Najkraći i najjednostavniji recept za našu ekonomiju

RADNIK: Radnik radi po uslovima predviđenim ugovorom o radu. Njegovo radno vrijeme iznosi osam časova dnevno. Radi šest dana u sedmici. Obavezno je prijavljen, u suprotnom poslodavac odgovara krivično. Plaćen je do desetog u mjesecu za prošli mjesec. U suprotnom, povlači mjenicu kojom direktno skida zarađeni novac s računa poslodavca. Ukoliko ovaj nema novca na svom glavnom računu, pokreće se stečajni postupak. Radnik ima pravo na odmor od pola sata u toku radnog vremena, i to je sve što se tiča odmora u toku dana na radnom mjestu. Postoji i godišnji odmor u trajanju od 18 dana plus u zavisnosti od dužine radnog staža. Nema obavljanja telefonskih poziva koji se ne tiču direktno posla. Nema fušarenja i driblanja. Traži se 100% radna ozbiljnost i posvećenost. Svako povećanje produktivnosti, prekovremeni rad i uštede u radu se nagrađuju od strane poslodavca. Radnik ne prenosi stečeno znanje kod poslodavca-drugom poslodavcu koji obavlja konkuretnu djelatnost. Radnik se bori za svoju firmu jer mu ona donosi hljeb na sto i on to poštuje.

POSLODAVAC: Poslodavac obavlja onu privrednu aktivnost za koju je procjenio da od nje može praviti profit. On je oslobođen od države svih nepotrebnih taksi i poreza i plaća samo osnovne stvari: minimalne poreze na promet državi i doprinose za radnike koji ne prelaze 20% od bruto plate. Takođe, ukupna suma od njegove bruto dobiti koju plaća državi ne prelazi preko 20%. On je motivisan da ulaže jer mu država uzima malo novca, pogotovo u poređenju sa okolnim zemljama. On je prinuđen da neprestano ulaže u svoje radnike i tehnologiju jer sve više drugih poslodavaca-konkurenata dolazi na naše tržište zbog izuzetno povoljnog i stimulativnog privrednog ambijenta. Time se uvećava ukupna konkurentna moć domaće privrede i podiže standard svih građana što dalje povećava kupovnu moć stanovništva koje se preorjentiše na sofisticiranije oblike proizvodnje i zanimanja čime dolazi do ukupnog tehnološkog i kulturnog napretka društva.

DRŽAVA: Država se povlači iz privrede i posvećuje se vladavini prava. Ona plaća jedino pravosuđe, minimalan broj radnika u upravi, uključujući i policiju, te isplaćuje korisnike socijalnih osiguranja koji su uplaćivali prethodno doprinose. Ubuduće tu funkciju imaju privatni fondovi osiguranja i država sa tim nema ništa. Država striktno vodi računa o tome da pravosuđe funkcioniše na najbolji mogući način, da se predmeti završavaju u najbržem mogućem roku i da samo najbolje rangirani pravnici dolaze na pozicije sudija i tužilaca. Rangiranje se vrši na osnovu ispita pred komisijom koju čine renomirane sudije iz Njemačke, Švajcarske i Francuske. Svako nepoštovanje zakonskih normi od strane poslodavaca i radnika se pod hitno sankcioniše sudski. Pravila igre važe jednako za sve i svi su jednaki pred zakonom. Država nema uticaj na ekonomiju i ne kontroliše više od 10% od bruto društvenog proizvoda čime se onemogućuje uticaj politike na ekonomiju i društvo, te najbolji i najsposobniji ljudi ne idu više u politiku nego na tržište.
 
Ne vidim zasto se toliko vremena trosi,da se iznadje resenje,za ekonomsku krizu u koju smo upali.Pre svega,nismo
mi krivi za ovo,sto nas je snaslo.Mi smo oduvek imali pametnu vlast,priznate ekonomske strucnjake,kao i vrsne
politicare,koji su uvek tacno znali,sta treba preduzeti u pravo vreme.Ko ke zapravo kriv ? Krivi su nasi neprijatelji,koji
su svim silama,zbog ljubomore sto smo pametniji od njih,sve radili da nam naude.I naravno,krivi su strani placenici,
koji su zbog pustih dolara,radili protiv svoje zemlje.E a sta sada uraditi ?Prvo,konstatovali smo,da na penzije,trosimo mnogo novaca.Procitah skoDoktorero statisticki podatak,da 8OO.OOO hiljada penzionera,ima penziju manju od 25.OOO din.Dakle,mislim da penzije treba privremeno,dok ne izadjemo iz teskoca,UKINUTI,na odredjeno
vreme.Penzionerima,umesto novca,dati mesecno sledovanje 2 kgr.pirinca,2 kgr.kukuruznog brasna.Mislim da bi im
posto su stari i bolesni,to bilo za hranu potpuno dovoljno.Mislim da bi ovakva usteda,vrlo brzo napunila nas budzet
kako bi mogli sto brze,da otvorimo vise privatnih Univerziteta,koji bi po ubrzanoj uhodanoj praksi,mogli da pocnu
serijski da stancuju nove Magistre i Doktore nauka,koji ce nas kao i ovi dosadasnji,brzo izvuci iz krize.
 
Ne vidim zasto se toliko vremena trosi,da se iznadje resenje,za ekonomsku krizu u koju smo upali.Pre svega,nismo
mi krivi za ovo,sto nas je snaslo.Mi smo oduvek imali pametnu vlast,priznate ekonomske strucnjake,kao i vrsne
politicare,koji su uvek tacno znali,sta treba preduzeti u pravo vreme.Ko ke zapravo kriv ? Krivi su nasi neprijatelji,koji
su svim silama,zbog ljubomore sto smo pametniji od njih,sve radili da nam naude.I naravno,krivi su strani placenici,
koji su zbog pustih dolara,radili protiv svoje zemlje.E a sta sada uraditi ?Prvo,konstatovali smo,da na penzije,trosimo mnogo novaca.Procitah skoDoktorero statisticki podatak,da 8OO.OOO hiljada penzionera,ima penziju manju od 25.OOO din.Dakle,mislim da penzije treba privremeno,dok ne izadjemo iz teskoca,UKINUTI,na odredjeno
vreme.Penzionerima,umesto novca,dati mesecno sledovanje 2 kgr.pirinca,2 kgr.kukuruznog brasna.Mislim da bi im
posto su stari i bolesni,to bilo za hranu potpuno dovoljno.Mislim da bi ovakva usteda,vrlo brzo napunila nas budzet
kako bi mogli sto brze,da otvorimo vise privatnih Univerziteta,koji bi po ubrzanoj uhodanoj praksi,mogli da pocnu
serijski da stancuju nove Magistre i Doktore nauka,koji ce nas kao i ovi dosadasnji,brzo izvuci iz krize.
 

Back
Top