Samo želim da ovo podelim sa vama

Желим да са вама поделим нешто из једне занимљиве књиге коју тренутно листам... Само један део, који... инспирише...;)

...
Али како да овладам својим емоцијама, тако да ми сваки дан буде сретан и берићетан? Овладаћу оном древном тајном: Слаб је онај који дозвољава својим мислима да му владају делима; јак је онај који своја дела принуђује да владају његовим мислима. Сваког дана, када се пробудим, следићу свој ратни план, пре него што ме захвате силе туге, самосажаљења и неуспеха...

Ако се осећам потиштеним, запеваћу.
Ако се осећам тужним, насмејаћу се.
Ако се осећам болесним, удвостручићу свој труд.
Ако осећам страх, јурнућу напред.
Ако се осећам мање вредним, обући ћу нове хаљине.
Ако се осећам несигурним, подићи ћу глас.
Ако се осећам сиромашним, мислићу о богатству које ћу стећи.
Ако се осећам незначајним, мислићу о својим циљевима.

Данас ћу овладати својим емоцијама.

Од овог часа, јасно ми је да се само они мање вредни увек осећају расположени, а ја не спадам у такве. Биће дана када ћу свим расположивим снагама морати да се борим са силама што би да ме растргну. Међу њима, тугу и очајање није тешко препознати; постоје, међутим, и друге, које вам приступају с осмехом и пријатељски испруженом руком; и оне ме, такође, могу уништити. Ни њих, исто тако, никада не смем пренебрегнути...

Ако постанем одвећ самоуверен, присетићу се својих неуспеха.
Ако почнем да себи одвећ повлађујем, присетићу се својих некадашњих стремљења.
Ако се почнем осећати самозадовољним, помислићу на оне с којима се надмећем.
Ако станем уживати у тренуцима властите величине, присетићу се и тренутака властите посрамљености.
Ако почнем помишљати да сам свемоћан, покушаћу да обуздам ветар.
Ако стекнем велико богатство, присетићу се бар једних гладних уста.
Ако се у неком тренутку узохолим, присетићу се тренутака својих слабости.
Ако помислим да ми је умеће без премца, дићи ћу поглед ка звездама.

Данас ћу овладати својим емоцијама.
...

Фина књига, зове се "Највећи трговац на свету", Ог Мандино... само је листам, па ми је ово деловало као нешто занимљиво, што бих могао да поделим са вама... Угасићу коментаре, јер мислим да нису нешто потребни...

Ћао... :bye:
 

Back
Top