Preobražaj

“Poštovane kolege,


Obaveštavamo vas da je u skladu sa najnovijim saopštenjem Vrhovnog štaba za borbu protiv zaraznih bolesti, koje u sebi sadrži preporuku gradjanima da prime vakcinu protiv virusa prašumskog šišmiša N 3u1, potrebno da se sva zaposlena i radno angažovana lica Sekretarijata za analize i izveštaje izjasne o tome da li žele da postupe po navedenoj preporuci. Nakon izjašnjavanja imunizacija će po hitnom postupku biti organizovana u prostorijama Sekretarijata.

Izjašnjavanje se vrši zaokruživanjem potvrdnog ili odrečnog odgovora sadržanog u obrascu koji je priložen uz ovo obaveštenje. Rukom popunjene obrasce možete dostaviti šefu Odeljka za opšta pitanja do srede u 12 časova”.

Duško zastade na trenutak sa čitanjem cirkularnog mejla i sa primetnim olakšanjem zamisli se nad neobaveznošću imunizacije.

“Takodje vas molimo da se, u slučaju pozitivnog odgovora, izjasnite o tome kojom vakcinom želite da budete imunizovani. Ukazujemo vam na to da su vam, zahvaljujući zalaganju Velikog popečiteljstva Gospodarstva, na raspolaganju vakcine četiri farmaceutska konglomerata, te da su iste navedene u okviru opcije pod brojem 1.

Osim izbora jedne od četiri ponudjene vakcine, možete zaokružiti i opciju pod brojem 2. kojom se opredeljujete za imunizaciju vakcinom dostupnom na dan zakazane imunizacije, metodom slučajnog odabira od strane stručnog imunizatora.

U slučaju da ne želite da postupite po navedenoj preporuci, možete zaokružiti opciju pod brojem 3.

S poštovanjem,

Odbor Sekretarijata


Duško se promeškolji u kancelarijskoj fotelji, uvuče u pantalone levi kraj košulje koji mu se nekako stalno izvlačio iznad oboda pantalona i obazre se oko sebe. Lica kolega uperenih u monitore računara nisu mu otkrivala da li su i oni primetili pristigli mejl. Jedino je A izgledao malo unezverenije nego obično. Ali to je verovatno zbog izveštaja.

“Čoveče”, uzdahnu Duško “moram da uradim izveštaj do dva sata”.

Duško uzdahnu još jednom a zatim njegovi prsti ukucaše u polje za pretragu imena vakcina navedenih u okviru opcije pod brojem 1. Nakon dvadesetak minuta pretraživanja i čitanja Duško je bio informisan o tome da može da bira izmedju vakcine “Moderna”, sa područja Ujedinjenih modernih država Amerike i Havajsko-karipske federacije, vakcine “Astral Zeka” proizodjača Hogvorts iz Objedinjenog knjaževstva ostrvskih zemalja, Raške vakcine “Lajka” i Kitajske vakcine “Farma”.

“Dakle”, pomisli Duško, “imam četiri opcije…”

Zvučnik integrisan u kućište računara kratko bipnu i Duško pogleda na ekran.
“Izveštaj... neću stići do dva. Trebam i da ekspedujem dokumentaciju…

A vakcine?”, zamisli se opet Duško, “Kitajski proizvodjač Farma izbacio je na tržište vakcinu koja u sebi sadrži umrtvljeni virus, dok ostale tri sadrže u sebi i RNK virusa”. Setio se tada smešne priče koju je pročitao na nekoj od internet grupa. Leskovčanin uz dosta humora i govora karakterističnog za to područje objašnjava da se u ljudske ćelije unosi RNK virusa. RNK sadrži u sebi uputstvo kako da i ljudska ćelija postane fabrika za proizvodnju omotača virusa. Omotač je neškodljiv za telo ali će ga imuno ćelije organizma svakako primetiti kao uljeza. Jednom kada virus upadne u telo organizam će primetiti na virusu onaj dobro poznati omotač i napašće ceo virus.
Zvuči futuristički” pomisli Duško, “futuristički I pomalo bajkovito”, dodade.

Duško uvuče u pantalone desni kraj košulje.

“Izveštaj... morao bih da se skoncentrišem... treba uraditi i analizu efekata uradjenih izveštaja koja me čeka od prošlog četvrtka”.

Zvučnik bipnu dva puta i Duško otvori novopristigli mejl

"Potrebno je da mi danas do 15 časova dostavite tabelu sa popujnjenim poljima o analizama izradjenim u toku prethodne nedelje.

S poštovanjem,

Šef Odeljka”

“Samo mi još to treba”, progundja Duško skoro glasno i nastavi da sortira u glavi informacije o dostupnim vakcinama.

“Kitajska, koristeći staru, isprobanu, metodu pravljenja vakcina, sadrži umrtvljeni virus, uspešnost joj je 89,63 procenata. Izveštaj… nemam ja vremena za ovo”.

Nakon pet minuta, odštampani obrazac sa zaokruženim brojem 2. ispred rečenice “opredeljujem se za imunizaciju vakcinom dostupnom na dan zakazane imunizacije, metodom slučajnog odabira od strane stručnog imunizatora” bio je u kancelariji šefa Odeljka.

“Stavi ga na taj sto ispred”, reče šef, “skrećući na kratko pogled sa svog monitora. Duško kratko klimnu glavom i nakon par sekundi je opet bio za svojim stolom.

Mesec dana kasnije Duško je seo na stoličicu postavljenu naspram stolice stručnog imunizatora, zavrnuo je po njenoj instrukciji, preko ramena, levi rukav majce i imunizacija je za desetak sekundi bila obavljena.

Pritiskajući prstima vatu na mestu uboda Duško se obrati stručnom imunizatoru, sredovečnoj ženi koja se zadubila u popunjavanje nekog izveštaja.

“Ja bih Vas zamolio da mi kažete, vakcinu kog proizvođača sam upravo primio”?
“Žao mi je”, odgovori mu beli mantil, “kao što znate vi ste se opredelili za opciju imunizacije metodom slučajnog odabira. Samim tim po pravilima Vrhovnog štaba za borbu protiv zaraznih bolesti, tu informaciju možete dobiti jedino od Žalbenog odseka Vrhovnog štaba i to samo u slučaju pojave ozbiljnijih nuspojava, koje svakako morate da dokumentujete”.

“Aham”, prongunđa Duško, “u redu, hvala”.

Duško nije dobio temperaturu, nije imao nikakve nuspojave. Jedina razlika u odnosu na period pre imunizacije bili su snovi. Snovi neobično živopisni i, činilo mu se, puni skrivenih značenja. Pored mnoštva snova koje bi odsanjao u toku noći, jedan se iznova ponavljao.

Nepregledna narandžasta polja, iznad kojih je titrala zelena izmaglica, sladunjavi miris i ogromna želja, skoro glad, da se nađe u tim poljima.

Njegovi ukućani primetili su da sve ranije odlazi na spavanje a da se vikendom sve kasnije budi. Pravdali su to premorenošću poslom. Dve godine kasnije, u subotu nakon druge, duže popodnevne dremke, čuli su roptanje i dotrčali u sobu u kojoj je spavao. Nije mu bilo pomoći, hitna pomoć koja stigla oko sat vremena kasnije mogla je samo da konstatuje smrt. Kažu da je umirući, poslednjim dahom, smogao snage da kaže sledeće: "šefe koji ti je..."

Ukućani su te reči obajašnjavali nezadovoljstvom radom u Sekretarijatu.

Duško mrdnu pufnastim belim repićem levo desno, nekoliko puta i pridigavši se na mišićave zadnje nogice trouglastom njuškicom omirisa vazduh. Sladunjavi miris nošen vetrom koji je duvao iz pravca nepreglednih narandžasto zelenih polja dražio mu je nozdrve. Astralni zeka zgrči telo malo unazad, a zatim načinivši ogroman skok pojuri ka šargarepama.
 

Back
Top