Fašizam pristojnosti (iliti smrt foruma)

Odmah na početku da se razumemo jednu stvar – suprotno od pristojnosti nije nepristojnost.
Suprotno od pristojnosti je iskrenost.
Sedim ušuškan u svoj penjoar, pijuckam kafu, slušam Diannu Krall i pitam se, kako je došlo do ovoga.
Spadam u ljude kojima je većina „običnih“ ljudi dosadna, neinspirativna i ljude sam oduvek nekako delio na kreativne i na obične, pri čemu ove druge smatram (oprostite na iskrenosti) nižom vrstom.
Ipak, u mom životu, mogu to slobodno da kažem, ta niža vrsta me je pobedila. Posle nekoliko fatalnih udaraca tešio sam se da jedan poraz ne znači i izgubljen rat ali, moja usamljenost i izopštenost iz društva govori da je taj rat definitivno i ipak izgubljen.
Dok sam bio mlađi, trebalo je malo više vremena da prođe pa da shvatim da su neki ljudi zapravo veoma dosadni i da se oni zapravo druže sa mnom, a ne ja sa njima.
A onda je došao internet. Famozne „društvene mreže“ u čijem sam tkanju od početka učestvovao i načinio neke od prvih čvorova.
Internet i razne diskusione grupe, forumi, čatovi, bili su nova pluća za sve nas osobenjake, asocijalne, sociopate, ludake i večitu decu prepunu znanja i mudrosti iz ko zna koliko prethodnih života.
Svi mi koji smo prezirali ta svakodnevna foliranja i dobardanisanja, sve te idiotske priče o vremenu i sve te usiljene osmehe, konačno smo se pronašli. Internet je bio naš, da konačno progovorimo o pravim stvarima, o stvarima koje su sve zanimale a niko uživo nije smeo da ih pita, jer od pristjnih ljudi odavno nisu mogli da očekuju i prave odgovore.
Stvarnost se podelila na dve polovine : onu prostojnu ( sa svim alatkama i maskama kojima se ljudi laži inače svakodnevno služe na poslu smeškajući se kolegama koje nisu birali i koje intimno preziru, kod kuće i za stolom sa nezahvalnom dečurlijom, promašenim supružnicima. Sa nasmejanim komšilukom koji se međusobno mrzi i ogovara čim se zatvore vrata, sa čitavom i raznobojnom lepezom licemerja) i na onu suprotnu, iskrenu koliko god se može i prema sebi i prema drugima.
Ova druga, iskrena polovina, veoma je brzo počela da preteže i ljude više nisam delio na višu i nižu vrstu, već na ljude sa neta i one koji nisu na netu.
Kasnije su se i oni ljudi koji nisu na netu, polako priključivali i njih si mogao da prepoznaš po tome što su net zvali „internet“ , a onima koji su se priključili poslednji, sada su puna usta „društvenih mreža“.
No, mogao bih satima da pričam o divnom i uzbudljivom vremenu kada su forumi zujali kao košnice, kada je vrcalo od ideja i smeha, kada se spavalo samo po tri sata kako bi što pre opet zaronili u taj divni matrix.
Ipak, sećam se i momenta kada sam se zapitao da li neko kontroliše sve to.
To se desilo kada su se niotkuda, u sred tih foruma, pojavili neki ljudi koji su počeli da celu tu grupu iskrenih i razuzdanih kreativaca vraćaju nazad u klupe i da im udaraju packe pristojnog ponašanja. U početku smo mislili da je u pitanju nekakva šala, ipak ne - počela su famozna banovanja, poeni, kazne i upozorenja.
Niko nije znao ko ih je tu postavio, ali je nekakava piramida svakako postojala. Nekome je bilo u interesu da se i internet drži pod kontrolom, te da se pod izgovorom pristojnosti, stvari vrate na istu onu „raznobojnu lepezu licemerja“ gde će „diskutantima“ biti dozvoljeno da diskutuju, ali dozirano i u granicama pristojnosti.
Granice? Dozvole? Uvek me je interesovalo ko to zapravo uspostavlja. Ko odlučuje šta je pristojnost a šta nije isl.
Da bi mi posle nekog vremena postalo jasno, da su zapravo ljudi sami takvi, te da im ne treba nikakva piramida. Ona ista grupa ljudi za koju sam shvatio da su tu zbog mene, sada je postala virtuelna. Uplašeni od slobode, od iskrenosti, njima smo mi (ludaci, genijalci, osobenjaci i sociopate) bili izvor zabave ali, samo do one tačke koju su mogli da idrže. Preko te tačke rado su vadili (najpre lenjire i tanke simpatične školske prutiće, a potom i) toljage, bičeve i usrane motke.
Taj isti soj pristojnih ljudi radio je to „za naše dobro“.
Da nas upristoje. Da se naučimo redu. Onom redu u kojemu su sami životarili svojim dosadnim životima. A i da ih zbog toga pohvali neko sa vrha piramide (danas sam sklon da na tom vrhu piramide stoje zapravo razne „službe“, te da za njih rade ovi pristojni aparatčici možda čak i nesvesni toga )
Sistem pristojnosti (laži i vlasti) koji kao da je jedno vreme pustio da vidi „šta ima tamo na tom internetu..“, a potom se sabrao i shvatio da je to jedno mesto gde se kuva istina, pa u skladu s tim požurio da na sve potrebne tačke rasporedi svoje kučiće, ulizice, poltrone a bogami i one ucenjene, koji su ko zna šta i kako i kada zabrljali, pa sada moraju da ćoškare i glume policajce u civilu i to za džabe, dok vrh tojest piramide ne kaže „ajde sad je dosta, slobodan/slobodna si..briši kući, i vodi računa šta radiš ubuduće“
Sam vrh piramide mi je oduvek bio jasan. Ko ne želi kntrolu od države (i usluge koje država zauzvrat pruža, asfaltirane puteve, kanalizaciju zdravstvo isl..) eno mu šuma pa nek izvoli nek se tarzaniše.
Ali mi jedno vreme nisu bili jasni ti „dobrovoljci“ koji se na forumima javljaju da benevolentno udaraju recke i packe drugim ljudima, a sve „za njihovo dobro“.
Ko su ti ljudi?
Da li su ih to roditelji previše tukli ?
Da li se toliko plaše istine? Haosa? Višeumlja? O čemu se radi tu..
Pošto sada znam da je upravo ta grupa ljudi glavni krivac za smrt foruma, posebno bih obratio pažnju na nju.
Jedan deo te grupe svesno i voljno radi taj posao. Oni veruju u red. Oni veruju u pristojnost. Nihov glavni argument je „šta bi bilo kad bi svako radio šta hoće“ (i njih lično ovom prilikom pozdravljaju Mao Ce Dung, Staljin i slični šampioni koji su zarad te iste ideje poslali desetine miliona ljudi u smrt, a da nisu trepnuli). Oni to rade iz uverenja i ljubavi prema forumima. Oni toliko vole sve to da će oduševljeno pristati da rade bilo šta, što bi doprinelo očuvanju foruma, pa makar to bil oi čišćenje wc-ova, za početak, a posle..ko zna..
Drugi deo te grupe je posebno interesantan.
U tu grupu spadaju oni koji na forumu učestvuju pristojno dozirano i pribrano, nit su vamo nit su tamo, nit smrde nit mirišu, ali čim se opuste u pirvatnoj prepisci, onda se od Dr Džekila odjednom pojavi Mr Hajd, pa od pristojnih muškaraca saznaš „ da su sve one tamo odroni i isfrustrirani gabori i“, a od pristojnih žena, već na drugoj Skajp seansi gledaš kako iz guzice vadie japanske kuglice.
I upravo ta grupa ljudi kriva je za smrt foruma.
Iskrenost je dete koje želi da zaviri u zatvorenu fijoku i, ako ga previše često lupiš po prstima, ono će ili dobiti strah od fijoke, ili će naprosto otići.
Pristojnost je očuvanje forme. Foruma kao forme, ljušture. Papirnatog zmaja kojem više niko ne drži konac, već se ovaj zakačio za epolete onih čuvara foruma koji se nadaju da vetar neće biti suvuše jak, plašeći se istovremeno da će ostati jedini koji i dalje gledaju u nebo.

image-885549-galleryV9-xrlm-885549.jpg
 
hm...
ne znam...
razmišljam o tome...
nije li suprotnost pristojnosti varvarstvo...
gomila ljudi su "kreativni" u negativi, uvredama i ostalim sranjima...
ali su...
iskreni?
npr. onaj lik što je ispuco one klince u americi pre neki dan...
bio je...
iskren?
anyway, ja sam svež moderator na forumu, možda i neću još dugo biti, smara me malo...
lepše biti običan forumaš, nemaš odgovornost i mož da kakiš šta oćeš...

ovi što ostanu da moderišu su možda bolji ljudi od mene.
 
wirdze, razmišljaš u krajnostima

Strah od haosa zrače upravo ljudi koji o haosu ne znaju ništa i, kao što malo dete ima strah od nepoznatog, jedini način da mu se strah razbije je da se sa nepoznatim suoči.

Pojedini slučajevi kakve navodiš, upravo su odraz onih ljudi koje je sistem pritiskao pa su negde prsli.

Slobodan čovek nema potrebu da drugima oduzima slobodu.

Tu potrebu ima samo neslobodan čovek, kome tuđa slobodoljubivost smeta.

Ukratko, pre će se desiti da neko npr. ubije moderatora jer ga je ovaj stalno banovao, nego što će se desiti da ga ubije jer mu je ovaj dozvoljavao da npr piše kako želi..
 
Prvi fenomen koji sam zapazio na forumima, je da napisana reč mnogo snažnije deluje nego izgovorena.

Tako je i sa poimanjem vređanja.
To su dečije bolesti forumašenja koje su mnogi stari forumašiprevazišli još pre 20 tak godina.

Ovi mlađi su mnogo kraćeg fitilja, nezreliji i prgaviji i nevešti sa rečima. Zato ih i zabole drugačije nego one koji su sa rečima veštiji.

Nisu ojačali tu neku komunikativnu kariku u svom lancu komunikacije, zato tu i pucaju.

reči su fin instrument, podložan raznim nijansama.
Ko ne ume sa njima, koristi ih pregrubo, pa isto tako i reaguje.
 
Ne znam wirdze koja ti je funkcija ovde
Dopada mi se tvoj avatar, volim taj crtani

Ako iz teksta nisi shvatio ko me diro, onda je ili do tebe ili sam ja loše napisao to što sam napisao.
Dok je god ljudi koji "banuju" ja tamo ne idem.
Ne zvuči li ti to logično?

Ukratko: diramo me sistem.

Sistem u kome se svakom malom iskompleksiranom egu javi želja da vlada (bilo da je na nekom forumu, ili na fejsu, ili gde god njegov ego uživa u "postavljanju pravila drugima") - taj sistem nije za mene.

A kolko vidim i ovaj forum je poprilično zombi
Pojeo sam sebe..kao i svaka diktatura..
 
koliko ja znam, dali su ti funkciju jer to neće niko više da radi

Svako ko razume ideju forumašenja i diskusije, neće prihvatiti tu ulogu

sećaš se one dece koja su se u školi uvlačila učiteljicama a đaci im lepili žvaku na stolicu jer ih cinkaju isl?

E pa tu decu niko nije voleo.

Međutim..sveodci smo da u današnjim vremenima takva deca postaju vladari.

Ono što međutim potvrđuje moje viđenje, je što vidim da su se i glavnu učitelji i učiteljice spustili međ đake, da se kobajagi malo igraju. A zapravo guraju forum na mišiće.

Smišljaju teme, prave se "drugari"

utakmica koju napuštaju kvalitetni igrači, a umesto njih ulaze da igraju treneri i sudije - istovremeno je i smešna i jadna.

Ne znam otkud tebi želja da učestvuješ u tome?
 
kažem ti, nemam želju.
ponudili mi na psihologiji, prihvatio da pomognem malo Borki jer imam respekt za ženu.
nekad izdrkavanja koče lepe diskusije.
neko mora malo da pospremi.
inače, ako se svakom "slobodoljubivom" izdrkatoru dozvoli da radi šta oće...
ode sve u tri lepe 'čke materine vrlo brzo, zar ne misliš tako?
 
ne mislim.
Koga interesuje film, preskakaće reklame.
Isto je i sa upadicama u diskusije, ili čitaš-pišeš šta te interesuje ili ignorišeš.

Ignorisanje je hiljadu puta moćnija altka od upuštanja u čkaranje.

A dozvoli da ti kažem nešto o tom "pospremanju":

U Severnoj Koreji postoji sistem, gde drugari cinkare jedni druge, roditelje i rođake, ako nisu u skladu sa Sistemom kojeg je osmislio Veliki vođa.

Forum nije Severna Koreja, ali jeste vežbalište za takve stvari.
Ljudi koji su danas u stanju da "čiste" i kažnjavaju one koje ne poznaju, šta bi tek radaili sutra onima koje poznaju?

I još nešto.
Diskusije ne treba da budu "lepe".

Diskusije treba da budu sadržajne, inspirativne i živahne.
Oni koji tu ne pripadaju vrlo brzo budu prepoznati od ostalih kao nebitni.
 
znam ja to za ignorisanje, al ima ih koji ne znaju, pa se onda sve zamrsi u spam, troll i hejt.
neko treba sve to da malo izorganizuje.
da nema te organizacije, ne bi bilo ni ovog foruma.

no, ja sam možda lenja mrcina i mrzi me da prihvatam odgovornosti tog tipa.
tako da možda neću ni dugo raditi ovo.

ali to ne znači da ću da kakim po onima koji to rade.
prevazišao sam to.
 
spam, troll i hejt..
postala su opšta mesta, etikete koje olako lepimo, a zapravo su prirodne i dešavaju se svakodnevno.

I upravo taj pokušaj da se od foruma napravi nešto čisto, uredno i pristojno, učinilo ga je neprirodnim.

Forum je velika živa verbalna energija.
Mnogo ozbiljnih, obrazovanih, iskusnih ljudi..koje treba da organizuje neko ? Ko?

Kakve kvalifikacije treba da ima taj neko? Kakvu savest , pa da oduzme reč nekome ko je možda za tri klase iznad njega?

Između "malo izorganizuje" i "prekomerna upotreba metle" zvrji čitava rupetina, koju su mnogi popunjavali onako kako su oni shvatali organizaciju i sređivanje.

To su znaš, vojnički fazoni, gde polupismeni desetari postrojavaju akademike, a ispod šlema, mozga nema.

Meni se eto to smučilo.
A i onima koji nisu više na forumima ili dolaze sve ređe i mlitavije, po navici, dok i ona ne umre
 
ma razumem šta pišeš...
nervirao sam se i ja ranije, na nekom drugom forumu, nekad davno i na ovom...
ali, razmišljam, neka pravila treba da postoje, inače... haos u kojem se više ne zna ni ko pije ni ko plaća.
kriterijumi za moderatore postoje, o tome nisam ovlašćen da pišem.

idem sad, pozdravljam te.
 
od kad smo vi na ti :hahaha:
zezam se, hoću da kažem, nema to kod mene "vi ste mi, al' mi smo oni".
gledam da radim u saradnji sa forumašima i savesno, dok sam mod.
znam da je možda pipavo, i zbog toga ne želim da se iživljavam.
kada bi svaki forumaš prihvatio da malo pomogne, i da preuzme odgovornost za svoje ponašanje na forumu, mi možda ne bismo vodili ovaj razgovor.
možda da navratiš malo na psihologiju, da mi pomogneš tamo sugestijama i savetima, hm? ;)
 
...odkada si ti gosn . Zoro ranjen
brate,
daj korakni i vikni
kao sto si to znao na Faraonn_a
nemoj sad da te ne krasi
ona gorgijanska zuc...
...znas da cemo se pomiriti
jer Haos tezi Redu
htio to Red ili ne...
Zoro...tako eto...
...nema, zaista nema
Onih koji su me nervirali
onako domacinski jetko
ali ne primitivno...
...negdje su na duge plovidbe
ili pod uslovnom Na krstaricu
do dvije godine...
...zene su cudo El_Zoro
ali i mutavci isto...
...eto...
...da ne duzim jer Wirdzil
moze pozvati Wajata
i Faraonn,- preko vrata..
 
Smatrati ljude "nižom vrstom"...mogu samo oni koji su i zaista ne "niža vrsta" nego ljudi niskog morala, poremećene osobnosti, sniženog intelektualnog kapaciteta...što je po nekim pravilima struke još gore od "niže vrste"...neka ti Bog pomogne ali mi se čini da tu više nema pomoći...imaš vjerovatno stanovitu sreću što očito živiš u sredini u kojoj te okružuju tebi slični pa možda od te "slučajne milosti" poživiš još koji dan....
 
Neces nista ispraviti. Dovoljno si odrastao da to i sam zakljucis.
I ja sam se bunio sto kada otvorim temu da prokomentarisem nesto sto mi je tog jutra na pameti,
cuvar pristojnosti zakljuca ili obrise jer nemam validan link. A tema ozbiljno krenula, diskusija raste.
Pa JA sam taj link, moje zapazanje, vidjeno, misao, komentar. Pitanje.
Zato vise ne otvaram teme, osim na retkim mestima gde linAk ne traze.
Sada samo modovi otvaraju teme, sve po pravilu jelte, ili, u nedostatku ideje, recikliraju davno sazvakane.
Probaj i ti da samo ucestvujes.
Problem je sto je dobrih tema sve manje, pa je i ucesce sve redje.

Onaj kome pises ovaj blog ga nece procitati. U najboljem slucaju ga nece razumeti jer ne zeli da vidi ono o cemu pises.
Zato pisi zbog nas koji rado citamo.
Eou uiva.
 
Te stvari su nedokazive na bilo kom sudu, Hakime.
Ne postoji lošiji, nekvalitetniji, defektniji oblik života od "pristojnih" ljudi.

Oni se zgražavaju na psovke, na golotinju i na uglavnom sve ono što je prirodno i što i sami intimno praktikuju ili čak priželjkuju.

Imaju svoje sisteme vrednosti koje, ako im malo uzdrmaš, prete da se uruše kao kula od karata, zato ih brane zubima i noktima.

Iza svake agresije krije se strah, a njihovo forsiranje pristojnosti je postala užasna pošast.

Što je najgore, ima koren u svim mogućim i nemogućim tabuima, crkvama i lobotomijama mozga. Oni su čuvari plamena inkvizicije, samo upakovani u savremenu formu.

Upravo ti "pristojni" su u stanju da kamenuju i potpaljuju lomače. Ne oni drugi, borci protiv sistema, Kopernici i Galilejevi.

Ne oni koji talasaju i drmaju kavez. Od njih je u istoriji bilo samo koristi.

Od čuvara kaveza civilizacija je dobila samo ljudsku sramotu.

A od mirnih voda, žabokrečinu..
 

Back
Top