Nestanak dece u Srbiji

izuzetan

Aktivan član
Poruka
1.543
Obzirom da se na internetu ne moze doci do podataka zvanicno koliko dece nestane u Srbiji (ili bar ja to nisam mogo da nadjem) pitao sam vestacku inteligenciju koja svakodnevno belezi znanje koliko dece godisnje nestane u Srbiji. Broj koji je vestacka inteligencija iznela je frapantan za mene.

Moje pitanje glasi zasto se medijski sada toliko digla buka ako godisnje u proseku nestane oko 1500 dece?? Da me pogresno ne razumete ja sam za sve moguce akcije da se preduzmu koje ce dovesti do pronalaska dece. dakle ova tema se ne bavi konkretnim slucajem niti razlozima ili same pojave nestajanja dece, ali imam prava da se pitam zasto se nije podigla ovakva medijska paznja i pre mozda 5 ili 15 ili 20 dana ako je nestalo neko dete predskolskog uzrasta, a verovatno jeste obzirom da godisnje nestane u proseku 1500 dece?

Takodje pretpostavljam da se od nove godine verovatno desilo da je nestalo neko dete slicnih godina zasto se tada nisu slale SMS poruke? Znaci mnogo je pitanja zasto se sad dize medijska paznja oko nestalog deteta a to se ne radi uvek do sada ? Da li se to politicki nesto desava u drzavi pa se zeli to prikriti ili sta god? Takodje da se pogresno opet ne tumacim od zlonamernih ja ne kazem ja da je lazirano nestanak ovog nesretnog deteta taman posla vec imam sumnju da se sad namerno koristi ova nesreca i zloupotrebljava da se iz nekog razloga skrene paznja javnosti od necega. Naravno opet kazem da nisam protiv medijske paznje ako to moze dovesti do pronalazenja deteta da me neko pogresno ne razume ali ako je to praksa za jedan slucaj do to bude praksa i za ve slucajeve. A ako nije praksa za sve slucajeve da onda to ne bude praksa za nijedno drugo dete jer u suprotno onda imamo prava da sumnjamo da se to nestajanje dece zloupotrebljava.

Sa druge strane obzirom da svake godine nestane oko 1500 deteta po pisanju vestacke inteligencije u Srbiji zamislite situaciju da se za svako nestalo dete podize ovakva medijska paznja pa mi onda na medijima ne bi se bavili vise nista drugo samo bi se govorilo i pisalo o nestancima dece. Dakle i to je po meni neprihvatljiva praksa. Dakle mnogo je cudno sto se tice tog novog sistema za podizanje tog americkog nacina trazenja dece preko medija jer je ocigledno da se to nece i ne moze primenjivati za svako dete jer bi to stalno uznemiravalo gradjane.Dakle da li je to samo politicko oruzje da se samo po potrebi koristi taj sistem i zlou[otrebljava nestanak dece u politicke svrhe kada je potrebno da se zamaze oci narodu i da se skrene paznja sa nekih drugih desavanja?

Evo sta sam pitao vestacku inteligenciju:

koliko dece nestne u republici srbiji godisnje?​

Odgovor


GEmini:

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, broj nestale dece u Srbiji varira iz godine u godinu. U proseku, godišnje nestane oko 1.300 do 1.500 dece.

Važno je napomenuti da se ne radi uvek o otmicama. Većina nestanka (oko 80%) se rešava u roku od 24 sata, a deca se sama vraćaju kući ili se pronalazi kod prijatelja ili rođaka.

Međutim, postoji i manji broj nestanka (oko 20%) koji su ozbiljniji i zahtevaju dugotrajnu istragu. U tim slučajevima, uključuju se i specijalne jedinice policije i tužilaštvo.

U poslednjih nekoliko godina, u Srbiji su usvojeni novi zakoni i propisi koji imaju za cilj da poboljšaju efikasnost potrage za nestalom decom. Na primer, usvojen je "Tijanin zakon" koji propisuje da se potraga za nestalim detetom kreće odmah nakon prijave nestanka, a ne tek nakon 24 sata.

Takođe je pokrenut i Registar nestalih Srbije, kao i besplatan broj 0800 200 880 za prijave nestanka.

Iako se broj nestale dece u Srbiji u poslednjih nekoliko godina smanjio, problem nestanka dece je i dalje ozbiljan. Važno je da se o tome što pre obavesti policija i da se ne preduzimaju nikakve samoinicijativne akcije koje bi mogle ugroziti bezbednost deteta.
 
Organizovan kriminal. Ko zna gde ta deca završe kasnije. Pročitao sam negde (ne mogu naći izvor sada) da je ona kidnapovana devojčica već bila oglašena na prodaju danima ranije i da je njena fotografija već bila tamo.
 
Nažalost, tačan broj dece koja nestanu u Americi godišnje može varirati i nije lako precizno odrediti. Prema Nacionalnom centru za nestalu i zlostavljanu decu (National Center for Missing and Exploited Children), koji je neprofitna organizacija koja se bavi problemima nestale dece u SAD-u, procenjuje se da je oko 800,000 dece prijavljeno kao nestalo svake godine. Međutim, važno je napomenuti da se mnogi slučajevi brzo rešavaju i da većina dece koja se izgubi bude pronađena u relativno kratkom vremenskom periodu.

Nestanak dece može biti rezultat različitih situacija, uključujući otmice od strane nepoznatih ljudi, beg od kuće, porodične sporove ili druge situacije koje mogu ugroziti sigurnost deteta. Organizacije kao što je Nacionalni centar za nestalu i zlostavljanu decu rade na pružanju podrške porodicama i vlastima u traganju i pronalaženju nestale dece.

Ових наших 1.5к је смешан број наспрам 800к
 
Nažalost, tačan broj dece koja nestanu u Americi godišnje može varirati i nije lako precizno odrediti. Prema Nacionalnom centru za nestalu i zlostavljanu decu (National Center for Missing and Exploited Children), koji je neprofitna organizacija koja se bavi problemima nestale dece u SAD-u, procenjuje se da je oko 800,000 dece prijavljeno kao nestalo svake godine. Međutim, važno je napomenuti da se mnogi slučajevi brzo rešavaju i da većina dece koja se izgubi bude pronađena u relativno kratkom vremenskom periodu.

Nestanak dece može biti rezultat različitih situacija, uključujući otmice od strane nepoznatih ljudi, beg od kuće, porodične sporove ili druge situacije koje mogu ugroziti sigurnost deteta. Organizacije kao što je Nacionalni centar za nestalu i zlostavljanu decu rade na pružanju podrške porodicama i vlastima u traganju i pronalaženju nestale dece.

Ових наших 1.5к је смешан број наспрам 800к
nije tema to sto pises a srbija ima oko 6,5 miliona staniovnika a USA ima 300 miliona tako da su brojke tu negde po glavi stanovnika
 

Back
Top