Jošua se vukao putem - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

sanja*

Jošua se vukao putem

Oceni ovaj blog
Jošua se vukao putem kao premlaćen. Zurio je ispred sebe videći stvari koje su mu se motale unutar glave, a ne one koje su se nalazile pred njim. "Majstor Jošua. Majstor Jošua." odzvanjalo mu je pod lobanjom. Video je vlastite ogromne, maljave, oznojene ručerde kako kale čelik. "Dobri su ti klinovi, majstore", rekao je momak blagoga lica. "Bog voli dobre majstore", dodao je, još.
"Bog voli majstore. Bog voli majstore. Bog voli mastore. Klinovi. Klinovi." tutnjalo je u glavi.
Momak je imao lepo, izduženo lice i oči koje blistaju mirom. Njegov osmeh je bio iskren.
- Za vrata? - pitao ga je Jošua.
- Za sto. - odgovorio je mladić. - Stolar sam.
- Stolari prave i vrata. - primetio je, želeći da začikava.
- Ovaj put je ipak sto. - nasmejao se momak.
Njegov osmeh. O, bože, njegov osmeh zamenjen užasom kada je prvi klin udaren teškim maljem proleteo kroz ruku cepajući kožu i mišiće, lomeći kosti. Kako ikada da izbaci tu scenu iz glave? Gledao je u krv koja je liptala iz rane dok je neki vulgaran čovek iz mase oko njega uzvikivao lascivnosti očito zabavljen prizorom. Da li je njegov? Centurion je viknuo naredbu i vojnik je krenuo da ukucava sledeći klin.
Da li je taj njegov? Da li je iz njegovih ruku, od njegove snage i njegovog znoja, u njegovoj kovačnici izliven bilo koji od tih klinova koji su za krst zakovali mladića blagog lica?
Jošua se vukao putem sa Golgote kao premlaćen. Barabu su pustili a momka su prikovali klinovima. Možda njegovim.
Stropoštao se nabivši kolena u prašinu i ne misleći na to hoće li ga iko čuti, zaplakao glasno, jecajući:
"Gde je pravda? Gde je pravda!"

Pošalji "Jošua se vukao putem" na Facebook Pošalji "Jošua se vukao putem" na Google Pošalji "Jošua se vukao putem" na My Yahoo! Pošalji "Jošua se vukao putem" na Live Pošalji "Jošua se vukao putem" na MySpace Pošalji "Jošua se vukao putem" na Twitter Pošalji "Jošua se vukao putem" na Digg Pošalji "Jošua se vukao putem" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. coco bill (avatar)
    Sviđa mi se...interesantna verzija.
    Imam i ja svoju - link
  2. 123loncar (avatar)

...nije mi jasno ovo : "u kovačnici izliven"...klinovi se u kovačnici kuju...mogu da se liju , ali nisu žilavi , već krti - zato se kuju...naročito za raspeća....zato nerazumem ovu metaforu !?
  3. sanja* (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar

...nije mi jasno ovo : "u kovačnici izliven"...klinovi se u kovačnici kuju...mogu da se liju , ali nisu žilavi , već krti - zato se kuju...naročito za raspeća....zato nerazumem ovu metaforu !?
    Nedovoljno poznavanje materije, eto šta.
    Mislila sam da se najpre izliju, a zatim kuju (kao što se mač izliva, pa onda kuje)
    Gledala sam proces pravljenja mačeva, klinova ne - mislila sam da je slično.
  4. 123loncar (avatar)
    ...gotovo svi metali u sirovom obliku dobijaju se topljenjem i livenjem...pa tako i čelik .....no u fazi daljih obrada , kojima se poboljšava njihov kvalitet , obrađuju se mehanički , toplotno i termički...klinovi i mačevi se prave od valajanih platina ( polufabrikata ) koji se iskivaju i termički obrađuju....kovanje uglavnom je posle toplotne obrade....tako ovi proizvodi dobijaju žilavost i podnose velika udarna opterećenja a dodatnom termičkom obradom dobijaju i površinsku tvrdoću...
    ...neposredno predhristovsko i pohristovsko vreme , je vreme začetka proizvodnje čelika - koje otvara epohu čelika , koji državama koje su ovladale njegovom proizvodnjom i obradom daje velike osvajačke moći ...nešto kao danas nuklearna i raketna tehnologija....
    ,,,da se vratim na kovača , koji je iskovao klinove za čuveno raspeće.....kovač u tim vremenima , bio je u svemu iznad topioničara , livaca , kolara , klesara i plejade drugih zanatlija....može se reći da je bio cenjen i poštovan kao danas inžinjer praktičar ( onaj koji može da konstruiše i sam svojim zanatskim veštinama i umećima napravi svoju konstrukciju )....
    ...mnim da je kovač bio intelektualano moćan da shvati u čemu je indirektno učestvovao - te kako je čovekov put u budućnost skrenuo na paklenu stazu muka...po meni , pitanje pravde , koje preispituje kovač je pitanje sluganstva znanja , umeća i veština samom zlu - koje , sad je očigledno , ustoličeno je tim raspećem na golgotskom brdu !
  5. sanja* (avatar)
    Citat Original postavio 123loncar
    ...mnim da je kovač bio intelektualano moćan da shvati u čemu je indirektno učestvovao - te kako je čovekov put u budućnost skrenuo na paklenu stazu muka...po meni , pitanje pravde , koje preispituje kovač je pitanje sluganstva znanja , umeća i veština samom zlu - koje , sad je očigledno , ustoličeno je tim raspećem na golgotskom brdu !
    e, pa da, tako, lepo si to sročio.
  6. Don Hose Fuentas (avatar)