Šuma kao lek: U Finskoj lekari propisuju šetnje po prirodi za bolje mentalno zdravlje

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
336.480
211835_oziel-gomez-6k-xlvv0-wg-unsplash_s.jpg


U prelepim pejzažima Sipoa, finskog grada smeštenog severoistočno od Helsinkija, pacijenti iz lokalnih centara zdravstvene nege redovno odlaze u šetnje sa vodičima po obližnjem Nacionalnom parku Siponkorpi.

Šuma površine 18,5 kilometara kvadratnih nalazi se nadomak grada, a zdravstveni sektor Finske pokušava da je iskoristi kako bi stanovnike podstakao da više vremena provode u prirodi.

U nedavno objavljenoj zajedničkoj studiji Univerziteta u Helsinkiju i Finskog instituta za zdravlje i blagostanje, baš u opštini Sipo primećen je klinički značajno poboljšanje u pogledu mentalnog zdravlja, kada je grupa pacijenata vođena u šetnje šumom.

Gotovo 75 posto teritorije Finske prekriveno je šumom, a ta zemlja bila je pionir u ispitivanju kakve zdravstvene koristi ljudi imaju od boravka u prirodi.
Tamošnji istraživači veruju da šuma, u kombinaciji sa medicinskim tretmanima, pomaže ljudima da se nose sa osećanjem uznemirenosti, nesanicom i bolom.

link
 
Ljudi definitivno moraju da se vrate Prirodi i da budu u kontaktu sa Prirodom što više.Sigurno da Priroda nije lek u smislu da ce šuma da izleci upaljeno grlo ili pluca ali uz medikamente sigirno jeste dodatni lek.Za dušu najviše.Ne znam da li je neko od vas šetao kroz šumu ali pravu ne nekakav šumarak ili park nadomak grada, vec šumu ..Ja sam više puta i gledam da kada god mogu provedem par sati šetajuci kroz šumu gde dišem punim plucima.
To je za mene jedan poseban doživljaj i posle svakog odlaska u šumu osecam se nekako relaksanije i lepše..secajuci se mirisa i zvukova šume i pojenja ptica
 
Naravno kad to zaista može delovati lekovito. Čak i nije neophodna šuma ako ne živiš u njenoj blizini, dovoljno je da ideš u duge šetnje, samo naravno da nije neka strogo gradska sredina gde je vazduh zagađen. Meni je moj doktor savetovao da idem u duge šetnje kad god mogu. Ne mora obavezno po šumi, šetnja je šetnja.

Naravno, šetao sam kroz šumu i svidelo mi se, ali lično još više volim da šetam pored reke ili neke druge velike vode.
 

Back
Top