102 lubenice

21oa1dl.jpg



Avgust pa još petak! Sunce je ranom zorom opeklo a mi klinci na nogama sa prvim pevcima. Danas je u našem gradu pijačni dan a to znači da će ljudi iz okolnih sela doneti svoju robu na prodaju. Ono što nas intersuje su lubenice,crvene, slatke...
Od ranog jutra niz ulicu prolaze konjske zaprege sa podignutim kanatama iznad kojih vire lubenice...Iz kuće istrči po neka domaćica, zamoli seljaka da joj proda lubenicu da ne bi išla čak do pijace koja se inače nalazi tu iza prvog ćoska.... E,te zaustavljene zaprege su naš cilj. Odmah se oko kola okupi nas dvadesetak i svi kao nešto gledamo, merkamo i samo čekamo da seljak na trenutak skrene pogled i jedna lubenica je spuštena na zemlju pored nogu. Kako je ona dotakla zemlju neko ju je odmah zgrabio i trčeći sklonio u malo sokače. Seljak pazeći na one starije ništa ne primećuje dok ne shvati da mu lubenice nestaju i ljutito ne zamhne bičem za konje prema nama. Naravno svi odlazimo,čekamo novu zapregu i tako do podne a onda sve lubenice odnosimo na reku da se hlade u tekućoj vodi. Sećam se toga dana ih je bilo 102.
A kako smo ih jeli....razbili bi je o stenu i samo pojeli srce a sa ostalim se gadjali. Kada bi se najeli umesto da ih ostavimo za sutra mi bi smo razbijali svaku tražeci onu koja ima žuto srce.........nije nas bilo briga jer smo znali da će sutra ponovo prolaziti nove zaprege sa lubenicama.
Tada mi je bilo smešno,danas se stidim al' se rado sećam
 
U Japanu je proizvedena prva lubenica u obliku piramide, koja će se na tržištu prodavati po rekordnoj ceni od 52.500 jena ili oko oko 400 evra.

Lubenicu neobičnog oblika, visine 25 centimetra, proizveo je jedan poljoprivrednik iz Cukigate, na severnom ostrvu Hokaido, koji je koristio specijalne plastične kalupe u kojima je plod polako sazrevao.
lubenica-piramidav.jpg
 
Izigra smo se SA ZADOVOLJSTVOM asocijacije sa lubenicama.

Razmišljam i pitam se ima li nekoga od nas da nikada, n i k a d a nije posegao za voćkom ili nešto poželeo tuđe?

Kao desetogodišnjakinja sam sa moćnom grupom preko 25 krali zelene šljive, takozvane "šljivcige"... Džaba priče roditelja, učitelja, doktora da su nezdrave, svi smo ubeđeni bili da imaju više vitamina C , ONAKO KISELE , nego neke voćke koje su nam kući silom davali i zahtevali zbog ovog ili onog da pojedemo...

Sećam se gneva "takozvanog gazde" drveta (mislim da su to vrsta šljiva ringlovi, okrugli kada su zreli neki su tamno bordo boje a neke su žute boje.)
Nekako zalutalo seme ringlova zametnulo se i izraslo ispred NJEGOVE zgrade i " gazda ringlov" je smatrao da je vlasnik.
Mrzeo nas je, kasnije smo shvatili da nikada nije voleo nikoga , nesretna duša
Ganjao nas je u svako godišnje doba, što se igramo u blizini njegovog stana, psovao nas je ružno i ružno, gađao i nikada jedeu mirnu reči, ni jednu toplu reč, ni jedan osmeh nismo videli na njegovom licu... Danas mi je žao što se toliko gnevio, a gnevio se na sve i svašta i uvek je imao razloga za "ceđ " iz duše opor i gorak .
Posebno šljive bi pojele ptice ...nije bilo vredno tako lošeg osećanja ni njegovog ni našeg ...

PREDSTAVLJAM VAM njeno veličanstvo "šljivcige"
sljiva-02_zl_polic_130709.jpg
 
Mi smo ih zvali dzenarike ili piskavci i najcesce kao i kod tebe ni na jednom drvetu u kraju nisu stigle da postignu zrelost jer su ubrane i pojedene onako zelene i to sa velikim zadovoljstvom. Lepa ti je prica

ixaeIl.jpg


9XuZHl.jpg
 
Sve su ti price exstra kao i stav o njima.Ne znam za koju da se "vatam"znaci,moram redom ali ne mogu da komentarishem svaku...mislim da nije red:)
pozdrav Sibirski,uzivam u tvojim tekstovima uvek,bilo o cemu da pishesh, ti to radish sa stilom:)
 

Back
Top