Pre 120 godina

7hwgb.gif


Pre 120 godina kralj Milan je iskoristio sva zakonska prava i Nusića zbog pesme "DVA RABA" kaznio.

Srpska deco što množiti znate
Iz ovoga pouku imate:
U Srbiji prilike su take
Babe slave, preziru junake
Zato i vi ne mučite se džabe
Srpska deco postanite babe.

Pitam se?
Ako se ovo nekad zbilo
dal' se danas promenilo?
 
...stvari malo treba gledati iz više uglova..ova pesma je nastala iz takozvanog perioda disidenstva gospodina cincarsko jevrejskog porekla...posle disidenstva i ljubljenja vladajućih opanaka , imenovani gospodin je zaseo na državne jasle u prebogatoj riznici jalovih diplomata...tako da ova pesmica je deo markentiškog nastupa imenovanog gospodina , koji je nudio svoje lojalne usluge vladajućoj oligarhiji - ( u suprotnom biće opaki disisdent )...to je politički marketing - uostalom kao i ovo ( dva ljuta politička neprijatelja kako postaju jalovci zahvaljujući državnoj kasi bez dna ) -

istorijsko ljubljenje i šaputanje na uvo - lova, lova :

tadic-dacic-1336587152-159828.jpg


istorijski politički brak - ruka pod ruku ; pare, pare, pare bre srbijo :

toma-v.jpg
 
@123loncar

Nušić je ovu pesmu napisao drugim povodom a ti ode u neke druge vode.Da li su pare najvažnije u životu?Znače al' nisu najbitnije.Ima i važnijih stvari od para, meni su važnije one u gaćama.Iz Vikipedije sam uzeo tekst koji objašnava Nušićeve stihove:

"Ономад саранише једну бабу. По швапском попу видех да је или католичка или протестантска. Која је то баба, не знам; рекоше да је мати Франасовића. На њеној пратњи били су ваљда сви генерали, много официра и мора бити сви министри. И сви је испратише до гроба. Јуче, на пратњи једног јунака српског, каквих је мало,(Mihailo Katanić (Bečanj, 8. aprila 1840 — Beograd, 28. aprila 1887 je bio srpski major, učesnik srpsko-turskih ratova (1876—1878) i srpsko-bugarskog rata (1885), не беше ни једног генерала и само неколико официра. Можда су ишли до цркве; али су бабу пратили до гроба. А где су беседе на гробу? А где је пример војсци и официрима. На мајалосу, било би ваљда друкче?

Како оцењује Влатковић, зато што се у допису не спомиње краљ, иако се зна да је био на пратњи мајци Франасовића, против творца овог кратког извештаја није се ништа предузело. Међутим, када се у истом листу појавила и песма и то од истог аутора, употребљени су сви краљевски прерогативи и законске могућности да се писац казни."

A evo i cele pesme:

DVA RABA

Zatutnjaše sa četiri zvona
Povrveše kite i mundiri
Povrveše perjanice bojne,
Povrveše bezbrojni šeširi.

Svi majori debeli i suvi
Oficiri cela kita sjajna
Pukovnici, s orlom i bez orla
I još neko, ali to je tajna.
Potmulo su udarala zvona,

Udarala zvona iz budžaka,
A i što bi da se čini dževa
Kad je pratnja srpskoga junaka.

Srpska deco što množiti znate
Iz ovoga pouku imate:
U Srbiji prilike su take
Babe slave, preziru junake
Zato i vi ne mučite se džabe
Srpska deco postanite babe
 
Poslednja izmena:
...povodom ove pesme podosta znam..znam podosta i o njegovom žitiju ; stoga sam došao do svrhe njegovog političko stvaralačkog delovanja ...verovatno ti je poznata i njegova prepiska svlastima dok nije seo na njihov platni spisak ( nešto poput njegovog sreskog špijuna ) ... ja nisam govorio o pesmi ili pak bilo kom njegovom književnom radu ; komentarisao sam njegov životni put i lična karakterna svojstva tog životnog puta ( licemerje : svud je kritikovao nakanu ljudi samo da uzimaju iz državne blagajne , te to kolektivno svojstvo sagledavao iz mnogih uglova što je i uzdiglo njegov satirični rad --- a u realnom životu nije se smirio dok nije zajašio tu istu blagajnu , baš onako podebelo ...... to kritizerstvo i životno licemerje karakteristično je za jevrejštinu i cincarizam na ovim prostorima -- a on to jeste i stim se diči )...njegovo životo pisanije preslikano je kod ćosića , ali sa daleko većim posledicama po stanovništvo ...
...srpština njih veliča , jer u srbiji se prilike su take , preziru se časni i pošteni a slave ništaci - baš kao što on reče ...

..to šta je on imao u gaćama videlo se u njegovom životu i sa njegovim postupanjima ... ove koje sam postavio uslikane znamo ; jer slavi ih ta srpština kao junake i veliča -- verovatno zato ih decenijama nagrađuje da žive debelo na državnim jaslama blizu otvorene državne blagajne ... ja zasigurno nisam taj junak gaćati prepun srpštine pa zato bezimeno punim revnosno tu blagajnu onako dobrano kao i moji preci puniše za raznorazne junačine svoga doba...

...vikipedija je čudo...no , piše li na njoj da su svih današnjih većih političara roditelji radili i bili veliki oznini jurišnici od 44-61 ; a neki i posle toga u inostranstvu ; piše li na njoj gdesu jame pobijenih šumadinaca i moravaca iz tog perioda i ko ih pobi onako patriotski i junački .... voleo bih to da pročitam...a ove stvari o književnicima dinastija i njihovim disisdentskim delima naročito kadf su primali zlatnike iz državne blagajne znam više nego što treba ( izravno od onih koji su te apanaže plaćali sa svojih grbača ) ... umalo da zaboravim , piše li na toj vikipediji ko je sve oružane sile su čuvale andrića ; zašto su ga čuvali i plaćali : austrougari i kruna; karađorđevići i kruna ; nemci i treći rajh ; četnici i draža ; partizani i rusi ; janglezi i nato --- o to treba pročitati , može biti interesantno štivo ...

...srpska deco čuvajte se branilaca srpštine , jevrejštine i cincarizma -- naročito onih što govore orlovski i u infinitivu: tako je govorio moj predak, koga raznešose na sve strane sveta i opljčkaše svu njegovu nejač ...
 
..ma ti govoriš izuzetno važnu stvar ..bez toga nema života !
...nadam se da ne zameraš što iznosim i drugojačija viđenja ( izvan obaveznog obrazovnog štiva ), da razbijem monotoniju na ovim prostorima ...

Pozdrav i prijatno popodne ti želim !
 
123loncar;bt209610:
..ma ti govoriš izuzetno važnu stvar ..bez toga nema života !
...nadam se da ne zameraš što iznosim i drugojačija viđenja ( izvan obaveznog obrazovnog štiva ), da razbijem monotoniju na ovim prostorima ...

Pozdrav i prijatno popodne ti želim !

Nemam razlog da ti zamerim,to je tvoj stav i meni smetaju ova pipkanja i dodirivanja,mislim da su vrlo neumesna
 

Back
Top