i ženskim, podjednako. I imaju neke eXtra zanimljive radionice u toku studija (pohvalno, znači nije sve sama sholastika ;) ), i čini mi se da imaju više mogućnosti da uđu u praksu nego studenti na dr. fakultetima (studio, radio, novine...sve imaju na fakultetu!).
Kako se dogodi da nakon toga ne zablistaju, nemam pojma.
Neda Todorović baš ima stila, ja volim da čitam ono što je pisala za Elle...šta ona tamo predaje tačno? Ima li još takvih žena? :)
 
Ne bih rekao. Politikolog može samo da bleji u Specijalnom sudu npr., kako će isti da prati privredni kriminal, ako ne zna šta je privredni prestup, delikt, tačno razgraničenje nadležnosti, o kriminalu i da ne govorimo.. na skupštinskim zasedanjima politikolog ne zna ni kvorum da li je tačan, a kamoli šta je to prestavka, žalba, kako se usvajaju zakoni, koji je Ustav tvrd, šta je to izborni cenzus?Predsednik svake države je najčešće pravnik po profesiji i njegov najznačajniji savetnik je pravni savetnik. Dalje, baviti se, pratiti rad državne uprave, javnih službi, svega što čini kostrur sistema i njegovo funkcionisanje zahteva stručnost..
Isto..o ekonomiji, poslu i novcu je relevantan da piše ekonomista, jer zna se šta je rebalans budžeta, šta je berzansko poslovanje, šta su investcije, kako funkcioniše proizvodnja i potrošnja..

Stručan novinar u oblasti koju pokriva čini jedne novine reprezentativnim.

Toliko o tome..
 
@neverovatan
Pazi, najcesce sa toliko zara, koliko ti ovde ispoljavas, FPN pljuju oni koji nisu uspeli da ga upisu ili zavrse, ili oni koji su jednostavno bili svesni da to nece uspetui pa nisu ni pokusavali.
Ne znam da li i koji si ti od njih, ali vidim da je sa tobom ne moguce razgovarati bez neosnovanog pljuvanja, tako da se povlacim....a da, jeste, fpn je sranje...
poz
 
Ovo shataš kao napad na fakulet, umesto napad na obrazovanje i stručnost novinara. Da je drukčije, sve ono što sam rekao, osporila bi argumentovano, ili barem kroz demagogiju, jer bi ovo drugo bilo sklonije "školi" kojoj pohađaš.

Iskreno, pre bih se ubio da mi je aspiracija ikada u životu bila da studiram novinarstvo, smatrao bih sebe nesposobnim.. .Polovinu tvog životnog veka sam u medijima, ne profesionalno, honorarno i po narudžbini, ali tačno se zna o čemu pišem, jako dobro znam kako funcionišu stvari i koje su profesije cenjene u novinarstvu, tačno po oblastima koje pokrivaju..

Pred tobom je da učiš, želim ti svu sreću : o )
 
Greska, nisam mislila fpn kao ustanova nego fpn kao ljudi koji je pohadjaju, lose sam se izrazila, nisam shvatila kao napad na fakultet, nego kao glupu generalizaciju da su svi koji upisu fpn.. nekakvi, i slicno... da te ne citiram, znas sta si napisao.
Drugo, ne mislim da postoje osob koje "zele da studiraju novinarstvo", ili koji zele da strudiraju nesto drugo, nego ljudi koji necim zele da se bave i da budu dobri u tome sto su... pa na putu da to postanu, oni treba da steknu neko obrazovanje.
Tako da slazem se, oni kojima je cilj da studiraju novinarstvo, treba da se ubiju..
Ponavljam, fakultet sam po sebi ne proizvodi dobrog novinara, ali doprinosi poboljsanju.. I stojim iza toga da je bolji od svih slicnih smerova na drugim fakultetima, bas zbog toga sto ima dosta "nestrucnih predmeta", mozda i previse... i veruj mi, svaki student fpna zna sta je preambula, pravo je predmet vec u prvoj godini :)
Cenim svacije iskustvo, i talenat, i strucnjake iz raznih oblasti koji se bave novinarstvom u oblastima koje odgovaraju njihovoj struci, ali mislim da novinar treba da bude vise od odlicnog poznavaoca jedne oblasti... Doktor koji pise za medicinske casopise, je samo strucnjak u medicini koji vise od svojih kolega ima talenta za pisanje... Da li je svako koji napise knjigu pisac?!
I tako.. hvala na lepim zeljama...
 

Back
Top