KAPITALIZAM - LJUBAVNA PRIČA

Pola planete , preskoro tri decenije , krenulo je da realizuje svoj američki san o kaubojskom bogaćenju . Naravno , ispred svega je stajala ljubav prema kapitalizmu i njegovoj demokratiji ! U toj kontra revulucionarnoj borbi , izgleda da samo mi smo , seljački rečeno , sa socijalističkog penisa skočili na kapitalistički , pozamašni kolac . Jeste , vulgarna je manje više ova paralela , ali posve realno dočarava naš slučaj !
U današnjim novinama čitam naslov :
Vučić: Očekujem aranžman sa MMF, ali na taj novac zaboravite !
I zaista , treba da zaboravim koliko se neko u moje ime zadužuje , na američki način ! Treba da zaboravim ljude koji ostaju bez posla , lečenja , egzistenice , čak i prava na ljudsku smrt . Pa da , smrt može biti dostojanstvena i nečovečna !
A kako to izgleda nečovečna smrt , koju je amerika definisala kao "seljačka smrt" . !?
Kažu da privatne firme / preduzetničke / kapitalističke osiguravaju , naravno u svoju korist živote svojih radnika od iznenadne smrti. Naravno bez saglasnosti radnika ! Pa što mlađi radnik umre , profitna premija je veća ! No ne osigurava fitma svakog radnika - ne ! Samo one profitabilne - bolesne , odnosno sa visokim životnim rizikom ! E u tim ugovorima , bukvalno se ugovara premija za "seljačku smrt !
Ne verujete ? Ni amerika nije verovala , dok nisu stvari obnarodovane !
Nešto o tome , "seljačkoj smrti" , pa i o američkom snu , možete pogledati u dokumentarcu ; pre nego što nas naši predstavnici vlasti ne osiguraju kod američkih osiguravajućih drštava , preko MMF , na Vol stritu . Stvar je izvesna , možda već sutra se potpiše aranžman o našoj "seljačkoj smrti" !

A ko je dokon , na ovoj adresi može da skine dokumentarni fil iz dva dela :
Capitalism: A Love Story (2009) -

http://2kokice.com/filmovi/drama/capitalism-a-love-story-2009/


Iskreno da priznam , žao mi ove mladeži koja sanja američki san ( kaobojsko bogaćenje ) , a da nezna , nije doživela , kako gazi socijalistička čizma ! Šteta !
 

Back
Top