PRIJATELJI

''Nije lako pronaći reči kada treba opisati prijateljstvo kao što je naše, što je čudno kad se uzme u obzir koliko smo postali bliski. Toliko nam je puta oboma bilo potrebno rame za plakanje ili draga njuška… ili već tako nešto. Živo me zanima možemo li uopšte iskazati koliko su prijatelji vredni. Šta jedno prijateljstvo, a posebno ovakvo kao što je naše, čini toliko posebnim?

Uprkos uvaženom verovanju, zapravo je moguće opstati i bez prijatelja. Štaviše, samoća ima ozbiljnih prednosti, a ima i nekih aktivnosti koje se, budimo iskreni, ni sa kim ne mogu podeliti. Naučno je dokazano da je vreme provedeno u miru, tišini i razmišljanju o životu od vitalnog značaja za mentalno zdravlje, sve dok u tome ne preteramo. Na kraju krajeva, mi jesmo društvena bića koja uživaju u okupljanjima i druženjima. Ima jedna zanimljiva činjenica o prijateljstvu koje smo oduvijek svesni, ali retko o njoj razmišljamo: Razumevanjem drugih bolje razumemo sebe. Kvaliteti koje tražimo od svojih prijatelja isti su oni na koje smo najponosniji ili bismo želeli da budu uočljivii kod nas. Tako nam, na neki način, prijatelji mnogo govore o tome ko smo i ko nismo.

Svi mi imamo razne prijatelje – od onih kojima se samo nasmešimo i bacimo kosku kraj aparata za vodu do starih drugara iz detinjstva. Tu je i “ekipa” s kojom s vremena na vreme visimo u gradu kao i pajtaši s kojima uz pićence ili Seks i grad (ili oboje!) razglabamo o protekloj nedjelji. Tu su i srećnici s
kojima smo posebno bliski pa čak i naši izmišljeni prijatelji. Prava prijateljstva zasnovana su na zajedničkom pogledu na svet i uverenju da nam je život ljepši upravo zato što su u njemu i određene osobe. Uprkos brojnim razlikama, pravi prijatelji o svemu mogu da razgovaraju oči u oči. Zajednički pogledi na svet, strasti, brige i uzajamno poštovanje oplemenjuju čitavo naše životno iskustvo.
Prijatelji iskreno brinu jedni o drugima. Uvek možemo računati da će nam drugari čuvati leđa i voditi računa šta je za nas najbolje. Ta vera u prijatelje raste dok jedni drugima pomažemo da napravimo korak napred. Upravo na to poverenje računamo kada im poveravamo tajne, kad ih pitamo da li nam je kravata na mestu, ili kad nam treba razmrsiti kosu. Prijatelj je tu kad nas po svaku cenu treba naterati da držimo glavu gore. Prijatelj zna kada nam je potreban zagrljaj ili opuštajuća masaža. Prijatelj zna kad da ponudi ozbiljan razgovor i promišljen, iskren savjet, ali i kad da kaže:

“Šta si oklembesio nos? Živni malo!” A što je najvažnije, prijatelj zna kad treba samo da sedne kraj nas i ne progovori ni reč. Naravno, najbolje je kod prijatelja što se zajedno možemo zabavljati i to više nego dobro. Možemo se zajedno otisnuti u pustolovinu, dernjati se na koncertu Bon Džovija, ili se uvaliti u pomalo čudne ali neverovatno zabavne situacije koje bi svakom drugom izgledale sumanuto.
Naravno, svako prijateljstvo ima svoju cenu. Nekim prijateljima treba toliko podrške da nam se na kraju popnu na glavu. Čak se ni srodne duše ne mogu slagati u svemu. S tim prosto moramo da se pomirimo. U stvar, dešava se da naši prijatelji, iako nas izuzetno dobro poznaju, ponašaju kao da namjerno žele da nas izlude. Ponekad razviju bolesno obožavane prema našem načinu oblačenja ili imaju neke ružne navike kojih se nikako ne mogu otresti. Čak te i nabliži prijatelji mogu izbezumiti nameštanjem sastanka na slepo, i to sa žarom koji se može meriti jedino sa promašenošću nihovog izbora, ili kad u pogrešnom trenutku razjape gubicu, i odjednom svi u kancelariji znaju da uvijek na treći sudar nosiš srećne gaće s dezenom leoparda. A opet, kad se na neko vrijeme povučemo u dobrovoljno izgananstvo izvrištimo se dok nam se krajnici ne raspuknu, na kraju ipak slegnemo ramenima, oprostimo im, i sve opet bude kao pre.

Jer prijatelji upravo to i rade. Ipak je najgore kad prijatelji odlaze. Bilo da se sele u drugi grad ili državu, to su najteži rastanci, a posebno kad znamo da ih vidimo poslednji put. Razmišljanje o gubljenju prijatelja jeste neverovatno tužno, ali je zapravo veoma korisno, pošto nas podseća koliko nam prijatelji znače i koliko su nezamjenljivi. Možeš proći čitav svet tražeći prijateljstvo kao što je
naše, ali pronaći ćeš samo žuljeve na tabanima. Nikakav zli naučnik ne može stvoriti prijateljstvo u laboratoriji. Prijatelja ne možemo naručiti kao picu ili skinuti sa interneta. Međutim, na svakom koraku ima ljudi koji bi nam možda mogli biti dobri prijatelji. Možemo ih naći na poslu, ili naleteti na njih u parku; a možda ih upoznati na mirnoj sedeljci. Ko zna? Obično je nemoguće na prvi pogled reći hoćemo li se slagati sa nekim ili ne. “Instant savršeni prijatelj” ne postoji. Ima onih pred kojima možemo otvoriti srce i onih pred kojima ne možemo. Neki u nama bude polet i nadahnuće a neki su pak smrtno dosadni. S jednima nam je udobno a drugi nas ljute, sekiraju i izbezumljuju do ivice ludila. Pravo prijateljstvo je nešto što se gradi udvoje ili put na koji smo zajedno pošli. Za početak, najvažnije je ne pokušavati nikog da zadiviš. Niko se ne može doveka pretvarati i zato komotno od prvog dana budi ono što jesi, a kome se ne sviđa – neka ide. Upoznajte se natenane. Čemu žurba?
Savršeno je pronaći prijatelja koji će vam s godinama biti sve bliskiji, tako da ima smisla utrošiti nešto vremena i truda da se zaista upoznamo. Možda ćeš posle nekoliko razgovora shvatiti da uprkos svemu nemate ništa zajedničko. Možda ćeš otkriti ružnu stranu njihove ličnosti,koja se isprva nije primećivala. Možda će se ispostaviti da je to blazirani folirant, nepodnošljiva primadona ili siledžija koji će htjeti da ti otkine glavu čim nešto nije po njegovom. Možda je to neko nepouzdan ko zaboravlja da se javi ili te pusti da izvisiš kad zbog njega otkažeš sve ostale planove, što izaziva pad tvog samopoštovanja u neslućene dubine. A možda će te, opet, voleti toliko da će na kraju početi da te guši tolikom pažnjom ili neće moći da shvati da u tvom životu postoji još poneka važna osoba. I odjednom ništa više nije zabavno kao pre.

Ne mogu sva prijateljstva biti “ono pravo”, ali ko ti je kriv ako zbog nekakvog smrada žrtvujes nešto što ti je bilo zaista bitno. Ko nije za sebe nije ni za drugog. Svi mi želimo i zaslužujemo pravog prijatelja za kojeg ćemo se istinski vezati. Neko ko bez osude prihvata naše strahove i ograničenja
i bodri nas da dosegnemo dalje nego što bismo ikada poverovali da možemo. Prijatelja s kojim ćemo podeliti ono što nam je najdragocjenije: iskreni smijeh ali i tugu. Prijatelja koji će uvideti naše skrivene kvalitete, i bezrezervno nas voleti takve kakvi smo, čime će nam pomoći da ispoljimo svoje neverovatne mogućnosti. Pravom prijatelju ćemo se nasmešiti čim vidimo da nam maše s drugog kraja prostorije. On nam razgali srce čak i kad se ne trudi. Stoga je vrijeme provedeno s njim mali praznik. S pravim prijateljem ne moramo da razgovaramo da bismo znali šta misli. Taj odnos je jedinstven. Na trenutke se čak osjetimo kao da smo jedini na svijetu. Prijateljstvo je poseban vid partnerstva, zasnovan na iskrenoj spoznaji da u zajedništvu nemoguće postaje moguće. To je prećutni ali obavezujući sporazum da ćemo jedno dugome pomagati da u potpunosti uživamo u životu.

Znam koliko sam srećan što imam takvog prijatelja, i samo bih da kažem da, ma šta se desilo, nikad nećeš biti sam jer ćeš uvek biti moj prijatelj. Zauvek.”

Napisao
Bredli Trevor Griv

A meni se svidelo jer se slazem sa svime sto je napisano i jer me podsetilo na vas dragi prijatelji...







prijatelji.jpg



Vi ste moji virtuelni prijatelji,ali to ne umanjuje vasu vrednost i moje emocije prema vama.Neke sam upoznala,neke cu tek,nadam se,upoznati...Nadam se da ste se prepoznali...
 
Ja sam odavno prijavljena za upoznavanje ali nikako da se odvoji malo vremena :)...nadam se samo da to neće biti u onom vremenu kada već budemo veteranke na Krsti :zcepanje:
Draga ,izbor teksta je divan ,a ja sam odvojila deo u kojem se *dobro snalazim* u prepoznavanju ;)

Niko se ne može doveka pretvarati i zato komotno od prvog dana budi ono što jesi, a kome se ne sviđa – neka ide. Upoznajte se natenane. Čemu žurba?



Za sve prijatelje koji su to što jesu i koje volim sa svim onim što jesu,ali i sa onim što možda ja ili možda oni ne bi želeli da jesu ,a ipak jesu !!
(nikad nisam umela biti kratka :lol: )


 
Draga Revelin drago mi je da si se prepoznala u tekstu jer i ti spadas u prijatelje...I ja se nadam da cemo se upoznati.A i nismo daleko...Opsirna sam i ja u pisanju i prici,tako da smo slicne...SEcas li se naseg prvog telefonskog ragovora?Pricale smo sat vremena,dve zene koje se ne poznaju licno,ali se prepoznale srcem...LJubim te...
 
lsecret1983;bt67055:
Draga Revelin drago mi je da si se prepoznala u tekstu jer i ti spadas u prijatelje...I ja se nadam da cemo se upoznati.A i nismo daleko...Opsirna sam i ja u pisanju i prici,tako da smo slicne...SEcas li se naseg prvog telefonskog ragovora?Pricale smo sat vremena,dve zene koje se ne poznaju licno,ali se prepoznale srcem...LJubim te...

I kad nema puta od tela do tela,duše jedna drugoj putuju :zag: :heart:
Ljubi Rev ...i neće biti dugo,a pašće ta *pričljiva* ;)
 
Trebalo je vremena da naucim.
Zato sada pazljivo biram prijatelje.Cudna je to stvar.Prijateljstvo.
Ono je kao biljka,moras da ga negujes,hranis i zalivas.
Na kraju sam shvatila da su prijateljske i ljubavne veze veoma slicne.
Ni jednu ni drugu ne smes da gusis.
I kada nadjes pravog prijatelja cuvaj ga.Jer,takvog je tesko naci...
 
E pa ja ti vise ne spadam samo u virtuelne prijatelje....i jako mi je drago zbog toga...jer tacno je da se ovde ljudi upoznaju srcem...pa kada se tako jednolepo prijateljstvo prenese u realni zivot...onda je to jos lepse...Samo mi je zao sto nismo blize pa ne mozemo cesce da se vidjamo...
 
Prijatelj se stiče u mladosti, kada još niste opterećeni materijalnim
i blo kojim drugim problemima. To su najtrajnija i najiskrenija prijateljstva. Takva prijateljstva treba " negovati " i truditi se da opstanu.Godinama , čovek odvoji poznanike od prijatelja i shvati da pravih prijatelja ima veoma malo.
Svako od nas različito tumači značenje reči " prijateljstvo " pa često u trenucima osame kada sa nekim podelimo osećanja, i nađemo blisku nam dušu ,a priori ga prihvatimo kao prijatelja.
Ne dešava li se često da vas ista pesma, knjiga, film....sa nekim toliko približi da imate utisak da ga znate sto godina.
Dovoljno je da ste na forumu godinu dana i već će vam nedostajati neko koga niste odavno " videli "....
Upravo je u tome draž. Virtualna poznanstva vam daju lažnu sliku pravog prijateljstva, a to nam je izgleda svima potrebno , priznali to sebi ili ne.
Ne tvrdim da ljudi ne mogu naći istomišljenike i stvoriti sliku da nekoga poznaju na osnovu višegodišnje prepiske , čak se i čuti i videti ( popiti piće )... biti i u njegovom domu...što se i meni dešavalo,a nadam se da će se i dalje dešavati jer sam jednostavno balkanski neposredan i ne želim ništa da menjam ...
Stvar je mnogo kompleksnija.Sva virtualna poznanstva su kao poznanstva sa letovanja. Upoznaćete nekoga , za desetak dana će te se predstaviti u što lepšem svetlu...Čuti se ponekad telefonom, eventualno videti na aerodromu dok čeka neki drugi let i to je to.
Previše smo otuđeni....zato žudimo za prijateljstvom pa bilo ono i virtualno
 
Poslednja izmena:
Draga, u mnogome se slazem sa Capljarom i REVELIN u isto vreme...Ne postoje pravila u prijateljstvu...Neko se ili pronadje ili ne. Jednostavno, u mnogima od vas sam prepoznala osobe sa kojima bih vrlo rado bila prijatelj. Sa jednom virtuelnom prijateljicom sam i postala pravi prijatelj u roku od nekoliko meseci. Mogu reci da cemo postati i kume, verovatno...obozavam je i upravo je onakva kakvu sam je i zamislila...Sa nekima se cujem tel i mnogo me obraduje svaki njihov poziv.Moju dragu zeljenu cu verovatno upoznati uskoro kao i jos neke...i veoma se radujem tome.
Jeste vreme otudjenja Cap ali ako je srce dovoljnio veliko i ima zelju za upoznavanjem novih lica...zasto to ne uciniti? Nikada ne znamo ko ce i kome cemo nekada biti potrebni...
U pravu si Cap da se pravi prijatelji sticu u detinjstvu..imam njih 4 koje ne bih dala ni za sta na svetu...Malo li je?Ali, ova prijateljstva ovde zaista osecam i srcem i dusom.Mozda ponekad pogresim ali vrlo retko.Za sada sam se samo u jednu osobu razocarala...ali volim je i dalje i cenim...:)

Prijatelje treba voleti sa svim njihovim vrlinama i manama...:heart: Voli vas gagili...:heart::zag::zag:
 
Izvini capljara,ali ja se bas ne mogu skroz sloziti sa tobom...to ne mora da znaci da sam ja u pravu...ali ja licno ne odvajam mnogo ovaj virtuelni svet od realnog,ono sto sam tamo,to sam i ovde...to znaju oni koji me poznaju i tamo i ovde...
Ne fale meni prijatelji tamo...pa da moram da ih trazim ovde...a i vrlo dobro mogu da razdvojim pravo prijateljstvo od obicnog poznanstva ili drugarstva...Ali ovde sam sasvim slucajno dosla,ni slucajno ne trazeci prijatelje,sad posle godinu dana mogu i da priznam da sam se cak i uplasila kada mi je Rev pozelela dobrodoslicu...
Ali ovde ima tako divnih ljudi,pa ne mozes ti da podelis misljenja,razmisljanja,pa cak i najintimnija osecanja sa nekim za koga ne osetis neku vrstu hemije...a tvrdim da i ovde kao i u realnom zivotu ima hemije...tacno osetis ko moze da ti bude prijatelj,a ko ne...i veruj mi nisam se prevarila bas nijednom....i nadam se da necu...
Tacno je da su ovo danas suluda vremena i da se svi mi borimo da bismo normalno ziveli,da smo optereceni materijalnim...ali po meni to nikako ne sme da utice na prijateljstvo...ako je ono iskreno...
A prijatelja...nikad dosta...bar meni...lepo je kad znas da mozes da se oslonis na nekoga u zivotu...ali je jos lepse kad znas i da si ti tu da ako mozes pomognes...i da se nadjes tu svojim prijateljima kadgod njima zatreba nesto...
I nemoj da se ljutis...ja sam se osecala prozvana....ti znas i zasto....pa sam morala ovo da ti napisem....
:zag::zag::zag:
 
Izvini capljara,ali ja se bas ne mogu skroz sloziti sa tobom...to ne mora da znaci da sam ja u pravu...ali ja licno ne odvajam mnogo ovaj virtuelni svet od realnog,ono sto sam tamo,to sam i ovde...to znaju oni koji me poznaju i tamo i ovde...
Ne fale meni prijatelji tamo...pa da moram da ih trazim ovde...a i vrlo dobro mogu da razdvojim pravo prijateljstvo od obicnog poznanstva ili drugarstva...Ali ovde sam sasvim slucajno dosla,ni slucajno ne trazeci prijatelje,sad posle godinu dana mogu i da priznam da sam se cak i uplasila kada mi je Rev pozelela dobrodoslicu...
Ali ovde ima tako divnih ljudi,pa ne mozes ti da podelis misljenja,razmisljanja,pa cak i najintimnija osecanja sa nekim za koga ne osetis neku vrstu hemije...a tvrdim da i ovde kao i u realnom zivotu ima hemije...tacno osetis ko moze da ti bude prijatelj,a ko ne...i veruj mi nisam se prevarila bas nijednom....i nadam se da necu...
Tacno je da su ovo danas suluda vremena i da se svi mi borimo da bismo normalno ziveli,da smo optereceni materijalnim...ali po meni to nikako ne sme da utice na prijateljstvo...ako je ono iskreno...
A prijatelja...nikad dosta...bar meni...lepo je kad znas da mozes da se oslonis na nekoga u zivotu...ali je jos lepse kad znas i da si ti tu da ako mozes pomognes...i da se nadjes tu svojim prijateljima kadgod njima zatreba nesto...
I nemoj da se ljutis...ja sam se osecala prozvana....ti znas i zasto....pa sam morala ovo da ti napisem....
:zag::zag::zag:
:dash::dash::dash::besna::besna::besna:pola sata pisem ovo...i sad ne mogu da posaljem....
 
Ell_;bt67060:
Trebalo je vremena da naucim.
Zato sada pazljivo biram prijatelje.Cudna je to stvar.Prijateljstvo.
Ono je kao biljka,moras da ga negujes,hranis i zalivas.
Na kraju sam shvatila da su prijateljske i ljubavne veze veoma slicne.
Ni jednu ni drugu ne smes da gusis.
I kada nadjes pravog prijatelja cuvaj ga.Jer,takvog je tesko naci...

Eli,lep i tacan komentar...Slazem se s tobom...Hvala na poseti blogu i dobro nam dosla na Krstaricu...Nadam se da ces ovde naci i virtuelne i prave prijatelje...:cmok2:
 
capljara;bt67073:
Prijatelj se stiče u mladosti, kada još niste opterećeni materijalnim
i blo kojim drugim problemima. To su najtrajnija i najiskrenija prijateljstva. Takva prijateljstva treba " negovati " i truditi se da opstanu.Godinama , čovek odvoji poznanike od prijatelja i shvati da pravih prijatelja ima veoma malo.
Svako od nas različito tumači značenje reči " prijateljstvo " pa često u trenucima osame kada sa nekim podelimo osećanja, i nađemo blisku nam dušu ,a priori ga prihvatimo kao prijatelja.
Ne dešava li se često da vas ista pesma, knjiga, film....sa nekim toliko približi da imate utisak da ga znate sto godina.
Dovoljno je da ste na forumu godinu dana i već će vam nedostajati neko koga niste odavno " videli "....
Upravo je u tome draž. Virtualna poznanstva vam daju lažnu sliku pravog prijateljstva, a to nam je izgleda svima potrebno , priznali to sebi ili ne.
Ne tvrdim da ljudi ne mogu naći istomišljenike i stvoriti sliku da nekoga poznaju na osnovu višegodišnje prepiske , čak se i čuti i videti ( popiti piće )... biti i u njegovom domu...što se i meni dešavalo,a nadam se da će se i dalje dešavati jer sam jednostavno balkanski neposredan i ne želim ništa da menjam ...
Stvar je mnogo kompleksnija.Sva virtualna poznanstva su kao poznanstva sa letovanja. Upoznaćete nekoga , za desetak dana će te se predstaviti u što lepšem svetlu...Čuti se ponekad telefonom, eventualno videti na aerodromu dok čeka neki drugi let i to je to.
Previše smo otuđeni....zato žudimo za prijateljstvom pa bilo ono i virtualno


Capljara,hvala na poseti blogu i lepim komentarima.Pre svega da kazem da sam mislila da se iza ovog nicka krije zenska osoba,a ne znam zasto...:zcepanje:Izvinjavam se gospodinu...:cmok2:

Slazem se sa tobom,zaista je tako kako pises...Ali ovo je virtuelni svet i u njemu imamo osobe s kojima se,kao i u stvarnom,prepoznamo odmah..I osetimo bliskost i postanemo virtuelni prijatelji...I pozelimo da ih upoznamo...Da ne zivimo u razlicitim gradovima koji su ponekada mnogo udaljeni mozda bi postali i pravi prijatelji...
 
gagili48;bt67084:
Draga, u mnogome se slazem sa Capljarom i REVELIN u isto vreme...Ne postoje pravila u prijateljstvu...Neko se ili pronadje ili ne. Jednostavno, u mnogima od vas sam prepoznala osobe sa kojima bih vrlo rado bila prijatelj. Sa jednom virtuelnom prijateljicom sam i postala pravi prijatelj u roku od nekoliko meseci. Mogu reci da cemo postati i kume, verovatno...obozavam je i upravo je onakva kakvu sam je i zamislila...Sa nekima se cujem tel i mnogo me obraduje svaki njihov poziv.Moju dragu zeljenu cu verovatno upoznati uskoro kao i jos neke...i veoma se radujem tome.
Jeste vreme otudjenja Cap ali ako je srce dovoljnio veliko i ima zelju za upoznavanjem novih lica...zasto to ne uciniti? Nikada ne znamo ko ce i kome cemo nekada biti potrebni...
U pravu si Cap da se pravi prijatelji sticu u detinjstvu..imam njih 4 koje ne bih dala ni za sta na svetu...Malo li je?Ali, ova prijateljstva ovde zaista osecam i srcem i dusom.Mozda ponekad pogresim ali vrlo retko.Za sada sam se samo u jednu osobu razocarala...ali volim je i dalje i cenim...:)

Prijatelje treba voleti sa svim njihovim vrlinama i manama...:heart: Voli vas gagili...:heart::zag::zag:


I MI VOLIMO TEBE
:heart::cmok2:


Ali, ova prijateljstva ovde zaista osecam i srcem i dusom.Mozda ponekad pogresim ali vrlo retko.Za sada sam se samo u jednu osobu razocarala...ali volim je i dalje i cenim...:)



Razmisljamo slicno i imamo slicna iskustva.Slazem se s tobom...

I
 

Back
Top