Priča za laku noć /32 /

Јерменин и син


На самрти позва стари Јерменин свога сина,па га доведе до прозора и упита га шта види.
- Људе, одговори он.

Затим му пружи огледало да се погледа и упита га шта види.
- Видим себе, одговори син.

- Ето, сине!
И прозор и огледало направљени су од истог стакла,с том разликом што се на стаклу од огледала налази
танки слој сребра.
И у животу је тако: где год се сребро нађе између људи,ту човек види само себе.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~




Priča je poučna,mada se na prvi pogled se čini i kao nesrećno nedorečena.
Njeno tumačenje može da ima dve verzije..

Prva verzija:
Da biste videli druge (i da bi,uopšte,išta mogli videti onakvim kakvim nešto jeste) morate najpre dobro pogledati
sebe (kroz ogledalo samospoznaje).
Zato moramo,mada to nije nimalo lako,da bar tezimo objektivnom,nepristrasnom opažanju (genetski usadjeni
subjektivitet nam to otežava) u kome nas ni srebro ogledala nece pomutiti u realnoj percepciji ljudi,stvari i dogadjaja.
/..usput..utešno deluje zapažanje,da količina srebra na ogledalu i nije tako velika..he,he../

Druga verzija:
Poenta priče je da tamo gde nema srebroljublja,dakle nema ogledala,čovek se ogleda na prozoru...
odnosno u čoveku,u mnogim ljudima.
Gde je strast prisutna(a ona je ovde u vidu materijalne vrednosti-srebra),čovek ne može da vidi nikog drugog
do-sebe sama.
Ali,svakako da je taj proces teško razgraničiti,jer zagledanje u sebe lično i nije ništa drugo
nego ogledanje nas u drugima, i obrnuto - drugih u nama.

I da ne zaboravimo da je "ogledanje" (na ogledalu ili na prozoru) veoma važna aktivnost.
I da joj se stalno treba vraćati kao svakodnevnom,školskom zadatku...


Laku noć ljubiteljima prozora i ljubiteljima ogledala...
 
:ok:

... izgleda da si čitalačku publiku pred spavanje
razgolitila, pa je priča ostala bez komentara
( a toliko čitanja ) .....

.... dobro jutro želim ....

.... jutarnja vežba , kako ti reče .....

.... srebroljubivost vodi u vlastoljubivost ; a sve je to
taština ---- zar ne ?
.... ogledalo simbol samospoznaje
.... prozor simbol spoznaje sveta ( mada nisam siguran da treba toliko poverenja i važnosti pridavati vizuelnoj percepciji - očima ; nije zlato sve što sija , zato su oči i varljive -- - konačno svet je prepun iluzionista , tako da viđeno treba preispitivati )

.... pa pošto je sve nekako tako i pomalo mudrije u priči , stojim na stanovištu da je treća stvar kao poenta u priči '' preispitivati viđeno '' ; dakle , preko duhovnih prozora i ogledala preispitati sopstvene spoznaje sveta i sebe sama - u spiralnim ciklusima ( ako nisam pronikao u poentu ,ubiću se :dash::dash::dash::think: )
:hvala::bye:
 
Aurum.;bt109065:
Neko će se oglednuti i u tvojim očima :) :bye:

...kažu za Narcisa , da je bio samoljubiv ... ja volim da mislim , da je bio plemenit i dozvolio jezeru da se ogleda u njegovim očima ( dakle , sokratovski - da se samospoznaje ) ... velika je ljubav kad se dozvoli nekom da se ogleda u vašim očima , a ujedno velika ljubav i poverenje je prema onome u čijim se očima ogledamo ..
tako nekako biva .......:bye:
 
123loncar;bt108864:
"preispitivati viđeno '' ; dakle , preko duhovnih prozora i ogledala
preispitati sopstvene spoznaje sveta i sebe sama - u spiralnim ciklusima
( ako nisam pronikao u poentu ,ubiću se :dash::dash::dash::think: )
:hvala::bye:

Pogodio si..dakle,ostao si živ!
Ha,ha..
Naravno,svakodnevno preispitivanje stoji...tako se kontroliše varljiva percepcija (spoljašnja i unutrašnja).
Zadovoljstvo mi je da čitam tvoje komentare,Lončaru..
 
123loncar;bt109115:
...kažu za Narcisa , da je bio samoljubiv ... ja volim da mislim , da je bio plemenit i dozvolio jezeru da se ogleda u njegovim očima ( dakle , sokratovski - da se samospoznaje ) ... velika je ljubav kad se dozvoli nekom da se ogleda u vašim očima , a ujedno velika ljubav i poverenje je prema onome u čijim se očima ogledamo ..
tako nekako biva .......:bye:


--------------------------------------------------------------------------------

Narcis je bio veoma lep mladic koji je cesto odlazio da posmatra sopstvenu lepotu,ogledajuci se u jezeru.Toliko je bio opcinjen samim sobom,da je jednoga dana,nespretno se naginjujuci sve vise,pao u jezero i utopio se.Na mestu gde je pao,nikao je cvet koji je dobio ime po njemu..narcis.
Dosle su sumske nimfe i zatekle dotle slatkovodno jezero pretvoreno u krcag slanih suza.
"Zasto places?"-upitase ga sumske nimfe.
"Placem za Narcisom"-rece jezero.
"Ah,nimalo nas ne cudi sto places zbog Narcisa"-nastavise one."I pored toga,sto smo mi stalno trcale za njim po sumi,ti si bilo jedino bice koje je izbliza imalo priliku da posmatra njegovu lepotu".
"Pa zar je narcis bio lep?"-upita jezero.
"A ko bi,osim tebe,mogao bolje da zna?"-odgovorise iznenadjene nimfe."Na kraju krajeva,on se svakog dana sa tvojih obala ogledao u tebi".
Jezero je na trenutak zacutalo.Najzad rece:
"Ja placem za Narcisom,ali nikad nisam primetilo da je Narcis lep.Oplakujem Narcisa zato sto sam,uvek kada bi nagnuo svoje lice nada mnom,moglo u dnu ociju njegovih da vidim odraz svoje sopstvene lepote.

/odlomak/

PAOLO KOELJO "Alhemicar"

Ps.Verujem da je tako i sa ljudima.U ocima nekog ko nas voli mozemo i mi da vidimo odraz sopstvene lepote...
 
lejla.al.dbuni;bt109151:
--------------------------------------------------------------------------------

Narcis je bio veoma lep mladic koji je cesto odlazio da posmatra sopstvenu lepotu,ogledajuci se u jezeru.Toliko je bio opcinjen samim sobom,da je jednoga dana,nespretno se naginjujuci sve vise,pao u jezero i utopio se.Na mestu gde je pao,nikao je cvet koji je dobio ime po njemu..narcis.
Dosle su sumske nimfe i zatekle dotle slatkovodno jezero pretvoreno u krcag slanih suza.
"Zasto places?"-upitase ga sumske nimfe.
"Placem za Narcisom"-rece jezero.
"Ah,nimalo nas ne cudi sto places zbog Narcisa"-nastavise one."I pored toga,sto smo mi stalno trcale za njim po sumi,ti si bilo jedino bice koje je izbliza imalo priliku da posmatra njegovu lepotu".
"Pa zar je narcis bio lep?"-upita jezero.
"A ko bi,osim tebe,mogao bolje da zna?"-odgovorise iznenadjene nimfe."Na kraju krajeva,on se svakog dana sa tvojih obala ogledao u tebi".
Jezero je na trenutak zacutalo.Najzad rece:
"Ja placem za Narcisom,ali nikad nisam primetilo da je Narcis lep.Oplakujem Narcisa zato sto sam,uvek kada bi nagnuo svoje lice nada mnom,moglo u dnu ociju njegovih da vidim odraz svoje sopstvene lepote.

/odlomak/

PAOLO KOELJO "Alhemicar"

Ps.Verujem da je tako i sa ljudima.U ocima nekog ko nas voli mozemo i mi da vidimo odraz sopstvene lepote...


:klap::klap:
 
123loncar;bt108864:
:ok:

... izgleda da si čitalačku publiku pred spavanje
razgolitila, pa je priča ostala bez komentara
( a toliko čitanja ) .....

.... dobro jutro želim ....

.... jutarnja vežba , kako ti reče .....

.... srebroljubivost vodi u vlastoljubivost ; a sve je to
taština ---- zar ne ?
.... ogledalo simbol samospoznaje
.... prozor simbol spoznaje sveta ( mada nisam siguran da treba toliko poverenja i važnosti pridavati vizuelnoj percepciji - očima ; nije zlato sve što sija , zato su oči i varljive -- - konačno svet je prepun iluzionista , tako da viđeno treba preispitivati )

.... pa pošto je sve nekako tako i pomalo mudrije u priči , stojim na stanovištu da je treća stvar kao poenta u priči '' preispitivati viđeno '' ; dakle , preko duhovnih prozora i ogledala preispitati sopstvene spoznaje sveta i sebe sama - u spiralnim ciklusima ( ako nisam pronikao u poentu ,ubiću se :dash::dash::dash::think: )
:hvala::bye:

Sad mal to da povežemo sa donjim kazivanjima ; ako je levo duhovno naše ogledalo , a desno svet kao ogledalo znastveno mudro ogledalo, a mi snjima gradimo trougao --- u našem duhovnom ogledalu videće se svet i mi , u svetskom ogledalu mi i naše duhovno ogledalo , u našim očima naše duhovno ogledalo i svetsko ogledalo ; dakle , formirali smo trojstvo ; po prirodi stvari , jedno ogledalo , ako primi svetlosni odraz dva ogledala , odaslaće svetlosni odraz od tri ogledala ; dva ogledala koja prime odraz kao tri ogledana ogledala , odaslaće odraz od sedam ogledala ; i tako u beskraj , jer svako ogledalo šalje svoj i tuđe ogledane odraze na sve strane ( pa i u dva ogledala ) ; ko se vidi u ogledalima umnožen beskonačan broj puta ?

:bye::bye:
 
od starosti..:hahaha:

Ogledalo- H. L. Borhes


Kada sam bio dete, strahovao sam da će mi ogledalo
pokazati tuđe lice ili neku bezličnu
slepu masku što skriva
nešto bez sumnje užasno. Bojao sam se
i da će nemo vreme ogledala
iskočiti iz svakodnevnog toka
čovekovih časova i prihvatiti
u svom neodređenom prividnom okrilju
nova bića i oblike i boje.
(Nikome nisam rekao, dete je stidljivo).
Ja se sada bojim da je ogledalo zatočilo
pravi lik moje duše,
ozleđene senkama i gresima,
onaj što ga vidi Bog, a možda vide i ljudi.

(Istorija noći, 1977)

"prozor"..kao kontakt, odnos sa makro svetom..."ogledalo" nase milo...-preispitivanje sopstva , JA pretvara u privid,kao sto se Borhes u gore pesmi pretvara u privid i relativizuje, licni identitet ponistava pomocu udvajanja...umnozavanja ili povracaja...svaki covek je drugi svaki covek svi ljudi , sto je isto kao i kad se kaze NIKO.

ogledalo..kao personifikacija nepoznatog...
ogledalo kao prolaz ili most, odnosno spona za onostrano, za htonski svet (posto nocu vlada princip onostranog (Mesec, tama - omogucuju mesanje i kontakt oba sveta!), pogled u ogledalo -noću,tabuiše se upravo da bi se izbegao lican kontakt sa htonskim svetom, i time kultno onečišćenje osobe na ovom svetu).
 
Poslednja izmena:
lejla.al.dbuni;bt109255:
Veoma dobro logičko zaključivanje,Lončaru!
Sve ovo se tako dobro uklapa u najvažniju oblast življenja-emotivnu.

tedoh na kraju da kažem, u svemu se po nešto ogleda , a uvek se vidi samo narcis -- samo zato što na ovom svetu ima mnogo ogledala , a ono opet svako ogledalo ne samo da je ogledalo već je i narcis - kažu da je ogledalo saputnik narcisoidnosti , a zajedno su dvopreg koji vuče napred ( celokupno čovečanstvo ) ; pa ako se u ogledalu sve vidi , onda se i sve zna , a znanje se voli i ljubi - konačno ono je moć ; moći su naše prirođene datosti , zato se i vole ; moćni vuku napred ( jadni mali konjčići -
- zar ne ) :bye::bye:
 
Tol;bt109176:
Ogledalo- H. L. Borhes...etc

ogledalo..kao personifikacija nepoznatog...
ogledalo kao prolaz ili most, odnosno spona za onostrano....


Višeznačna terminologija pojmnovog odredjenja Ogledala.
Varljivo,teško uhvarljivo Ogledalo..

Divan komentar,Tol!
Hvala za Borhesa...
Koliko mi je ogledalo važno,govori i odredjenje moje lokacije u blogu-"on another side of mirror"...
 
lejla.al.dbuni;bt109257:
Ni od jednog,ni od drugog.
Ja mislim da je to od tvog pogleda..
Čeličnoplavog,oštrog,pametnog,samouverenog,
radoznalog,čvrstog,pravog muškog...
Jesam li nešto pogodila od nabrojanog,zemljače?

ha,ha...

Ama, đe spazi junaka !
Rišeš me đevojko , ruka ti se pozlatila ,
usta medovinom napojila .
Đe me strefi zapeta puško ,
tamo đe sam najtanji !

:hvala::hvala::klap::klap:
 
123loncar;bt109258:
tedoh na kraju da kažem, u svemu se po nešto ogleda , a uvek se vidi samo narcis -- samo zato što na ovom svetu ima mnogo ogledala , a ono opet svako ogledalo ne samo da je ogledalo već je i narcis - kažu da je ogledalo saputnik narcisoidnosti , a zajedno su dvopreg koji vuče napred ( celokupno čovečanstvo ) ; pa ako se u ogledalu sve vidi , onda se i sve zna , a znanje se voli i ljubi - konačno ono je moć ; moći su naše prirođene datosti , zato se i vole ; moćni vuku napred ( jadni mali konjčići -
- zar ne ) :bye::bye:


Nevidjenog si dara u postepenom nizanju premisa koje vode blistavoj konkluziji,dragi moj!
I tako,step by step,dodjosmo (nepogrešnim putevima logike) do "jadnih malih konjčića"...

A narcisoidnost je (u granicama,jasno!) bespogovorno poželjna crta ličnosti.
Kažu da ko ne voli sebe,ne može ni druge voleti.
A o važnosti veze "narcisoidnost i samopoštovanje",može komotno da se napiše jedan poveći kvalitetan esej..

Tako da...jadni mali konjčići.. ha,ha,ha
 
Moze i ogledalo da bude trošno..pa da puca pred snagom svetlosti jarke? ;)..nije bila namera za ironijom..

nAsi dečaci su naši štićenici i kao takvima im je dozvoljeno da budu nestashni i da se zalude igrarijom kroz pustinju i prasumu umstva...naša uloga jeste da ih bodrimo, verujemo u njihovu neustrasivost i dobrotu , čuvamo osmeh u očima i prigrlimo kada se umore:)
 

Back
Top