.. dakle .. dali je šezdeset i osma .. samo odgođena ..

.. kada gledaš grčku .. izgleda ti tako .. sve je slično ..
.. kamenje vatra ideja .. riječi .. i kurvini sinovi sa druge strane .. sve .. isto ..

.. šezdesetosma je zadnja revolucija .. izgrađena je na komunizmu .. na toj ideji .. koja je u biti potpuno jednostavna i glasi .. dobri ljudi mogu živjeti zajedno .. upravo tako .. jednostavno .. .. za razliku od kapitalizma koji živi na .. sebičnost je glavna sila napretka ..
.. ključ svega je nešto .. jebeno jednostavno .. i glasi .. zajedno ili sam ..
.. to je usrano daleko više nego što se misli .. jer kapitalizam tjera samostalnost ali mu trebaju ljudi ubitačno .. a komunizam tjera zajedništvo ali sanja o samoći ..
.. pa ih jebi .. obojicu ..
(.. ima pravo ovaj .. ove zvjezdice prilično sjebu koncepciju .. .. bespotrebno .. uvjeren sam .. nije moguće svijet zaštititi od ovih izraza .. to je valjda jasno .. ? ..)

.. kod svog tog odgađanja i vraćanja .. ima jedna stvar zanimljiva ..
.. hiljadama godina svijet se dešava u okviru jedne cjeline .. .. u njoj se napreduje .. bez velikog uvjerenja u napredak .. ili nazaduje .. opet ne pretjerano jasno u gubitak ..
.. a smrt stoji tamo na kraju kao jasan sudac i pandur ..

.. ovo .. zapadno društvo .. vjeruje u napredak .. u to da naprijed postoji raj .. izmislit će mobitel i parfem .. pomirišeš i vidiš boga ..
.. ta strelica naprrijed za to je društvo zakon .. rast bdp a ..
.. ti milijardi eura .. za koje više ne znaš što znače .. dali je to zlato .. krv sirotinje .. pare u nekom bunkeru .. ili broj na nekom kompjuteru ..

.. ali i grci .. u udarnoj turističkoj sezoni traže grke .. jer su njemci škrti i na njima se ne zarađuje .. trebaju grci .. oni znaju život .. ali ih njemci trebaju pomagati .. inače ne mogu preživjeti ..
.. isto nevjerovatno ..

.. dakle .. mogla bi postojati takva pretpostavka ..
.. razne su stvari odgođene ..
.. bez obzira što kada se ponovo postave neće biti iste ..
.. neke su odgođene nedavno neke veoma davno ..
.. i to štima po onoj .. kažu digići .. dio no že furlan .. še no paga ođi pagera doman .. bog nije furlan .. (.. iz furlanije .. tu gore .. kod gorice ..) .. ako ne plati danas platiti će sutra ..
 
.. pa .. to je nešto kao ..
.. bio si na granici .. u jednom momentu .. i video si da je nešto moguće ..
.. ali onda te je povuklo nazad .. (.. kao ljubu .. recimo ..) .. i onda si potonuo u komšiluk .. još strašnije ..
.. i odustao čak i o zamisli ..

.. ali to .. da je neko bio na granici .. je negde zabeleženo .. u nekakvom sećanju ..
.. kao klica položena u zemlju .. koja samo čeka dobru kišu .. i malo sunca ..
 
.. da .. i pitanje glasi .. dali svijet tako funkcionira .. ?
.. dali postoji granica .. i svijet ovdje i svijet tamo ..
.. i bez obzira koliko hoćeš vjerovati da .. tamo nema ništa .. ti stalno znaš da tamo ima .. .. isto sa društvom .. mislio sam da je moguće da se .. oformi .. prokleto društvo .. nekakva zajednica pasjih sinova .. ali nije .. jer to nije tako moguće .. to bog tako ne pušta .. jer preko granice nije bilo što .. tamo je sloboda .. i tamo stanuje bog ..
.. moguće je svašta .. ali nije moguće trajno .. .. popovi bi rekli .. na stablu života moguće je da izrastu razne grane .. ali one koje ne vrijede osušiti će se .. kao hitler ..
.. to je priča nekog rusa .. o zmiji i sokolu .. zmija ne želi vjerovati da ima nešto osim zemlje .. .. ali svi koji su dotakli granicu znaju da za .. ono prijeko .. vrijedi umrijeti .. .. to znaju proroci i znaju revolucionari ..
.. da .. proroci mogu biti svakakvi ..
.. bolji i gori ..
.. i vjere .. svakakve .. recimo .. dobra je ona koja nebi imala niti jednog popa niti jednog simbola niti jedne zapisane riječi .. jer je čovjek pred beskrajem .. sam .. (.. ne pada mi na pamet ni jedna takva ..)
 

Back
Top