Zašto su ljudi licemerni?

Sonatica72

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.704

kristina_pota_radulovic_licemerje_danas.jpg Autor: Kristina Pota Radulović

09.09.2018.
Zašto su ljudi licemerni?

Licemerni ljudi su fokusirani na zadovoljavanje svojih potreba i ostvarivanje svojih interesa, a ne na druge ljude i građenje relacija sa njima.

Drugi ljudi su za njih pojava koja postoji u njihovoj okolini i koja može da bude korisna da nešto dobiju ili ostvare, ali isto tako i ugrožavajuća za njih i njihove interese i planove.

Licemerje je satkano od izveštačenosti, obmane i manipulacije. Licemerni ljudi su usvojili obmanu i manipulaciju kao način komunikacije sa drugim ljudima. To znači da demonstriraju vrline koje ne poseduju, osećanja koja ne osećaju i svetonazore koje nemaju kako bi obmanuli druge ljude i naveli ih da udovolje njihovim zahtevima.

Sama reč „licemer“ je slikovita i mogla bi da se protumači i na sledeći način: „lice-mer“ – onaj koji meri, dozira svoje lice u zavisnosti od svog cilja i konteksta u kome se nalazi.


Ukoliko su obmana i manipulacija način na koji komuniciramo sa drugim ljudima, jedna od pretpostavki o tome kako smo ih odabrali i usvojili može da bude ta da smo ih naučili po modelu, tako što smo gledali, slušali i upijali kako se ponašaju ljudi pored kojih smo odrastali.
Uticaj okoline

Već od rođenja, svoja saznanja i svoje predstave o svetu oko nas formiramo pod uticajem okoline koja nas okružuje i ljudi pored kojih odrastamo. Na osnovu naših iskustava sa ljudima pored kojih odrastamo donosimo zaključke o sebi, drugim ljudima i svetu u kome živimo. O sebi – da li smo dobri ili loši; o drugim ljudima – da li možemo ili ne možemo da im verujemo i da se oslonimo na njih; o svetu – da li je sigurno ili nesigurno mesto za nas.

Ukoliko su obmana i manipulacija način na koji komuniciramo sa drugim ljudima, jedna od pretpostavki o tome kako smo ih odabrali i usvojili može da bude ta da smo ih naučili po modelu, tako što smo gledali, slušali i upijali kako se ponašaju ljudi pored kojih smo odrastali. Odrasli čije se reči razlikuju od njihovih dela tako što su im reči nežne i umiljate, a dela gruba i bezosećajna, šalju detetu suprotstavljene poruke. Ovaj model ponašanja često je propraćen implicitnim ili eksplicitnim zahtevom da dete veruje njihovim rečima, a ne onome što oni rade, uz pretnju kaznom ako preispituje njihove postupke.

Rana iskustva i odluke


Suočena sa porukama koje su međusobno suprotstavljene, različita deca donose različite zaključke i odluke. Neka deca mogu da odaberu poslušnost, da veruju onome što čuju, a ne onome što vide, osećaju i doživljavaju. Ova deca mogu da zaključe da je opasno da razmišljaju i da iznošenjem vlastitog mišljenja mogu da naprave sebi problem i da rizikuju kaznu, odbacivanje i uskraćivanje ljubavi. Na taj način pokušavaju da zaštite sebe, da sebi stvore neki red i mir, i eventualno dobiju ljubav i prihvatanje.

Zajedničko svoj deci koja odrastaju u atmosferi licemerja je izneverenost i nezadovoljene potrebe za bezuslovnom ljubavlju, toplinom i prihvatanjem. Bol i patnja su neodvojivi deo njihovog odrastanja, a sebičnost, surovost i bezosećajnost način ophođenja sa njima i njihova svakodnevica.
Nastavak na https://www.danas.rs/zivot/zasto-su-ljudi-licemerni/

***
Poznajem osobe koje su licemerne. Nikada ih nisam pitala zašto su takvi. Mislim da ne bih dobila pravi odgovor na to pitanje.

Mislim da nisam licemer, da jedno pričam, drugo da radim. Takođe, nikada nisam manipulisala ljudima ali sam bila žrtva manupulatora.

Šta mislite o ovoj temi? Da li ste imali priliku da se sretnete sa licemerima? Da li bi vam bio problem da priznate da ste licemerni?

 
Poslednja izmena:
Zato sto im se isplati.

Kada postoji komparativna prednost u drustvu za neko ponasanje ili izbore, takvo ponasanje ce biti vise praktikovano.

Naravno da cu da budem licemer kada mi se isplati.

Tipa, kada vidim da kolega radi 10 puta manje od mene, a imamo istu platu, ima da radim manje, i da se foliram da ne mogu da radim vise.

Itd. itd.
 
U ovom tekstu primetila sam da ne postoji objašnjenje da licemeri misle i govore jedno, a rade nešto sasvim drugo suprotno onome o čemu govore.

Ne bih želela da navodim primere jer bi se neko našao prozvanim, a primeri su iz moje okoline, iz RL.
 
Ne moras da navodis primere, evo ja cu prvi da priznam, bio sam u zivotu mnogo puta licemer, uglavnom jer mi se to isplatilo. Ne mora finansijki, ali na neki drugi socioloski/psiholoski nacin.

Licemerno ponasanje nije do onog koji se tako ponasa. Vec je do sire zajednice, grupe, drustva, sto pravi takvu strukturu gde je licemerstvo komparativna prednost za masu stvari/ljudskih odnosa.
 
Mi smo licemerni ili možda imamo neku drugu negativnu naviku ili pasiju zato što još uvek nismo dovoljno duhovno sazreli.
Praktično niusmo dovoljno razvili svoju svest a sa time i kapacitet ljubavi kao i ostale duhovne vrline.
Nevolja je da većina ljudi ne prihvata reinkarnaciju bez da znaju da bez reinkarnacije mi ne možemo podizati svoje duhovne kvalitete.
Oni koji su dovoljno duhovno sazreli najčešće vladaju svojim čulima, emocijama, nagonima i svojim umom. Vladati svojim umom znači vladati ned nekoliko desetina negativnih pasija uma - praktično njih i nema izraženih jer smo ih u raqnijim životima zamenili vrlinama.
O ovome neće mnogo reći čovekove naučne discipline jer se čovek na da proučiti takvim metodama.
Pozdrav!
 
@Umri_muski Razumem te, ali ovo nije potforum "Politika" na kojem iznosimo svoja politička uverenja. Pitanje o licemerju nema veze sa politikom, bar na ovom potforumu.
Pa vidis da ima...
Znaci ocigledno da postoji imitacija i povodljivost narodnih masa, te svaki drustveni kreativ ima posledice jer je deo drustvene strukture..

Ja bih mogao da radim drugo pitanje...kako ukinuti licemerje...to takodje moze da se radi...
Ali naravno nije od interesa...
I eto ti odgovora, sta je interes ljudi koji danas rasmiljaju i imaju logiku a cine narod...ovo logiku je uslovno..Logika se koristi kao rec za psihologiku, ne za logiku..

Ne mogu da mrdnem nigde, a da ne zadjem u politiku....odmah , u prvoj sekundi udaram na to sta je interes ljudi koji danas dishu, zive..
 
@Umri_muski Razumem te, ali ovo nije potforum "Politika" na kojem iznosimo svoja politička uverenja. Pitanje o licemerju nema veze sa politikom, bar na ovom potforumu.
sve je u danasnjem zivotu bilo gde na planeti vezano sa politikom, zato sto nam medijska politika kroji kapu onoga kakvi trebamo biti. da li cemo nekog prezirati ili voleti, kako cemo tretirati manjine i razlicitosti, da li cemo rodjenu zenu zvati osoba 2, kako cemo misliti o bilo cemu ili svoj stav utihunti u sebi i postati roboti koji ponavljaju floskule.

a onda se pojavi onaj jedan ili jedna koji imaju stav koga jasno definisu, koji nisu potkupljivi, nisu amoralni, imaju obraz i cast i to naidje na kolektivnu osudu zajednice licemera.

licemerje je sistemski teror koji je zapad usavrsio do tancina, ali na nerazvijenom balkanu taj teror se pakuje kao sise na pile narodski recno i zato je svakome sa gramom mozga vidljiv na 100 kilometara.

politika je izvor svih problem vezanih za ljudsko ponasanje, mediji su samo metod da se ljudima ispere svest i postanu sta drzava zeli da postanu. bas preko politike. zato ljudi i odlaze kod psihologa da resavaju svoje probleme, a generisanje resenja nijedan psiho im nece dati savetom da ne gledaju okolinu i ono sto mediji serviraju kao matricu idealno srecne osobe, vec ce ih puniti antidepresivima dok skroz ne polude ili postanu zombirane duhovne ljusture.

a sta je to nego politika unistenja covecanstva i ljudskog duha.
 
lecemerje je naopasnije kad neko ni ne uvidja da je licemer i lose reaguje na asocijativno. isto tako je cinizam kada ga kod sebe odbacuje a u njemu se valja kao svinja u blatu.

sreca i tuga su zajednicke svima nama i svako se barem danas kada smo na mrezi na neki nacin utapa u to iznosenjem svojih raspolozenja. jedno osecanje izaziva drugo, to je savrsen niz jer ako ja kazem napr. danas sam tuzan ako niko ne reaguje na to, to moje raspolozenje visi kao suvisak ako su svi totalno indiferentni spram njega. neki ce mozda reci, da razumem te, neki ce opet reci divim se tvojoj hrabrosti da si iskren i kazes tako nesto, a treci ce mozda da se nadovezu i daju siru eksplikaciju sta su oni osetili kroz neciji stav o tuzi i tudju tugu vezu za neku svoju tugu, bivsu, sadasnju ili buducu, nebitno je mesto ili odrednica jer tuga je bas kao sreca univerzalno ljudsko osecanje.

a sta licemer na to uradi? mozda neciji infantilan stav podrzi dok stav koji je kompleksniji naziva pogrdno i uvrezi mu losu nameru, jer licemer u kritici uvek i jedino polazi od sebe i svog licemerja. ili sto je jos bezocnije da takvom stavu prekogniciju neprava na njega pa povrh svega zeli i da ga ucutka. a sta je to nego politika?

svaki medij danas poznaje dosta takvih slucajeva, samo otvorite komentare nekih vesti i videcete gomilu licemernih botova koji umisljaju da su jedine sudije bilo cijeg stava oko bilo cega, a koga brane na samo jedan nacin, a on se zove licemerje.

to je vrhunac licemerja modernog drustva jer na mrezi se sve vidi i ko je istinit a ko lazan. najgori su psihijatrijski slucajevi okostanog licemerja koji nemaju svoj identitetni unutarnji mir, vec se halapljivo hrane tudjim emocijama kao 24casovni vampiri i uvek se na nadovezuju na njih iskljucivo kao moralne sudije.

a sta je to nego politika. politika javnog nastupa. nastupa koje je postalo medijski zakon.
 
Verovali ili ne, svi drustveni kreativi su povezani , tj moze se govoriti o lokalnoj sredini...
Moral Valjeva, moral prcilovice, moral Beograda....licemerje Valjeva, licemerje prcilovice, licemerje Beograda....pravni sistem Valjeva, pravni sistem prcilovice, pravni sistem Beograda....ekonomska pravila Valjeva, ekonomska pravila , kucni red, prcilovice, ekonomska pravila Beograda...
Vaspitanje dece Valjeva, vaspitanje dece u selu prcilovica kod Aleksinca, vaspitanje dece u Beogradu...

Vaspitanje mladih i seksualni odnosi u Valjevu , vaspitanje mladih i seksualni odnosi u selu prcilovica kod Aleksinca, vaspitanje mladih i seksualni odnosi u BG...

Remecenje tih odnosa...Dodje Beogradjanin u prcilovicu , dodje Beogradjanka u prcilovicu....dodje prcilovcanin u BG , dodje prcilovcanka u BG....

Hocu li vise da zase.rem onda cu upotrebiti nacionalne simbole, dodje srbin iz Bosne u BG, jos jace dodje Bosanac u BG, dodje CG u BG.....

Da vidimo gde je najvece zase.ravanje...?
Dodje Tanzanac u BG?
Nije, a zasto to nije gore od dodje CG u BG ili dodje Bosanac u BG?
Pa zato sto se Tanzanac u BG pocne asimilovati jer je jasno razlicit i tezi da se prilagodi novom zivotu....
 
Zato sto im se isplati.

Kada postoji komparativna prednost u drustvu za neko ponasanje ili izbore, takvo ponasanje ce biti vise praktikovano.

Naravno da cu da budem licemer kada mi se isplati.
naprimer, ja cu , kao presednik Srbije, za 1 milion dolara da uvucem Srbiju u NATO i da za drugi milion dolara udarim sankcije Rusiji..........isplati mi se.
Tako su uradili i Zaev, Djukanovic, svedski i finski premijeri, .......Zelenskog da i ne pominjem.
Danas su svi oni milioneri..........isplati im se.
 
Нај лицемерније су особе, које тврде да никада нису лицемерне.
То се стање данас, такорећи, не може избећи.
Као појединац, можеш лишити лицемерја драге људе из свог ближег и даљег окружења.
Политика јесте све,али није све политика.
Хоћу да кажем, гледај себе и како утичеш на свој живот,живот људи у својој околини.
Тек ако се на том плану појаве плодови, осмели се да коментаришеш и политику.
То наравно нико не ради јер смо скоро сви лицемери.
 

Back
Top