Rok je mrtav? - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

hakim bej

Rok je mrtav?

Oceni ovaj blog
Prvo jedna "Molitva za malo srece"

Kada je nastajao, rok je posmatran iz dva ugla:
1. Bunt, protiv sistema uopste, mladalacki bunt protiv tradicionalnog
2. Zabava u vidu dens i romanticnih pesama.
Ovo drugo je preko elvisa bitlsa i ostalih -isa, preko dzordz majkla i zike antica evoluiralo do fanki dzija.
A Bunt je, buduci upisan u genetskom kodu tinejdzera, vezan za odrastanje. Dok su mladima nudjene buntovnicke himne iz vremena njihovih oceva, mladi su ih rado prihvatali.
Onda je neko globalno odlucio da mladim generacijama vise ne nudi stare buntovnicke pesme, nego samo madonu, majkla dzeksona, luce iz kasidol, valentino i modern talking.
I uspeli su, veliki deo mladih se odrekao revolucionarnih ideja i prihvatio disko nacin zivota. Nove brendirane patike, frizure, skup ufur u disko, sljokice i gel. Zlatni papagaj je kostao vise nego sto siromasna radnicka porodica moze da plati. To je izazvalo novi talas.
Samo oni iz najsiromasnijih slojeva nisu mogli da priuste sebi novu plocu grupe Wham i bazen u kome sabrina banja sise. Zato su poceli da je mrze. Njihov bunt je izronio, i oni su ga usmerili protiv sistema i protiv sljokica, diskoteka i grand souova i nesvesti koju emituje rts.
Nosili su tatine radnicke pantalone, staru tatinu jaknu iz sedamdesetih kojoj su samo dodali nitne da ne bi bilo ocigledno, nosili su tatine radnicke cokule, i poceli da sviraju angazovanu muziku sa socijalnim tekstovima. Tako je nastao pank, najiskreniji ljudski pokret posle francuske revolucije.
Pank energija i bunt su se sirili poput epidemije, preteci da ce srusiti sve tradicionalne vrednosti.
Sistem je reagovao logicno: ako ne mozes da ih pobedis, pridruzi im se. Tako su usle pare u pank i razorile ga iznutra.
Ramonsi su za veliki honorar snimili plocu za onog protiv koga su se borili, radnicke cokule od 50 penija su zamenile martinke od sto funti, i svaki burzuj je pozeleo da bude "in" i "trendi". I svi su poceli da sviraju satro pank, da izgledaju kao pankeri, da se razdragano njisu uz melodije, ne shvatajuci sustinu pokreta. Punk is dead.
Takva situacija se odrzala do danas. Sa jedne strane imamo sekija turkovica, grand i prenos iz skupstine, a sa druge, samo naizgled suprotne, z colica, ju grupu, crvenu jabuku, bajagu.. zabavnjake.
To su dve strane istog novcica.
Dosle su nove generacije, odrasle u propaloindustrijskim gradovima. Oni ne mogu da popuse bajagin "zazmuri". Budni su.
Ponovo sviraju bunt, mesavinu panka, roka, bluza, urbanog dzeza, jamajkanskog regea. Pank je ponovo ziv, rok je ponovo ziv, bluz i dzez nikada se nisu prodali. Rege znaci slobodno misli.
Defence, rupa u zidu, goribor, hamza, gymnastics, diplomatz damir avdic, nikola pejakovic i smak belog dugmeta, nista ali logopedi... ko ce se svih setiti.
Mnogi od njih su kao klinci gradili svest uz novosadsku grupu luna. Ne uz cedu-grand-cvorka, to je falsifikat. Ko je tada slusao lunu probudio se.
Ponovo nove generacije rastu uz brenu i nenu. Nemaju ni gde ni od koga da cuju za bendove koje sam nabrojao, Kreativnost, mladost i bunt je nemoguce spreciti, pa su klinci pokrenuli hardbass, koji se danas svetom siri brze nego h1n1. Klinci su neartikulisani, ali mocni, zvukom i idejom se priblizavaju ritualnom indijanskom plesu oko totema, uz tam-tam. Vracaju se korenima, jer koreni ne mogu da postanu pink, da istrule. Preduboko su, cak i za rokera zeljka mitrovica.
Za kraj nesto sto samo na prvo slusanje nije rok. U tri minuta je skupljen sav bunt od pistolsa naovamo. Samo, pazljivo, budjenje boli:
............................

Pošalji "Rok je mrtav?" na Facebook Pošalji "Rok je mrtav?" na Google Pošalji "Rok je mrtav?" na My Yahoo! Pošalji "Rok je mrtav?" na Live Pošalji "Rok je mrtav?" na MySpace Pošalji "Rok je mrtav?" na Twitter Pošalji "Rok je mrtav?" na Digg Pošalji "Rok je mrtav?" na del.icio.us

Ažurirano 19.10.2017. u 22:54, autor: hakim bej

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. coviax1 (avatar)
    [url]http://www.youtube.com/watch?v=GUcXI2BIUOQ&feature=player_detailpage#t=2s[/url]
  2. 123loncar (avatar)
    ...sve je mrtvo ---mi starimo ---

3. hirajgoagain (avatar)
    evo da ti uzvratim!

http://www.youtube.com/watch?v=H3wAarmPYKU

izvini ne mogu sad da umetnem... link je valjda OK

...
  4. 123loncar (avatar)
    ...nikad nisam bio stručan za bilo šta ..čak mislim da su moji vaspitači ( roditelji , familija , prijatelji i neprijatelji , škole i biblioteke , umetnici i umetničke družine , religija i crkva , firma i vojska -- dakle sve i svja oko mene ), celog mog života me rasčovečivali ; sad nemogu da tvrdim da sam stručan i za čovečnost ............................dakle , bilo koje usmerenje ka nečemu je segmentacija ( a ona je klasifikaciono zaglupljivanje ) , koja ograničava ...elem , umetnost oplemenjuje ; a muzika očovečuje ---- zato je umetnost važna ; naročito muzika ( diže iz mrtvih duše )... ako se ova očiglednost zna , onda kontrolom njene moći kontrolišu se duše razčovečene .. dakle ako slobodna muzika očovečuje ; onda programirana i kontrolisano segmentirana muzika može kao oružje da se koristi ......... dakle , muzika kao institucionalno oružje za kontrolu rulje ( naročito mlade populacije ) .... o tome treba govoriti ... recimo riblja čorba je čist državni kontrolisani i usmereni državni kvazi disidenstki muzički bend koji je služio kontroli mlade populacije .... oni su bolje kontrolisali nekoliko generacija mlade populacije u ime nekoliko takozvanih režima od bilo koje elitne jedinice za razbijanje pobuna ------ razmislite o tome .......... nemojte misliti da oni koji su na vlasti da su gluplji od onih sa kojimna vladaju ...... od elvisa do današnjih dana , sve te muzičke zvezde služe vladajućim oligarhijama više i uspešnije od bilo koje oružane sile da vladaju svetinom ... pomenuti muzičari ( naši ) u ovim zadnjim balkanskim ratovima , lepo su služili svim zaraćenim religijskim konfesijama , dobro viđeni na svim ratnim terenima , i dobro plaćeni od svih ..... ko se seća ove pesme , zna da su svi oficiri puštali svojim vojnicima ovu pesmu radi podizanja i objedinjavanja borbenog morala u IIsvetskom ratu ------- zar ne ?

5. hakim bej (avatar)
    Svima:
  6. hirajgoagain (avatar)
    kao da sam sje.bala ochi? a bile su tako lepe

e a da nazovem aj taj telefon?

evo zvoni
    sta bre da raidm!!!!
  7. hirajgoagain (avatar)
    ma necu... batalicu i radicu svoja posla!!
    da se zna shta je covek zena i osoba... sad sam ionako otrov

pa za muziku loncare123... mislim da... kao i droga nekad je opasno nekad nije
    slepa sam? super ima onih traka

ma...
  8. 123loncar (avatar)
  9. hakim bej (avatar)
    Zamisli da nema neba
    Lako je ako pokušaš
    Nema ni pakla ispod nas.
    Iznad nas je samo nebo
    Zamisli da svi ljudi
    Žive za danas

Zamisli da nema drzave
    To nije teško napraviti
    Nema se za koga ubiti ni umreti
    I nema previše vjere
    Zamisli da svi ljudi
    Žive život u miru

Možda ćes reći da sam sanjar
    Ali ja nisam jedini
    Jednog dana ćes nam se pridružiti
    I svijet će biti kao nov

Zamisli svet bez imovine
    Ako to možes zamisliti.
    Nema koristoljublja ni gladi
    bratstvo svih ljudi
    Zamisli sve ljude koji
    Dele sve na svetu

Možda ćes reći da sam sanjar
    Ali ja nisam jedini
    Nadam se, jednog dana ćes nam se pridružiti
    I svijet će biti kao jedan
  10. 123loncar (avatar)
    ...u ovoj pesmi izneta je doktrina strategije koju sprovode USA vladari iz senke --- uz svesrdnu operativnu podršku NATO alijanse ... da ne dužim , fora se sastoji u tome, da svima pripada svo bogadstvo ovoga sveta podjednako .. jer svi su podjednako tvorčeva deca ...tako : nisu samo arapi vlasnici nafte ; oni tamo svog državnog bogatsva i tako to .... stoga, oni će uspostaviti novi društveni poredak sa pravičnijom raspodelom zemaljskih resursa po principu svakome od svega... sa ovom forom , naravno prilagođenom za naše uslove počelo je ratovanje .... njena definicija je bila : pravedna nacionalna raspodela materijalnih dobara sa novom socijalno duhovnom pravdom .... dovoljno je bilo prvo da se talasa u rok stilu -- posle je sve lako ..... mislim krvi i otimačine do kolena ...
    Ažurirano 11.06.2011. u 13:18, autor: 123loncar
  11. hakim bej (avatar)
    Svuda gde ima emocija, ima i prostora za lose upravljanje i drustvene zloupotrebe.
    A muzika je instant emocija.
    Ipak, to sto je neko zloupotrebljava da bi vladao, otimao i ubijao, ne znaci da je muzika losa.
    Los je taj koji koristi.
    Muzika ne ume da se brani.
  12. 123loncar (avatar)
    ...bilo bi strašno da ovo što ja naslućujem je sva moć muzike .. konačno , ovde nisam govorio o njoj .. ovde sam izneo tezu da je roken rol proizvod / alat / strategija vlastodržaca ... elvis i čuveni bitlsi su takozvano otkriće oficira , koji gle čuda podređeni su bezbedonosnim službama armije celog svog života ....
    .... ali , ako čovek razmišlja svojom glavom ---- nije deo čopora ; onda i iz takvih stvari može izvući korisnosti za sebe i druge .... e to je moć muzičkih dela ... žuta podmornica od bitlsa je plagijat / delo koje su mnoge generacije pre nas i njih slušale i navodno se nadahnjivale.. inače , klasičan je prapagandni matrijal koji je uvek slušljiv .. i da ne gnjavim...

...ali , uprkos zlim namerama zlih ljudi , muzika oplemenjuje ... i to je dobro ... veliko dobro -- zar ne !

...evo jedne pesmice koja mene oplemenjuje .... bar ja tako mislim ...

13. hakim bej (avatar)

14. 123loncar (avatar)
  15. Kugelschreiber (avatar)
    Tu sam, posle koliko vremena, da se zahvalim autoru što me "probudio". Dugo sam slušao samo "starije" bendove, misleći da nema prave muzike danas. I dalje neću da kažem da sam neki stručnjak za rok muziku, ali svakako si mi proširio horizonte ovim tekstom. Imam ja još mnogo toga da učim i istražujem

I dalje otvoren za svaku preporuku.
  16. hakim bej (avatar)
  17. gost 278811 (avatar)
    Neodoljivo me to podseti na izvanrednu salu tipa:
    "Bobane Rajovicu Usvoji me i Nagrdi me"
    :))))))))))))))))))))))))))))))))))
  18. hakim bej (avatar)
  19. hakim bej (avatar)
  20. lejla.al.dbuni (avatar)
    Rock has dead?!

No chanse,dear....never!
    Rockin` all over the world....forever!