Proglašena epidemija morbila u BiH Inspekcije su krenule pisati kazne roditeljima

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
35.812

Inspekcije su krenule pisati kazne roditeljima. Prošle godine ih je na stotine kažnjeno​


Prvi slučajevi morbila, zarazne bolesti koja je zahvaljujući vakcini bila gotovo iskorijenjena, pojavili su se u Kantonu Sarajevo.

Djeci zaraženoj morbilama u Tuzlanskom kantonu, gdje je u Tuzli i Živinicama proglašena epidemija, a i u Sarajevskom, zajedničko je jedno – nisu vakcinisani.


Vakcine koje se daju konkretno protiv morbila se nalaze u programu obaveznih imunizacija na osnovu naredbe, a za njihovo neprimjenjivanje zadužene su inspekcije.

Iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove za Slobodnu Bosnu su odgovorili da li pišu kazne roditeljima koji ne žele vakcinisati djecu, kolike su i kakav je odziv…

Najprije, iz KUIP-a KS su za “Slobodnu Bosnu” pojasnili da inspekcijski nadzor na okolnosti propuštanja obavezne imunizacije djeteta, za koju je odgovoran roditelj/staratelj vrši se na osnovu Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti (“Sl.novine FBiH”, broj 29/05), Pravilnika o načinu provedbe obavezne imunizacije, imunoprofilakse i hemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te o osobama koje se podvrgavaju toj obavezi (“Sl.novine FBiH”, broj 22/19,12/21) i Naredbe o programu obaveznih imunizacija stanovništva protiv zaraznih bolesti u 2023. godini (Sl. novine FBIH broj 11/23), koju svake godine donosi federalni ministar zdravstva, na prijedlog Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.

“Sanitarni inspektori Inspektorata sanitarne, zdravstvene i farmaceutske inspekcije i inspekcije za hranu Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Sarajevo zaprimaju potvrde od JU Dom zdravlja KS, koje su ovjerene potpisom i faksimilom pedijatra, a u kojima su navedeni podaci djeteta koje nije vakcinisano, te podaci roditelja/staratelja koji odbija obaveznu imunizaciju, iako je dijete zdravo. Po zaprimanju potvrde, putem pošte se dostavlja poziv roditelju/staratelju za pristup u prostorije Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, s ciljem utvrđivanja činjeničnog stanja. U toku inspekcijskog postupka inspektor upoznaje roditelja/staratelja o zaprimljenoj potvrdi, kao i zakonskoj obavezi imunizacije, a sve u cilju povećanja kolektivnog imuniteta u KS, u skladu sa članom 40. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti”, pojasnila je glasnogovornica KUIP-a Vildana Brdarić.

U slučaju odbijanja provedbe zakonske odredbe obavezne imunizacije, shodno članu 70. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti (“Sl.novine FBiH”, broj 29/05), a u vezi sa članom 40. istog zakona, roditelju odnosno staratelju, izriče se novčana kazna zbog propuštanja dužne brige za maloljetno lice, u iznosu od 100,00 KM do 2.000,00 KM.

“U slučaju da roditelj/staratelj prihvata obavezu izvršenja imunizacije, istom se daje rok od dva mjeseca za obavljanje imunizacije, uz dostavljanje potvrde o izvršenom, što inspektori kontrolišu po službenoj dužnosti. Roditelji kao najčešći razlog odbijanja vakcinacije djece navode sumnju na kvalitet vakcina, te bojazan od eventualnih posljedica”, navela je Brdarić za “SB”.

Kako je navela Brdarić, u toku 2023. godine, a na osnovu dostavljenih potvrda o nepotpunom vakcinalnom statusu iz organizacionih jedinica JU Dom zdravlja KS, sanitarni inspektori KUIP-a su po službenoj dužnosti dostavili ukupno 568 poziva roditeljima/starateljima da se izjasne o razlozima odbijanja vakcinacije.

“Pozivu inspektora do sada se odazvalo 459 roditelja, od kojih je 355 roditelja odbilo vakcinaciju djece, te su radi propuštanja te zakonske obaveze za svakog od njih pojedinačno izrečene novčane sankcije od 100,00 KM. Dakle, u protekloj godini na ove okolnosti izdato je ukupno 355 prekršajnih naloga u novčanom iznosu od 35.500,00 KM. Od navedenog broja roditelji dvadesetero djece izjasnili su se da će vakcinisati dijete u dodatno odobrenom roku od dva mjeseca za šta su dostavili potvrde, dok je preostali broj roditelja u postupku službenog izjašnjenja”, naveli su iz KUIP-a za “Slobodnu Bosnu”.

Proteklih dana epidemijski stručnjaci naše zemlje upozoravali su da je za siguran kolektivni imunitet u našoj zemlji potrebno da 95 posto stanovništva bude vakcinisano obaveznim vakcinama. Prema posljednjim objavljenim podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, iz 2022. godine vakcinalni obuhvati protiv morbila su iznosili tek malo iznad 50 posto.

Početni simptomi se javljaju 9-14 dana nakon infekcije i uključuju visoku temperaturu, curenje iz nosa, konjuktivitis, i sitne bijele mrlje na unutarnjoj strani usta (Koplikove mrlje). Nekoliko dana kasnije javlja se osip (morbiliformni), počevši od lica i vrata postepeno šireći se po ostatku tijela. Period oporavka traje 2-3 sedmice. Osip nije isti kao kod pljuskavica (varičela). Često u medijima stavljaju pogrešnu sliku – simptome varičela umjesto morbila.

Uobičajene komplikacije morbila su proliv i infekcija uha. U teže komplikacije spada upala mozga, pluća i smrt, i ove komplikacije su češće kod djece mlađe od pet godina i kod starijih od 20 godina.


pishe Buka


1706112186740.jpeg
 
Opet ti lažne informacije objavljuješ, Ruki.
Epidemija je proglašena u dva grada a ne u BiH.
Kazne nisu uvedene danas ni juče, postoje godinama i nemaju veze sa cifrom od 2000 KM, niko ne dobije veću od 100 KM (ako plate u roku 7dana plaćaju 50%, dakle 50 KM) i zato i jeste takva situacija, zbog preblagih kazni.
Uglavnom, nije epidemija u BiH proglašena ;)
 
Opet ti lažne informacije objavljuješ, Ruki.
Epidemija je proglašena u dva grada a ne u BiH.
Kazne nisu uvedene danas ni juče, postoje godinama i nemaju veze sa cifrom od 2000 KM, niko ne dobije veću od 100 KM (ako plate u roku 7dana plaćaju 50%, dakle 50 KM) i zato i jeste takva situacija, zbog preblagih kazni.
Uglavnom, nije epidemija u BiH proglašena ;)

da zaustaviti ce se u ta dva grada

a isti taj naslov nalazi se i ovde https://vakcine.ba/novosti/proglasena-epidemija-morbila-u-bih-sta-se-moze-uraditi-da-se-zastitimo/

pa pishi im zhalbeno pismo kako je rech o samo dva grada i da ce po tvoje ostati u ta dva grada a netje se proshiriti dalje
 

Back
Top