GDE JE NESTAO ČOVEK

Utrošio sam ceo svoj život , tragajući za tim , kad je " nestao čovek" sa naših prostora ! Mmožda ga pojeo onaj trenutak , kad je Dositej izgubio prosvetiteljsku bitku od austrougraskog ministarstva sa Karadžićem i novom pismenicom , ili kad je veličana apisovština sa sto i više probodnih rana na ljudskim telima , što je bacila ljudskost u bezdno krvabog ludila. Bilo kako bilo , živimo ništavne živote , jer je sve postalo prihvatljivo - sa novom pismenicom i apisovskim čovekoljubljem !

" Poniženja koja se trpe, licemerje, loši uslovi, klimanje glavom na priče iz novina, sa neta i televizije za koje svi znamo da su maksimalno razvedene od onoga što je realni život u Srbiji, pristanak na to da živite u društvu u kome vas svakodnevno doslovce i bezočno kradu, sve postaje prihvatljivo. Uz dozu minimalca, ne nestaje bol, već mogućnost da se bol oseti, i sve se polako utapa u jednu monotonu, monohromatsku sliku u čijoj pozadini nestaje i sam čovek. Tu i tamo neki bledunjav simulakrum: kao postoje neki pisci, imaš kao neko društvo, kao snimaju se neki filmovi, kao postoji neka muzička scena, kao naši ljudi su super kreativni ali to nema ko da prepozna (ili nije nema, nego neće), kao postoji neka intelektualna scena u čaršiji i kao sukob koncepcija i stavova, kao super je noćni život u Beogradu (možeš da misliš), kao nije ni drugde bolje (ma kakvi). Utehu više ne pružaju ni obećanja političara, znajući da su građani Srbije toliko otrovani dnevnom politikom da bi neko mogao da pretpostavi da će samo od prepričavanja i pljuvanja moći da se živi još nekoliko decenija, a neće. Tanka anestezija koja se nudi će se davati i nasilno, čak i pod pokušajem da se obesmisli svaki i svačiji napor da svojim životom da primer da život na Zemlji zaista postoji i da može da se živi drugačije."

http://blog.blic.rs/1148/Decko-koji-ne-obecava

 
Covek nije nestao nego je mutirao.
Dosao je kapitalizam, i na coveka je zalepljena cena.
Tako je covek postao roba, kao i obecanje, humanost, pamet, zakletva... sve sto ima iskazanu cenu je roba kojom bogati lako trguju.
Ono sto jos uvek nema cenu su pogled, stisnuta ruka, zagrljaj, iskustvo, suza. Dakle, nije ceo covek postao roba, neki delovi su jos uvek neprocenjivi.
 
Covek nema cenu, mnogi ljudi imaju.
Roba- neko moze da te ceni, ne ceni, proceni, preceni, ali Ti sam znas koliko vredis i hoces li "cenu" koju ti je bilo ko prikacio (ako je uspeo) da pocepas i bacis..
S humanoscu se covek radja, moguce u kasnijem periodu da zakrzlja, nestane cak, ali i da biva konstanta...
Pamet je diskutabilna, svako misli da je ima vise od drugih, jedino pametan zna da je nikad nema dovoljno..
Sto se tice zakletve, trudi se da ne zasluzis kletvu, pri tome vodi racuna o tome da ljude ne kunu necije reci, nego sopstvena dela, odnosno nedela. Zato se ne boj zlih ljudi ni njihovih prljavih jezika...

Nema cenu topao stisak necije ruke kad je tvoja hladna kao led, nema cenu topao zagrljaj onda kad mislis da padas, nema cenu ni iskustvo narocito ako ga prvo platis neiskustvom...
Suza?
Nemoj nikad biti uzrocnik necije suze osim ako nije radosna.
Ni, vinovnik gorke, bolne, bespomocne- neka suza bude biser a ne biber, samo od suza su biseri skupi...
P.-s. Mogu jos 123. razloga da ti dam, ali, svaki mozes pobiti, no se nadam da neces bar ove koje sam apostrofirala:zpozdrav:
 
iamblond;bt254056:
ne znam....ja se pitam da li je ikad i postojao čovjek....
Jeste!
Jos uvek ih ima, samo su retki pa se ne probijaju lako, dragoceni pa se do njih teze dolazi, ko ume da ih pronadje (ili oni njega-nju), trebalo bi da ih cuva, kao sto se cuvaju sve dragocenosti koje se novcem ne mogu kupiti:)
 
Ali sta vredi tim malobrojnim "ljudima" koji su ostali, kad su oko njih zveri po cijim pravilima se igra i zivi....plus gomila nesvesnih polu-ljudi koji ne kapiraju sta se oko njih dogadja....tesko je zaista.....
 
...jednostavno , mislim , pa hoću i da kažem , da ovaj svet , ovi jučerašnji i današni ljudi , nedovoljno smo čovečni, ne neguemo u sebi čovekoljublje , istinoljublje ...manjka nam podosta ljubavi prema pravičnosti , dostojanstvu , poštenju , znanju ....onom znanju i saznanju koje će svima biti dobro i praivlačno , pa i korisno....kako da kažem , mi obični , mi koji činimo masovno ljudski rod, nismo u ovim stvarima posvećeni i istrajni , pa je ovaj svet koji smo stvorili po nama samima , ovakav kakav je...manje više nepodnošljiv za život dostojan čoveka ; ispunjen je prezirom , lažima , patnjama , ništavilom robijanja ....mislim da je tu u tome , nestao čovek....
...lako je sebe samoizgraditi....kako da kažem , podići iznad svakodnevnice i njene svojstvenosti...no , nije lep taj život koji se izgradi kao nekakva terasa , rajska , sa koje se gleda kako se sav ostali svet muči u paklu....konačno , čovečnost i očovečeni postaju prevashodno društvena , saosćajna bića , koja tuđe patnje vide kao svoje...jer to je kamen temeljac čovekoljublja...pa kako onda bauljati kroz ovaj svet , sa svojim i tuđim bolom...
...ne očekujem od mnoštva neke božanstvene gromade, nit svece u pravom značenju te reči...ali , bar čovečnost nismo smeli da žrtvujemo za ništavilo samoživlja , bahatost , prostakluk , neznanje , licemerje , laži i razbojništvo...bar to nismo smeli da dopustimo da caruje!
 
Aribi;bt254093:
Ali sta vredi tim malobrojnim "ljudima" koji su ostali, kad su oko njih zveri po cijim pravilima se igra i zivi....plus gomila nesvesnih polu-ljudi koji ne kapiraju sta se oko njih dogadja....tesko je zaista.....
Slazem se, i ne znam sta se tu moze promeniti? Mislim da si potencirao pravi problem.
Licno, meni ne smetaju toliko ni glupi, ni bezobrazni, ni nepismeni, ni nadobudni, ni oni koji veze nemaju a misle da su posisali svu pamet ovog sveta, ni...Ja se bojim TUPIH ljudi, u pravom smislu te reci. Ostalo mozes da zamislisz:cry:
 
...ja opet moram da kažem, da civilizacijski posmatrano , po meni , taj masovni "tupavko" od koga svakog kad počne da promišlja , ipak je napredovao...zaista, napredak je očigledan...problem nastaje kad se iz perspektive civilizacijsko intelektualnog današnjeg dana ,procenjuje taj napredak i takozvana razina društvene svesti tog čoveka ....možda su subjektivna očekivanja malo preterana....jer samo pre dva ipo milenijuma , čovek je žrtvovao svoje najbolje primerke bogovima , pa i bogu...najbolji međ ljudima po lepoti duha i tela , mladi , čedni - anđeoske prirode , bivali su javno ritualno ubijani , sakaćeni , unakaživani i spaljivani da se višnje sile umilostive i spasu gore od najgorih....
,,,da ubijali su bolje javno za spasenje gorih....taj obrazac , ostao je i dan dani....društveno politički ubijaju se bolji za spasenje gorih....

....današnji čovek treba da nauči , da ne ubija od sebe boljega !
 
Prijatelju, hoces li ti meni da kazes sta tebe ustvari muci?
Evo, pazljivo citam, nije da ne razumem napisano, ali, ne nudis resenje (izvini) a znas (podji od sebe) da silom nikoga ni na sta ne mozes naterati, dakle?
I da ne mislis da sam nesto ljuta ili da ti nesto zameram, evo (iako je pod snegom):

images
 
Poslednja izmena:
...jednom sam u jednom selu na izdisaju , jedne pozne jeseni , u dvorištu koje više nikog nije imalo , sreo jednu ružu , sa krasnim tek otvorenim pupuljcima...nazvao sam je " ruža čuvar kuće"....čuvala je kuću za svog princa i princezu , koji su sahranjeni nedaleko ,a njoj to niko nije kazao....
,,,hvala za ovaj divane cvetove zimske ruže....


....znaš , mislim da na ovim našim prostorima ( na trasi civilizacijskog puta Peking - Stokholm ) , mogli smo da budemo bolji nego što jesmo.... da živimo neinteresantne živote , za svetsku geopolitičku eksploatatorsku javnost - samim tim i kvalitetnije...
... ja lično nemogu da rešim taj problem , ali mislim da je rešenje u prosvetiteljskom radu - i to višedecenijskom radu bar pet-šest hiljada prosvetitelja...a u ovim okolnostima to je utopijska glupost...
...opet , čovek ne može od sebe i iz sebe... pa eto, onda mlatim ovu tastaturu - verovatno ližem rane na svojoj duši...vrag bi znao...
 
:cvet:Kako ti lepo pises, prava osetljiva pesnicka dusa...
Onda, pogledam sta te muci, i dodje mi krivo sto ne mozes nista da promenis, ni ti, ni ja, ne znam ko moze, ako i moze dug je to proces. Vrati se samo u proslost, zar nism imali sjajne prosvetitelje, zar nismo poznati kao hrabar, zilav narod, zar se nismo vecito branili nikad napadali, sta je od svega ostalo, koliko su uspeli, a toliko truda...

Mi smo sebi najveci neprijatelji (nisu uzalud ona cetiri ocila onakva kakva jesu), to nam je kao neko prokletstvo, a takav narod, Steta.

Svako (naravno, postoje casni izuzeci) je u stanju svakog da olaje, potkaci ga, pripise mu ono sto nije a sakrije svoje sto jeste, da ti na najmanjem uspehu zavidi, da te....Potrajalo bi, i znam da se neces sloziti s mojim pesimizmom, ali ces ga razumeti, ako ni to, ti si za mene i dalje nesto posebno. Vidis, mrvim se, padam, ustajem, retki su toga postedjeni, samo oni kojima umesto srca u grudima kucaju satovi:(

Napisa nasa najbolja poetesa ikad, ona je retko gresila:

NA KRAJU BIĆE OPET JEDNO ISTO

Kad pomislim da ce kao pene nestati
I hridi ove, gde se jutros moja tuga
Mesa sa gorkim mirisom pelena,
Kuda ću minuti ja kao svila zračna
Samo, ispod plavih maslina i lovora zelena.

Kad pomislim da je sve ovo što me boli
I večno tako se čini, samo senka nestalna
I da će i more ovo, i zvezdu, i planinu snežnu

Mirna bih i gorka na pesak ovaj legla
I večito na njemu ostala,
Ne tražeći ničemu na ovoj zemlji lek.
Na kraju biće opet jedno isto
Sve, ma čime se ispunio vek.

I što bih onda činila ma šta
Da mi radost dodje ili tuga prestane,
Kada sam proleća jednog u maju postala
Samo zato da me opet nestane."

Pisemo se:zpozdrav:
 
"Pitam se iz kog razloga najpoštenija i najnevinija Rimljanka, boginja pravde Justicija nosi povez preko očiju? "

http://djidjobl.blogspot.com/2012/0...howComment=1397747236645#c2765557513478878272

Čovek , verovatno od postanka , bakće se sa pravdom i pravičnošću . Pravda i pravičnost , evidentno nisu u saglasju , nit će je biti ; sve dok se ljudi ne očoveče !
Pravda se oslanja na običajno ili pak zakodavno pravo - ali uglavnom , zakonodavno koristi običajno za svoju razradu i ustanovljenje . Zakonodavno pravo menja se , shodno potrebama vladajuće kaste , u pozitivnom ili pak negativnom smislu po stanovništvo !
Pravičnost se oslanja na etiku , gde Nihomahova etika , bar ja tako stvar vidim ! Pravičnost se gotovo ne menja , čak i kad se sagledava i kroz etiku vrlina !
Rimljani , nastojali su bar idejno , da pravdu i pravičnost sliju u jedno ; koje je mitološki dato Justiciji !
To je samo ideja , koju Justicija simbolično nastoji da razjasni zemaljskim sudijama , kako bi razlikovali : pravično od nepravičnog , časno od beščasnog , pošteno od nepoštenog , ljudsko od neljudskog - te sudili u zemaljskim stvarima , međ ljudima ! Zato ona ne mora u spoznaji porekla stvari , da koristi čulnu pecepciju , u kojoj je dominantan vid !
Dakle , ona nije sudija , već rekao bih duhovni učitelj - zato je uvek ispred palata pravdi , u koje prvo ulaze sudije , njeni učenici - pa potom tužioci i branioci , a na kraju stranke i zainteresovana publika .
Njen dvosekli mač , simbolično kaže , da svaku stvar treba preseći tako , da se njene krajnosti vide jasno i prepoznatljivo ; a na terazijama ako se te krajnosti ujednače i uravnoteže , onda je ta uravnotežena izvagana sredina etička objektivnost - sklad i harmonija po kojoj se može suditi .
Dakle, uravnoteženje određuje skladnost i harmoničnost svega , pa i suda o bilo čemu ili bilo kojoj zemaljskoj stvari !
A sad sudte etički u skladu i duhovne harmonije - ni kao zverski demoni , ni kao idelna božanstva ; već kao pravični ljudi - bez strasti , pristrasnosti ili pak mržnje !
 
oginja pravde Justicija,nosi povez preko ociju,da bi mogla pravdu da deli potpuno nezavisno,da ne bi,ako nekoga
poznaje,presudila u korist toga,koga poznaje.Znaci,nema protekcije.Zbog toga nosi povez preko ociju,da bi pravdu delila
po savesti,a ne,po osecanju.
 
...to je po mom skromnom mišljenju , populističko razumevanje pravde , njenog porekla i simboličko prikazivanje istog pojmanja....po tom razumevanju i njegovoj pameti , pravda leži u zakonima i slepim poštovanjem istih...no , na štetu čovečanstva i čoveka ,a na radost vladara i eksploatatora , zakoni su kao i sve od čoveka , manje više ljudski - od ljudi ( što autokratski / samovoljni ; što saborni / demokratski ) , iz takozvanog mojsijevskog oka ......

...da pojasnim....mojsijevsko oko , to je krug , ljudi , kojima se saopštva božija odluka i pravila ( onako kako vidi prvi međ njima ) , ili kad taj isti krug donosi odluku , na osnovu pravila i odluka prvog međ njima jednakima .... gotovo sve skupštine , senati , vlade i slične institucije organizovane su u krug sa anfitetorskim nivoima , gde je predsedavajući u centru kruga - oka ....

...pravila i zakoni , koji nam kroz istoriju čovečanstva dolaze , te koje smo poštovali , slepo a prečesto u krvi , u većini slučajeva su tiranski i zlotvorski...pa je takva i pravda , koja se po njima delila i još uvek deli ....bilo koje zakonodavstvo , pokazalo se u bilo kojoj državi da ima elemenata krvoločnosti , pa je i egzekutorsko i protivu čoveka....

... ako bi sudili o ovoj debati po važećim zakonima , sa slepom Justicijom , ja bih bio bezakonik ---- no , nezavisno od tog suda i kazne koju bih dobio , ipak mi u većinskom broju raspeća na krstove smatramo zločinima , kao i spaljivanje na lomače , streljanje zarobljenika po presudama prekih sudova , ubijanje ljudi koji ne prihvataju oružanu silu pri slepoj primeni zakona u javnom redu i miru - ali , nezavisno od tog stava , sve ovo je zakonima država bilo i jeste mnogo od toga i danas legalno, zakonom regulisano i utemeljeno , ozakonjena stvar .....stoga , mora se priznati , da je to i takvo zakonodavstvo protivu ljudi , a njegova Justicija em je slepa , em je ljudožderka.... hoću da kažem da je slepa legalistička Justicija krvoločna i ljudožderka ---- naravno kad je samo takva ....ako zaderemo malo u ukrajinsku situaciju , i krenemo putem prolivane krvi , masakriranja ljudi , batinanja i sličnih zločina i razbojništava , uočićemo da je sve ili gotovo sve pokriveno papirima i legalna zakonska stvar ---svi se pozivaju na zakonom regulisane stvari , trukuju nove paragrafe a krvi sve više...pa zar ta pravda i njena Justicija nisu ljudožderke ....

...ko ovo ne razume , džaba krečim za njega ....mi danas razvijamo takvu društvenu svest o ljudskoj pravičnosti , poistovećujući je sa našim "pravom" u našim zakonima...često se čuje u našim poslovnim krugovima, kako ratni profiteri i politički kriminalci , sa našim sudijama govore , da naša tranzicija pravno je pokrivena papirima , te nema elemenata za pravno gonjenje....naše pravo se svelo na "pokrivanje papirima"....svak od nas rećiće da je ovo kriminalna država , a neće reći da je pravni sistem kriminalan / protivu poštenja , časti i ljudskosti ....

...dakle , dok naša Justicija , duhovno obnevidela , ne izgradi duhovni vid našim sudijama , mi ćemo biti izloženi pravdi legalnoj , bezdušnoj , neljudskoj , besčasnoj , nepravičnoj --- ali po zakonima mojsijevog oka....


.... prekjuče je formirano naše demokratsko mojsijevsko oko , koje nam po ko zna koji put obećava i zakljine se , da neće biti glasačka mašinerija po pravilima i božijim zakonima kako ih vidi prvi međ njima jednakima..... a cela država zna koji je taj mojsijevac prvi međ jednakima , kome se srpska nebesna božanstva javljaju , te po čijm će viđenjima mojsijevsko oko glasati .... i odmah tu nastaje spor...etički ....krvikletsvo.....a da se to nevidi , Justiciji je izvađeno duhovno oko....zato budite pokriveni papirima a ne poštenjem , čašću i ljudskosti ....
 

Back
Top