Уметност ружног

Већ дуже време ми је у глави да напишем тему о томе зашто поп-култура заузима централно место у 20. веку, уместо класичне (уметничке), која је то чинила раније.
Лично, планирам да се бавим компоновањем, и добро ми је познато колико професори код нас у Београду инсистирају на томе да музички језик буде "савремен". То ми се у почетку није свидело, јер конкретно подразумева да се одбаце све конвенције које један средњошколски ученик познаје, а тичу се класичне музике. Укратко- лаику, какав је читалац овог блога то звучи ГРОЗНО, ма колико се ја трудио да људе убеђујем да може и горе.
Камо среће да је то случај само са музиком, тако је и у књижевности, мада има доста писаца који одударају, а да се и не говори о сликарству (сетите се само Далија), у коме су уметници мењали начин живота.
Можда је ипак најбоље да се вратим на музику, јер она је ипак у центру пажње наредних збивања...
У центар пажње на почетку прошлог века су дошли одбачени "путујући музичари" и народ. У САД се развија џез. То је већ отрцана фраза, а најбољи разлог лежи у томе што све већи број власника салона и локала после Првог Светског рата, а и пре, није хтео да инвестира у салонске извођаче и композиторе, који су изводили музику попут "Посвећења Пролећа" Игора Стравинског.
У томе управо и лежи одговор даљих збивања. Класика је била све неприступачнија, иако је задржала известан број слушалаца, а поп-уметност, оличена у све већем броју стилова, нарочито после Другог Светског рата, је добијала публику, што је најважније младу.
 
Zašto pop kulturu izjednačavaš sa ružnim?
Mislim, ja o muzici ne mogu da govorim, ali u npr vizuelnim umetnostima ružnoća nije imperativ... nije ni konstanta.. javlja se samo ako je u službi neke ideje ali to je druga priča. I ZAŠTO, ZAŠTO pominješ Dalija u tom kontekstu (nisam njegov fan, samo objektivno mogu da kažem da zauzima bitno mesto u umetnosti XX veka i da ružnoća nije bila nešto čime se vodio, potreba za ekscentričnošću možda, ali to je već druga priča)? I šta je sa načinom života? Čiji su način života menjali? Kako je to uticalo na umetnost i njeno prezentovanje?
Zbrkan ti je tekst, nema neku jasno izraženu misao, il sam ja opet danas spora.
A ako se ti u stvari žališ što umetnost više nije elitistička, odgovor prosto para oči: dostupnost kulture širokim masama. Potražnja.
Onda imamo sivilo koje je nastupilo usled industrijske revolucije i opet potrebu za šarenilom i lakom zabavom koju jedan takav život nameće.
Ima sigurno još.. Sve su to već promislile pametnije glavice nego što su naše..
 
pazi, mene recimo britn izrazito, izrazito smara.
vec kopland ne.
john adams mi je uzasan.
filip glas nije.

neki od ovih umetnika su umetnici modernog, neki "klasicnog" izraza.

ono sto je nama, laicima, odbojno je odsustvo harmonije i melodicnosti.
zato mi je umetnost modernog izraza, kako bi moj drugar rekao "plemenita buka"


sad je i dzez otisao u elitizam. nisam odusevljena time.
ima onih koji u dez ubacuju odvratnu sladunjavost (kenny g) i onih koji ubacuju nesto divno i jedinstveno poput upliva klasike (pada mi na pamet avishai cohen)
ostali se trude da ne razumemo.

ima i to svoje.
ali to ne menja cinjenicu da ne razumem.
 
Можда би било згодно да прелисташ неки уџбеник теорије културе, социологије културе или социологије уметности, да не би лутао у мраку.
 
Poslednja izmena:
Не брини, прелистао сам... Али доста ми је социологије и оно годину дана што сам је активно учио...
Данас мало ко чак и од музичара разликује те стилове... тешко да ће одвојити Малерову авангарду од неких "неокласичних" стилова... Филип Глас је минималиста, што би се могло подвести под авангарду.
 
Sve sto je ostavilo trag na civilizaciju je moralo biti popularno...
Mozart je u svoje vreme bio popularan, 60-ih su Beatlesi bili popularni a danas Rihana.

Sada, sto se promenio koncept muzickog shvatanja, to je druga stvar.

A i jos jedna stvar sto se tice komponovanja...
Nikada mi nije bilo jasno zasto bi neko oznacavao u notnom sistemu Eis kada lepo moze da napise F. Ima tu jos gomila nelogicnosti, ali necu da davim o tome...

U svakom slucaju, POP kultura ima svoje pod-zanrove, sto je sasvim normalno... a tu se pronalaze odredjene socijalne grupe ljudi... svakoj grupi odgovra nesto sto ona moze da prihvati i da se nadje u tome.

Jednostavno, ali to ne menja cinjenicu da najveci broj ljudi na svetu trazi ono najnize od muzike. Svaka dobra kompozicija mora da ima svoje nivoe... svoje celine, svoju pricu... ali doba instant kompozitora je takvo da se nema vremena za takve stvari......
 
Kad čujem "klasika", prvo pomislim na neke osnovne vrednosti-
1) Smenu Tonike-Subdominante-Dominante u muzici
2) Zlatni presek u slikarstvu
3) Ahm... Čitljiv tekst u književnosti
divlja, hvala na savetu!
DJM, da ti barem delom razrešim "dilemu"- eis se u muzici piše, jer je po pravilima to ton u tonalitetu, jer npr. Vođica za Fis-dur ne može biti F po bilo kom pravilu, jer bi u nizu jedan ton u dijatonskom nizu bio "preskočen"...
U savremenoj muzici se to izbegava, i ima F...
 
Poslednja izmena:

Back
Top