O PREOBRACENJU...prica o Ahabu.

Pre mnogo godina jedan isposnik-koji ce kasnije biti poznat kao Sveti Saven-ziveo je u jednoj od obliznjih pecina.
U to doba Viskos je je bio samo pogranicno mestasce,naseljeno razbojnicima,odmetnicima od zakona,krijumcarima.bludnicama,pustolovima,ubicama koji su tu dolazili da predahnu izmedju dva zlocina.Najgori od svih,neki Arapin po imenu Ahab,sprovodio je nevidjeni zulum u mestu i citavoj okolini,ubirajuci stravican danak od seljaka koji su,uprkos svemu,nastojali da zive dostojanstveno.
Jednoga dana Saven napusti svoju pecinu,zakuca na Ahabova vrata i zamoli ga da ga primi na konak.Ahab se nasmeja:"Zar ti ne znas da sam ja ubica,da sam jos u svom rodnom kraju skratio za glavu poprilican broj ljudi i da tvoj zivot za mene ne vredi ni prebijene pare?""Znam"-odgovori Saven."Ali dojadilo mi je da zivim u onoj pecini.Voleo bih da bar jednu noc ovde provedem".Ahab je cuo za isposnika koji je bio nadaleko poznat kao i on,i to mu je smetalo,jer nije zeleo da deli svoju slavu sa ovim slabicem.Zato je odlucio da ga jos iste noci ubije,kako bi svima pokazao da je tu jedini i neprikosnoveni gospodar.
Malo su popricali.Ahaba su dirnule pustinjakove reci,ali on je bio nepoverljiv covek i nije verovao u Dobro.Pokazao je Savenu mesto gde moze da legne,a onda je uzeo noz i poceo je da ga ostri.Saven je posmatrao nekoliko trenutaka te pretece pokrete,a onda zatvorio oci i zaspao.
Ahab je ostrio noz citave noci.Izjutra,kad se Saven probudio,zetekao je Ahaba kako place kraj njegovog lezaja.:"Ti se nisi mene uplasio,a nisi me cak ni osudio.Prvi put je neko proveo noc pored mene verujuci da sam dobar covek,kadar da beskucnika primim na konak.Posto si ti poverovao da ja mogu da postupam ispravno,ja sam tako i postupio".
Od tog dana Ahab napusti svoj zlocinacki zivot i posveti se veri i napretku oblasti.Tako se Viskos od pogranicnog mesta,legla otpadnika,razvio u vazan centar trgovine izmedju dve zemlje.

/odlomak/

Paolo Koeljo - "Djavo i gospodjica Prim"


Ps.Ova prica je trebalo da predhodi prosloj prici,pa je naknadno otiskujem.
Za one koji vole price,posebno za Onisifora...
 

Back
Top