Kovinska bolnica

...posto su se neki interesovali kako funkcionishe , da vam malo priblizim taj svet , naravno ja nisam strucnjak , ali onako laicki koliko mogu , i koliko znam...

Kovinska bolnica se prostire na velikoj povrshini od nekoliko kw kilometara,uglavnom zelene povrshine u kojoj su smesteni paviljoni.Vecini bolesnika je dopusteno da se krece slobodno unutar bolnickog kruga.Nekolicini da izlazi van bolnickog kruga.A neki , koji su agresivni , su zatvoreni.
Zena koju poznajem radi na zenskom odeljenju kao terapeut.A specijalnost joj je radna terapija.

E sad malo o radnoj terapiji , sta je to i cemu sluzi.
Dakle kako joj i ime kaze , to je terapija gde se bolesnici bave radom primerenim njihovom nivou ostecenja.I to je obicno rucni rad , crtanje , slikanje...
Psihicke bolesti se dugo lece.Sredina nema razumevanja.Kad izadju iz bolnice , naravno ako imaju gde da odu (u suprotnom izleceni ljudi ostaju tu) , oni su najcesce sami.I skloni su da ponovo potonu u depresiju i da se vrate bolesti.
Medjutim taj rad je jedna aktivnost zbog koje se osecaju vise prihvaceno , mogu da odrzavaju poznanstva sa ljudima koji se bave slicnim stvarima.Cak i da se izdrzavaju od toga.

Tamo se takodje sprovodi psihoterapija u kombinaciji sa lecenjm medikamentima.O tome ne znam tako mnogo.

Medjutim gorutji problem je sto oni nemaju sredstava.I nemaju sto je josh vetji problem , kadrova. Pre par meseci su slavili jer su sestre same okrecile jedan prostor na zenskom odeljenju.Niko taj posao ne zeli da radi.Niko ne zeli da ulozi sredstva.Para nemaju za majstore.

Kako bi vi mogli eventualno pomotji.Ako ste zainteresovani.
fotografije se uvecavaju clickom na njih
Ovo je moja ogrlica i zidni ukras. Ogrlicu su pravili pacijenti bolnice Kovin , a ukras bivshi narkomani iz ustanove na Banjici.
U gradu Kovinu , u njihovom domu kulture, se 3-4 puta godishnje organizuju prodajne izlozbe sa ruchnim radovima radne terapije.Ako ste zainteresovani, ja mogu da vas obavestim, ovde preko bloga,kad bude nova prodajna izliozba.Tamo mozete da vidite njihov rad , kupite nesto. I raspitate se kod terapeuta ,koji ce biti tu ,o svemu sto vas interesuje u vezi rada bolnice , donaciji...Oni su svi vrlo ljubazni.A Kovin je lep graditj.Vredi videti.
Novac sa prodajne izlozbe je namenjen kupovini novog materijala za radnu terapiju , i poboljshanju uslova u bolnici.

to be continued
 

Back
Top