О ЉУБАВИ ПРЕМА БЛИЖЊИМА

• Воли Јединога Бога и заволећеш сву децу Божију. Ко искрено љуби Бога, тај не може да не воли ближњега. (Филарет Черниговски)

• Ми смо дужни да имамо братско срце према нашима ближњима, стога што Бог има очинско срце према свима нама. (Прота П. Соколов)

• Бог се свакако стара о теби, и то непрекидно, па и ти непрестано брини о ближњему твоме. (Филарет Черниговски)

• Због чега се одричеш љубави према ближњему, када је Христос за њега чак и живот свој положио? (Филарет Московски)

• Нећеш бити понижен ако укажеш љубав и поштовање твоме ближњему, па макар се он налазио на много нижем степену ума, звања, стања и морала од тебе, већ ћеш бити понижен ако му љубав и поштовање не укажеш. (Прота Ј. Толмачев)

• Онај нам је свагда ближњи, који потребује нашу помоћ. (Прота Ј. Толмачев)

• Учи се да у трпљењу подносиш туђе недостатке и слабости, ма какве оне биле, стога што у самоме теби има много недостатака које други морају подносити. (Тома Кемпијски)

• Не чини и не пожели другоме оно што самоме себи не желиш. Тешко ти је када ти се смеју – не смеј се ни ти другоме. (Филарет Черниговски)

• Што ниси рад себи, не чини другоме; а што си рад од других, то најпре сам учини другоме.
Тешко ти је када нико неће да саучествује у недаћи и жалости твојој; потруди се да и ти сам узмеш саучешћа у туђој невољи. (Филарет Черниговски)

• Желиш ли да те воле људи? Воли и ти њих. Хоћеш ли да и теби сви без изузетка чине добро? Чини и ти добро свима и свакоме без изузетка. Теби би свакако било мило када би се сви теби обраћали с кротошћу и смерношћу? Буди и сам кротак и смеран пред свима. (Филарет Московски)

• Треба бити правичан према свима, па чак и према онима који нису такви према нама.
Будимо строги према себи, а попустљиви чак и према онима који умеју да праштају само себи самима. (Плиније Млађи)

• Воли грешнике, но мрзи дела њихова. (св. Исак Сирин)

• Не чини никоме зла, и ни о коме не мисли зло у срцу своме. (Ава Мојсеј)

• Не чините другоме оно што не бисте желели да вам други чини: извршавање тог правила сачињава доброту. Чините другоме оно што ви желите да вам други чини – то је доброчинство и врлина. (св. Јован Златоусти)

• Заиста добар човек заборавља своје јаде у туђим јадима, и своје радости у туђим радостима. (Лафатер)

• Онај много чини који много воли. (Тома Кемпијски)
 
Не чините другоме оно што не бисте желели да вам други чини: извршавање тог правила сачињава доброту. Чините другоме оно што ви желите да вам други чини – то је доброчинство и врлина. (св. Јован Златоусти)
 
Neponovljiva Gracija;bt31906:
Не чините другоме оно што не бисте желели да вам други чини: извршавање тог правила сачињава доброту. Чините другоме оно што ви желите да вам други чини – то је доброчинство и врлина. (св. Јован Златоусти)


Da, sv.Jovan Zlatousti je umeo da kaže pravu stvar. Jel to iz "Duhovne gradine"?
 

Back
Top