Kokoška

Prolog, ili deo koji Arion nije video


t_222625_pinkjeca_cool_v.jpeg
Bluesy pamti taj dan vrlo maglovito. Dobro je znala sta je ceka, za razliku od drugih kokosaka koje su uvek mislile da ih vode u novi zivot na brdu okrunjenog kukuruza. Gazda nije izgledao kao los covek. Gledao je nekako sazaljivo polozivsi je na drveni panj. Gazdarica je izasla iz kuce i prisla da mu pomogne. U taj cas, cuo se lepet krila, i na zemlju tik uz njih spustio se mocni gavran. Gazdarica je ispustila vrisak, takvog nikad u zivotu nije videla i sakrila se iza muza. Bluesy je zacudjeno gledala u pticurinu, nije ni sanjala da gavrani umeju da budu tako lepi. Ona je o njima cula sve najgore. Ovaj je bio sjajne crno-indigo boje i jos sjajnijih okruglih ociju. I progovori on ljudskim glasom, gledajuci u gazdaricu: "Ispunicu ti jednu zelju ako mi ustupis ovo pile". Gazdarica je bila opaka i na daleko poznata jezicara. Brzo se povratila od prvobitnog soka i uzvratila:" Ili tri ili nista!" Gavran je samo rasirio krila, podigao se, i brzinom da je oko jedva pratilo, obrusio se nad kokoske, zgrabio iz njihove sredine Lea i podigao se, laganim zamahom "Racunaj ovog petlica kao dve zelje". Bluesy je lezala bez daha, suznih ociju gledajuci u Lea. Gazdarica je gajila podjednako jaka osecanja prema njemu pa je kriknula iz sveg glasa "Pristajem!! Dobro...evo, htela bih satelitski TV, ali besplatan, do kraja zivota".

Gavran je klimnuo glavom, ispustio Lea, koji se docekao nespretno na troprste noge, ugruvao se malo, i ljutito odgurnuo kokoske koje su mu odmah pritrcale. Gazdarica je utrcala u kucu, i odande se nakon dva minuta zacuo njen krik odusevljenja. Gazda, koji je sve vreme cutao, je bez reci pustio Bluesy i odmakao se. Ona je i dalje gledala sirom otvorenih ociju u gavrana i polako ustala sa panja. On je pozvao krilom da mu pridje. Iz bliza je bio magnificent. Nezno je uhvatio svojim mocnim kljunom iznad glave i podigao ih u vazduh zamahom krila. Bluesy se vrtilo u glavi, nije se usudjivala da gleda dole, ali je krajickom oka videla da je Leo uzleprsao na ogradu, na najvisi vrh i gledao za njima.

Leteli su jedno duze vreme. Bluesy je jedva disala od retkog vazduha i mesavine osecanja. Svet je sa te visine bio lepsi i od zvezdanog neba i od Leove cvrene kreste, i odsjaja sunca na njegovom perju, i onda je, odjednom, od siline emocija i svega prezivljenog, zaridala iz sveg glasa. Gavran je usporio, i poceo polako da se spusta ka gustoj tamno-zelenoj sumi ispod njih. Na blagom vetru, pronasao je krosnju, spustio se jos malo i sleteo na debelu mocnu granu, odmah pored najveceg gnezda koje je Bluesy ikada videla. Onako, sa strane, izgledalo je kao da ima najmoderniji komfor i sve sto se pozeleti moze.

Gavran je pustio, i ona se jedva zadrzala da ne padne. Nije smela ni da zamisli koliko su visoko iznad zemlje. Nasla je dobar oslonac i hrabro ga pogledala, kroz suze. On je odmeravao podsmesljivim ocima "Darling, bas si prava kokoska!" Bluesy nije nikada bila narocito zadovoljna mnogim aspektima svog zivota, ali sigurno nije mislila da je biti kokoska nesto lose.To mu je i rekla. Gavran se nasmejao dubokim glasom "To je tacno, ali da vidimo, hranila si se zrnima koja niko nije hteo, ili u halapljivoj zurbi nije primetio, niko te nije voleo, osim onog petlica, ali je on to samo na tanke kriske, kad bi stigao, izmedju punackih, jedrih kokoski oko njega. Ti si njega volela za sve ono sto nisi imala, i mastala o tome kako ce jednog jutra svet osvanuti savsim drugaciji, svi ce biti dobri jedni prema drugima, bice hrane za sve i niko nece jesti i kokodakati u isto vreme, gazda i gazdarica nece svakih par dana uzeti koje pile, ili prase, ili odraslu koku, i da ces birati sama koliko ces i kad nositi jaja... da nastavim?"

Bluesy se osecala manjom od najmanjeg kukuruznog zrna. Kako je on sve to znao o njoj?!

"Kako se zoves, pile? Ja sam Rave."
"Bluesy".
Gledala ga je sasvim zbunjena. "Zasto si me spasio danas, Rave? I, hvala."
"Nema na cemu, Bluesy. Recimo da sam ja tvoja Fairy Godmother. Slusaj, znam da si zbunjena, iscrpljena, ali ne izgledas mi narocito uplasena. Znao sam da imas previse srca za jednu kokosku" i tu je pogleda jednim pogledom od koga joj se usijala cubica "zato cu te sada ostaviti samu. U gnezdu cas naci sve sto ti treba. Spavaj lepo, videcemo se sutra."
"Ali..! Kako cu sici sa drveta sama?! I gde ces ti biti?"
"Sa drveta ces sici kad naucis da letis. Ja necu biti daleko."
Bluesy nije cula ostatak : "Kad naucim da LETIM?!!"
"Aha" i Rave je rasirio ponovo svoja mocna krila, uzdigao se iznad nje, namignuo joj i nestao.

Arion zastade. Kakva li su ovo čudna vrata? Ne liče ni na jedna koje je video u zamku. Vrata su bila od crnog ružinog drveta bogato ukrašena rezbarijom. Delovala su jako masivno. Arion se za trenutak zamisli a potom im priđe i pokuša da ih otvori. Vrata su se otvarala sporo, uz užasnu škripu koju je pojačavala akustičnost hodnika na poslednjem spratu zamka koji je vodio do njih. Mrak. A potom obrisi i forme počeše da se razlivaju tamnom prostorijom. Soba je bila prašnjava i zapuštena. Odavala je sumoran izgled.. kao da niko u nju nije ulazio decenijama.

Arion zakorači u nju.

Soba je bila prepuna ogledala.. niodkuda prozora, a na sredini sobe na mermernom postolju stajala je knjiga u kožnom povezu. Znatiželjno, Arion priđe knjizi, otrese prašinu i paučinu sa nje i okrenu prve požutele stranice...

Knjiga je na uvodnoj stranici imala kaligrafski urađenu sliku vilinog konjica. Prvo početno slovo ofarbano već izlizanom crvenom bojom se razlikovalo po veličini u odnosu na ostala.. poslednje slovo koje je ocrtavalo rep završavalo se sa početkom prvog i bilo je plave boje.

Arion okrenu stranu.

Knjiga je nosila naslov "Soba sa ogledalima". Sadržaj je bio kratak i u velikom delu nosio je reč ogledalo kao prefix.

Ogledalo koje pokazuje prošlost sadašnjost i budućnost.
Ogledalo koje razdvaja istinu od laži.
Ogledalo koje predviđa snove.
Ogledalo koje vodi do sveta mrtvih.
Ogledalo koje menja pol.
Obično ogledalo.


Arion spusti knjigu i okrenu glavu u pravcu ogledala koja su stajala u geometrijski pravilnom krugu oko njega.

On priđe jednom od njih.

U odrazu ugleda uplašenu kokošku kako je čučala na grani nekog drveta kako se trese od hladnoće. Iznad grane na kojoj je stajala kokoška nalazila se nepomična bela sova. Šuma u kojoj se nalazio ovaj čudan prizor je bila gusta i mračna i okruživala je omanje jezero sa kristalno čistom vodom. Leptir florescentnih krila probijajući se kroz mrak doleti do kokoške.

- Zdravo - pozdravi leptir kokošku - kako se zoveš?
- Bluesy - odgovori uplašena kokoška.
- Odakle ti na ovom drvetu? - upita je leptir - koliko ja znam kokoške ne umeju da lete?
- Gavran je je ščepao i doneo ovde. Rekao mi je da se ne plašim. Kaže da može da me nauči da letim..a potom je odleteo.
- Hmm.. - reče leptir - leteti uopšte nije teško ali nisam siguran da bi ti sa tim tvojim krilima mogla uopšte da poletiš.. Pogledaj ova moja.. dvaput su veća od mene.. a ta tvoja.. su dva puta manja od tebe. Kako misliš da siđeš sa drveta - upita je?
- Ne znam ni sama. Ne plašim se visine ali mislim kad bi pala sa ovog visokog drveta siguno ne bi preživela. - požali se kokoška.
- Sluašaj - leptir se doseti - Postoji jedna mudra ptica koja zna sve tajne ove šume. Ona živi dva dana letenja u pravcu severa. Možda ona može da ti pomogne? Hoćeš da me sačekaš da odletim do nje i pitam je za pomoć?
- Čini mi se da nemam baš puno izbora - konstatova kokoška gledajući u koren drveta.
- U redu onda, pokušaću da je nađem što pre. Vidimo se, i nemoj da uradiš nešto isuviše glupo pre nego li se vratim - reče leptir i odleprša u mrak.

***

Arion se odmaknu od ogledala i vrati knjizi.
Kakva li je ovo čudna prostorija?
Kakva su ovo ogledala?
I šta treba da predstavlja ova slika u ogledalu?

....

(To be continued)

***

Ostavši sama.. kokoška poče da se priseća života na farmi..prostranog zelenog dvorišta po kome je volela da trči, udobnog gnezda u kojem je najviše volela da provodi svoje vreme pričajući sa drugaricama beskrajne priče.. petla koji ju je voleo..svakog 28 dana u mesecu.. dobroćudnog gazde koji ih je sve hranio..
Slike koje su se nizale munjevitom brzinom pomešane sa osećajem nesigurnosti i uplašenosti prozrokovaše njen tihi jecaj. U početku to beše samo obično tiho grcanje ali kako je prolazilo vreme kokoška briznu u poluhisteričan plač.

- Oh, ko me to budi iz sna? Čiji je to plač koji mi ne da se koncentrišem? - upita do tad okamenjena sova.
Zbunjena i iznenađena kokoška obrisa suze, da je kojim slučajem ne bi video niko kako plače, i reče:
- Oprostite poštovano sovo što sam vas probudila, zaista nisam imala nameru, ali moja sudbina je teška nesreća koja mi se desila.. Ja - kokoška na ovako visokom i opasnom drvetu - bez ikakve nade da ću sa njega sići jer ne umem da letim.
- A ko ti kaže da ne umeš da letiš? Jesi li ti ptica? - upita je sova.
- Ja ne znam šta sam. Kokoška sam. - slegnu kokoška ramenima.
- Ako imaš krila onda si ptica - poduči je sova.
Kokoška se pogleda i zaključi da ima krila, da ih je oduvek imala.. ali su njena krila krhka i dva puta manja od nje..
- Pa.. imam krila ali ona nisu ni izblizu tako velika kao vaša - odgovori kokoška.
Sova se osmehnu i reče:
- Ali ipak su to krila. A ona služe za letenje. Jel tako?
- Tako je - reče kokoška sad već za nijansu više smirena nego pre.

Kokoški se povrati nada da bi jednom ipak mogla da siđe sa ovog odvratnog drveta. Za sada još ne zna kako će to učiniti, letenjem ili ne, ali dokle god je živa ima nade da joj se i to desi.

...

(To be continued)
 
***

Iznenađen odvijanjem događaja Arion za trenutak osta nepokretan pored mermernog postolja površno proučavajući korice knjige, a potom ponovo otvori njene stranice i izabra iz sadržaja ogledalo koje predviđa snove.

Ogledalo koje predviđa snove:

"Come away o human child
to the forest and the wild
with a magic hand in hand
for the life is full of stories
than you will ever understand"


Arion brzo zatvori knjigu. Odnekud mu je bila poznata ova rima.. Gde li ju je samo već čuo?
U kakvoj su vezi ova knjiga i ogledala rapoređena u krug? Da li knjiga objašnjava svojstvo ogledala? U kakvoj je on vezi sa odrazom iz ogledala? Kako će znati koje je ogledalo koje? Da li svako ko pogleda u ogledala vidi isto? Koliko dugo već niko nije ulazio u ovu prostoriju?

Arion odluči da priđe drugom ogledalu.

...

(To be continued)
 
Bojažljivo prilazeći ogledalu Arion je skupio zenice u polumraku da bi što bolje ustanovio kakva bi ga slika očekivala iz ovog ogledala, ali prilazeći sve bliže i bliže odraz iz ogledala je bivao sve mutniji.. Konačno stade pred samo ogledalo začuđen što mu ono nije davalo apsolutno nikakav odraz. Arion poče da ga proučava. Zatim posle par trenutaka stajanja ispred, obiđe ga znatiželjno i sa osećajem nesvakidašnjeg očekivanja ali .. i dalje se ništa nije dešavalo. Možda je ovo ono obično ogledalo - pomisli u sebi. Ali ako je ono obično kako to onda da ne daje NIKAKV odraz? Arion ispruži ruku da ga totakne ali ruka prođe kroz ogledalo dok se ono zamuti u koncentričnim krugovima kao voda. On brzo povuče ruku iz ogledala. Kakvo li je tek ovo ogledalo? Sigurno nije obično... Potom ponovo dodirnu ogledalo ostajući par momenata u igri dodira i nestajanja a potom i uvuče lice..

***
...

(To be continued)

***

Prvo se začu visok i jednoličan ton. Zvuk ga je najviše potsećao na udarac nekog metalnog predmeta o neku kristalnu kuglu.. Zvuk se pojačavao zatim gubio na tren pa ponovo dobijao na svom intezitetu... A onda su usledile boje. Ako se to moglo nazvati bojama.
Arion se našao u predelu koji je imao stostruko više nijansi boja nego što je navikao..
Boje su se mešale i prelivale kao da žive za sebe... Imao je problem da se privikne...Kada su mu se oči posle par trenutaka privikle na blještavost nove sredine, sa ove strane ogledala.. prvo što je mogo da ustanovi jeste da se nalazi na vrhu snežne planine.. i to na vrhu vrhova.. čak.. u vazduhu iznad vrha! Puštao je da ga povetarac nosi dok je on jednostavno upravljao talasima i strujama koje su ga održavale u mestu svojim raširenim krilima. Krilima? Da, krilima. Pa da. Da... pa tek mu je sad jasno.. pa on je ptica!!!
Stani malo. Kako je to moguće? Ogledalo? Kakva ptica? Orao! Ah.. Svejedno je kakva je ptica. Samo dok je mogao da leti.
Letenje je zaista fantastičan osećaj. Balansiranje u mestu nije izgledalo kao kakva preteška nauka. Kao da se nalaziš na ušću neke reke nad kojom imaš moć rukovođenja i to na takav način da možeš da joj pričaš na koji način da pliva oko tebe..
Ah kako je dobar osećaj lebdeti u vazduhu. On leti! Ništa ga drugo ne interesuje. Ali.. prevrćući se po vazduhu u narednih nekoliko trenutaka spazi majušnu tačkicu koja je neartikulisanim kretanjem osvojila njegovu pažnju... Tren za trenom, tačkica se približavala sve do trenutka kada nije ustanovio da se ona pretvorila u najšarenijeg leptira kojeg je ikad video..
Njegovom čuđenju nije bilo kraja.
Odkuda leptir ovako visoko?

...

(To be continued)


***

- Pozdrav moćnom orlu, kralju visina - reče leptir zadihano i nastavi - Dolazim iz velike daljine po savet od premudrog.. Oprostićete ako smetam ali.. leteći po šumi dva dana letenja odavde ugledah naobičan prizor. Kokošku na drvetu, uplašenu od visine.. bez mogućnosti da poleti.. odnosno da siđe sa tog drveta. Obećah joj pomoć ali nisam znao kako drugačije da joj pomognem osim da vas o premudri kralju visina upitam za savet. Ako neko može da joj pomogne onda to jedino možete da budete Vi!

Orao osta u ćutanju par trenutaka dovoljnih da leptiru probudi sumnju u njegovu misiju. Da li ga uznemirava, da li orao ima prečih stvari nego da ga maltretira neki sitan stvor, pomisli lpetir. Kako je uopšte pomislio da se obrati jednoj tako moćnoj ptici - on tako mali i ništavan, ali potom začu glas.
- Ovdedi me do kokoške. I leptir se obradova.
Orao reče: - Popni se na moja leđa i reci mi pravac iz koga si doleteo.. tako ćemo stići brže.
Leptir razvuče osmeh i odahnu..

Padajući niz vazdušne struje.. orao nije mogao a da ne oseti radost pomešanu sa slobodom koja se prelivala u predeo pod njim. Leteti sa vetrom na licu.. prkositi vazdušnim talasima.. prolaziti kroz oblake.. je najmoćniji osećaj od svih.. eto zašto je on kralj.. ne kralj visina.. on je kralj letenja! I sposoban je za sve. Baš sve! Evo, baš sad će sa lakoćom uleteti u bilo koji oblak.. Upravo ovaj pred njim, mutan i gust.. Niko mu ne može uskratiti to zadovoljstvo pomisli orao i obruši se na oblak.

Uletevši u njega.. orao se iznenadi jer je oblak bio gušći nego što je očekivao i leteti u njemu bilo je jako teško.. rekao bi.. usporeno.. jedva je mahao krilima.. sve dok mu se ciklus jednog zamaha nije učinio kao privatna večnost.
A onda.. Oštar prasak praćen mumlajućim ehom.. lomljenje vazduha i beskrajna prejaka svetlost.. I Arion se ponovo nađe ispred ogledala!
Arion se pogleda.. Opet je u prostoriji sa ogledalima.. Leptira nema? Nema..
Možda je trebao da obrati više pažnje na njega.. Šta li se desilo sa njim?
Da li je preživeo ovaj gusti oblak u koji nije trebao da ulazi.. I bi mu žao..
Možda ne toliko leptira koliko nestanka sposobnosti letenja.. Tek je sad bio svestan.. koliko ljudi gube zato što nemaju krila.. Možda.. možda jednog dana ljudi na neki način... nauče i tu veštinu.. Ah, kako će se iznenaditi.. kakav ih samo osećaj čeka, pomisli Arion i osta u takvom raspoloženju... dok se ustalasana površina ogledala lagno vraćala u svoj prvobitni oblik..

....

(To be continued)

***

Kokoška je strpljivo čekala. A šta je drugo mogla da radi na ovoj visini? Nakon uskomešanih osećaja koji su je zadesili ništa pametnije nije moglo da joj prođe kroz glavu sem pitanja.. bezbrojnih pitanja.. Gde li je gavran koji ju je doneo ovde? Rekao je da će biti u blizini ali ga ona nije videla već duže vremena. Koliko je prošlo vremena od kako je leptir otišao po pomoć? Kad li će da se vrati?
Čak se i sova ponovo ućutala.. Bože kako joj je dosadno na ovom drvetu. Kako je samo smešna situacija u kojoj se našla. Ako ikada bude dotakla tlo obećala je sebi da će svima ispričati šta joj se desilo. Da li će joj iko poverovati?
Bezbrojna pitanja.. prekinu lepet krila.. Skoro niodkud spusti se gavran na granu pored nje noseći u zubima zlatni minđušu.. Kokoška se iznedani ali i obradova.. Nije nikad mislila da će obradovati svom spasitelju i kidnaperu u isto vreme. Kakav čudan osećaj.. Gavran prođe pored nje kao da ne postoji i u šupljinu drveta koju ona nije do tad videla spusti sjajni predmet a potom se okrenu i uputi joj dug pogled..

...

(To be continued)
 
Poslednja izmena:

Back
Top