Žan Helion - modernista

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.370
Žan Helion (1904-1987) bio je francuski slikar čiji su ga apstraktni radovi tridesetih godina prošlog veka utvrdili kao vodećeg modernistu..Takođe je bio autor nekoliko knjiga i obimnog kritičkog pisanja.

Rođen je u Kuternu u Ornu, kao sin taksiste i krojačice.Iako je kao školarac eksperimentisao sa slikanjem slika na kartonu, njegova veća ljubav bila je poezija. Zainteresovan i za hemiju, Helion je počeo da radi kao pomoćnik farmaceuta 1918. i postavio je laboratoriju u svojoj spavaćoj sobi.

Kasnije je napisao: „...Sanjao sam i privlačili su me oblici i boje koje su proizašle iz stvarnosti stvari i bile su njihova suština.Moja strast prema neorganskoj hemiji proizašla je iz moje naklonosti prema ovim oblicima, ovim kristalima, ovim bojama, ovoj analizi otkrivene istine".

Godine 1920. upisao je studije hemije na l'Institut Industriel du Nord u Lilu (Ecole centrale de Lille), ali je otišao u Pariz 1921. godine bez završenog kursa.
U Parizu je pisao poeziju i radio kao arhitektonski šegrt.

Doživeo je ono što je nazvao velikom prekretnicom svog života na istraživačkom projektu u Luvru, gde je otkrio dela Nikolasa Pusena i Filipa de Šampenja, i odlučio da postane slikar.Njegove prve slike datiraju iz 1922-23.Godine 1925. napustio je studije arhitekture i počeo da pohađa časove crtanja figura na Academie Adler.
Clip_8žan.jpg
 

Back
Top