Savršenstvo...

Težnja ka savršenstvu stara je koliko i svet..ne slažem se sa zapažanjima da je to nova bolest savremenog sveta.Slažem se samo da je sad poprimila enormne razmere..
Sve i svašta se može naći u štampi..ali pre neki dan ostadoh i ja bez teksta..kaže:”Šakira ide kod psihijatra od 2001.,zato što,kako ona tvrdi,ima kratke noge i veliku pozadinu.”
(????)
Nije problem perfekcionizam. On čak može da bude stimulativan i da pomogne u svakodnevnim aktivnostima u smislu dobre organizacije…Problem je (ispostavlja se da je svuda)granica koja nam težnju ka savršenstvu pretvara u košmar.
Dakle,uglavnom je reč o fizičkom savršenstvu i slici o sebi…Jedan prosečan građanin sigurno će imati problem,ukoliko je sklon perfekcionizmu.Javlja se frustracija jer su želje u smislu dostizanja fizičkog savršenstva obično veće od mogućnosti.Ukoliko je osoba sklona preterivanju,mogu se javiti ozbiljni problemi.Počinju sa nezadovoljstvom,gnevom,potišćenošću a mogu da završe čak anoreksijom,bulimijom i depresijom.(pa se završi kod psihijatra,kao dotična pevačica.:)Neću više komentarisati ovaj slučaj ,bojim se reći ću nešto što ne treba…
Nažalost,malo ko ide kod psihijatra zbog težnje ka mentalnom savršenstvu…malo koga pogađa što je obrazovanje i kultura na nivou koji je za zadnji stadijum depresije..kao i to što se težnja ka savršenstvu svela na težnju za učestvovanje u riality produkcijama..i raznim kvizovima koji pomeraju sve granice psihičke I fizičke izdržljivosti(naročito u predelu želuca),pa je savršenstvo izdržati ih..
Nađite svoju definiciju savršenstva…moja bi bila “ravnoteža sa samim sobom”..a nju je upravo najteže dostići i održati…
 
ona tvrdi,ima kratke noge i veliku pozadinu, -a sto kod psihijatra?:)
“ravnoteža sa samim sobom”.. ja bih dodao i sredinom u kojoj zivis.
a nju je upravo najteže dostići i održati - a nije tesko, osim ako ne robujes stavu sredine, pa se boris sa uklapanjem ili kontriras.
Lepo obradjena tema u kratkim crtama. Svidja mi se.
 

Back
Top