Relativizam morala

Da nije vise normalnih i da se razlikuje nemoralan i moralan pod pretnjom nemoralnih kriminalaca, normalno je ipak normalno kada je vecina normalna. Ova mala nemoralna grupica ima silu kojom brani nemoral, koji nije realativan nego svesno nasilno uvodjenje "relativnog morala". Sto ne gledate u normalan narod nego u kriminalce koji za pare mogu da rade sta im se naredi. Ne ucestvuju svi ni u rijalitijima, a jos manje u rijaliti virtualnom zivotu.
Nema normalnih , uzmi samo osobina lopovluka, svi Srbi kradu....
Ma sta mislili o sebi...

Sad ti je ovde nesto kao Gomora...
 
Nema normalnih , uzmi samo osobina lopovluka, svi Srbi kradu....
Ma sta mislili o sebi...

Sad ti je ovde nesto kao Gomora...
najveća većina ne krade, živiš u pogrešnom društvu, gde se lopovi pravdaju da svi kradu....većina i ne zna da krade, čak i "kradja" drva je medjusobno tolerisana i niko se ne ljuti. Komsija ode u tvoj zabran i odseče drvo ti onda odes u njegov zabran i odseces njegovo drvo njemu je zao da sece svoje drvo, a tebi svoje, pa svako seče tudje....
 
najveća većina ne krade, živiš u pogrešnom društvu, gde se lopovi pravdaju da svi kradu....većina i ne zna da krade, čak i "kradja" drva je medjusobno tolerisana i niko se ne ljuti.
To je tvoja zabluda, navikao si na sitne kradje i prekradje, vecina ali velika vecina Srba krade.
Samo se nikad nece saznati da kradu jer su posteni da posteniji ne mogu da budu...

Pusti taj srpski pretvarajuci moral...zbog toga smo u relativnom postenju...
 
To je tvoja zabluda, navikao si na sitne kradje i prekradje, vecina ali velika vecina Srba krade.
Samo se nikad nece saznati da kradu jer su posteni da posteniji ne mogu da budu...

Pusti taj srpski pretvarajuci moral...zbog toga smo u relativnom postenju...
Ne, kradu oni koji su otisli iz svog sela i ljubomorni su na druge sto imaju. Onda je najbolje proglasiti sve lopovima i nas moral je onda opran...Zanimljiv je taj odbeglički moral, kada nisu u svom okruženju zaborave na moral, jer oni koje postuju ne vide šta rade kada nisu blizu. Slično je i sa lopovima koji su pobegli iz Srbije pa se vrate da kradu da bi se dokazivali u sredini gde su stekli postovanje, to nisu vise Srbi, pa tako ni ti po njima ne mozes da pljujes po svim Srbima...
Da svi kradu svi bi imali, ovako, samo lopovi imaju, kada se ustanovi tvoj relativan moral.
 
Kad ukrade covek, on ne misli da je ukrao , ali se vidi u situacijama....gicne se kao prase...
Ne zbog osecaja krivice, niti zqato sto sumnja da je lopov, naprotiv misli da je najposteniji od svih koje poznaje...

Nemojmo o nelopovima u Srbiji , dzabe pricamo...prvo komercijalno polje, tj firme, sve je to prepuno kradje da bi preziveli....da ne pricamo dalje..
 
Nisam siguran da je svuda stanje ocajno kao sto se lepo primilo u Srbiji...

To je ona cuvena Srpska, sta smo mi gori od drugih kojom se uvek peru , ali aura Srba danas je poprilicno lopovska, a aura drugih naroda nije toliko lopovska...
 
Nisam siguran da je svuda stanje ocajno kao sto se lepo primilo u Srbiji...

To je ona cuvena Srpska, sta smo mi gori od drugih kojom se uvek peru , ali aura Srba danas je poprilicno lopovska, a aura drugih naroda nije toliko lopovska...
Zato nece da ih kace na drvece po aziji i africi....ne razumem tu meru ogranicenosti, kradu po svetu, kao sto nerasti kradu po srbiji da bi u svom selu pravili vile....gde zive englezi i francuzi posle kradji? po ostrvima u sredozemlju, a gde zive srpski lopovi? po svajcarskoj...naprave kuce u selu da se vidi i pobegnu u svajcarsku da uzivaju u miru gde ih niko ne zna....i za njih je moral relativan...a zove se "ako te ne uhvate"
 
Al si ti puko , pa ti si toliko izrelativizovao da ces i otkup svinja od mesara nazvati kradjom....

Ja konkretno mislim na ono uzeo , olovku , alat, orudje, novcanicu, naplatio vise nego sto treba, nego sto su se dogovorili....

Ja za te sitnice sto ih Srbi smatraju sitnicama, kao meni treba a njemu ne znaci puno , pa kradu ne trepnu, kafu iz firmine kutije za kafu i slicno....e takve kradje zovem kradjama a ne kad dobiju seceranu za 1e i posle mogu da zive mirno 100 godina...
Tu ako je kradju i uradio , uradio je taj jedan i to jednom....

Nista manja kradja, ali je jedan i jednom....nije to racunato ni njegovom sinu ni cerki , oni ce morati svoje kradje....

Lazne fakture o prodaji stanova i slicno takodje su kradja iako su prevara....
 
U zivotu svom nista nisam ukrala a srpkinja sam i to cistokrvna vaspitavana kao i vecina u maniru
tudje necu svoje ne dam...zalim slucaj ali lupetas ko maksa po diviziji..
Ko zna gde ti zivis u cergama nekim verovatno..
 
Temu navodimo na "moral u srba"...
Moral je relativan pojam, kao i svako pravilo neke igre, ako izuzmemo pravila igre onda igra postaje prljava, divlja, nepravedna... a nepravda možda najviše boli.
Itekako se zalažem za moral i norme u društvu, ali ipak sve je relativno i ne mora da postoji, tako i moral nestaje u odredjenim situacijama, češće u ekstremnim, ali nekada polako i podmuklo, amoral se prikrada.
Jedna od najpoznatijih i po meni najbitnijih slika ikada napravljenih je "splav meduze" odnosno priča koja stoji iza toga, tu možemo takodje sagledati kako moral iščezava kada nam na vrata pokuca jedini realan smisao ovog života, a to je opstanak...
Nažalost, složio bih se u većem procentu sa umri muški, vjerovatno je ogorčen, beznadežan, nemoćan da bilo šta promijeni, kao i većina može samo vezanih ruku da gleda ovaj potop... naravno da nisu svi lopovi.
Ali ja sam se toliko toga kod nas nagledao, razočarao, da sam nadu načisto izgubio, ne znam odakle bih počeo, a gde bih završio.

Pomenuo bih moju prvu najdublju tada razočaranost u ljude, nacionalizam, moral, koja me i dan danas prati. Vjerovatno sam tada i shvatio svu tu relativnost, a kasnije odrastanjem i potvrdio.
Ratno stanje je bilo, sankcije, nema hrane dovoljno, sjećam se i ručka od krompira bez ičega drugog, mnoge noći bez struje, bez vode, nezamislivo sada, u crvenom krstu dijelili su se paketi kockasti bijeli, jedan se dobije i posle se čeka neko vrijeme za drugi, i sad mogu da se sjetim većine sadržaja unutra, elem družio sam se sa jednim klincem vršnjakom, njegov ćale je bio veliki priznati srbin nacionalista i sve što ide uz to, bio je angažovan u crvenom krstu, dodjem kod njega u kuću da se igramo, i u jednoj sobi vidim gomilu tih paketa hm, sumnjivo... kada smo izašli u dvorište, vidim jedno otvoreno pakovanje punomasnog kravljeg sira na tremu ispred kuće i nekoliko praznih kutija istog, kažem ja onako iskreno, naivno ovo mi je omiljeni sir, a mali odgovara, pa to mi dajemo psima da jedu...


 
U zivotu svom nista nisam ukrala a srpkinja sam i to cistokrvna vaspitavana kao i vecina u maniru
tudje necu svoje ne dam...zalim slucaj ali lupetas ko maksa po diviziji..
Ko zna gde ti zivis u cergama nekim verovatno..
Uopste ti ne verujem, iako si spremna i da pogines za tu tvoju tvrdnju, video sam previse puta kad se tako neka sa nosem na mesecu postavi da pre ili kasnije dodjemo do toga da je zaboravila ili nesto nebitno je ukradeno....nije kradja....zaboravi se..

Previse je Srba i Srpkinja koji su zaboravni da im se omakne u nekoj situaciji , kad je garantovano da nece biti uhvaceni...uopste ne primete niti zapamte..

O tome je rec, a ne o tome da svako prizna da je ukrao....da bi se onaj ko nije uhvacen osecao bolje...
 
Vi mislite da je meni lako da kazem izjavu da svi Srbi kradu i da su lopovi...

Kako ne razmisljate nista..

Pa sama takva izjava kod nedokazanog naroda znaci da ce svi da skoce da negiraju...
Da su svi posteni kao sto smo i navikli od Srba...ali perici opet niko nije vratio novcanik..

Znaci znam da ce me odmah proglasavati ludim kao sto bih i ja u nekoj normalnoj zemlji ili tek ispilio se omladinac pa verujem u zasticeno okruzenje roditeljskog doma , pa mi takva izjava zvuci previse ili radikalna ili istraumirana osoba ili neko ko preteruje u donosenju zakljucaka..

I opet to donosi samo da ne izadjes javno sa takvim zakljuccima cak i kad vidis da je pokret lopovi srbije uzeo maha..
A pocnes da gledas koliko toga ima da je integrisano a koliko da je onim laznim pravdanjem ucinjeno apsurdno , kao sto bih ja krao kad imam, a imam, sto bih krao od bede, a imam vise, kao sto rece forumas da je motiv lopovluka a nije, to se on zeznuo , nego je to opravdanje lopova da je nemoguce da je on krivac...

Ali vremenom uzrocno posledicne veze u drustvu , relacije izmedju subjekata pocinju da pokazuju dokaze za to da je lopovluk rasiren, i drugacije se odnose izmedju sebe..

Zasto je bitno reci da su svi Srbi u Srbiji lopovi?
Ne da bi se ljagao jedan narod, niko ne kaze da je to genetska predispozicija, nego da je vaspitno i drustveno integrisano i dopusteno otislo previse u tu stranu da se sve mimikrijom resava, da se svi prave posteni i to prolazi , a opet delo drustvo dishe u duhu kradje....

Sto se pre shvati, pre ce se neke stvari sprecavati..

A druga stvar koja me je sprecavala i tesko je, to je sto ako iskazes jednu takvu crnu karakteristiku koja dominira u drustvu , drustvo i mladi postaju svesni okruzenja oko sebe i ne uljuljkuju se da je mozda bolje i onda da se trude da promene na bolje...
Obeshrabris zabludele da se trude da naprave bolje drustvo....ali to moze kad je zabluda mala, a ne velika, jer onda jaci pobedjuje....

E ovo poslednje je tesko , da bacis istinu u oci omladini , ali bez toga se samo jos vise razocaraju , jer shvate da su sve one sitne i cudne reakcije koje su videli dok su rasli ustvari poturanje prihvacene kradje koja nije sistematska, nego neka ravnotezna malo ti malo ja , vise ti nego ja, pa cemo se voleti duso ti i ja....

Uopste nije lako izreci tako tuznu stvarnost da je lopovluk toliko prihvatljiv kao drustvena stvarnost i ljudska karakteristika da se javno lako kreaira slika da su sve optuzbe nemoguce....
 
Evo sta spada u kradju a niko to ne vidi kao kradju...

Dve super sredjene cice staju ispred mene u redu u prodavnici ispod beogradjanke , kupile banane, racun izadje npr 100 dinara, a tezina mozda 3, 4 kg, samo nalepile svoje izmerene tezine posle natovarile banane...
Stajem ja posle njih 4 banane, tezina nesto preko kg, 160din , naravno klinka koja radi sve to uredno odradi i to je to...

Svi sretni niko nije ukrao...

Dobre cice zasticene time sto su zene uglednog izgleda, i njih su dve svaka kupila to i jos nesto , ide se i na taj drustveni nauceni refleks...klinka nikako nece da reaguje protiv zena a i klinka je...
E to je ono sto je najcesca situacija kod kradje u Srbiji , desava se kad se proceni da ce proci opravdanja, mora da sam pogresila , niste to dobro videli , nema sanse da sam ja lopov...
Kasirka opominje cicicu , samo dajte iz kolica taj jogurt i tu kesicu morskog orascica, jaoj nisam video zametnulo se...a ostalo izvadjeno iz kolica...

Isto se desava i sa strane trgovaca, pa je ranije bilo nesto sto nije tvoje, posle toga nesto sto je mnogo skuplji proizvod, i na kraju 500 din kilo mesa cena, a na kasi 700, nije nivelisana...
Nisam ja kriva, tako kasa otkucala...

Nismo stigli da promenimo cene, nema nas dovoljno....
 
Evo sta nije kradja ali je odraz istog lopovkog mentaliteta...
Jedna lopovska porodica, isto kao ovi sto su dilovali sredstva za higijenu od humanitarne pomoci , a da niste to opisali , a ja sam video....deli koriscenje kazana za pecenje rakije sa vise domacina..

I sad najesen kupe oni 10 tona sljive , bila cena 19 din kg...
Ono sto sam ja kao klinac pitao je , kako ce da peku rakiju kad im sin nije u Srbiji , zena ne moze sama, a muz ide na operaciju slepog creva?????

Ma svi me ubedjuju da ce moci....
Kad je doslo do vremena za pecenje rakije, uvale oni mojima da oni peku rakiju a zena ce kao da pomaze??????? Sta ce da pomaze, da kuva rucak ili da brise prasinu po kuci....

Samo zato sto im je takav um i logika razmisljanja da ce smotati ostale tupsone iz familije na slatke reci..

Sta se desilo sledece godine...
Opet kupe 6t sljive, sad je opet muz operisao dobrocudni tumor , a zena polomila ruku , i opet ja pitam dobro kako ce ove godine da peku rakiju sami??????
Ma pomoci ce im neko, ujak strine.....dovesce, platice nekog dedu..

Kad je doslo do vremena za pecenje rakije, opet sve palo na moje roditelje, a ono sto se mene tice je ako ja podmetnem ledja da olaksam ostarelim roditeljima, , a oni podmetnu ledja da drljaju za neciju zaradu , pa ebes takve roditelje, nek se ebu u svojim racunicama...
Ona stara budala ostaje budala i tqacka..

Ali i lopov ostaje lopov dokle mu god to prolazi...

Oni su lopovi ovako u zivotu , nisu kod pecenja rakije, ali to se oseti..
 

Ne znam da li je za povjerovati, ali ako bih vam rekao da je žena u supermarketu uhvaćena u kradji nakon što se oglasio detektor, te je u torbi nadjeno oko 20.000RSD vrijednosti suhomesnatog, ono najskuplje. Policija pozvana. Dolaze po nju, muž njen, policajac na smjeni je zatiče...
Dobro je rekao Lazar Džamić, mi ne živimo kapitalizam, socijalizam, već nadrealizam.
 
Istina jje da zaboravljamo, evo ja kradem upaljace, koje meni redovno kradu, lopovi jedni i kada nemam ni jedan onda zapalim i stavim u dzep, pa posle imam pet komada koji nestanu u roku od dva dana, a kupujem ih redovno i to po dva tri nedeljno...
 
Uopste ti ne verujem, iako si spremna i da pogines za tu tvoju tvrdnju, video sam previse puta kad se tako neka sa nosem na mesecu postavi da pre ili kasnije dodjemo do toga da je zaboravila ili nesto nebitno je ukradeno....nije kradja....zaboravi se..

Previse je Srba i Srpkinja koji su zaboravni da im se omakne u nekoj situaciji , kad je garantovano da nece biti uhvaceni...uopste ne primete niti zapamte..

O tome je rec, a ne o tome da svako prizna da je ukrao....da bi se onaj ko nije uhvacen osecao bolje...
..ma nemoj, sad je problem i sto ti se zena koja po difoltu nosem para oblake obratila i to kriticki..ali ok, tvoj stil -tvoj problem..
Nervira me etiketiranje. Mislis da u drugim zemljama lopovluk ne postoji?
U drugim zemljama kradu Robin Hudovi a kod nas svi jer smo lopovi po opredeljenju, jel to tvoja poenta?
Ako je to tvoja poenta onda pojma o zivotu nemas...
Pitanje je, ti koji tvrdis da umires muski, da li bi zaista umro muski i capio bananicu u samoposluzi, da si zivotno ugrozen ti ili neko tvoj?
I nemoj po obicaju ovo poslednje pitanje da tumacis bukvalno, prosiri malo sliku...:lol:
 
Poslednja izmena:
Neke etikete nisu zato da bi naglasile superiornost nego sunovrat...
A zasto nije moglo bez etikete?
Pa ne moze, jer je to deo sunovrata, ta prelepa slika ulepsavanja i ignorisanja svojih gresaka...koje nisu greske nego su deo strategije koje se pokupi u okruzenju.
Kao sto ti rece, vecina je navikla da kaze...ebiga mora se ziveti...
 
Neke etikete nisu zato da bi naglasile superiornost nego sunovrat...
A zasto nije moglo bez etikete?
Pa ne moze, jer je to deo sunovrata, ta prelepa slika ulepsavanja i ignorisanja svojih gresaka...koje nisu greske nego su deo strategije koje se pokupi u okruzenju.
Kao sto ti rece, vecina je navikla da kaze...ebiga mora se ziveti...
Gresis, etiketa na ledjima je target...
..i nije vecina navikla da kaze, vecina se bori za zivot pritom ne mislim samo na nas...
 
Tako , ali je ipak malo lakse kad kazu ebiga moralo se....a nekad ne da je malo lakse nego je i mnogo lakse....
A ustvari uvek je lakse bar malo ako se uhvati krivina...
I eto sta je u osnovi motiv lakog pristanka na krivinu , pa na kradju pa na prevaru pa na podrsku prevare, pa na prihvatanje svega sto moze indirektno da donese neku korist, pohvalu i cast, kako se inace kaze ucesce u omascenju....

Medjutim sve je to pad, nizvodno od postovanja ljudi...
A sve vise postovanje sitnih pa krupnih kradja i onih koji se bolje snalaze u tome..
Da narod ima sitne rucice, a lopovi krupne...tako narod za sebe uvek zadrzi cistu moralnu poziciju iako ne samo u etiketi nego i u odnosima u zivotu vise nije cisto..

Etiketa je najsitnija promena tu....najkrupnija je da nam nije vise stalo do drzanja pod konac, do ispostovanja do kraja...do pazljivosti, do vrednovanja tudjeg rada....
Postaje se trziste...

Samo sto je glupo objasnjavati ljudima koji su oguglali da se nesto desava...oguglali su.
Oni su stvorili svoj paralelni sistem vrednosti , svoj balon u kome su dobro i nedodirivi...i stabilni...

Zar sam ja jedini citao romane tipa oliver tvist i slicna..

Meni je nesto tipizacija, svim ostalima je etiketa, da li to vise govori o meni ili o tim osobama koji moraju da dodaju etiketu tipovima osobina...
 
Poslednja izmena:

Back
Top