Osho i tuđi uspeh

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.776

BUDITE OPREZNI – MNOGI LJUDI MRZI TUĐI USPJEH: OSHO JE VJEROVAO DA 2 TREBA DRŽATI U TAJNOSTI​

izvor OazaZnanja

U današnjem svijetu, iskreni prijatelji su postali prava rijetkost. Prijateljstva su površna i često se svode samo na iskorištavanje međusobnih koristi.
Slika-zaslona-2023-07-09-u-15.56.27.png

Ako niste bogati ili nemate utjecajne veze, niste privlačni drugima. Današnja prijateljstva često podsjećaju na ugovorene brakove. Dvije osobe žive zajedno, ali svaka vodi svoj put i teži svojim ciljevima. Čak i ako imate prijatelja s kojim ste odrasli i dobro ga poznajete, to ne znači da mu možete sve reći.
Osho je vjerovao da postoje dvije izuzetno važne stvari o kojima ne biste trebali razgovarati, čak ni s najbližim prijateljima. Prvo, postoji samo jedan korak od prijateljstva do mržnje. Nikad ne otkrivajte svoje tajne prijateljima, čak i ako mislite da će to približiti vaš odnos. Budite oprezni s onim što dijelite i držite jezik za zubima.
Pravi prijatelj će vas pitati kako ste jer želi znati jeste li dobro. Nikad ne otkrivajte svoje financijsko stanje drugima. Ljudi su skloni zavisti, imajte to na umu. Ako vaš prijatelj nastavi insistirati na razgovoru o novcu, jednostavno recite da zarađujete malo. On će se osjećati bolje, a vi ćete biti mirniji. Većina ljudi ne može podnijeti tuđi uspjeh i bori se s tim.
Tekst se nastavlja ispod oglasa/Sponsored ads:

Sjećam se kako je jedan od mojih kolega s posla jednog dana došao s novim automobilom. Prvo smo svi bili oduševljeni i čestitali mu na kupovini, ali kasnije, kada je kolega otišao, počeli smo ogovarati o tome kako taj automobil nije zaslužio poštenim radom. Mnogi su čak pomislili da on ima puno veću plaću od svih nas i da si može priuštiti takav skupocjeni automobil. Oni koji su zaista bili sretni zbog njega mogli su se izbrojati na prstima jedne ruke.
Drugo, ne ogovarajte druge ljude. Osho je vjerovao da je ogovaranje iza leđa drugih znak slabosti. Ako nešto ne volite kod neke osobe, recite joj to izravno, ne ogovarajte je iza leđa. Zapamtite da ljudi često teško podnose tuđi uspjeh.
Stoga, ako planirate nešto, nemojte o tome pričati drugima jer vam mogu pokvariti te planove. Pokažite svoja postignuća, ali nemojte se hvaliti njima kako ne biste izazvali zavist kod ljudi. Bitno je da pazimo na naše riječi i postupke, da budemo iskreni, podržavajući i saosjećajni prema drugima. Neka naša prijateljstva budu temeljena na pravim vrijednostima, a ne na sebičnosti i površnosti.
 
Imam ali zato sto sam radio ceo zivot i sada uzivam u tome sto sam stekao. Zabole me ***** sta drugi misle i kazu, i ne pada mi na pamet da krijem da imam. To sto imam, imam za sebe i porodicu a ne za druge.
 
U današnjem svijetu, iskreni prijatelji su postali prava rijetkost.

Нешто није у реду,
или данашња пријатељства,
или наше поимање пријатељства.

Овај проблем сам решио као и гомилу других,
појму "пријатељство" дадох реално значење.

Пријатељ ми је свако онај који чини мени пријатне ствари,
а ја не морам да му вратим.

То могу да буду ситнице, а могу бити и крупне ствари,
дакле не мора неко да ми да бубрег да би ми био пријатељ,
може и само да ми помогне да стартујем кола на паркингу кад је хладно,
а да за узврат не очекује да му то одмах платим, вратим ...
 
Нешто није у реду,
или данашња пријатељства,
или наше поимање пријатељства.

Овај проблем сам решио као и гомилу других,
појму "пријатељство" дадох реално значење.

Пријатељ ми је свако онај који чини мени пријатне ствари,
а ја не морам да му вратим.

То могу да буду ситнице, а могу бити и крупне ствари,
дакле не мора неко да ми да бубрег да би ми био пријатељ,
може и само да ми помогне да стартујем кола на паркингу кад је хладно,
а да за узврат не очекује да му то одмах платим, вратим ...
može i u naturi... ;)
ok,ok,uzimam kaput.
 
U potpunosti se slažem sa celim uvodnim postom.

Dok sam radila, bila sam "prijatelj" svima. Društvo iz osnovne i srednje škole, poneki rođak, komšije, prijatelji, poznanici mojih poznanika. Svi su me zvali i molili da pomognem..I pomagala sam.
Nisam bila, nisam ni sada siromašna ali ni najbogatija, pa opet sam bila ona kojoj su zavideli. Bila sam uspešna i zbog posla i zbog uticajnih poznanika i prijatelja.
Ne znam tačan broj onih koji su, uz moju pomoć dobili posao. Nisam očekivala da mi vrate neku uslugu. Ne pomažem ljudima kako bih dobila neki poklon ili dobila novac.I danas mogu da pomognem, bar nešto malo.
Ali..kada sam prestala da radim niko me više nije zvao. Telefon je prestao da zvoni.

Verovatno je takav život. Takva su današnja prijateljstva. Ali mi je žao. Shvatila sam da sam "prijatelj" samo ukoliko mogu nekome da rešim problem, makar i najmanji.

Ne volim ogovaranja i nikad ne ogovaram. Bila sam predmet ogovaranja.

Što se tiče tajni, znam da ih čuvam. Ali nemam mnogo bliskih osoba kojima bih poverila svoju tajnu.
 

Back
Top