O LJUBAVI...potreba,emocija ,biohemijska reakcija?

Ljubav ili egoizam?

Neki filozofi religija smatraju da je čovek rođen nepotpun,nedovršen,nedorečen,pa otuda njegova čežnja i potreba za drugim,voljenim bićem koje bi ga upotpunilo,ispunilo,pomoglo mu da pronađe svoj put i ostvari svoju svrhu.
U tome ljubav ima posredničku ulogu u stalnoj borbi sa samim sobom.
Tek kada čovek spozna sebe,postaje otvoren za potrebe i želje drugih ljudi.
Sa ovim tumačenjem slažu se i neki stručnjaci,pa tvrde da je potreba za ljubavlju,u suštini,duboko egoistična,jer nam koristi da bismo otkrili sopstvene želje i potrebe.



Logika emocija

Ljubav se u literaturi često poistovećuje sa srećom.
U stvarnosti to može ali i ne mora da bude tako.
Svaki čovek ima lično poimanje sreće,za nekoga je to stanje potpunog zadovoljstva i smirenosti,za nekog odsustvo briga i patnje,za nekog ljubav.
Zbog toga stručnjaci tvrde da ljubav podrazumeva sreću,ali često i neizvesnost,traženje,odricanje,bol, razočaranje…
Psihologija ljubavi upućuje na zaključak da je ljubav iracionalnog karaktera,da ima svoju logiku,zakonitosti i posebnosti.
Skot Pek je napisao: “Dvoje ljudi se vole onda kada su sposobni da žive jedno bez drugog, ali su izabrali da žive zajedno.”
Možda toliko žudimo da volimo kako bismo sami sebi dokazali da smo u stanju da napravimo izbor.


Stvar hormona

Poznati autoritet u oblasti ljubavi i biohemije,doktorka Helen Fišer smatra da ljubav ima tri faze.
Prva je požuda,kojom upravljaju isključivo hormoni i ona nema mnogo veze sa emocijama.
Pojačano se u telima muškaraca i žena luči testosteron,što nas tera da pronađemo bilo kakvog partnera.
Druga faza je privlačnost,odnosno zaljubljivanje,kada se aktivira dopamin,hormon euforije.
Ljudi koji imaju veći nivo ovog hormona,zaljubljivije su prirode.
Aktiviraju se i serotonin (hormon sreće), kao i noradrenalin (hormon stresa).
Zbog toga doktorka tvrdi da je zaljubljenost manična faza,kada ne funkcionišemo kvalitetno ni na fizičkom ni na mentalnom nivou.
Bez obzira na dezorijentisanost,ona kaže da je to i najlepša faza ljubavi,jer su osećanja koja je prate prijatna i neponovljiva.
I treća faza je ljubav,odnosno faza kvalitetnijeg i dubljeg odnosa,koji je prestao da bude samo stvar hormona.
Tek kada se uđe u tu fazu,treba da razmišljamo o budućnosti veze,kaže doktorka Fišer.


Ipak,stručnjaci naglašavaju da,bez obzira na vrlo precizne rezultate koji su mnogo puta dobili naučnu potvrdu,još nije jasno zašto se zaljubljujemo i volimo.
Jer,nivoi hormona pokazuju neke tendencije,ali one se ne odvijaju kod svih ljudi na isti način.
A,opet,cinjenica je da su svi podlozni zaljubljivanju...




/ izvor: Novosti /


~~~~~~~~~~~~~



Sta vi mislite o ljubavi i zaljubljivanju?
Da li se slazete,i u kojoj meri,sa navedenim tvrdjenjima?
Kljucno pitanje:Sta je za vas ljubav?

Dan je ubitacan,nesnosno vreo...da ga osvezimo malo razmisljanjem na ovu temu,ako vas na mrzi?
 
Mene nekad nervira moderni covjek u svojoj stalnoj teznji da sve,ama bas sve, naucno obrazlozi....cuj,zasto se zaljubljujemo i volimo....zato sto je to u prirodi covjeka.To bi isto bilo da trazimo odgovor na pitanja:"Zasto jedemo,zasto spavamo??"itd.Upravo zato se i zaljubljujemo!
A sta je za mene ljubav?
Ljubav je osjecaj potpune ispunjenosti uz odredjenu osobu.....
p.s. dan je pakleno vruc....
 
Kada po prirodnom redosledu stvari hormoni odigraju svoju ulogu, mi osetimo tu neodoljivu fizicku zelju za osobom suprotnog pola, osecamo se lepo, divno, ako nam partner odgovara zelja je sve veca i prerasta u nesto vise od same fizicke zelje, to je faza zaljubljivanja zatim skoro neprimetno se pretoci u ljubav.Tada nam je toliko lepo da se iz sebicnih, egoisticnih razloga trudimo da tu osobu zadrzimo kraj sebe. Po mom misljenju mi volimo jer je nama tada lepo, jer se osecamo ushiceno... I zelimo sto dize, po mogucstvu zauvek da se osecamo tako. Ljubav je prirodno egoisticna potreba svih nas.
 
hakim bej;bt94276:
Ne znam odgovor ni na jedno pitanje. ( nije lako priznati).
Mislim da je dan dobar. :)


Nikad nije lako priznati,slazem se..
Da ti pomognem u odgovoru?
Da li moze ovako nesto...?

Ljubav je divlja snaga.
Kad pokušavamo da je ukrotimo - ona nas uništava.
Kad pokušavamo da je zatočimo - ona nas zarobljava.
Kad pokušavamo da je razumemo - ostajemo izgubljeni i zbunjeni.
Pogledaćemo šta je na njenoj površini i prozrećemo ono što je ispod - tvrdokorni sloj naših običaja i vrednosti.
Ako budemo uspeli da probijemo taj sloj,otkrićemo tamo sebe.

Ps.U pravu si,Hakime Bej...dan je ipak lep!
 
RiadaT.;bt94279:
Mene nekad nervira moderni covjek u svojoj stalnoj teznji da sve,ama bas sve, naucno obrazlozi....cuj,zasto se zaljubljujemo i volimo....zato sto je to u prirodi covjeka.To bi isto bilo da trazimo odgovor na pitanja:"Zasto jedemo,zasto spavamo??"itd.Upravo zato se i zaljubljujemo!
A sta je za mene ljubav?
Ljubav je osjecaj potpune ispunjenosti uz odredjenu osobu.....
p.s. dan je pakleno vruc....

A sta je potpuna ispunjenost,Riada?
Mozda nesto ovako...

"I nije sve ovo varka..
Ja sam ti dala sebe
svu plam sto iz mene svetli,
vrelinu svakog mog kutka..
I nije mi bitno vise
da li sam jos uvek ja,
ili jos samo postojim kroz tebe,
dok je ovog vecitog trenutka...?"


Ps.Pakleni vruc dan radja emocije istog toplotnog inteziteta..
 
snezaso;bt94280:
Kada po prirodnom redosledu stvari hormoni odigraju svoju ulogu, mi osetimo tu neodoljivu fizicku zelju za osobom suprotnog pola, osecamo se lepo, divno, ako nam partner odgovara zelja je sve veca i prerasta u nesto vise od same fizicke zelje, to je faza zaljubljivanja zatim skoro neprimetno se pretoci u ljubav.Tada nam je toliko lepo da se iz sebicnih, egoisticnih razloga trudimo da tu osobu zadrzimo kraj sebe. Po mom misljenju mi volimo jer je nama tada lepo, jer se osecamo ushiceno... I zelimo sto dize, po mogucstvu zauvek da se osecamo tako. Ljubav je prirodno egoisticna potreba svih nas.

Lepo ukomponovana celina fizicke i emocionalne strane ljubavi,Snezo...

Dodala bih samo bitnu stvar,kada se govori o ovoj,jednoj o najvaznijih tema naseg postojanja:
Osnovno pravilo zivota je da svako treba da cuva ono do cega mu je stalo.
Ljubav se jedino i moze cuvati ljubavlju...
To nikada ne smemo da zaboravimo !
 
lejla.al.dbuni;bt94291:
A sta je potpuna ispunjenost,Riada?
Mozda nesto ovako...

"I nije sve ovo varka..
Ja sam ti dala sebe
svu plam sto iz mene svetli,
vrelinu svakog mog kutka..
I nije mi bitno vise
da li sam jos uvek ja,
ili jos samo postojim kroz tebe,
dok je ovog vecitog trenutka...?"


Ps.Pakleni vruc dan radja emocije istog toplotnog inteziteta..
Mozda bas tako....
p.s.pala je noc,al jos uvijek je jako toplo....
 
mislioc;bt94309:
E, *ebiga,danas sam se razbio od nekih obaveza,pa kada je zahladnelo,sa drštvom se malo nadrinkali a možda bih i smislio neki odgovor,ali trenutno sam samo raspoložen za praksu,pa odoh to i da demonstriram,a teoriju ću (možda) izbljuvati neki drugi put.:lol::cool:
:bye:

"Kasno Marko na Kosovo stiže"...opet ista situacija,kao i na kašnjenju na onom "malom intelektualnom vezbanju"?
Postao si vec,poslovicno,"zakasneli" covek..

Ali opušteno..vazno je da si dao svoj prilog ovoj temi,Misaoni.
Verujem da je "demonstracija" bila uspešna,za teroriju uvek ima vremena...
 

Back
Top