Здравствено осигурање и здравствена заштита

Стално сам запослен у фирми и мој малолетни син је преко мене осигуран. Здравствене књижице су важиле до 31.12 . Још почетком децембра подсетио сам директора до кад важе књижице. До данашњег дана ништа није решено по том питању. Прекјуче сам био у фирми и рекли су ми да је још давно поднет захтев.(лично мислим да врдају). Сина су пре неки дан једва примили на педијатрију јер нема оверену књижицу а за који дан иде на УЗ на институт у Бг. Проблем је јер не знам хоће ли га примити а и то што се плаћа негде око 4.000 а зашто бих плаћао ако је фирма била дужна да на време овери књ и стави маркице, тј. да нове узме и подели радницима. Нисам ја једини у фирми - сви смо. Остали имају yaya као у препелице и плаше се да питају директора а ја досадио богу и народу и тражим своја права а све налазим на ћорсокак. Да ли бих могао бар сину да извадим књ преко буџета Р. Србије, да ли могу да фирми рефундирам или коме то друго што ћу плаћати из свог џепа за нешто што не би требало. Зими нам је обим посла смањен и нисам баш при новцима. Имали неко савет шта да учиним. Нешто се чудно дешава и не могу да прокљувим о чему се ради. Да ли је фирма заиста на време поднела захтев, тј. њихово књиговодство а српска администрација спора или нису ни поднели захтев. Мораћу да скокнем до ПИО фонда да нисам можда одјављен.
 
Verovatno je firma podnela zahtev, ali je izrada novih zdravstvenih knjižica veoma spora. Ne verujem da si odjavljen, ali svakako moraš sam otići u matičnu filijalu RFZO, kako bi dobio nekakvu potvrdu koja će ti važiti samo mesec dana, i to tako svakog meseca, sve dok ti ne uruče novu zdravstvenu knjižicu.
Provera isprave o osiguranju može se utvrditi na ovom sajtu:

http://www.rfzo.rs/index.php/osiguranalica/provera-overe-zdrisp

Pri dnu strane imaš ovakav elektronski formular:
Pogledajte prilog 421702

Upiši podatke sa stare zdravstvene knjižice, pokreni pretragu i dobićeš odgovor.
 
Ево резултати претраге: "Ваша здравствена књижица је оверена до: 31.12.2016."

Trebalo mi je malo vremena da se raspitam, (niko nije radio ovih dana, pa sam informaciju dobila tek danas).
Stvari stoje ovako: ako ti je na staroj zdravstvenoj knjižici označen datum overe do 31.12.2016. to ne znači, automatski, da nemaš više pravo na lečenje. Stvar je u tome da li je tvoja firma platila RFZO-u. Čak i da nije platila, (jer je moguće da firma to, zbog nemarnosti, uradi sa zakašnjenjem), tvoje maloletno dete ima pravo na prijem u dom zdravlja, ili u stacionarnu ustanovu, i ima pravo na lečenje, kao i na lekove koji se putem recepata izdaju u apotekama. Niko ga ne sme odbiti! Čak i recepti, na neoverenu knjižicu, bez problema prolaze u svakoj apoteci... ako je dete u pitanju.
U svakom slučaju, idi do matične filijale RFZO (to je filijala na opštini na kojoj je registrovana tvoja firma, odnosno prema lokaciji tvog radnog mesta, ako se radi o firmi sa više ogranaka), a tamo će, na osnovu tvog LBO videti u kakvom si statusu. Ako si i dalje u radnom odnosu, i ako je firma ispunila svoja plaćanja prema RFZO, dobićeš onu potvrdu o kojoj sam ti pričala.
Ako nisu platili, svoje dete odvedi na pregled, sačuvaj račune, i traži da ti firma refundira troškove.
 
Poslednja izmena:
Данас смо били на Институту на УЗ и све прошло као што си написала. Нико не поставља питања и све глатко пролази. Иста ситуација данас је била и у државној педијатрији. Ипак ћемо узети потврде. Хвала ти на одговору!
 
Pretpostavljam da ces morati da odes po potvrdu na taj salter gde si predala. Pozovi ih, pa pitaj da li to oni izdaju, pa ako izdaju, bolje uzmi odmah nego posle kad svi nagrnu :)

A šta da radimo mi koji smo podneli zahtev preko neta?
Da napravim skrinšot, odštampam i odnesem na uvid sa uplatnicom?
Zdravstvena mi je istekla 15.12 u novembru sam preko sajta podnela zahtev za novu.
Neće da me prime kod lekara jer ova nije overena a uplatnicu mogu da okačim mačku o rep.
Prošle nedelje morala sam da odem do lekara, rekla sam sestri na šalteru da još nisam dobila novu i mogu samo da joj pokažem potvrdu da je uplaćeno a ona me pitala
-a kako ja mogu da znam da vi tu novu knjižicu niste već izgubili???
 
Kako se podižu knjižice za lica koja to ne mogu sama da urade - stari, nemoćni, dementni, polupokretni i nepokretni - a koja ne žive na svojoj adresi već npr. u domu za stare? da li knjižica može da im se pošalje na adresu doma ili ako mora šalter, onda kako treba da izgleda ovlašćenje, pošto osiguranik ne može ni u opštinu ili sud da ga overi, a mogao bi da ga potpiše.
 
http://fun.noizz.rs/resources/funIm...6286-0d0137634fd43731b5a4fdde2f546b20.png?v=0

46286-0d0137634fd43731b5a4fdde2f546b20.png
 

Back
Top