Paralela izmedju virtuelnog i realnog bivstvovanja

Steinadler

Poznat
Moderator
Poruka
8.752
U virtuelnom svijetu, virtuelni profil je maska koja u suštini i praksi, oslobadja duh u vidu slobodnijeg izražavanja, koji je u realnim fejs tu fejs odnosima više sputan zbog nekih drugih interesa, okolnosti i eventualnih posledica.
Kurtoazija, šminka i sva ta laž, više su prisutniji u realnim odnosima, koja često rezultira, frustracijama, nezadovoljstvom, deprom i sl.
Ljudi koji su moćni i mogu da mijenjaju i prilagodjavaju okolinu sebi, redji su od onih nemoćnih i onih koji se okolini prilagodjavaju, jednostavno je tako i tako mora biti, jer je društvena piramida raznoraznih raspodjela medju ljudima, uvijek piramidalne strukture.
Vjerovatno je i to jedan od razloga ekspanzije virtuelnih svjetova i virtuelnih profila koji nose sa sobom češće iskreni duh, u većini slučajeva, iskrenu ekspresiju duha koja traži jedan oblik psihoterapije i olakšanja u interakciji sa drugim entitetima, jer je u realnosti nemoćan, a u virtuelnosti uglavnom i približno ravnopravan.

U virtuelnom svijetu koju uključuje više članova dakle pluralizam, naveo bih dve osnovne paralele pristupa, a to je, destruktivan pristup i konstruktivan pristup.
Banalan i destruktivan pristup uključuje ekspresiju ličnih negativnih emocija, frustracija itd. radi nekog trenutnog subjektivnog samoolakšanja, ali na štetu virtuelnog kolektiva koji će npr. od foruma uvijek napraviti arenu, a od tema na kojima se razgovara, napraviti bojno polje, ring, oktagon i sl.
Ovaj fenomen se dešava na svakodnevnom nivou.
Konstruktivan pristup uključuje iskreno učešće, sa onim filozofskim zaključkom da je u filozofiji istina najveća vrijednost ma kakva ona bila, jer čini spoznaju i samo na taj način otkriva odredjenu stvar ili pojam, te sa takvim pristupom možemo proširiti svoju svijest ili izliječiti/ublažiti neku svoju psiho boljku.
Problem kod konstruktivnog pristupa je taj, jer ako uzimamo istinu kao najveću vrijednost, kao spoznaju, i ako konstruktivnu kritiku prezentujemo odredjenom članu često će se oni opirati i automatski staviti u defanzivan odbrambeni položaj, ali pazi, to je odbrambeni mehanizam za prikrivanje sopstvene slabosti, koji nastoji da od sopstvenog problema napravi perpetum mobile!
To se radi iz razloga jer niko neće da prizna javno, kako virtuelno tako i u realnosti, da je slab i nejak, da ne zna i sl. i kada to zapravo jeste tačno i tako.
To rezultuje guranjem problema pod tepih, dakle problem ostaje, vraćamo se opet na onaj negativan aspekt destruktivnog i banalnog bivstvovanja u virtuelnom svijetu koji će u tom slučaju biti samo destruktivan i dekadentan, ali za pojedinca u datom momentu možda malo olakšavajući.
Sa druge strane ipak imamo mnogo bolju opciju, opciju timske zajedničke radionice gde se vrši konstruktivna dopuna jednih i drugih u vidu oplemenjivanja svijesti u medjusubjektivnim intelektualnim aktivnostima.
Dakle dragi moji forumaši, budimo konstruktivni, ne pretvarajte od foruma, arenu.
 
Tema je odlična. Posebno mi se dopala ova rečenica " Dakle dragi moji forumaši, budimo konstruktivni, ne pretvarajte od foruma, arenu. "

Ako pravimo paralelu između virtualnog i realnog bivstovanja, onda treba da znamo da maske postoje i u virtualnom ali i u realnom svetu.

Te maske mogu da se razlikuju...ali to je posebna tema..

U virtualnom svetu ( društvene mreže, forumi ) gotovo svako želi sebe da predstavi u najboljem svetlu ali ima i onih kojima je virtualni svet potreban kako bi u njemu kanalisali sva negativna osećanja, frustracije, nezadovoljstvo.

Ta negativna osećanja pojedinac ne može da ispolji u realnom životu, iz raznoraznih razloga.

Razlika između virtualnog i realnog je u komunikaciji u virtualnom svetu. Emotikoni ne mogu da prikažu sva naša osećanja, misli..pa može da dođe do nesporazuma.

Ne znam da li je dobro ili loše imati virtualnu arenu u kojoj su svađe, međusobne čarke svakodnevne.

Loše je što zbog takve atmosfere neki napuštaju forum. Ali..sa druge strane..

Bolje je da se tuča desi samo u virtualnom okruženju i da ne preraste u nasilje u stvarnom životu.

Ovo su samo neka moja razmišljanja..ne moraju da budu tačna.

I molim vas, smanjite sa off topicom koliko možete. :)
 
Posebno mi se dopala ova rečenica " Dakle dragi moji forumaši, budimo konstruktivni, ne pretvarajte od foruma, arenu. "
Da, lepo rečeno....
Svakodnevno sam svedok tih svađa i prepucavanja, prosto čovek izgubi volju bilo šta da napiše.

Tema: Smatram da između virtuelne i realne komunikacije postoji velika sličnost. Kroz pisanje na raznim temama, može se proceniti karakter, nemoguće je non stop glumiti.
Razlika je jedino u hrabrosti. Pod lažnim imenom se lakše bude "samo iskren".
Naravno, to ne znači da svi koriste tu "privilegiju", ima ljudi koji stvarno lepo o smisleno pišu.
 
Jedino sto je potrebno jeste da shvatimo sta je vazno.
Medjutim, to se razlikuje kod vecine nas.
Meni je bitno samo jedno - da uvek budem covek, da brinem o sebi.
Nije mi potreban zivot ovde da bih ziveo.
Razdvojio sam stvari i slozio kako treba.
Na posao idem da zaradim novac.
Rodbina je samo skup ljudi sa krvnim vezama i ne moramo svi biti u dobrim odnosima.
Ovde ne trazim istomisljenike vec one koji znaju i zhele da razgovaraju.

Prvih ima veoma mnogo kao i drugih.
Nazalost, potrebnu kombinaciju nema veliki broj ljudi oovde.
A to na kraju dana nije ni bitno.
Svako treba da ucini samo jedno - da stane kad je besan i da se zapita...
cekaj malo, a kako bih JA reagovao da mi neko sad ovo otkuca?
Deluje, verujte mi na recc.
 
Da, lepo rečeno....
Svakodnevno sam svedok tih svađa i prepucavanja, prosto čovek izgubi volju bilo šta da napiše.

Tema: Smatram da između virtuelne i realne komunikacije postoji velika sličnost. Kroz pisanje na raznim temama, može se proceniti karakter, nemoguće je non stop glumiti.
Razlika je jedino u hrabrosti. Pod lažnim imenom se lakše bude "samo iskren".

Naravno, to ne znači da svi koriste tu "privilegiju", ima ljudi koji stvarno lepo o smisleno pišu.

Apsolutno se slažem sa ovim boldovanim rečenicama. Preko društvenih mreža, konkretno preko foruma ljudi pokazuju svoj karakter. Maska koju sam već spominjala padne jednog dana i gluma nestaje. Mislim da nema puno onih koji nose maske.

Ja nikada nisam shvatao posve to realno i virtualno? Ovo virtualno, npr pisanje po forumu je prilično realno, realno izlažem moje stavove i iskustva, i tipkam s još niz pravih ljudi koje doduše ne vidim, ali oni su tu i ljudi su.

Ovde se misli na virtualan i realan život. Svi smo mi ljudi mada ne vidimo jedni druge dok pišemo. Ali..dok pišemo, tu je i naš realan život.

Pišem na forumu i istovremeno pijem kafu u realnom životu. Takođe, svi mi u postovima spominjemo svoje stavove koje imamo u realnom životu.

Postavljamo na primer naše fotografije i fotografije kućnih ljubimaca.

Možda sam malo haotično ovo napisala, ali verujem da znate o čemu pričam. Tanka je linija koja spaja virtualni i realni, pravi život.

Znam da postoji mogućnost da ovde nekoga upoznamo, družimo se u realnom životu. Iz tog druženja nastaju ponekad i emotivne veze. Poznajem one koji su preko foruma upoznali i posle nekog vremena iz simpatije se rodila ljubav.

Na Fejsu su mi prijatelji koje sam upoznala uživo i koji su sada u braku..a upoznali su se na forumu na kome smo pisali.
 

Back
Top