МОЛИТВЕ

Стефан Првовенчани
 
ПРЕНИ СЕ, О ДУШО МОЈА,
И ПОТЕЦИ КА СПАСЕЊУ
Молитва Растка Немањића
 
Захваљујем Ти, Владико Господе Боже мој, Исусе Христе, милостиви Господе човекољупче, што си ме удостојио да у данашњи дан видим почетак пута спасења Твога, а они који долазе у истинити разум - незаблудно живе.
Зато, дакле, о душо моја, прени се и потеци ка покајању, јер те Владика Твој зове. Јер овим ти псалмом пример показа, говорећи: Из уста младенаца и одојчади спремио си себи хвалу, зато се не лени! Зар не видиш младе који траже што им је потребно и који иду испред тебе? Не обазири се, опет, као жена Лотова, не гледај лепоте овога света које брзо ишчезавају, да ти се не догоди по причи о богаташу, већ се умили Господу и сети се свога обећања.Јер време се приближава, јер секира при корену дрвета лежи, и убелеше већ њиве; разумеј, жетва је!
Женик је пред вратима а ти ниси спремна. Чувај се да како не останеш са оне стране, куцајући. Јер чуј, још Христос говори: Дођите к мени сви који се трудите и обремењени, и ја ћу вам пружити мир, и друго. Да, устани дакле, устани и труди се у добром јарму Христовом и бремену Његовом лаком, да ти Христос отвори двери царства Свога.
 
(Између 1208. и 1216)


Доментијан
 
СВИ ОД ИСКОНИ НАШИ ОЦИ
УЗДАШЕ СЕ НА ТЕ
Молитва Растка Немањића


Господе, заволех красоту дома Твојега, и место стана славе Твоје. На Теби се утврдих од утробе; из утробе матере моје Ти си покровитељ мој.
Господе, управи ме на пут Твоје милости. Јер Ти си вођа блудећима и пристаниште онима који се колебају на валима. И сви од искони наши оци уздаше се на Те, и никада не погрешише наде своје.
Да, и са мном, слугом Твојим, сатвори по милости Твојој. И погледај на ме и помилуј ме; лице Твоје просвети на слугу Твога.
И научи ме оправдањима Твојима - да сачувам речи Твоје, па ћу живети у векове.
 
(1253)
 

Доментијан
 
 
ТИ СИ УЗДАЊЕ МОЈЕ, ГОСПОДЕ
Молитва Растка Немањића
 
 
Приону за Тебе душа моја, и узе ме десница Твоја, и Ти си онај који спремаш моје наследство,
и Господ, и узазвах ка Теби, Господе, и рекох:
Ти си уздање моје, и део мој оних који живе на земљи, и део мој си Ти, Господе.
И рекох да сачувам закон Твој. И помолих се лицу Твојему свим срцем мојим:
Смилуј се на мене по Твојој речи!
И помислих Твоје путеве, и обратих ноге моје на сведочанства Твоја.
Спремих се, и не сметох се да сачувам заповести Твоје.
 
 
(Око 1264)


Доментијан
 
ГРЕДЕМ ЗА ТОБОМ, ВЛАДИКО МОЈ,
ТРАЖЕЋИ ТЕБЕ ИСТИНИТОГА
Светогорска молитва Растка Немањића
 

Предобри Господе, рекао си: Онима који ме траже, наћи ћу се, и ономе који куца у двери моје милости,
отворићу; и оне који ме призивају истином послушаћу, и сатворићу вољу оних који се боје и који ме љубе,
и молитву њихову услишићу.
Да, и ја, Владико мој свети, једино просим милости Твоје да живим овде у дому Твоме у све дане живота мога,
гледајући ненаситне Твоје красоте, и посећујући цркву пречисте Ти Матере.
Јер Теби рече срце моје: Тражићу Господа, заблудело јагње Твоје.
И сада гредем за Тобом, тражећи Тебе — истинитога пастира свога.
Прими ме неисказаним милосрђем Твојим и узведи ме на Своју пашу, и приброј ме ка овцама изабранога Ти
стада, и прехрани ме с овима од влаћа божанствених Ти тајана. И приброј ме у ред ових светих чрноризаца
који Ти служе, да не бих, каснећи ван, био поједен од злога звера, старога непријатеља, а изван Твоје свечане дворнице.
Па у име Твоје, Господе, и молитвама пречисте Ти Матере, сагибам врат мој под Твој свети јарам. По речи Твога јеванђеља,
полажем јарам Твој на моја рамена -олакшај тежину моју и утврди све удове моје вером и Твојом љубављу. Преподобијем и
правдом удостоји ме да Те у све дане живота мога славим и појем и клањам се светоме и велелепноме имену Твоме, Оцу и
Сину и Светоме Духу, и сада и увек и у векове.
 
 
(1253)
 

Back
Top