OSVAJACI, STRATEZI, KOMANDANTI...

vidi druze, ako doenitz nije sprecio snabdevanje britanskih ostrva nije izvrsio svoj primarni zadatak, jeli tako?! ima li jos nesto da se kaze!?
sto se tice rommela, vidim da su ti nemci malo drazi... pa da ne razvlacim... kad nekoga pobedis uvek kazes kako te namucio da bi i sebi digao rejting... znas li ti druze kad je rommel stigao u afriku sa DAK-om... a kada je poceo napad na SSSR... Kod El Alameina je porazen, a to je bio njegov vrhunac, tamo je izgubio sve tenkove! Naravno njegova pobeda kod sedana 1940 god. sa 7. oklopnom divizijom je veliki podvig, ali ipak treba biti realan! Ne moze se reci da su britanci dovedeni u ocaj, oni su bili skloni patetisanju... oni su raspolagali uglavnom kolonijalnim snagama i ostatcima raznih porazenih armija( slobodni francuzi... i slicni) a nemci su ipak imali iskusne vojnike koji su bili vec veterani dve kampanje... mislim da si malo pristrasan!
for friedrih
 
Huhhhhh
Vidim da malo raspolažeš sa informacijama o svemu .....tek onako nagađaš,ali ajde nek ti bude.
Što se tiče Doenitza već sam rekao.Nijedan ne možeu da mu prismrdi, a kamoli da se pohvali sa nekom strategijom podmorničkog ratovanja.Pod broj jedan:
- može se razviti strategija, ali samo protiv podmorničkkog delovanja, kao što su razvili saveznici.To je sasvim OK.Ali čovek je bio sa njegovim podmornicama prava napast za savezničke brodove.Kada je Reich počeo da se raspada, sve je i njemu krenulo naopako.

E sad za Rommela......dečko šta ti nije jasno??????
Da li ti uopšte znaš šta je on uopšte tražio u Africi???To pod broj jedan.Pod broj dva otišao je tri meseca pred napad na Rusiju.Negde u martu '41 je oformljen DAK u Minhenu.
I uopšte sa koliko je trupa otišao tamo???
Kažeš da su saveznici preuveličavali da bi sebi digli rejting????Za vreme rata to raditi znači biti defetista.Ali ako to radi premijer Britanije znači da ima istine.Kažeš škart od trupa.Ja se uopšte sa tobom nebih složio.Pogledaj malo bolje koje su trupe angažovalii saveznici, pa se onda javi.
DAK nije prelazio cifru od 15000-20000 hiljada vojnika.Italijane ne računam...........


Prema tome...........bio je briljantan komadant i strateg, za razliku od savezničkih.Ali ako možeš reci nekog savezničkog koji je po tebi bio dobar strateg.


Pozzzzzzzzz
 
da se ne vredjamo, pisao sam o nemackoj mornarici u drugom svetskom ratu, tako da znam sta pricam. i ne nagadjam, o tome sam procitao sve sto ima na srpaskom a dosta i strane literature.
o drugom svetskom ratu veruj mi znam dosta... i o tome sam procitao poprilicno mnogo knjiga, ne racunam ono sto pise po netu! to mi je posao a ne hobi... tako da nemoj da se vredjamo.
i jos jednom cu reci znam sta pricam... i jedan i drugi su bili neuspesni... jer su obojica podbacili u trenutcima kada se lomio rat. Rommel u momentu kada je trebao da izadje na suec, doenitz kada nije mogao da spreci dotur saveznickih vojnika na britanska ostrva. nije stradao ni jedan trupni konvoj iz amerike, o cemu mi onda vise da pricamo...?! A znas zasto ato sto nemci nisu mi znali za njih!!! eto ti stratega...
eisenhower je bio mozda najveci strateg drugog svetskog rata.
od nemackih guderian..., mozda menstein
uzmimo operaciju citadela... i kurta zaitzlera mislim da nemam sta dalje da pricamo o nemackim vojskovodjama... oni su ipak izgubili rat, i samo se to racuna!
 
hahaha.....da ne radish mozda u Istorijskom arhivu mozda.

Te tvoje price uopste ne drze vodyu decace moj.Ja bih da ne ulazim u crevca oko datuma da li je bio februar ili mart.....to je potpuno irelevantno.Ionako si ti prvi spomenuo oko toga kad je bila Rusija pre DAK-a.Ali poshto se pravish da si neki baja po znanju........ajde kako prihvaticu ti kao da znash neshto.Ali ionako ne mogu da proverim tvoje znanje jer ces na svako pitanje da cheprkash po Internetu i da nadjesh odgovor.
Za DAK nemoj ni da sanjash da me neshto pitash.
Nego odagle ti te fix ideje o Rommelu.Pa chovek se sam tukao sa pola britanske vosjke.ALOOOOO....zemljache.Evo sad vidim gde si napisao da si neshto prochitao na srpskom......a koje to knjige?????Poshto sam i ja isto chitao bash me interesuje koje si ti prochitao?Navedi.......verovatno memoare od Churchilla.
I drugo. Mnogo ga tupish.......Lupash neke stvari bez veze.Meinstein.....OK.I po chemu je on bolji od Rommela.Nije uspeo da izvuche Paulusa iz chabra kod Staljingrada....doshao na part kilometara i ruje ga odbacile.I gde je tu poredjenje.Ajde moze se reci za Sevastopolj da ga je zauzeo...onako shto bi rekli junachki, ali je posle puko kod Staljingrada u pokushaju da spase Paulusa.
Nisu ti neka poredjenja..........nadji neshto bolje.........
Ohhh za Doenitza.......shta kazesh nije zaustavio konvoje........jel ja pricham srpski a ti chitash turski.Neki problem u komunikaciji jeste.Da je on zaustavio konvoje ....ti bi sad ziveo u Trecem Reichu.Mislim decko.......saberi se.Ja kazem da je bio dobar, chak odlichan strateg, podmornicki.....ti tamo neshto pricas o Kriegsmarine.Kako si neshto pisao......ko zna shta si ti pisao.

I na kraju ........nisu izgubili rat.....i to se ne racuna.
 
ne radim u arhivi... istoricar sam, za pocetak... i sta je to pola britanske armije, ajd` objasni, da ne preterujes malo, britanija kad se povukla iz kontinentalne evrope posle kapitulacije francuske nije imala vise opreme za vojsku, tako da nije bilo pola vojske, kao sto sam rekao to su bile kolonijalne snage, i ostatci saveznickih snaga uz nesto regularnih britanskih snaga. cercilovi memoari :) wow probaj nesto bolje!
a paulusa je spasavao ako se nevaram hot... zemljace! I jos nesto, druze... sta je to tacno doenitz po tebi uradio da bi bio najveci? ajde reci mi? taktika koju je primenio je bila neostvariva... veci uspeh je bio upad u scapa flow... skidam kapu za zamisao, i ludost priena... ali reci sta je to tako veliko uradio... muci je saveznike dve godina... pa oni si imali lek iz prvog rata... konvoje!!! zemljace!
 
Kolonijalne snage.....cccccccc.Da sa punom ratnom opremom......6.australijska,2 novozelandska,7 oklopna,4 indijska i mnoshtvo samostalnih jedinica, kasnije se prikljuchila 1. oklopna,32. okl.br. itd itd.Malo li je.Naspram chega........

Aj molim te nemoj za Skapa Flow samo da mi prichash......Aj kako je Prien ushao tamo.Jel znash mozda?????Akcija je savrsheno izvedena.......ah da verovatno nisi chuo za Wolfpack.

I Paulusa nije spasavao Hermann Hot, nego Meinstein......sa juga.Hitler je u svojoj agoniji naredio da se probije obruch.Ako bi se malo prisetio...."Chuli smo Meinsteinove tenkove, samo kad bi izdrzhali josh malo".To se nije dogodilo.Doshao je do 11 km do obrucha, a neke jedinice chak i do 6 km.Nisu uspeli i odbacheni su uz velike gubitke, i postojala je realna mogucnost da i on sam zavrshi u obruchu poshto su Rusi pokrenuli kontrofanzivu njemu sa juga.I to je bio kraj Paulusa.

Pozzz istorichar
 
prien je usao u scapa flow prvo kroz hplm sound, a onda kirk sound... i onda je torperovao royal oak, i to dan pre nego sto je blokiran ulaz kroz koji je usao! jos nesto?!
a paulusa jeste spasavao hot, jer je on komandovao oklopnim snagama, i za tebe tu su prvi put korisceni tigar tenkovi, falilo im je 15 km da probilu ruski obruc.
i ja tebe ne vredjam, ali ti izgleda mene vredjas... nisi ti zemljace najpametniji o zadatoj temi, ipak ima neko ko na to ne gleda kao hobi, za mene je to posao, bez uvrede nastavi da se trudis!
a sto se tice vucjeg copora, za tebe mala informacija nije ga izmislio doenitz... experte!
a reci mi... molimte, ja sam napisao da su se borile kolonijalne snage, a ti si napisao da je to netacno i napisao si:"6.australijska,2 novozelandska,7 oklopna,4 indijska i mnoshtvo samostalnih jedinica, kasnije se prikljuchila 1. oklopna,32. okl.br..."
nemci su imali na raspolaganju: 15. oklopna, 5. laka( kasnije 21 oklopna), padobranska brigada Ramcke, i dve lake divizije 90 i 164, kao i osam italijanskih divizija( po dve oklopne i motorizovane, tri pesadijske i podobranska divizija folgore)... ovo je bilo pod komandom rommela, i ja mislim da je to 15000-20000 ljudi ! ajde kad pricas o necemu nadji dobre izvore da pricas o tome! ako vec nesto citas pokusaj da citas izvore a ne popularnu literaturu.
 
Deratizator:
Tacno. Kazu da mu je pomogao mosa d pri razradi plana. Kratak je put od nekoga ko pije kao sunjer i uziva opojne droge do islamskog fundamentaliste :roll:
hm, pije kao sundjer, muslimani se ne alkoholisu, zabranjeno im je; zasto bi mosad koji je IZRAELSKI (citaj jevrejski) pomogao muslimanima koji su njihovi arhneprijatelji????A i izrael kolko ja znam se slepa uz amere i od njih i dobija oruzije
 
Uhhhhh opet izmishljash........NIje ih spasavo Hot nego Meinstein.
Drugo...pojma nemash za Priena i kako je ushao u Skapa Flow.....Ni po chijem planu.MIslish tek tako je lako uci u Skapa Flow.Odakle im informacije...........Aj reci?????

Dalje.....Shta ono reche 15. okl.d.,21 okl.d., Ramckeova brigada je tek doshla kasnije, pred invaziju na Maltu i kada je odustano od invazije iste prebachena na front kod El Alamejna, 90. mot.div. je bila od pochetka kampanje, a 164. laka. je nastala od legionara nemachke nacionalnosti koju su napustili Legiju stranaca, to jest od od jednog puka.To su za tebe informavije koje verovatno nisi znao, a ti verovatno prouchavash beletristikui ljubavne romane, za razliku od mene koji se bavim DAK-om.I naravno sve shto ima o DAK-u sam prochitao.Ah da zaboravio si verovatno i ostale specijalne jedinice da spomenesh kao npr. Sonderverband 288 koja je bila samostalna jedinica.Verovatno nisi ni chuo za 3. i 33. izvidjachki oderd DAK-a.
Chuj smarash u svom neznanju...........Mogao bih da ti pishem o DAK-u do sutra samo shto ne zasluzhujesh to.
Za Engleske snage ......to su snage Njenog Velichanstva.....i nisu nikakve kolonijlne trupe.Meshash I sv. rat i II sv. rat.Kako je napisano .....snage Dominiona.
I uopshte nisu bile jadne i bedne kako ti kazhesh nego odlichne i dobro opremljene.
Za italijanske trupe je bespotrebno troshiti rechi.Opet brkash babe i zabe.....Kao i za Ramckea...to vazi isto i za div. Folgore.Pa kod Bardie i Solumma su Englezi sa 1000 ljudi zarobili celu italijansku diviziju, ako secanje ne vara "Savona".
I nisu bile dve oklopne nego tri...."ariette","littorio" i "centauro", motorizovana "trieste".
Jel ocesh josh......................njihov kvalitet je bio ochajan.Tenkovi preslabi, moral nizak, e da jedino su imali dobru artiljeriju.

Chuj.....ako hocesh da saznash neke informacije koje te interesuju ti pitaj na PP.OK?

Pozzzzzzzzzzzz
 
opisao sam kako je prien usao u scapa flow... i to ti nije dosta!
mislis da znas sve ok... ne zelim da se natezem, ali posto vredjas znanje drugih ok!
nemam vise sta sa tobom da pricam, poprilicno si nekulturan, i kao sto rekoh pocni da citas IZVORE a ne beletristiku i popularnu litereturu!
 
W.A.S.P.:
hm, pije kao sundjer, muslimani se ne alkoholisu, zabranjeno im je; zasto bi mosad koji je IZRAELSKI (citaj jevrejski) pomogao muslimanima koji su njihovi arhneprijatelji????A i izrael kolko ja znam se slepa uz amere i od njih i dobija oruzije

Osama je ziveo u Americi oko 10 god. Bio je okoreli hipik odan svim porocima toga vremena. Da li ga je neko vrbovao u to vreme (da izigrava islamskog fundamentalist)??? To je jako moguce.

Mo sad je poznat po "false flag" operacijama i da rade stvari za koje okrivljuju druge (arape, naprimer). Takodje, oni imaju i Arapa u svojim redovima koji za njih obavljaju poslove po svetu i u arapskim zemljama. I za kraj ... Amerika je kolonija Izraela.
 
Deratizator:
Osama je ziveo u Americi oko 10 god. Bio je okoreli hipik odan svim porocima toga vremena. Da li ga je neko vrbovao u to vreme (da izigrava islamskog fundamentalist)??? To je jako moguce.

Uvek je najbolje opredeliti se za najverovatnije rešenje. Da, Amerika je sama kriva za ono što joj se dogodilo 11. Septembra. Međutim, ne na taj način da je neko planski vrbovao Bin Ladena....Bez obzira na svu odvratnost arogancije američke spoljne politike, američko društvo je i suviše slobodno da bi se takva jedna stvar sakrila. Bivši američki predsednik nije uspeo ni da sakrije ko mu je.....zna se šta već....u ovalnom kabinetu, a kamoli da sakrije direktnu naredbu o likvidaciji 3000 svojih građana!

Amerika je kriva pre svega zbog svog statusa arogantne sile koja se ponaša kao da je iznad zakona. To normalno izaziva reakciju.....Deo simptoma te reakcije je i Osama....

Tako ja gledam na to :wink:
 
Lagali su te. Slobodno je za ono sta oni oce da cujes i znas. I odkuda ti znas sta se stvarno desilo 11. septembra?? Jeli moguce da se one dve zgrade onako sloze od jednog aviona?? Pa onda i treca na isti nacin (u koju nije udario avion). Sta mislis??

Amerika je kriva pre svega zbog svog statusa arogantne sile koja se ponaša kao da je iznad zakona. To normalno izaziva reakciju

Ti vidis Ameriku a ne vidis onog (nosatog) sto stoji iza Amerike.
 
Deratizator:
Jeli moguce da se one dve zgrade onako sloze od jednog aviona?? Pa onda i treca na isti nacin (u koju nije udario avion). Sta mislis??

ovo je, na primer, objasnjenjo izmenjenim osobinama celika na visokim temperaturama...
isto je tako titanik bio nepotopiv, pa se ispostavilo da se ta legura celika na niskim temperaturama ponasa kao staklo...
 
Obersturmfuehrer:
ovo je, na primer, objasnjenjo izmenjenim osobinama celika na visokim temperaturama...
isto je tako titanik bio nepotopiv, pa se ispostavilo da se ta legura celika na niskim temperaturama ponasa kao staklo...

Pa dobro , a sta je sa trecom zgradom? WTC7??? U nju nije udario avion.
Ako ti verujes u te bajke da mala vatrica (za onakvu zgradu ta vatra je bila nista) moze onako da slozi zgradu , eeeeeh ...
 
wtc7 se valjda isto zapalila ili nesto slicno, ne mogu da se setim...nije ni bitno...
sem toga, upravo 'mala vatrica' moze da izazove i ozbiljne nesrece..
secam se slucaja kada je greska u konstrukciji motora DC-10 reda velicine manje od milimetra prouzrokovala raspadanje turbine, sechu kablova, i na taj nacin potpuno onesposobila avion...poginule je 100+ ljudi...
dakle, VELICINA greske nije bitna, bitan je njen uticaj....
 
@dejina

Ocesh necesh nemorash, niko te ne tera na to.Nisi mi nishta objasnio za Skapa Flow djechache.Prien je obavio lakshi deo posla.A ko je sve to omoguchio ...Nemash pojma.Prema tome.........pstttttt.
Da si malo chitao vishe kao shto kazesh, nigde u literaturi ne bi nashao da se 3. i 33. odred, ne spominje kao cheta.Kao shto verovatno neznash ni ko je bio obaveshtajni nachelnik DAK-a.A da si prochitao Meinsteinove memoare video bi da je on spasavao Paulusa.
A ja te uopshte nisam vredjao.Jesam li reako neku ruznu rech....nisam.Prema tome ne mozesh da se vadish na to.I naravno nisi najpametniji, kao ni ja.MOze se samo reci ko poseduje vishe zanja o zadatoj temi i da raspravljamo o tome.Chisto suochavanje mishljenja.Ja pokushavam samo da opovrgnem tvoju teoriju da Rommel nije bio odlishan strateg.

Pozzzzzzzzz
 
za tebe u daljem tekstu profesor... da znas nesto o scapa flow ti bi cutao a posto ne znas i nastavi da cutis... da neces mozda mapu da ti nacrtam? kao prvo prevedi oznaku jedinice pa ces dobiti znacenje ceta, a ne odred... a kao drugo vec sam ti dokazao da znam dovoljno... a sta sam ja citao, kao sto rekoh dovoljno strane literature, da i znam ponesto...`nas! ono sto si procitao u domacim kjigama koje su vise price nego izvori videces da je to sto pise lepa prica!
jedno je sigurno za tebe profesor... ipak si ti ovde amater i trudi se da se ponasas tako!
jedino mi nije jasno zasto mislis da si ti procitao sve? pa svako ko studira istoriju uziva izucavajuci drugi svetski rat... i ja sam u tome uzivao dok sam studirao... a i dalje nastavljam da istrazujem i nastavljam da studiram istu stvar... pobogu covece... spusti se na zemlju! ja ne pricam o cipelama zato sto o tome ne znam nista, ali o istoriji... pogotovo vojnoj drugog svetskog rata, tu nemamo o cemu da pricamo... a ti jos uvek nisi rekao po cemu su rommel i doenitz jedni od najvecih vojskovodja... a ja sam ti rekao gde su podbacili... oni su izgubili rat, ne mogu biti najbolji shvati, to sto se ti "palis" na nemce to je lepo, ali gledaj malo realno i videcs stvarnost! pamete se samo pobednici a ne porazeni!
 
Buahahaha, zasmeja me "profesore".Opet mi nisi odgovorio......veshto izbegavash odgovor.Ne treba meni mapa uopshte.Ja sam te lepo pitao "profesore" chijom zaslugom je Prien ushaou u Skapa Flow.

A shto se tiche literature nisi chitao ti nishta.Da si prochitao ti bi znao.I shta pishe u knjigama odered ili cheta.I naravno znao bi za Skapa Flow.Ovako "profesore".....5 ili ti 1 kako hocesh.Pao si.....Da nisi mozdao chitao iz British coucil centr-a.Ovako, uchlani se tamo ima lepe literature za tebe.A mogao bi malo da kupish i neke memoare nemachkih oficira koji su sluzhili u DAK-u.I malo knjiga najvecih obaveshtajaca Reicha.

A ja sam ti lepo objasnio za Rommela i za Doenitz.....'mo se pravish blesav.
Pa shta ako su izgubili rat...i Napoleon je izgubio, i Hanibal je izgubio, Vercingetorix isto,Robert Lee....itd. itd., i mnoshtvo drugih velikih stratega i komadanata kako topic kazhe.
Prema tome......ti "profesore" si pristrasan do koske i ne priznajesh nishta drugo osim tvog mishljenja.To znachi da si maksimalno iskljuchiv.Opet to vodi u kompleks da sve znash, a ustvari ne znash.To shto si ti za neke "profesor", ne znachi da si i za mene.
Prema tome...shto kaze Ilija......"prijatelju, nosicemo se mi josh".

Pozzzzzzzzzz
 
Ne poredim ih ja nego ti..........Ti si rekao da istoriju pishu pobednici i da se to rachuna.E ta poredjenja su po tvom principu........I chitaj malo bolje, a ne da vadish rechi iz konteksta.To je veoma nisko..........

Pozzz

PS. Daj neshto konkretno "profesore".........ili jedniostavno reci ne znam i ja cu ti odgovoriti.Cao
 

Back
Top