Zanimljivosti i o svemu po malo

Ритуални бодеж Хајагриве. Монголија, крај 19. - почетак 20. века.
FN4o5qdXoAMzkcK
 
Овај занимљив експонат чува се у Метрополитен музеју уметности. Направљен је у 19. веку и представља хордофон, жичани инструмент направљен од људске лобање, рогова антилопе, коже, црева (жице се праве од њих) и косе.
FOCiskpXMAAcCvN
 
Зјапећи кратер испуњен пламеном је овакав од 1971. године, када су совјетски геолози открили пећину природног гаса и одлучили да је спале како никога не би отровала. Мислили су да ће то потрајати неколико дана. Четири деценије касније, мештани ову јаму зову Врата пакла.
FOHPuX8WYBA1zdO
 
Галерија Колона, коју је средином 1600-их наручио кардинал Ђироламо И Колона, најпознатија је област Палацо Колона: највећа племићка палата у престоници. Галерију је свечано отворио син Лоренца Онофрија, Филип ИИ, 1700. године.
FOT3XpzWQAQZden
 
Унутар чувене римске палате налази се и Дворана апотеозе Мартина В, која је добила име по великом платну Бенедета Лутија постављеном у центру плафона, које приказује представљање породице Папе на небу.
FOT43btXwAkZ33J
FOT5V8SXsAcA44W


У Соби апотеозе Мартина В, пуној познатих ремек-дела, налази се и Ил Мангиафагиоли Анибалеа Карачија, најпознатија слика болоњеског мајстора, датована између 1584. и 1585. године, која представља оброк сељака из 16. века.
FOT5jYUX0AQavor
 
Мали демон остакљен у стаклену призму, наводно затворен током егзорцизма у Немачкој у 17. веку. Волим знати више о позадини овога. Сада се налази у збирци Кунстхисторисцхес Мусеум, Беч. ⁣
FPH-f9lXMAQmxAi
FPH-f9lXIAUEDYk
 
FM1zreOWQAkuPmr

Изнад свега, немојте лагати себе. Човек који слуша сопствену лаж достиже тачку да не може да разликује истину у себи или око себе и због тога губи свако поштовање према себи и према другима. И без поштовања, он престаје да воли. -
Фјодор Достојевски
 
Ископавања у Межиричу, у Украјини, открила су присуство 4 колибе, састављене од укупно 149 костију мамута 1965. Ова 15.000 година стара настамба су нека од најстаријих склоништа за које се зна да их је изградио праисторијски човек.
FQ00Ir1VcAAmbGV
 
Фотографија најстарије куће у Хамбургу, Немачка, 1898. Изграђена 1524. године, срушена је 8. децембра 1910. упркос протестима мештана. Боја Ангелина Карпунина,
FRcYCOrXoAUJLlH
 

Back
Top