Legendarne pesme iz 60-ih i 70-ih koje bi svi trebalo da znaju

Sensei

Master
Moderator
Poruka
69.356
Vidim neki spisak od 18 legendarnih pesama iz tog doba koje su stručnjaci označili kao "pod moranje". Neću da ograničavam broj na 18 već bih voleo da svi damo doprinos sa svojim odabirom.

U međuvremenu ću da stavljam neke koje su stručnjaci odabrali


1. "Respect" Arete Frenklin (1967)


Kraljica Areta je uradila više od jednostavnog pevanja „Respect“. Uzela ga je, posedovala i poslužila na srebrnom poslužavniku. Ova pesma je ubrzo postala himna građanskim pravima i oslobođenju žena, a sve je upakovano u privlačnu melodiju koju ne možete a da ne izgovorite R-E-S-P-E-C-T zajedno sa njom. Sve što traži je malo poštovanja!
 
2. "Stairway to Heaven" Led Zeppelina (1971)


Ako je ikada postojalo stepenište do muzičkog raja, Led Zeppelin ga je izgradio ovom pesmom. Mistični tekstovi i taj gitarski solo bili su dovoljni da nas naježiš! „Stairway to Heaven” je putovanje kroz muzičku izvrsnost i numeru koja entuzijaste vazdušnih gitara pretvara u bogove roka, barem u našim dnevnim sobama.
 
3. "Hotel California" od The Eagles (1976)


„Hotel Kalifornija“ je poput onog sna iz kojeg nikada ne želite da se probudite, osim što ima pomalo jezivi obrt. Orlovi su stvorili pesmu koja vas uvlači u svoju misterioznu priču. Dok slušate, otkrivate da se prijavljujete pored naratora, pokušavajući da razumete zagonetne poruke skrivene u stihovima. To je prava muzička misterija!

@pura moca in your face :)
 
4. "Imagine" Džona Lenona (1971)


Džon Lenon je pozvao sve nas da zamislimo svet mira ovom bezvremenskom baladom. To je jednostavnost u svom najčistijem obliku, sa tekstovima koji dodiruju srce i melodijom koja umiruje dušu. Lenon je podelio viziju i poruku koje su danas relevantne kao i tada. Zaboravite nadu u bolji svet – ova pesma nas inspiriše da verujemo da je to moguće.
 
Led Zeppelin

Ako je ikada postojalo stepenište do muzičkog raja, Led Zeppelin ga je izgradio ovom pesmom. Mistični tekstovi i taj gitarski solo bili su dovoljni da nas naježiš! „Stairway to Heaven” je putovanje kroz muzičku izvrsnost i numeru koja entuzijaste vazdušnih gitara pretvara u bogove roka, barem u našim dnevnim sobama.
a otojuč si pisao da kraduckaju i to "ne malo nego sve, a onda dorađuju" . Značiii, lepo kraduckaju. :)
 
Dobro, jesu, al kakve sad veze ima hiphop s njima?:lol: Meni su sve nijanse te pesme vidljivije u tim obradama različitih autora i cenim ih nekako. ;)
Па какве везе и Брајан Фери има и други ? Свако је обрадио и отишао у неки други жанр са својом обрадом.
 
Па какве везе и Брајан Фери има и други ? Свако је обрадио и отишао у неки други жанр са својом обрадом.
Nema, ali to je čar muzike. Ti ko da prvi put čuješ za kreativne autorske obrade. Tako se i muzika razvijala između ostalog, na šta bi svet ličio da nema toga. :p
 
Па знам ја то, али ти си први покренуо то питање ''kakve sad veze ima''...
Ja suštinski ne, jer... Prvi si me citirao i prokomentarisao da je Skriming Džej bolji u svim varijantama od kasnijih obradi njega.. I dodao Notorijus Biga koji čovek veze nema sa ritmom i bluzom, totalno druga muzika skoro 100 godina kasnije, rep, i to je ono što sam ja primetio da nema dodira sa ovim... ✂️ Možda sam te pogrešno shvatio, pa si dodao Bigija kao doprinos temi, neku pesmu za pamćenje, ne poznajem baš rep toliko dobro i koje su tu legendarne stvari..? U tom slučaju, zbunilo bi me to što si 2 različite stvari, rep song i bluz obrade stavio u isti post. Ali ostajem pri mišljenju da su ove dalje obrade fine u svakom smlislu... ;)
 
Ja suštinski ne, jer... Prvi si me citirao i prokomentarisao da je Skriming Džej bolji u svim varijantama od kasnijih obradi njega.. I dodao Notorijus Biga koji čovek veze nema sa ritmom i bluzom, totalno druga muzika skoro 100 godina kasnije, rep, i to je ono što sam ja primetio da nema dodira sa ovim... ✂️ Možda sam te pogrešno shvatio, pa si dodao Bigija kao doprinos temi, neku pesmu za pamćenje, ne poznajem baš rep toliko dobro i koje su tu legendarne stvari..? U tom slučaju, zbunilo bi me to što si 2 različite stvari, rep song i bluz obrade stavio u isti post. Ali ostajem pri mišljenju da su ove dalje obrade fine u svakom smlislu... ;)
Не знам чему те поделе, разлике, маказе и жанрови. Ја чак мислим да реп и блуз имају више додирних тачака и сличности, него неке поп песме које су такође експлоатисале блуз.
 
Не знам чему те поделе, разлике, маказе и жанрови. Ја чак мислим да реп и блуз имају више додирних тачака и сличности, него неке поп песме које су такође експлоатисале блуз.
Imaju kad hoće. Možda ti čuješ, ali ja ne čujem. Čujem atonalno vibriranje basa i elektronski ritam, ali ne čujem ono što odlikuje bluz, barem u priloženom primeru. Makaze su sinonim za "šio mi ga Đura". Po tom smislu i babe i žabe imaju sličnosti, pošto se rimuju. Ali nemaju... Ovde, rima bi bila gruv. I to je to.
Opet, miljama daleko od zapažanja vezanih za obrade.... Obrade su svesna i namerna delatnost. Sličnost zavisi samo od subjektivnog osećaja, koji ne isključujem, ali ne postavljam kao odlučujući reper. Može biti opravdan ili potpuno proizvoljan, da ne kažem isfabrikovan. Neartistički...
 

Back
Top