Registar "Ne zovi"

Dana 05.01.2024. godine je stupio na snagu Pravilnik o registru potrošača koji ne žele primati pozive i/ili poruke u okviru promocije i/ili prodaje telefonom (Registar NE ZOVI).

Videćemo koliko će funkcionisati to u praksi.


Da li ste se prijavili na registar "Ne zovi"?

Potpredsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Zoran Nikolić izjavio je da od danas, s početkom rada registra "Ne zovi" Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, nijedan prodavac neće smeti da pozove građanina koji se prijavio na taj registar.

U izjavi Tanjugu Nikolić je objasnio da registar radi veoma jednostavno, i da svi koji ne žele da budu na meti prodavaca koji nam nude razne proizvode, samo je potrebno da se prijave svom mobilnom operatoru, a to mogu učiniti lično ili preko onlajn aplikacije.

Samo je potrebno da se prijavimo i ništa dalje. Potpuno je besplatno, ne ostavljaju se nikakvi podaci, zato što operator već ima naše podatke. Tu mislim i na mobilnog ili fiksnog operatera, dakle, oba su telefonska broja u pitanju – rekao je Nikolić.

On dalje objašnjava da posle prijavljivanja, koje se vrši tako što se lično ode u neku od poslovnica operatera ili preko onlajn aplikacije operatera, svi oni trgovci koji nas vrlo često pozivaju ubeđujući nas da su baš njihovi proizvodi najbolji, najjeftiniji, da baš to nama treba, neće smeti da nas pozovu.

Taj registar biće dostupan i svaki trgovac pre poziva moraće da se uveri da li je naš broj upisan u registar, što znači da nije dozvoljeno da nas pozivaju, ali ni pod tačkom razno. I što je jako bitno, teret dokazivanja je na trgovcima. To znači da je dovoljno da potrošač samo kaže da ga je trgovac zvao i na trgovcu je da dokaže da nije, a prostim listingom, dakle specifikacijom dolaznog poziva kod trgovca, lako je utvrditi da li je zaista taj trgovac pozivao broj koji se već nalazio na listi – navodi Nikolić.

Naglašava da su za trgovce koji budu zvali građane koji se nalaze u registru predviđene kazne od 30 do 50 hiljada dinara, što zavisi od toga da li je prekršitelj ili pravno lice.

On apeluje, posebno na starije ljude da budu oprezni i poručuje im da imaju pravo da ne dozvole prodavcima da im uđu u kuću.


Prodaja je od vrata do vrata zakonom regulisana i dozvoljena je. Ali isto tako, dozvoljeno je da se potrošač predomisli. Dakle, 14 dana je rok da vi bez ikakvog razloga otkažete kupovinu i da kažete, meni ovo više ne treba. Izvolite, uzmite vašu robu – ističe Nikolić.

Naglašava da je u današnje vreme malo moralnih prodavaca, te da su imali slučajeve, uglavnom kod starijih ljudi, da im kažu da će neki proizvod koštati 20 ili 30 hiljada dinara, a da na kraju, kada potpišu ugovor košta 100.000 dinara.
Zasto da se prijavi,pa nek to zabrani i gotovo.Kome sta treba sam ce zvati tu firmu.
 

Back
Top