Upad u messenger - kako se zastititi

MORSKA VILA

Primećen član
Poruka
560
Jednom sam usla na fb sa telefona jedne moje rodjake i nisam ocekivala da i posle odjave ostaju moji podaci da moze da udje. To sam skontala kad mi je uletela u messenger u sred dopisivanja sa drugaricom, oladila sam se. Kako sad blokirati pristup da ona cita moje poruke, promeniti sifru na fb, deinstalirati messenger?
 
Jednom sam usla na fb sa telefona jedne moje rodjake i nisam ocekivala da i posle odjave ostaju moji podaci da moze da udje. To sam skontala kad mi je uletela u messenger u sred dopisivanja sa drugaricom, oladila sam se. Kako sad blokirati pristup da ona cita moje poruke, promeniti sifru na fb, deinstalirati messenger?
pa uvek preventivno odmah promeniti sifru.
a onda proci kroz bezbednosne provere i podesavanja.
videti sva podesavanja preko kojih se moze obnoviti nalog (korektan broj telefona, email). Proveriti da li ima upada na emailu (poruka koje nisu licno uradjene) - vecina sistema salje notifikaciju na email ako posumnja da neko drugi proba login.

nisam na FB vise od 2 godine, ali pametno je namestiti takozvani 2FA ako ima.
 
Jednom sam usla na fb sa telefona jedne moje rodjake i nisam ocekivala da i posle odjave ostaju moji podaci da moze da udje. To sam skontala kad mi je uletela u messenger u sred dopisivanja sa drugaricom, oladila sam se. Kako sad blokirati pristup da ona cita moje poruke, promeniti sifru na fb, deinstalirati messenger?
Nevezano za samu temu - podaci :D , pa to što mislimo da obrišemo ''podatke pregledanja '' na pretraživaču ništa ne znači.
U pozadini radi fb Lite i mesindžer , koji prati sve naše radnje gde smo bili i šta gledali.
 
Pod ulogovanim nalozima sta mislis tacno? Ja na mejl imam onu zastitu da potvrdim da li sam ja salje mi se na telefon tako da mejl je zasticen a i ona nije tako spretna sa ulazenjima i mejlove jer je u pitanju starija osoba nego je zagolica da udje u messenger jer joj stizu notifikacije kad ja primim poruku na messenger i onda udje da pogleda.
 
Pod ulogovanim nalozima sta mislis tacno? Ja na mejl imam onu zastitu da potvrdim da li sam ja salje mi se na telefon tako da mejl je zasticen a i ona nije tako spretna sa ulazenjima i mejlove jer je u pitanju starija osoba nego je zagolica da udje u messenger jer joj stizu notifikacije kad ja primim poruku na messenger i onda udje da pogleda.

ne samo nalozima nego uredjajima

recimo:
https://myaccount.google.com/device-activity?pli=1

ovo je primer na googlu (cisto ilustracije radi). Ovde ti prikaze sa kojih si uredjaja ulogovana recimo na isti email (zapravo isti google account). Mozes da izbacis uredjaje za koje smatras da ne treba da budu ulogovani.

Pretpostavljam da nesto slicno postoji i na mesengeru.
 
Pod ulogovanim nalozima sta mislis tacno? Ja na mejl imam onu zastitu da potvrdim da li sam ja salje mi se na telefon tako da mejl je zasticen a i ona nije tako spretna sa ulazenjima i mejlove jer je u pitanju starija osoba nego je zagolica da udje u messenger jer joj stizu notifikacije kad ja primim poruku na messenger i onda udje da pogleda.
ako se logujes sa sifrom a onda treba da odobris taj login kroz telefon (preko sms-a ili neke app) to se zove 2FA ili two factor authentication - to je relativno moderna tehnika i vrlo preporucljiva jer odobrenje moze i na citanje biometrike (ulogujes se otiskom prsta)

To (2FA) se dosta propagira u poslednje vreme jer ljudi ne znaju da stavljaju sigurne sifre i ima dosta razbijanja na tu temu.
 
Pod ulogovanim nalozima sta mislis tacno? Ja na mejl imam onu zastitu da potvrdim da li sam ja salje mi se na telefon tako da mejl je zasticen a i ona nije tako spretna sa ulazenjima i mejlove jer je u pitanju starija osoba nego je zagolica da udje u messenger jer joj stizu notifikacije kad ja primim poruku na messenger i onda udje da pogleda.

inace hmmm ;)

jel ima to veze sa parental control? ako ima ceo pejsaz se menja. Mada ne verujem da je to u pitanju.
 
Jednom sam usla na fb sa telefona jedne moje rodjake i nisam ocekivala da i posle odjave ostaju moji podaci da moze da udje. To sam skontala kad mi je uletela u messenger u sred dopisivanja sa drugaricom, oladila sam se. Kako sad blokirati pristup da ona cita moje poruke, promeniti sifru na fb, deinstalirati messenger?
Komplikovan ali zapisan password je dovoljan.
Da ga promeniš...je dovoljno.
Imaš sreće da te je ona naučila lekciju.

I niko drugi da ne zna osim tebe i samog Facebooka.
 
Ja je opet ne znam...

Ali znam email. :)
Sećaš se kad nisam znao nijedno ni drugo?
Password bio forza...lol
Sad je komplikovaniji da ga ni sam ne znam. Ali i sa samo jednog uređaja ulazim.

Kojim sistemom je zaštićen ovaj forum?
Samo passwordom?
Šifra je nešto drugo.
Iako nije nepravopis.
ako ste zaboravni na password, i ako sistem dozvoljava dugacke passworde, najbolja politika je da se napise nekoliko reci. Na primer omiljena poslovica ili sta god sto se lako pamti kao tekst. Sistemi danas bi trebalo da pustaju dugacke passworde, ali to nije uvek slucaj. Ipak moze da se smisli nesto zapamtljivo a da je i dalje sigurno.

evo nekih ideja, pogledajte i strip na kraju strane na prvom linku za objasnjenja

1704846430942.png


https://xkpasswd.net/s/
http://www.egansoft.com/password/
 
Ja je opet ne znam...

Ali znam email. :)
Sećaš se kad nisam znao nijedno ni drugo?
Password bio forza...lol
Sad je komplikovaniji da ga ni sam ne znam. Ali i sa samo jednog uređaja ulazim.

Kojim sistemom je zaštićen ovaj forum?
Samo passwordom?
Šifra je nešto drugo.
Iako nije nepravopis.
Ovaj forum je slabo zasticen, samo sifrom, a fejs ima duple autentifikacije ali aplikacija im nije za nista.
 

Back
Top