NEBESKE DUŠE – 3.DEO - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

LJILJA MMM

NEBESKE DUŠE – 3.DEO

Oceni ovaj blog

(priče o kerećim ljubavima)

NEBESKE DUŠE – 3.DEO

Jedne večeri smo Maza, Lunja, Cic i ja šetali oko zgrade. U susret su nam dolazila dva brata. Živeli su u drugom ulazu ali znali smo se.....zapravo deca su se znala. Izmaziše Lunju propisno. Dopali su se i oni njemu. Krenu priča o psu. Stariji, čučnu ispred psa...dečačko-muški glas, dovoljno glasno reče „Lunjo, daj šapu“ i Lunja poslušno stavi čupavu šapu na njegov dlan....bez straha.....bez opreza....tek tako, sledeći svoju pseću intuiciju. Ponovi i mladji brat istu komandu.....Lunja opet posluša.....
Njih dvojica.....malo stariji od Cic i Makija. Obojica sviraju gitare, dobri djaci. Skromni momci bez onog bahatog ponašanja i nekako ozbiljni.....ili je ta ozbiljnost izlazila iz njih kada sam sa njima...možda sam je ja provocirala mada i deca kažu da su inače ozbiljni. Naveli su jedan od razloga njihove ozbiljnosti...sviraju i slušaju klasičnu muziku hahahah. Dečija posla. Narednih nekoliko večeri su nam se putevi nekako ukrštali dok smo Maza, Lunja i ja obilazili oko zgrade samo jedan krug pa da vratimo Lunjka na spavkanje. Čudno....nisam ih sretala pre. Maza je naravno išla svojim putem ali uvek u vidokrugu a Lunja iza mene.....klaj,klaj...polako, savijene glave.....ne njuška.....ne trči...ne laje.....samo me prati. Njih dvojica su skoro uvek bili zajedno. Stali bi, pričali o psima, školi dok oni maze Lunjka i samo po nekad Mazuljka ako uspeju da uhvate sekundu kada se ludajka zaustavi kraj nas. Stalno su zapitkivali o Lunji.....te šta mu dajem da jede, te kakva četka mu treba, koji vitamini, koliko jogurta dnevno, kalcijum....koje kosti sme a koje ne sme....Nisam pominjala zimu, gde će on, veterinare i napredak bolesti.....deca trebaju da budu deca što im duže život dozvoli. Ja sigurno neću pre života da ih opomenem.

„Tetka Ljiljo, tetka Ljiljo“....viču jedne tople večeri njih dvojica u glas sve trčeći nam u susret.... „tražimo vas oko zgrade, nemamo vaš telefon......pristali su“
„Šta se desilo.....ko je pristao i na šta?“
„Mama i tata su pristali da uzmemo Lunju kod nas......da ga usvojimo. Danima ih obradjujemo i sad su prihvatili“
„Čekajte, polako obojica.....ajd po redu pričajte. Odakle vam ideja da uzmete Lunju? On je star i bolestan, trebaće mu nega....ne trči, ne igra se....imate mladjih pasa da uzmete bez para na oglase kad ih poklanjaju ili malih lutalica“.
„Mi njega volimo i on nas. A on voli i Vas i Mazu, vidjaćemo se svaki dan...trebamo mu tetka Ljiljo...doći će zima a on je star. Pričali smo i o vama i Mazi i o Cic i Makiju....mama je zamolila da dodjete kod nas na kafu. Jel hoćete?“ oči dečaka sa nebeskim dušama gledaju u mene.....kako sam bila ponosna na njih....i počastvovana poznanstvom tih duša. Ubedljivo, ubedljivo najlepše i najčistije duše koje sam u životu upoznala.
„Naravno da hoću.....jel odmah?“
„Pa ako možete odmah.....i mi bi voleli da podjete sa nama...nekako....lakše je sa vama zbog mame znate“
Vratih našu ludajku kući. Njih trojica su me čekali ispred ulaza....tri nebeske duše u novobeograskom bloku.
Mislila sam da mama hoće da me upozna kako bi lakše odbila sinove od ideje. Ali, prevarila sam se. na moju priču da je star, bolestan, trebaće veterinar, sve to košta ona je samo rekla da zna ali da oni žele samo njega....neće drugog psa.

Lunja je uživao kod njih. Mažen, pažen.....starost mu je bila divna. Veterinar, lekovi...čak su hteli da ga vode na operaciju katarakte ali je veterinar rekao da je previše star. Bio je na terasi ....ne od stana, već na ogromnoj natkrivenoj terasi pored njihovog stana. Napravili su mu kućicu u ćošku, u zavetrini. Majka nije dala da ulazi u stan ali su ga momci švercovali kad je ona na poslu. Prijalo mu je to. Sećam se kako mi je stariji pričao kako se divno osećao kada uči a Lunja legne kraj njegovih nogu ispuštajući onaj dubok uzdah koji znači „napokon“. Pogled na njega tako mirnog i staloženog je dečacima prijao...valjda je donosio mir njihovim nemirnim godinama i životu koji im je dolazio u susret....mada, mir ne vidi svako. Kažu da su najviše voleli kada mama nije kući a oni uvedu Lunjka ....on gleda malo šta rade a ako neko od njih uzme gitaru u ruke, on se sklupča uvek na odredjeno mesto označavajući tako da koncert može da počne. Posle oni samo malo počiste to mesto od dlaka da se ne vide....to oni misle da mama ne vidi hahahaha
Dok su ostali njihovi vršnjaci šetali pit bulove, rotvajlere.....njih dvojica su išli oko zgrade nogu pred nogu a za njima stari Lunja hramajući. Kada zaostane iza njih, pa ne može da ih nanjuši a ne vidi ih i ne čuje.....oni se vrate, okrenu ga u pravcu kretanja, blago potapšu po zadnjici i nastave šetnju. Preko očiju je bila sve veća koprena a i sluh mu je popustio....utroba se spuštala a kičma i karlica nekako išla gore ....štrče od ostatka tela. Svakog jutra samo malo ispred zgrade....kad dodju iz škole ceo krug oko zgrade i uveče još jedan. Nikada nisu mogli otići na Savu ili na kupanje....na druženje sa drugim psima ... nikada nisu trčali livadama, jurili se, tražili i sakrivali......nikada nisu bacali lopticu a on donosio.....nikada nije skočio u vis da uhvati drvo.......nikada nisu plivali sa njim...nikada nije napravio ni najmanji izgred....znate one silne kereće ujdurme koje, Vas, ponosnog vlasnika psa, bacaju u očaj a posle im se smejete...nikada nisu čuli njegov lavež već samo videli pogled presvučen koprenom... nikada nisu....Nema veze, govorili su...... Dva dečaka.....sa dušama širokim kao nebo ...ono plavo, čisto letnje nebo koje je sam beskraj....pred kojim izgledate sami sebi tako mali, maleni.....toliko mali da prosto bolno osećate svoje nepostojanje. E, u tim dušama su živela dva stara pseća oka i srce kereće koje im je svojom ljubavlju pomoglo da prodju razvod roditelja....mirno, uz dubok pseći uzdah koji znači „napokon“, uz koncerte za psa koji ne čuje i dva kruga oko zgrade svakog dana. Dva dečaka koji hodaju nogu pred nogu i stari tudji bretonac koji ih hramajući prati....to je slika koju ću pamtiti.

Cic i ja sretosmo skoro starijeg brata....o bože......vreme ...mnogo vremena izmedju....a on kreće priču o Lunji.....i videh u očima tridesetogodišnjaka ....dečaka sa nebeskom dušom.

Moja se duša, sad, još jednom nemo klanja pred tim nebeskim dušama....

Posvećeno njima trojici... Ostoji, Lazaru i Lunji

PS Laku noć svim blogerskim dušama

Pošalji "NEBESKE DUŠE – 3.DEO" na Facebook Pošalji "NEBESKE DUŠE – 3.DEO" na Google Pošalji "NEBESKE DUŠE – 3.DEO" na My Yahoo! Pošalji "NEBESKE DUŠE – 3.DEO" na Live Pošalji "NEBESKE DUŠE – 3.DEO" na MySpace Pošalji "NEBESKE DUŠE – 3.DEO" na Twitter Pošalji "NEBESKE DUŠE – 3.DEO" na Digg Pošalji "NEBESKE DUŠE – 3.DEO" na del.icio.us

Ažurirano 04.06.2011. u 01:19, autor: LJILJA MMM

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. sofija06 (avatar)
    Za Ljilju i njene nebeske duse
  2. Valeria (avatar)
  3. mari47 (avatar)
    Nije svet onoliko opak koliko nam se ponekad čini.
    Posle ove priče ja kao da stičem ponekad
    poljuljano poverenje u Ljude. Ja se, čitajući ovo,
    osećam dobro kao da dodirujem te Nebeske duše...
    Misliću o njima danas.
    Tebi Ljiljo, ogromno hvala, a ova suza što mi kliznula
    na tastaturu.....sitnica. To za zbog Lunje što nije više
    nikada plivala, ni igrala se lopticama, ni......
  4. coviax1 (avatar)
    Tako je to sa cukom-preobilje osečanja njegovih u jednu ljudsku dušu ne može stati
    ma koliko velika bila-pseća veča...
    Jer,uvek se i dalje pitam-kako je Tebi cuko...?
  5. zxy (avatar)
    Tvoja je duša Lliljo
    široka kao nebo
    to je to ,eto
  6. Nao (avatar)
  7. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Za Ljilju i njene nebeske duse
    hvala....od jedne obične dušice, jedine prisutne na času
  8. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio Valeria
    e znala sam da ćeš da plačeš.....paz kad sam znala....
  9. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio mari47
    Nije svet onoliko opak koliko nam se ponekad čini.
    Posle ove priče ja kao da stičem ponekad
    poljuljano poverenje u Ljude. Ja se, čitajući ovo,
    osećam dobro kao da dodirujem te Nebeske duše...
    Misliću o njima danas.
    Tebi Ljiljo, ogromno hvala, a ova suza što mi kliznula
    na tastaturu.....sitnica. To za zbog Lunje što nije više
    nikada plivala, ni igrala se lopticama, ni......
    Pa Mari......ljudi su.....samo ljudi
    Nebeskih duša ima svuda oko nas
    samo ih treba videti....dušom
    Drago mi je da si uživala u ovoj životnoj priči
  10. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio coviax1
    Tako je to sa cukom-preobilje osečanja njegovih u jednu ljudsku dušu ne može stati
    ma koliko velika bila-pseća veča...
    Jer,uvek se i dalje pitam-kako je Tebi cuko...?
    Pa sad Covi....mislim da je cukama isto kao i ljudima

jer duša je duša...
    ona vodi, ona ljubi,
    ona sudi, ona kudi ovaj život ludi
    a ljudi su.....pa, samo ljudi
    samo milion raznih ćudi
  11. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Tvoja je duša Lliljo
    široka kao nebo
    to je to ,eto
    Vala Z.....pretera al nema veze
    to ti je sve od onih tvojih kerova prešlo
  12. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio Ninel
  13. RiadaT. (avatar)
    Ljiljočka....za tvoje Nebeske duše i tvoju čistu ljudsku dušu evo poklon od ovo moje malo duše...
  14. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio RiadaT.
    Ljiljočka....za tvoje Nebeske duše i tvoju čistu ljudsku dušu evo poklon od ovo moje malo duše...
    sve je baš tako...da...baš tako....rasplaka me bre
  15. magdalena48 (avatar)
    Eto, sklopila se kompletna priča sa lepim , srećnim završetkom....uživala sam čitajući je... jesam, malo sam i zaplakala... Jedno za sve nebeske duše i jedno za tebe ....
  16. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio magdalena48
    Eto, sklopila se kompletna priča sa lepim , srećnim završetkom....uživala sam čitajući je... jesam, malo sam i zaplakala... Jedno za sve nebeske duše i jedno za tebe ....
    Znam da si uživala i malo zaplakala...i mene neka knedla malo davila dok sam pisala vraćena u to vreme ...fala za srceta
  17. Doktor Zo (avatar)