Limun mesečar ili limeta?

mario80

Legenda
Banovan
Poruka
59.883
Limun mesečar je dobio ime po tome što cveta i rađa tokom cele godine. Ove godine nam je neko dobrano obrao ali su visoko u krošnji ostali zeleni koji se ne vide od lišća. Sada su sazreli i ono što mi je bilo čudno imaju po 400 grama!

Inače su pre 7-8 godina izdržali -12°c

IMG_20231129_095852.jpg

IMG_20231201_135719.jpg
 
isplati li se doneti posaditi na proleće jednu limetu i jedan mesečar? Ovde su kalemljeni 8 evra imaju i plod jednogodišnje sadnice.

Moji limunovi su istrpeli -11 do -15 to se dešava jednom u 40 god 🤔
Bitno je koliko je dugo taj minus - koliko je ušao u podlogu, a u saksiju će ući puno brže ( u tlo - zemlju - najčešće uđe santim, najviše dva i koren ne smrzne).
U saksiji bi smrzao 99%,
---------------------------------------------------------------------------------------
A, da li se isplati ?

Koliko puta dnevno orošavaš biljke na balkonu ?
 
Ne orošavam ništa jer opet imam koješta odavde što ne traži vodu i negu.

Ne znam nekako mi atina ostala na ulicama pomorandže doduše kisele ko otrov :mrgreen: ovde na jugu niko nema limun sem mene. Tu i tamo ima poneko i slabo im ide. Jedne godine sam vukao 150 kila limete sa jednog jedinog drveta.

Može da bude zanimljivo šta znam. Morao bih dobro da preračunam gde bih ga sadio. Ovaj rasadnik prud je dobar i poznat.
 
Ma kakav balkon ne gledam ja to na taj način gomilanja ja sve veliko planiram da sadim ispred zgrade ili na placu. I palme će negde da čučnu.

Limun u saksiji na balkonu je tragedija. Ovde kod mene na moru je sve zaklonjeno od direktnog udara vetra recimo limun čuvaju čempresi a pomorandže kuća.
 
Što ih više i bolje budeš gajio, više će ti biti žao kad smrznu, a smrznuće...
Maslina eventualno, ali citrusi ne.
Evo ja danas berem Kivi, ali da je van grada (uz kuću je,.. u blizini plinskog bojlera), ili da je na otvorenom ne bih ga brao :) . Pokušavali ljudi u ataru. na njivi,... dve tri zime preživi, pa naiđe jača zima i nema ga više.
 
A pa mi i ovde na moru oberemo limun i narandže ako najave -5 to nije ništa novo uobičajena procedura. Uvek može da se prati i umota tih par dana. Dok ne poraste i ojača.

Limeta je trpels direktne udare orkanske bure i -11°c ali odraslo veliko stablo 4 metra visoko.
 

Back
Top