Ribar

„U životu, dragi moj prijatelju, nije reč o tome da osvojite što je moguće veći broj žena, jer je to samo spoljašnji uspeh. Reč je, pre svega, o tome da negujete sopstvene visoke zahteve, jer se u njima ogleda mera vaše lične vrednosti. Zapamtite, dragi prijatelju, da pravi ribar vraća sitne ribice u vodu!“

-Dok se muškrac bavi pecanjem žena kao riba, dotle će samo ribe i hvatati. Imaće kvantitet, ali ne i kvalitet. Nedostajaće mu iskustvo s istinski vrednom ženom. Takva se ne peca na mamac. Njoj ne treba ribar koji jedino zna napraviti razliku izmedju sitnih i velikih riba. Ona traži muškarca koji zna pravu vrednost žene. Pravi muškarac ne peca, već se skrasi s jednom zenom.

—————————-

P. Coelho: „Kada vidjamo uvek ista lica, na kraju ona postaju deo našeg života. A kada postanu deo našeg života, onda žele i da nam ga izmene. I ako ne bude po njihovom, nije im pravo. Jer, svaki čovek ima tačnu predstavu kako bi trebalo da živimo svoj život. A nikad nemaju pojma kako treba da prožive sopstveni život.“

– Da li je uvek tako? Da li sva lica koja postanu deo našeg života žele da nam ga menjaju? Da li svaki čovek ima predstavu kako bi drugi trebali živeti, a ne on sam? Mada ima i takvih slučajeva, ipak, nisu pravilo. Ne misle svi ljudi isto. Ima i onih koji se koncentrišu na svoj život; koji smatraju da svaki čovek ima pravo da upravlja svojim životom onako kako misli da je najbolje za njega.

Zato ne žele, niti pokušavaju da menjaju ničiji život. Znaju je da svaki čovek odgovoran za sebe i da sam treba donositi odluke. Naravno, spremni su da iskreno izraze svoje mišljenje i daju savet, ako se to od njih traži, ali ne insistiraju na tome da se to i prihvati.

Pored toga, od svakog čoveka zavisi koga prima u svoj život i da li mu dopušta da njime upravlja? Ako nekom nije pravo što nam nasilno ne može menjati život, samo pokaže da mu i nije mesto u njemu.
 
Poslednja izmena:
Hvala Dragoljube69 za komentar. Ne mislim da je Koeljo los pisac. On ima lepih i poucnih tekstova. Ali, kao i svaki covek, ponekad moze biti pristrasan i subjektivan. Intelektualni kapacitet ljudi nije ogranicen profesijom. Zato ne bih podcenjivala sposobnost domacica. Ima dosta zena koje su veoma inteligentne i obrazovane, ali koje su dale prvenstvo domacinstvu nad karijerom, jer su smatrale da ce tako bolje zadovoljiti potrebe svoje porodice. Ima i onih koje ne mogu da nadju posao. Sve je to stvar izbora i okolnosti.
 

Back
Top